Novy system ETHOS

Odpovědět
Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od prikrylm »

Ono něco co v OTX nejde exituje? :-P
Z mého pohledu se ETHOS snaží tvářit přívětivěji, platí to určitě, pokud se používá touchscreen. Řešení mixéru z pohledu vstupů asi taky není úplně blbý nápad. Pak předdefinované mixy určitě mnoha lidem zjednoduší život, třeba takový butterfly je na jeden touch/klik.
Možnost popisků např logických spínačů, "instantní" přepínání jazyků taky není úplně hloupé, atd..
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jiri »

Dotyk umí i EdgeTX, navíc má oproti OpenTX pár věcí dotaženějších, což je dáno tím, že se na jeho vývoji nyní podílí víc lidí, než na OTX. Nevýhodou EDGE je, že nemá zatím k dispozici konfigurovatelný builder firmware v Comapnion, tj. pokud chceš třeba český SW s vlastními volbami, musíš i ho sám zkompilovat.
Výhoda ETHOSu je právě v těch předdefinovaných mixech a slučování věcí tam. Třeba V-tail, nebo flaperony, nebo jen hloupá diferenciace křidélek.
V OpenTX je vždy třeba zadat několik mixů, a aby to třeba na obou ovládacích plochách fungovalo symetricky, musíš zadávat 2x stejná čísla, nebo definovat a použít globální proměnné. V ETHOSu (nebo FrOs) tu hodnotu (třeba diferenciace, nebo poměru mixu) zadáš jako jedno číslo, a automaticky se ti promítá do obou výstupů. To je, zejména u jednodušších konfigurací, podstatně přehlednější a jednodušší.
Jiný příklad: Klapky, do kterých chceš mixovat křidélka a butterfly na přistání, tj. celkem 3 ovladače s nějakou prioritou.
U ETHOSu zkonfiguruješ každou ze tří funkcí zvlášť - 1) klapky, 2)křidélka, 3) butterfly brzdy a podle nich to vidíš
U OTX děláš pro každou funkci několik mixů, vždy minimálně jeden u serva každé klapky pro každou jednu funkci.

Pro správu je to v ETHOSu pak mnohem přehlednější, navíc si každou funkci, ovladač, logický spínač apod. můžeš detailně popsat, popisky jsou dlouhé včetně diakritiky
V OTX je oproti tomu jediná výhoda, lze jednodušeji na jednom místě vidět, co všechno ti může hrabat do pozice konkrétního serva. Jinak je to méně přehledné, mnohem horší možnosti popisků, leckdy velmi krátké (kvůli zpětné kompatibilite s BW vysílači s malým rozlišením) apod.
Při potřebné změně třeba % mixu, ve FrOS nebo ethosu najdeš příslušnou fci a změníš jedno číslo.
U OTX musíš měnit na více místech, nebo dohledat, jaká glogální proměnná tam je a pak změnit tu... Takže jde to, ale není příliš user friendly

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Bořík »

Asi se na celý problém dívám zkresleně - očima lodičkáře a "tankisty-autíčkáře". Přednastavené mixy pro letadla jsou mi k ničemu - lodě ani auta tyto mixy nepoužívají. Proto jsou mou prioritou volné mixy, kde si mohu nakonfigurovat to, co potřebuji pro tu loď nebo auto. Z tohoto pohledu asi nemá Ethos výhody, protože se k nim ani nedostanu. Zatím tedy Ethos nemám a tak to nemohu blíž posoudit, ale je mi líto, že se s OpenTx do budoucna u FrSky nepočítá. Zatím jsem mic lepšího nepoznal a nechce se mi zase přecházet na nějaký jiný systém. Stejně tak pro mě ztrácí výhody nové dražší přijímače, protože opět jejich "vymoženosti" nevyužiju - jen se vše prodražuje. Chybí mi jednoduché vícekanálové přijímače bez těch všech stabilizací a obousměrné komunikace, jako byl třeba R168. Škoda, že FrSky nemá k dispozici nějaké takové levné přijímače, protože jeden nebo dva dražší přijímače mě nezrujnují, ale 10 dalších je už finančně nezanedbatelná položka.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jiri »

