Vybíjení (Discharge)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od ellet »

Je to trochu mimo téma, tak jen stručně. Netroufám si něco z toho doporučit, protože jsem to v ruce neměl. Pro zobrazení dějů jako PWM signál a pod. vyhoví každý, ale jako u všeho - za víc peněz, víc muziky. (Osobně by se mně do šuplíku asi ještě vešel něco jako z tvého odkazu 2 nebo 3 :D )
Ještě přidám třeba toto.

Uživatelský avatar
jarda19
Příspěvky: 62
Registrován: ned 28. dub 2019 18:41:27
Bydliště: Havířov

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od jarda19 »

ellet píše:
čtv 09. dub 2020 17:24:47
Ještě přidám třeba toto.
Mám ho doma....super
Horus X12S, hromada přijímačů, čidel a letadel

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

Dnes jsem dostal nabíječku Hota D 6 DC a zkoušel jsem interní vybíjení - nastavil vybíjecí proud na 3A ( maximum ) a připojil tříčlánek Lipolek. A vybíjení se nastavilo na -0.4A a to tak zůstalo. Nabíječka by měla umět vybíjet 2x15W ( 15W na kanál ) a když to vynásobím, tak 11V ( tříčlánek ) x 0.4A = 4.4W .... nevíte někdo, proč tak málo ? Těším se na externí vybíjení ( odpory zatím ještě z Číny nedošly ), ale přece jenom by to chtělo s tím interním vybíjením trochu přitlačit na výkonu.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od prikrylm »

juraj.jurej píše:
čtv 09. dub 2020 12:30:21
ellet píše:
čtv 09. dub 2020 12:07:26
Na hraní v modelářské praxi by mělo stačit třeba toto. U číňanů je ještě levnější. Ale fakt vyhoví i ten softwarový.
Určite má taky modul svoje výhody na rozširovanie, ale ja by som skôr niečo hotové ako merák. Len aby to nebola úplná blbosť. Môžeš mi doporučiť tu:
https://www.banggood.com/search/oosciloscop.html
Niečo na tento štýľ
https://www.banggood.com/MUSTOOL-MT8206 ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/DANIU-ADS5012H ... rehouse=CN
Kdysi jsem si pořídil zmíněný DSO 138 v "rozsypu" s plexi krabičkou asi za 450 Kč. Navíc jsem kdesi vyštrachal ještě sondu 1x + 10x. Na PPM to stačí. Možná bych dneska kupoval něco kompaktnějšího, protože se do toho strká extra baterka. Ale za ty peníze funguje pěkně. V této chvíli bych se po něčem lepším poohlížel jen, kdyby mi nestačilo 200 kHz vzorkování. Zatím stačí.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Jan Urbánek »

Bořík píše:
úte 26. kvě 2020 18:54:19
Dnes jsem dostal nabíječku Hota D 6 DC a zkoušel jsem interní vybíjení - nastavil vybíjecí proud na 3A ( maximum ) a připojil tříčlánek Lipolek. A vybíjení se nastavilo na -0.4A a to tak zůstalo. Nabíječka by měla umět vybíjet 2x15W ( 15W na kanál ) a když to vynásobím, tak 11V ( tříčlánek ) x 0.4A = 4.4W .... nevíte někdo, proč tak málo ? Těším se na externí vybíjení ( odpory zatím ještě z Číny nedošly ), ale přece jenom by to chtělo s tím interním vybíjením trochu přitlačit na výkonu.
Hota nema merak proudu na balancnim konektoru, tzn ukazuje jen cast vybijeciho proudu. Celkova vybijeci zatez je 15W a z toho 10W na balancaku tzn ukazhuje jen do 5W z hlavniho portu.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

Díky za vysvětlení. Někde ale asi soudruzi z NDR udělali chybu: k čemu je mi zobrazená hodnota toho hlavního portu, když je to v podstatě nic neříkalíci hodnota, podle které nelze poznat, jakým proudem se baterka vybíjí ?
Hlavně, aby to dobře fungovalo ...

