RSSI

BANE
Příspěvky: 31
Registrován: úte 07. kvě 2019 4:50:49

RSSI

Příspěvek od BANE »

Zdravíčko,
mám trochu problém. Měl jsem x7 a r9 modul s r9mm a na cca 800 metrů rssi 99 jako namalované. Nastaveno 25mw včetně telemetrie a vše accst.
Teď mám d9+2019 a r9 2019 modul s r9mm ota a na cca 100 metrů rssi 60 i méně. Nastaveno na 25mw včetně telemetrie a vše access 1.3.0.

Tento problém už jsem zaznamenal u kolegy, který má d9 lite a r9mini modul. Myslel jsem že je u něj něco špatně když má na 300 metrech failsave, ale teď jsem na tom stejně a mám úplně totožné nastavení jako dříve.
Jiný kolega s xm má stejné rssi jako já s r9.
Zajímalo by mě jestli mám nějaký problém a dělám něco špatně a nebo je to na reklamaci? Jaké máte zkušenosti?

BANE
Příspěvky: 31
Registrován: úte 07. kvě 2019 4:50:49

Re: RSSI

Příspěvek od BANE »

Tak se zeptam jinak. Je tady nekdo, kdo ma r9mm nejlepe s access a delal range test? Abych vedel, jake mam mit pri testu cca rssi a na jakou vzdalenost. O vikendu ja i kolega budeme delat nejake testy a uvidime jak to dopadne. Nechce se mi verit, ze by long range mel horsi dosah nez klasika D16. Budeme testovat na miste, kde jsem mel pri starem setupu na 850 metru okolo 80 rssi na 25mW. Je zajimave, ze tento problem sleduju az s prichodem access s radii, ktere jsou na to delane.

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: RSSI

Příspěvek od sramy »

Já řeším problém s přijímači typu RX4R a RX6R, je to trochu mimo téma, ale pozoruji také problém s verzí ACCESS, kdy občas mám hlášku s nízkým RF a
RSSI je opravdu okolo 45dBi. S vysílačem ACCESS Taranis Q X7S.

Vytažením antén ven z trupu se samozřejmě signál zlepšil, ale stejně to již hlásilo.
Přitom létám cca 160m vysoko, bez překážek, jde o větroň.
Pravdou je, že jsem vždy model měl pod kontrolou, řídil jsem jej, ale hlášení mě znepokojuje.
Možná pomůže nová aktualizace?
Trochu mě to na tomto systému mrzí, jinak bych byl moc spokojený.
Programování a funkce super.

BANE
Příspěvky: 31
Registrován: úte 07. kvě 2019 4:50:49

Re: RSSI

Příspěvek od BANE »

Tak jsme udělali nějaké testy.
Testovalo se na x9d+2019 s r9mm ota a x9 lite s r9mm vše na access 1.3.0. Antény super 8 na rádia a T na přijímače. Umístění na ramenech kopter.
RSSI klesá celkem rychle, ale pak se docela drží. Na 1km neklesaji hodnoty pod 40 na 25mW. Na 200mW máme RSSI cca o 20 větší ve stejných podmínkách a snese větší překážky. 500mW netestovano.
Pro naše účely je to teda ok a konečně se podařilo dosáhnout nějakého výsledku. Za mě ale trvám na tom, že když byl r9 novinka a běžel na accst a na starém rádiu byl signál mnohem lepší. Neumím si představit, že by s tím někdo letěl těch 10km.

Uživatelský avatar
LEON
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 02. kvě 2019 21:03:59
Bydliště: Východní Čechy

Re: RSSI

Příspěvek od LEON »

Se Super 8 anténou na vysílači mám při 3km signál kolem 60-64 dBi. Ale mám Q7s jen s ACCST a starší R9. Při cca 1km signál rychle spadne na tu hodnotu těsně nad 60dBi a pak už zůstává. Dál než 3km jsem to ještě nezkoušel, protože jsem limitovaný dosahem VTX, ale předpokládám, že by to ještě pár kiláků klidně sneslo. Rozdíl mezi defaultním pendrekem u Q7 a Super 8 mi dělal asi 6dBi ve prospěch Super 8. Hodně ale záleželo na vzájemné orientaci antény vysílače a antén u R9. Mně osobně vychází nejlíp, když mám Super 8 natočenou rameny svisle a obě RX antény orientované také svisle. Při této vzájemné orientaci antén mám samozřejmě horší signál kolem 60dBi, když přelétám přímo nad hlavou a pak signál hned zase stoupá k 95dBi, když přeletím dál od sebe.
Že je dosah R9 2019 s ACCESS menší, než s ACCST, mě docela překvapuje. Nemělo by tomu být právě naopak?

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: RSSI

Příspěvek od ellet »

LEON píše:
ned 10. kvě 2020 18:44:46
Že je dosah R9 2019 s ACCESS menší, než s ACCST, mě docela překvapuje. Nemělo by tomu být právě naopak?
Pokud se jedná o složitější kounikaci s větším objemem přenášených dat a stejně citlivé přijímače, měl by být ACCST "delší" :D . Spraví to čas (lepší hardware).

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: RSSI

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ono to nelze uplne presne porovnavat, on je take alarm slabeho a kritickeho signalu u ACCESS niz nez ACCST. 45/42 a 35/32

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: RSSI

Příspěvek od ellet »

Kdo by to chtěl (s rozumnou chybou výsledku) znát, musel by v obou systémech prvně zjistit hodnotu RSSI, při které vypadává řízení. Potom měřit vzdálenost při které k poklesu na zjištěnou hodnotu RSSI dojde.

