TD-10R vrčí a kmitají serva

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Ač se mi rádio X18 a system Ethos opravdu líbí, začínám být v koncích kde je problém.
Upozorńuji, že když pouze vyměním přijímač za Futabu problem okamžitě zmizí...a klidně můžu omotat kabely od serv okolo přijímače. !!!
Tady na videu je zvuk co leze ze serv...(ty poté kmitají s amplitudou sotva zřetelnou, ale velice dobře slyšitelnou).
Mám v RcPara serva KST. Tak jsem si říkal,že holt ty serva budou haklivá na 868Mhz. Tak jsem udělal pokus (drahý pokus) a objednal serva X act BLS5405H. Dělají to taky...akorád díky tomu,že mají BLS motor to hraje mnohem méně hlasitě. Ale ty kmity jsou tam pořád.
Tady je odkaz na video.. (zvuk naplno a je to hooodně slyšet)

https://youtube.com/shorts/2U7IHSbCgTU

Udělal jsem i kalibraci pák vysílače, jestli to náhodou nekmitá tam...protože po přehrátí na poslední Ethos tam malinké kmity v obrazovce výstupy byli.
Teď po kalibraci hodnoty v klidu sedí a nic na monitoru výstupů nekmitá.


Díky Dalibor

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Tak mam pocit, že asi žádné řešení nebude...
Tady popisují stejný problém. :-( :-(
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... ers/page25

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

A vzhledem k tomu,že od roku 2022 se nenalezlo řešení....tak se i já připomínám.
Stejně jako pán v textu na rcgroups, jestli by RcStudio (které je tam zmíněno) opět zkusilo poprudit číňany, že problém rušení od 900mHz telemetrie není vyřešeno !!!!!
Díky

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

Muzeme ale udelejte prosim lepsi video at e na tom neco videt s tim bzucenim.
Zkusel jste nastavit PID serv jak jsem rikal? viewtopic.php?f=71&t=949

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Ano.Serva mela jeste stary fw a po aktualizaci , jsem prez ethos nastavil vse . Serva chodi perfektne.
Jo a dela to presne to co popisuji na Rc groups.
Vypne se telemetrie na 900MHz...a je klid.
Zapne se a jitter tam je.
A co jsem projel cele vlakno na rcgroups...tak to neni nahodny děj, ale 90% vlastnost TD prijimacu.

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

A těch 10 % nepozna jitter kmity, tak to považuji za normalní😅

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

Zkuste me udelat video prosim, placnu ho do hlaseni

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Jen pro doplnění.
Mám přijímače TD-10R, TD 6R, R9-SX a dělají to všechny !!!
Nevyčítám to jim, protože po přečtení celeho fora o Frsky 868/900Mhz přijímačích je zjevné. Že Frsky udělalo absolutní hovadinu a posílá telemetrii právě po UHF linku. Kdyby to šlo přepnout na 2.4Ghz ...nikdo problém nemá.
A vím o čem mluvím....akorád jsem si musel osvěžit pamět.
Před dost roky jsem létal FPV letadla ještě s přenose, obrazu na PAL normě. Ovládání serv a modelu bylo na EzUHF....a to až 2W výkonu.
Na dva metry kmitali serva když se tyto 2W zapnuli. A u TD přijímačů je 80mW par centimetrů od serv...důsledek stejný..Jitter jako prase.
Záleží pak na typu serv jak to snášejí..některá lépe (X act) některá huře ( KST X20-8.4-50-V2) ( jedná se v obou případech o digitální , velmi drahá serva.)
PS ani kdybych použil abolutní TOP servo na planetě což je Futaba HPS A703, výsledek nebude jiný ...opět Jitter.

A na tom FPV letadle se telemetrie zpátky posílala na 2.4Ghz jako informace v OSD ( v obraze) ...a to 1W výkonu.
Naprosto spolehlivě jsem létat 10km daleko....

Tudíž, dělat video jak mi kmitají serva na Rc Paraglideru nemá smysl. Dělají to naprosto všechny 868/900Mhz přijímače a to z duvodu, že Frsky chybně zvolil přenos z RX na zem zpátky k TX po UHF lajně.

Takže vás poprosím jen o jedno, jako EU zastoupení prudit frsky, aby to šlo přepnout...tzn vypnout přenos telemetrie přez UHF a posat ho přez 2.4GHz.
To je jediné a možné řešení.