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Jan Urbánek píše:
čtv 28. kvě 2020 8:14:29
Bořík píše:
úte 26. kvě 2020 18:54:19
Dnes jsem dostal nabíječku Hota D 6 DC a zkoušel jsem interní vybíjení - nastavil vybíjecí proud na 3A ( maximum ) a připojil tříčlánek Lipolek. A vybíjení se nastavilo na -0.4A a to tak zůstalo. Nabíječka by měla umět vybíjet 2x15W ( 15W na kanál ) a když to vynásobím, tak 11V ( tříčlánek ) x 0.4A = 4.4W .... nevíte někdo, proč tak málo ? Těším se na externí vybíjení ( odpory zatím ještě z Číny nedošly ), ale přece jenom by to chtělo s tím interním vybíjením trochu přitlačit na výkonu.
Hota nema merak proudu na balancnim konektoru, tzn ukazuje jen cast vybijeciho proudu. Celkova vybijeci zatez je 15W a z toho 10W na balancaku tzn ukazhuje jen do 5W z hlavniho portu.
No tak to som nevedel. Ale môže to byť. Aj mne nedosahuje plných 30W (cca. 23W) a s tým balancérom to možno sedí. Teraz si vybíjam, keď chcem exte. 150W tak ma to už tak netrápi, ale predsa čo je psáno má byť dáno. :)
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

A jak jsi, prosím, dosáhl těch 23W ?? Ať tam připojím jakékoli baterky, tak jsem se nikdy nedostal nad 4.8W - to by odpovídalo tomu, co psal pan Urbánek. Ale je to tak trochu nedomyšlené, protože koho zajímá, co je změřeno na hlavním portu, když ten hlavní údaj - celková zátěž je nedohledatelný a tak není vlastně ani možné zjistit, jakým proudem se ta baterka vybíjí. Zatím mně nepřišly výkonové odpory pro externí vybíjení, ale podle toho zapojení v návodu je jasné, že to externí vybíjení probíhá bez balančního konektoru, což je velká škoda, protože při tom vybíjení musí být na servisním konekoru připojený Lipostop-pípák. Škoda, že si to neumí ohlídat sama nabíječka.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
úte 02. čer 2020 15:19:32
A jak jsi, prosím, dosáhl těch 23W ?? Ať tam připojím jakékoli baterky, tak jsem se nikdy nedostal nad 4.8W - to by odpovídalo tomu, co psal pan Urbánek. Ale je to tak trochu nedomyšlené, protože koho zajímá, co je změřeno na hlavním portu, když ten hlavní údaj - celková zátěž je nedohledatelný a tak není vlastně ani možné zjistit, jakým proudem se ta baterka vybíjí. Zatím mně nepřišly výkonové odpory pro externí vybíjení, ale podle toho zapojení v návodu je jasné, že to externí vybíjení probíhá bez balančního konektoru, což je velká škoda, protože při tom vybíjení musí být na servisním konekoru připojený Lipostop-pípák. Škoda, že si to neumí ohlídat sama nabíječka.
1. Moja Hota H6 Pro vybíja interne 30W, tvoja 15W. Mne to 3S aku. vybíja cca. 2A, záleži aké je momentálne napätie. Tiež mi to nedá plných 30W resp. s tým balancerom dokopi to môže byť 30W, ako aj na tvojej cca. 15W. (trebá rátať aj nieaké straty, neprestnosti na konektoroch, vodičoch a podobne)
2. Žiadny pípak nepotrebuješ. Nastavíš koncové napätie a na také sa to vybije, nab. automaticky vipne. Ja to mám nastavené na storage 3,85V čo mi vyhovuje aj pre LiPo aj LiHv, aby som to nemusel prestavovať. Ak budeš chcieť testovať aku. napätie si nastavíš na minimum, aké chceš. Nab. ti pekne ukáže koľko si vibil. Tak isto si nastavíš aj vybíjací prúd. To tiež všetky nab. s ext. vybíjaním nevedia a často vybíjajú prúdom iba podľa pripojenéj záťaže. Sú to Smart nabíjače. :)
Koľko a aké si objednal odpory, nieako ti dlho chodia :(
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