K systému:
Pokud chceš pracovat jen s volnými mixy, bude to pro tebe prakticky stejné. Výhodou ETHOSu je možnost vše si podstatně lépe pojmenovat a popsat, což bych u zařízení, co mají kvanta ovládacích prvků považoval určitě za výhodu. Další výhodou je možnost slučování mixů, obdobně, jako jsem popisoval u letadel, třeba vliv směru na oba pásy u tanku lze schovat do jednoho mixu a nastavení, o OTX jsou na to nutné dva mixy.
Ohledně levného přijímače, je pravda, že něco jako R168 s integrovaným analogovým vstupem pro měření baterie by se hodilo. Pokud by ti šlo jen o cenu, možným řešením je i XM / XM+ nebo M+ doplněný o nějaký levný převodník S-Bus na PWM. Bohužel tam chybí ten analogový vstup.

Uživatelský avatar
bedy
Příspěvky: 43
Registrován: stř 01. kvě 2019 9:38:19
Bydliště: Brodek u Přerova

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od bedy »

Lua - skript
Prosím podle některých informací již ETHOS verze 1.1.0. Alpha 17 umí spouštět Lua skripty v X20. Jsou to ty samé Lua co běží na OpenTX (podprogramy) nebo musí být nějak upraveny (doplněny v zdrojovém programu).
ErskyTx
Jak to je, prý s možností přepínání při startu (Bootování) mezi ErskyTx a Ethosem u X20.
Děkuji

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jan Urbánek »

Lua jsou jine a jiz se pracuje na par zakladnich zde
https://github.com/FrSkyRC/ETHOS-Feedba ... e/main/lua

ErSkyTX je snaha Mika, ale bez podpory FrSky, bez ni nebude schopen vytvorit low layer drivety pro X20, takze z toho nic nebude.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Nefunguje my inštalácia Ethos simulátora (Win 10). Spustím inštaláciu nabehne stavové okno a v zápätí na začiatku zamrzne. Nestretli ste sa s niečím podobným?
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jiri »

Spusť instalaci jako Administrátor. Jinak nevím. Na dvou PC s W10 Pro 64b zcela bez problémů, prakticky všechny verze Ethosu, co jsem zkoušel.
V popisu bych trochu zdůraznil, které klávesy nahrazují které kniply apod. ale jinak je simulátor dobře použitelný.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Nainštaloval som ho v núdzovom režime a už šlape. Ešte mu chýbajú ovládacie prvky (páky atď.) inak OK. Asi my to blokuje Antivirus.
Naposledy upravil(a) juraj.jurej dne pát 21. říj 2022 11:02:37, celkem upraveno 1 x.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jiri »

Psal jsem, že páky jsou emulované, není to moc user friendly, ale funguje. Vyzkoušej např. všechny tlačítka numerické klávesnice apod. Je to tu nějkde i popsáno.
Edit: našel jsem:
HW tlačítka - klik levým tlačítkem myši na tlačítku, nebo :
RTN - kurzorová šipka dolů
SYS - kurzorová šipka vlevo
TELE - kurzorová šipka vpravo (vede na nesmyslné nastavení obrazovek - přepínání telemetrie ve FrOs bylo mnohem smysluplnější)
PgUP/PgDn - kupodivu opravdu PgUp /PgDn
Potvrzení - Enter
Z mně neznámého důvodu nefunguje šipka nahoru jako MDL (??)
Listování - kolečko myši nebo + / -

Analogové ovladače
Křidélka - Ctrl 4 / Ctrl 6 (číslice na numpadu )
Plyn - Ctrl 2 / Ctrl 8 (číslice na numpadu )
Výškovka 2 / 8 (číslice na numpadu )
Směrovka 4 / 6 (číslice na numpadu )

Točítka
Levý slider 1 /7 (číslice na numpadu )
Pravý slider 3 /9 (číslice na numpadu )
Pot1 (levý) - Ctrl 1 /Ctrl 7 (číslice na numpadu )
další netuším :-(