(Ještě by šlo použít průmyslová serva od Futaby, ale cena za jedno je větší než celý system Frsky X18 plus deset přijímačů)

Na závěr...co vyčítám prodejců, Frsky je, že o problému velmi dobře vědí..., ale v popisku k výrobku o tom není ani zmínka....(např pozor! v případě jitteru lze toto odstranit pouze vypnutím telemetrie). Ale chápu, že pak by TD přijímače byli prodejné jen ztěží :-) :-)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

Tak predevzim co pisete neni pravda, TD prijimace posilaji temetrii simultalne po obou frekvencich. Lze telemeterii snizit na 25mW nebo vypnout, ano nelze to udelat selektivne, tedy vypnout u 900 ale nechat u 2.4. Vzpominam ze selektiivta se resila pred rokem kdyz ten clovek na RCG me kontaktoval a nejak to z nejakeho duvodu neslo kvuli synchronizaci. Muzeme to ale zase otevrit. Treba to pujde nejak resit

Tvrzeni u 90% prijimacu TD se projevuje jitter vychazi z jake statistiky? Ze se to deje u Vas a jeste kolik lidi z vlakna na RCG? Neni to dost zavadejici to tvrdit?

Mej jsem tu setup TDR10 a F5J s 6x KST, panovi pomahal nastavovat letadlo v ETHOS, zadny takovy problem nemel. Klienti maji a pouzivaji TD R10 a jine TD a nereportuji problemy a jsou to klienti s mnoha letadly treba F5J. A nerekl bych ze nepoznaji co je jitter.

Neni lepsi se zamerit na reseni problemu a treba to video natocit a poslat at mame neco na co se muze frsky podivat kdyz uz jsem vytvoril u frsky hlaseni nez tu reptat na to, co kdo dela spatne? Reptani jeste nic neopravilo. ;)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

Dostal jsem info ze zhruba za tyden bude update TD a prej budou "will behave far better!" Zatim nemam podrobnosti jake zmeny se udaji

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Taky mam F5J...a dokonce dvě.. :mrgreen:
A zadne ludry z polystyrenu zalidovaneho do skla.
Ale Infinity Evo od Bohuše Majerčíka.
A vzhledem ke konstrukci kdy 4 serva v kridlech jsou o metr az dva jinde...je prave reseni jak ten jitter ztlumit.
A v trupu taky nejsou hned u prijimace.
Ale i tak...ono je velky rozdil jestli je na servu 15mm pačka...pak lidi zaměňuji jitter za bzučeni okolo klidove polohy serva.
A nebo kdyz je na servu 18 cm páka..!!@
Ta najednou pravdu ukaze naprosto spolehlive.

No budu se tesit na upgrade...ale nejak marně hledam telemetricka data ze senzoru kdyz vypnu UHF.
To ze vysilac si ponecha kanal 2.4Ghz pro spojeni nastaveni RX ...neni preci prenos telemetrie z cidel!!!@

To muzu rovnou telemetrii vypnout...osolit UHF na 500mW a vsugerovat si jak jsem nad tim vyhral.

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Jo..nemám nic proti Frsky...právě proto,že dozrálo jsem si ten system pořídil.
Sice mi trochu mrzí, že jsem vzal X18 od jiného obchodníka než od vás, ale on to stejně musel od vás vzít. Tak snad je to tak v pořádku.
Rádio X18....jsem naprosto spokojený
ESC Neuron (mam 60 i 80) perfektní
Čidla ....perfektní
Pčijímače...taky perfektní.
Jen u TD..a to nikdo neokecá, je prostě interference na UHF nedořešená.
V tom threadu na RCG to není jeden človíček co si stěžuje..stěžují si tam de fakto všichni.......a všichni se to bez uspěchů snaží vyřešit.
Až na jednoho VHF profíka, co si vyrobil anteny na pulmetrovém svodu...obětoval par dB zisku, ale posunul to interferenci do snesitelných hodnot.
Tož tak.
A nic ve zlém....budu rád, když to téma neusne a bude se u Frsky řešit.
Video o víken udělám a pošlu.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

Diky,
mimochodem budeme mit i anteny flexi ne to pevne T pro instalaci do kritickych mist pro 900.