15W a 30W je 100% rozdíl ... to je trochu moc, ne ? Při tom tříčlánku jsem se dostal na 0.4A na displayi - a bylo jedno, jaké napětí tam bylo ( byl tam stejný údaj při 12V i při 9.5V ). Stejně tak bylo jedno, jestli to byly skoro nové tvrdé Lipolky 6000 mAh a nebo podstatně měkčí Lionky. Zřejmě na tom vybíjecím proudu na balančním konektoru moc nezáleží - hodnoty to ukazuje pořád stejné i ve stavu, kdy jsou baterky stejně vybalancované a není mezi nimi rozdíl v napětí.
S tím nastavením na koncové napětí je to dost ošidné, protože hodnoty pod 3V už mohou být kritické a pokud nějaký článek klesne pod tuto úroveň, je nanejvýš žádoucí, aby to vybíjení skončilo. Jde mi hlavně o zkoušení lionek z číny ( "HG2 18650 3000mAh battery 18650HG2 3.6V discharge 20A" ), kde mají články rozsah 2.5-4.2V. Pod 3V nemá smysl vybíjet, tam už skoro žádný náboj není a je to už zbytečné trápení baterek. Ale stejně tak mi připadá hranice 3.4V zbytečně vysoká ( pod tuto hodnotu se na HOTA H6 Pro nedá jít - v programu na Lipol, jinak při nastavení Lixx jde jít až na ty 3V ).
Každopádně je zajímavé, že jedna nabíječka vybíjí 15W a druhá 30W ... to není normální. Každopádně vložím mezi baterky a nabíječku Wattmetr a uvidím, kolik W to opravdu umí.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

Tak jsem konečně spáchal externí odporovou zátěž a konečně můžu vybíjet rozumným proudem - funguje to. Mám nad odpory 4 malé ventilátorky a jsou napájeny přes výstup USB, kde pomocí malého měniče za pár korun z Číny jsem nastavil 12V a ventilátorky spokojeně chladí. Akorát je s tím spousta práce, protože se všechno musí "překáblovat", než se vše zapojí tak, aby to fungovalo.
Doufám, že se časem pan Urbánek dozví, kde je problém s tím vnitřním vybíjením, protože při přípravě baterek do storage režimu je to externí vybíjení zdlouhavá práce. Ale je fajn, že ta možnost je.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Tu je ako to je na mojej pri internom vybíjaní. Vidno vybíjanie cca. -30W. Ak vynásobím napätie a prúd dostanem cca. 20W. K tomu prirátam 10W vyb. výkon balancéru a všetko zodpovedá vybíjaniu 30W! Nabíjačka waty spočíta, ale prúd nie! Za mňa všetko OK. Aký máš FW. Ja mám V 1.0.7. Nemáš nastavený nízky vyb. prúd? Ja ho mám nastavený tuším na 4A, aj keď ho nedosiahne (v závistlosti od aku.) ale viem že vybíja na maximum. Mne len pred tím nešiel do hlavy ten nízky vybíjací prúd (20W), ale teraz spolu s balancerom tomu rozumiem. Na druhom obr. je vybíjanie bez balanceru, výbíja a ukazuje tých 20W bez 10W balanceru. Udávaný vyb. výkon balanceru od výrobcu je 10W, tak všetko sedí.
P6190561.JPG
P6190293.JPG
Naposledy upravil(a) juraj.jurej dne pát 19. čer 2020 13:17:36, celkem upraveno 3 x.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
ned 14. čer 2020 22:02:57
Tak jsem konečně spáchal externí odporovou zátěž a konečně můžu vybíjet rozumným proudem - funguje to. Mám nad odpory 4 malé ventilátorky a jsou napájeny přes výstup USB, kde pomocí malého měniče za pár korun z Číny jsem nastavil 12V a ventilátorky spokojeně chladí. Akorát je s tím spousta práce, protože se všechno musí "překáblovat", než se vše zapojí tak, aby to fungovalo.
Doufám, že se časem pan Urbánek dozví, kde je problém s tím vnitřním vybíjením, protože při přípravě baterek do storage režimu je to externí vybíjení zdlouhavá práce. Ale je fajn, že ta možnost je.
Tak sa pochvál a daj nieaké foto na inšpiráciu. A parametre.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Rozmýšlam nad nieakými ventilátormi, ktoré by som napájal z USB.
Nemáte nieaký typ? (60x60mm)
6015-5V.jpg
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