Přepínače:
SWA - A (písmeno, cyklicky přepíná)
SWB - B (písmeno, cyklicky přepíná)
..... atd
SWG - G (písmeno, cyklicky přepíná)

Vždy lze ověřit monitorem výstupů nebo kalibrací.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Mix "Plyn do výškovky" my moc nevyhovuje. Chýba tam dôležitá možnosť spomalenia.
Dá sa to obísť cez voľné mixy, ale mohli by to tam pridať.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Taka maličkosť. Čo splash screen v ethos? Nebude?
EthOS-logo.jpg
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Bitmapový konvertor obrázkov pre ETHOS

https://ethosbmp.hobby4life.nl/
ethos-convert-logo.png
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Images - ikony, obrázky modelov
Stačí stiahnuť a vložiť na SD do priečinku "bitmaps/users"
https://www.skyraccoon.com/
Durafly -Tundra.png
https://www.air-rc.com/frsky/splash
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Chcelo by to aj možnosľ druhéj obrazovky s ukazovatelmi polohy sleaderov.
obrazovka.png
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Čo tak keby sa dal do VIDGET vložiť obrázok v závistlosti od polohy prepínačov, log. spínačov. Predstavujem si napr. zmenu obrázku na obrazovke pre rôzne letové režimy. Nedá sa to nieako?
Možno Lua script.
FrSky Tandem X20

kopenec.p
Příspěvky: 4
Registrován: stř 04. srp 2021 22:58:54

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od kopenec.p »

Za mě tedy Ethos jednoznačně dobrý. Mam Horus 10 Express třetím rokem. Velký posun u telemetrickýh čidel, dá se nastavit vzorkování jednotlivých čidel a eventualně i koeficient. Je tu rozhodně větší přehlednost(nastavení funkce mixu, potažmo křivek, různých nastavení směrem knipl - servo. Je to jako MS Dos/Win. Mám v letadle 11 serv a 3 letové režimy, 12 spec. funkcí, 4 logické spínače. Před tím to samé s OTX cca sezónu. Kdo umí v OTX, bude to mít v Ethosu jenom snažší. Návrat k OTX nepředpokládám ale byl jsem s ním velice spokojený. Ethos navíc spoustu věci co se týče nastavení RF přenosu (ACCST/ACCES) dělá automaticky. Je trošku o zvyk naučit se ty dlouhy/krátky stisky u různejch menu, jsou trochu jinak seřazený funkce v menu ale nezaznamenal jsem něco, že by chybělo, včetně maxim a minim hodnot telemetrie. Príma jsou S.Bus serva a S.Bus in/Out na příjmačích, včetne OTA aktualizace FW(to je ale mimo Ethos). Navíc je zde nesrovnatelná podpora ze strany pana Urbánka. Dříve jsem měl 30 let Graupnera a v případe Hoot nebylo kde čerpat, člověk se s tím pral sám. Jinak FrSky jednoznačně perfektní. Nula závad, nula záseků, nula "rušení" :-) .
Spalováky, dmychadla Wemotec Midifan. Neznám, že něco nelétá :-)!

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Chcelo by to ľubovólne presúvanie (nastavenie) priečinkov v menu (model, system). Napr. špecialne funkcie by som chcel na prvej stránke spolu s mixerom a pod. Je to dosť otravné prechádzať pri programovaní stále na druhú obrazovku.
FrSky Tandem X20

ok5kwt
Příspěvky: 46
Registrován: úte 07. črc 2020 7:07:58

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od ok5kwt »

Ahoj modeláři.. Jen taková malá otázečka.. Už umí Ethos prohlížet logované soubory?? Děkuji

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

ok5kwt píše:
úte 29. lis 2022 20:02:51
Ahoj modeláři.. Jen taková malá otázečka.. Už umí Ethos prohlížet logované soubory?? Děkuji
Logy môžeš prehliadať v rôznych programoch. Napr. v Companion (EdgeTX)
Ale budú sa dať do budúcna aj v Ethos Suite. Zatiaľ sa to nedá.
FrSky Tandem X20

Odpovědět

Zpět na „ETHOS“