Marek_km
Příspěvky: 3
Registrován: pát 07. srp 2020 6:39:11

Re: RSSI

Příspěvek od Marek_km »

BANE píše:
pon 27. dub 2020 0:31:37
Tak jsme udělali nějaké testy.
Testovalo se na x9d+2019 s r9mm ota a x9 lite s r9mm vše na access 1.3.0. Antény super 8 na rádia a T na přijímače. Umístění na ramenech kopter.
RSSI klesá celkem rychle, ale pak se docela drží. Na 1km neklesaji hodnoty pod 40 na 25mW. Na 200mW máme RSSI cca o 20 větší ve stejných podmínkách a snese větší překážky. 500mW netestovano.
Pro naše účely je to teda ok a konečně se podařilo dosáhnout nějakého výsledku. Za mě ale trvám na tom, že když byl r9 novinka a běžel na accst a na starém rádiu byl signál mnohem lepší. Neumím si představit, že by s tím někdo letěl těch 10km.
Zdar. Testuju nedávno zakoupenou soupravu R9 2019 a R9MM. Mám starý XD9+ (ACCST) a anténu R9 mám s ohledem na lítání a mlácení na trati umístěnou nejhůř co jde. Vím, že správně má být na rameni, já ji mám zespodu a přichycenou k ramenům, ale bez dotyku karbonu.
Rád testuju malou výšku kolem metru a na 25mW jsem z toho metru spadnul na signál na 650 metrech přímé viditelnosti (při otáčení). S tím jsem počítal. Umístění antény fakt měnit nechci, proto jsem přešel na 200mW a samozřejmě bez problémů i s tak opravdu špatně umístěnou anténou.
Jediné, co mi vadí, že nemám telemetrii, tedy hlavně RSSI. Vím, že v FC se zobrazuje, ale jen u toho režimu 25mW. Mám ji špatně propojenou? Propojil jsem jen jednoduše + - a SBUS. Je potřeba i SPort a nebo nějak jinak, abych měl možnost sledovat sílu signálu v režimu 200mW? Díky.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: RSSI

Příspěvek od Jan Urbánek »

Sbus je popuze k rizeni Fport nebo smartport propoji telemtrii. Treba takto https://oscarliang.com/setup-frsky-fport/

Marek_km
Příspěvky: 3
Registrován: pát 07. srp 2020 6:39:11

Re: RSSI

Příspěvek od Marek_km »

OK, dík za vysvětlení. Až bude někdy škaredě, tak to přehodím a doladím. Díky.

BANE
Příspěvky: 31
Registrován: úte 07. kvě 2019 4:50:49

Re: RSSI

Příspěvek od BANE »

Marek_km píše:
pát 07. srp 2020 6:54:16
BANE píše:
pon 27. dub 2020 0:31:37
Tak jsme udělali nějaké testy.
Testovalo se na x9d+2019 s r9mm ota a x9 lite s r9mm vše na access 1.3.0. Antény super 8 na rádia a T na přijímače. Umístění na ramenech kopter.
RSSI klesá celkem rychle, ale pak se docela drží. Na 1km neklesaji hodnoty pod 40 na 25mW. Na 200mW máme RSSI cca o 20 větší ve stejných podmínkách a snese větší překážky. 500mW netestovano.
Pro naše účely je to teda ok a konečně se podařilo dosáhnout nějakého výsledku. Za mě ale trvám na tom, že když byl r9 novinka a běžel na accst a na starém rádiu byl signál mnohem lepší. Neumím si představit, že by s tím někdo letěl těch 10km.
Zdar. Testuju nedávno zakoupenou soupravu R9 2019 a R9MM. Mám starý XD9+ (ACCST) a anténu R9 mám s ohledem na lítání a mlácení na trati umístěnou nejhůř co jde. Vím, že správně má být na rameni, já ji mám zespodu a přichycenou k ramenům, ale bez dotyku karbonu.
Rád testuju malou výšku kolem metru a na 25mW jsem z toho metru spadnul na signál na 650 metrech přímé viditelnosti (při otáčení). S tím jsem počítal. Umístění antény fakt měnit nechci, proto jsem přešel na 200mW a samozřejmě bez problémů i s tak opravdu špatně umístěnou anténou.
Jediné, co mi vadí, že nemám telemetrii, tedy hlavně RSSI. Vím, že v FC se zobrazuje, ale jen u toho režimu 25mW. Mám ji špatně propojenou? Propojil jsem jen jednoduše + - a SBUS. Je potřeba i SPort a nebo nějak jinak, abych měl možnost sledovat sílu signálu v režimu 200mW? Díky.
No pokud se bavime o RSSI v OSD na koptere, tak staci propojit R9MM pres sbus na FC a tam pak v betaflightu nastavit na kterem kanale je RSSI. Tusim, ze je to na 12tem nebo 16tem. Mela by se pak v OSD (brylich) zobrazovat RSSI 0-99. Je jedno jak se nastavi rezim, protoze R9MM vysila RSSI porad na jednom kanale do FC. Jedine co nebude fungovat je RSSI primo na radiu a tedy telemetrie na radiu. To znamena, ze radio nebude hlasit slabej rf signal a potobne, ale v OSD to videt pujde normalne.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: RSSI

Příspěvek od juraj.jurej »

Jan Urbánek píše:
pon 11. kvě 2020 10:02:14
Ono to nelze uplne presne porovnavat, on je take alarm slabeho a kritickeho signalu u ACCESS niz nez ACCST. 45/42 a 35/32
Záleží kto si aký nastavý, ale je možné že je to tak prednastavené. Ja používam 40/37
FrSky Tandem X20

Odpovědět

Zpět na „Obecně o R9“