Těch ventilátorů je velké množství a je celkem jedno, jaký tam bude. Vybíral bych podle spotřeby, která přímo koresponduje s výkonem.
Do svého vybíječe jsem použil 4 ventilátorky 40x40 mm a to jen proto, že jsem jich dostal asi 10 od kamaráda, co je měl do nějaké nerealizované aplikace.
Jinak bych určitě použil větší, protože ten výkon těch malých je docela malý. Výhodou je možnost napájení ventilátorů přímo z nabíječky přes USB port ( pokud ho nabíječka má ). Ideální jsou k tomu levné malé DC-DC převodníky z Číny: https://www.aliexpress.com/item/3265358 ... hweb201603_
USB Kabel je pak běžná záležitost.
Fotku svého vybíječe bych sem dal - jakmile se naučím vkládat fotky.
A nebo to vyfotím a dám odkaz na svou galerii.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Daj nieaké foto toho tvojho vybíjača pre inšpiráciu. Ja dám asI 2ks tieto 55mm (200 mA). Len sú na 12V, musel by som dať ten nieaký prevodník DC/DC z 5V na 12V.
https://it.aliexpress.com/item/33047458 ... hweb201603_
https://it.aliexpress.com/item/32878518 ... hweb201603_
55MM-12V.jpg
Converter.jpg
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Tak som spáchal chladenú rezistorovú záťaž s prepinatelnou hodnotou odporu 1,33Ω a 2Ω.
Venntilátor pekne svieti a je hlavne tichý, takmer ho nepočuť. :) Má tri vývody, asi dve rýchlosti. Ja som využil iba jednu, asi tú pomalšiu a úplne to postačuje. Napájanie ventilátora je z USB cez DC/DC prevodník z 5V na 12V (5W).

Čo som použil:
Vybíjanie 4 (300W)).zip
(95.82 KiB) Staženo 229 x
4xRX24 (300W).jpg
P4280029.JPG
Naposledy upravil(a) juraj.jurej dne stř 28. dub 2021 15:44:32, celkem upraveno 1 x.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Nižšia hodnota 1,33Ω je pre 2-4S LiPo a vyššia 2Ω pre 5-6S. Odpor sa prepína vypínačom S1.
P4270018.JPG
1,4 ohm.JPG
2 ohm.JPG
P4270020.JPG
Naposledy upravil(a) juraj.jurej dne stř 28. dub 2021 15:46:23, celkem upraveno 2 x.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Vybíjanie a foto zo stavby:
P4280053.JPG
P4280044.JPG
P4280002.JPG
P4270023.JPG
P4280030.JPG
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od prikrylm »

Co na vybíjení použít "starou" UPS. Ty dávaly i stovky wattů a některé se krmily 12V olověným akumulátorem. Na 3S LiPo, jak dělané. A vybíjet třeba přes přímotop, žárovky, fén, nabíječka, televize....
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Odpovědět

Zpět na „Nabíječe“