TD-10R vrčí a kmitají serva

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Přečetl jsem hodně threadů na Rc Groups i na FB .
Je zajímavé, že dost lidí se na to ptá, nebo řeší jitter...a dost asi problem nemá.
Já mám doma jak serva XAct, tak jedny z nejdražších KST tak i Futaby.
(Těžko mne někdo muže nařknout za mizernou nebo neuváženou instalaci)
A hlavně...ten jitter se projevuje ruzně u ruznych serv..., ale je tam .
Lehounké vrkání mají i XAct BLS 5405H....(to vrkání už není znatelné na páce serva, ale je tam)
A ne,že mi zase někdo napíše, že jsem idiot a mám si to nastavit parametry serva..!!!
Za prvé tak jak přijdou jsou použitelná bez přeprogramování jen velkým optimistou, nebo uživatelem gumovky :-) :-)
Takže ano, paramtery jsem nastavoval tak dlouho až servo neřvalo jako raněné zvíře a začalo chodit rozumně hladce a přesně.
(Mimochodem....jsem profesí servizák CNC, takže mám uchylku na přesnost mechaniky...a převodovka u KST je udělaná přesněji než u XAct BLS 5405H)
Na zjištění stačí zvuk..není potřeba zkoumat evolventu ozubení .

Dále záleží na délce páky...to co dost lidí bude pokládat za bzučení středění serva, muže být (ale taky nemusí znamenat) právě ten Jitter.

Takže když to shrnu, ten problém existuje...nemají ho všichni, nebo ho neidentifikují jako Jitter a nebo jim to kmitá jako hovado.
A vzhledem k tomu, že se Frsky už snaží etablovat jako premiová značka, by bylo fajn ,aby se na tento problém zaměřilo.
Zase na druhou stranu s Frsky není nuda . :-) :-) A to se taky cení . Akorád to chce mít ještě jeden system , kde ta nuda je a vždy to funguje na 150 procent :-) :-) a dalo se vždy když je počasí létat.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 634
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od ellet »

No, servo samozřejmě nesmí ani bzučet. To může (vlastně musí) jen když se ho snažím hrubou silou vychýlit z polohy. Jen pro zajímavost - svého času jsem se podílel několik měsíců jako testér na "neFrSky" sw a oznámil jsem programátorovi na páce nepostřehnutelný, ojedinělý tik serva v intervalu cca 10s. Po několikadenním bádání jsem se musel omluvit, dělal to můj převodník.
I když to sem nepatří, Frsky jsem si ve své době pořídil (po Futabě a měl jsem i Gr. HOTT) ne proto, že bych očekával lepší funkci systému, ale proto, že si rád hraju (hw i sw). A pro nás hravé jsou drobné nedostatky výzvou jak si pomoct sám, než to Frsky opraví, prostě jiný postoj. Oni o problémech určitě ví, (RC Groups sledují taky), jen to někdy dýl trvá.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »


Subrt
Příspěvky: 21
Registrován: úte 24. říj 2023 7:11:01

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Subrt »

Ahoj jsem novým uživatelem FrSKY Tandem XE, přešel jsem z Graupnera. Po přečtení tohoto tématu jsem s velkými obavami koupil Rx TD SR12. Provedl jsem na stole zkoušku s různými značkami serv analogovými i digitálními, dokonce i se servy nejnižší cenové kategorie. Serva byla i cca 5 cm od antén a žádné chvění nebo vrčení. Předpokládám že po zabudování do modelu to bude stejné.

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Posledni update přijímače a radia problem vyřešil.
A to nejenom z podstaty, že na palubě 5 cm od serv vysílač na 80mW-868 opravdu je problem.
Teď to běhá po 2.4Ghz mrňavým výkonem a serva jsou v klidu.
Už v popisu updatu to píšou,že link na 2.4 vyhovuje na běžně používané vzdálenosti.
No a pokud budu potřebovat vzdálenosti mimo LOS , tak holt budu telemetrii muset vyřešit jinak.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

2,4GHz ma terlemetrii 80mW nebo 25mW kdyz se snizi.

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Ano, pravda.
Ale 2.4Ghz mi nikdy nic nerušilo ani na 1W vykonu na palube modelu.
No jeste by mohli kluci u frsky udelat takovou malickost...posilat RSSI a VFR 868Mhz linku , po 2.4Ghz linku i kdyz osolim 868link na 100 nebo 500mW .

Ted kdyz prepnu 868 z 25mW vysilani TX na 100mw okamzite zmizi RSSI a na displeji je 0.

Vim...reseni je to cele prehrat na FCC...že?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

To by pak nevyhovelo vykonu a obsazeni frekvence 868 a neslo by to certifikovat.
Pouziti FCC prepne z 868 na 900 a to uz je kolize s mobilama to je pak o slusnej prusvih.

graup15
Příspěvky: 30
Registrován: sob 07. říj 2023 16:08:14

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od graup15 »

Ja vim.
To bylo jen takove povzdechnuti.
Z duvodu kolize frekvence s tydlifounama jsem prehrani na FCC odlozil na neurcito. Tzn nikdy.

dtdt
Příspěvky: 35
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od dtdt »

graup15 píše:
pát 24. lis 2023 6:51:45
Posledni update přijímače a radia problem vyřešil.
A to nejenom z podstaty, že na palubě 5 cm od serv vysílač na 80mW-868 opravdu je problem.
Teď to běhá po 2.4Ghz mrňavým výkonem a serva jsou v klidu.
Už v popisu updatu to píšou,že link na 2.4 vyhovuje na běžně používané vzdálenosti.
No a pokud budu potřebovat vzdálenosti mimo LOS , tak holt budu telemetrii muset vyřešit jinak.
Můžu poprosit o radu, jak to má být přesně nastavené, aby telemetrie fungovala a přitom tam ten jitter na servech nebyl? Mám Ethos 1.5.4 a na RX mám poslední firmware 1.0.12, ale nedaří se mi toho problému zbavit jinak než úplným vypnutím telemetrie, což je trošku škoda, když beru v potaz to, že Tandem jsem pořizoval právě proto, abych měl bezproblémové ovládání a telemetrii.
Dělá mi to na 3 letadlech a 4 různých přijímačích (R6 a R10).

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

Stale stejna serva a o jaka serva se jedna?

dtdt
Příspěvky: 35
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od dtdt »

Serva všechno analogy, jedny jsou nějaké JX servo, druhé jsou nějaké bílé z Hobbykingu.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

Zmena pozic anten problem neresi?

dtdt
Příspěvky: 35
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od dtdt »

Změna pozic antén problém řeší, ale vzniká tím jiný problém. Serva totiž nevrčí až když dám anténu úplně mimo model, což je trošku problém z pohledu montáže. Když se to snažím dostat do trupu, kde je na to prostor, tak to vždycky vrčí bez ohledu na umístění.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od Jan Urbánek »

Draty zabalit alu folii, nebo na ne dat ferit krouzek, bohuzel nektera serva jsou nejaka precitlivela

dtdt
Příspěvky: 35
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od dtdt »

Jan Urbánek píše:
čtv 11. dub 2024 9:53:49
Draty zabalit alu folii
To je zajímavá myšlenka. Ta fólie má být nějak uzemněná (tedy spíš spojená s nulou napájení) nebo prostě jenom tak nechat v luftě?

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 634
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: TD-10R vrčí a kmitají serva

Příspěvek od ellet »

...a je to pořád dokola jako tady :roll:

Odpovědět

Zpět na „Řada Tandem“