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Ty anteny si rovnou zamlouvam ...díky

Trošku musím osvětlit proč s tou interferencí (nebo to nazveme Jitter) otravuji.
Mimo letadel která řídím Futabou T32MZ a v záloze je ještě T18SZ.
Tak létám i tyto zatím dva RcPara panďáky ,

https://www.facebook.com/dalibor.steda

Jednoho nechám na T32MZ, ale druhého právě předělávám na Frsky TD system.
A proč na TD?
Protože další z projektů bude lehačka na RcPara. Nejspíš tato,
https://cefics.com/aktuelles/liegegurtzeug-punk-rock/
Chci si vytvořit takový cestovní baťoh, kde bude lehačka, CrossAlps 2.8 vrchlík a rádio.
A tahat s sebou do Tater nebo Alp rádio T32MZ za cenu dovolené v Karibiku pro dva , mi přijde fakt na prd.
No a druhý duvod je technický.
V lehačce chci mít nejenom system pro long range řízení ,ale hlavně přenos varia zvukově. Long range není již teď problem, ale bez telemetrie.
Ale i system přenosu FullHD obrazu zpátky na zem Walksnail. (Který běží na 5.8Ghz) A nebo DJI 3 který běží na 2.4+5.8. To ještě uvidím v době kdy se rozhodnu jak cele bude udělané a z čeho.
Celé to bude hodně variabilní...buď poletím na LOS (kdy běžně létám 700m vysoko a RcPara zažilo už i 1km vysoko)
A nebo ve stabilním stoupání prostě nasadím HD brýle a vyletím až do mraku.

Proto jsem místo normálního 2.4GHz přijímače objednal TD varianty, abych se se systemem seznamil, zjistil jeho slabiny...nebo vubec použitelnost.
Objednám u vás ještě i normální 2.4Ghz přijímač a mam naprosto jistotu,že interference zmizí. Ale to jen pro porovnání a možnost bezpečně letat a seznamit se a zvyknout si na radio. Přeci jen je příjemně malinké a mnohem lehčí než obě Futaby.

volcano69
Příspěvky: 2
Registrován: sob 27. dub 2019 14:57:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od volcano69 »

Mohu ptvrdit mam sestavu RB30, 2prijimac FrSky TD MX, a 9 serv jx CLS6322HV a po zapnuti me kmitaji musel bych vypnout telemtrii aby prestali. Kmity serv jsou intenzivni pokud jsou serva blizko prijimace cim dale tim jsou kmit mensi. Bez kmitu jsou pouze s vypnutou telemetrii ((.
Zlusmo jsem koupil servo S5453H Xact , tam je vse v poradku.
PS. Jinak ty serva od JX me kmitaji i u prijimace Archer Plus R10+ samozrejme bez telemetrie prestanou

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »



Dalsi kousek...proste to jeste u frsky budou muset poněkud doladit. :mrgreen:

Uz jsem s X18 plus panďulou RC para a TD 10R letěl.
Je to pouzitelne. Sice RSSI signal (graf na didpleji) byl poněkud divny...ale zatim z toho neusuzuji nic.
Protoze aby pandula nevypadal ze ma stařeckou traslavku, jsem prepnul telemetrii na 25mW a s tim se asi dá.

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Docela by mi zajímalo, jak to má udělané Futaba...doslova mužu přilepit přijímač k servu. K tomu z druhé strany motor..a nic nekmitá.
Nikdy, nic nekmitá. Kolega pilot-extremní čuně na instalaci má doslova vesraný přijímač Fastest (tzn s telemetrií) mezi kabely od serv, varia a baterku...v F5j
Instalace připomíná zmuchlané klubko kabelů....a nic. Vše funguje. A lítá s tím z vesela do neskutečných výšek a dálek.

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 190
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od pstasek »

graup15 píše:
pon 13. lis 2023 19:28:04
Docela by mi zajímalo, jak to má udělané Futaba...
jestli to nebude tím, že Futaba ani nikdo jiný nevysílá telemetrii na frekvenci okolo 900M.

Za mě, kvalitní serva toto musí akceptovat a na trhu jsou taková, která to akceptují, takže řešení je použití kvalitních serv. (a to nemusí být nutně měřítkem cena)

U levných analogových serv typu HXT900, SG90 a spol je problém i telemetrie na 2.4G a to už od dob D8.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 651
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od prikrylm »

Jakým výkonem TD tu telemetrii na 900 MHz vysílá? Nestačilo by výkon snížit? Třeba nějakých 25 mW stačí na dlouhé kilometry...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 634
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od ellet »

Tak nevím, používám telemetrii a nejlevnější serva asi v 10-ti poletuchách a nikdy jsem problém s kmitáním serv neměl. A to nejsem při instalaci drátů žádný estét. Snažím se ale dodržovat některé "elektro zásady" a ani výkon telemetrie neomezuji (868MHz pouze 1 model).
Kdybych na to narazil, asi bych se snažil o nějakej "rozbor", a podle toho ...., možná to zkusím (někdy) na stole. :D

Odpovědět

Zpět na „Řada Tandem“