ETHOS x Multiprotokol - TX modul

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od radekbenes »

Ahoj všem,
mám dotaz, zda je reálné očekávat (anbo snad už je nějaké řešení?) podpory čtyř nebo teď již i pěti čipových TX modulů.
Tohle je pro mě v OTX (na Horusovi) zásadní - mám hodně různých přijímačů a pár čínských "hraček" a do EPP přijímač za pár korun stačí.
A kombinace ISRM modulu s ACCESS a D16 pro "opravdický" model a externího MUlTI zvládne ovádat fakt snad všechno a je úžasná.
Radek

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od Jiri »

Myslím, že to záměrně neplánují, a nezáměrně se tím připravují o nemalé procento zákazníků, kteří nebudou upgradovat z Horusů (pokud chtějí Access), nebo koupí Radiomaster apod. pokud se bez Accessu obejdou. Je to zejména politika, za mne hloupá.
Lze to velmi omezeně obejít - použít Multimodul s točítkem (namontovaný externě, jinak se nevejde), PPM protokol a MM protokol přepínat HW točítkem, s rezignací na možnost telemetrie. To je ale tolik omezení, že pokud někdo má Horuse, který to umí v OTX nativně, tak bude rezignovat na upgrade i Ethos. A je to škoda, finančně logicky i pro ně.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od prikrylm »

Já bych je zatím nepodceňoval. :) Zatím ladí vlastní systém, "doplňky" očekávám později.
A jak se tak nějak taky "šinu" do ACCESS, tak varianta pro X20 je prostě mít na "odlišné" věci další rádio.
Nebo jsem sám tak úchylný, že mám víc jak jedno rádio? :o
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od juraj.jurej »

prikrylm píše:
čtv 17. úno 2022 12:28:19
Já bych je zatím nepodceňoval. :) Zatím ladí vlastní systém, "doplňky" očekávám později.
A jak se tak nějak taky "šinu" do ACCESS, tak varianta pro X20 je prostě mít na "odlišné" věci další rádio.
Nebo jsem sám tak úchylný, že mám víc jak jedno rádio? :o
Nie niesi. Ja mám tiež dve. Jedno multiprotokolové a jedno na ACCESS.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od Bořík »

Souhlasím s Jirim. Není důvod ( firemní ), aby FrSky podporoval jiné systémy a ochuzoval se tak o prodej svých přijímačů. Je to, podle mého názoru, ne úplně rozumná firemní politika, ale je asi snaha, aby se firma FrSky etablovala jako lepší třída ( což se jí asi moc nedaří ). A protože používám také hodně levných konkurenčních přijímačů, budu si muset pořídit jako druhé rádio také Radiomaster ( nebo něco podobného ). Mnohem raději bych jako další rádio pořídil opět FrSky ( už kvůli záruce a hlavně perfektnímu servisu od pana Urbánka ), ale bohužel si tímto sama firma FrSky háže klacky pod nohy a nemá zájem se přizpůsobit.

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od radekbenes »

To je pravda, už tím, že X20 nemá OTX si hodila velký klacek pod nohy. Nevím který obchodník to vymyslel, ale možnost volby by podle mého selského rozumu určitě podpořila jeho prodej. Ti co chtějí pěkné rádio za slušnou cenu a modulový systém programování si ho koupí tak jako tak a navíc by přibyli všichni ti, co si zvykli na OTX u FrSky a nechtějí ho z mnoha důvodů opustit. Troufám si říci, že těch je víc než nových zájemců o X20.

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od radekbenes »

Jiri píše:
čtv 17. úno 2022 9:56:50
Myslím, že to záměrně neplánují, a nezáměrně se tím připravují o nemalé procento zákazníků, kteří nebudou upgradovat z Horusů (pokud chtějí Access), nebo koupí Radiomaster apod. pokud se bez Accessu obejdou. Je to zejména politika, za mne hloupá.
Lze to velmi omezeně obejít - použít Multimodul s točítkem (namontovaný externě, jinak se nevejde), PPM protokol a MM protokol přepínat HW točítkem, s rezignací na možnost telemetrie. To je ale tolik omezení, že pokud někdo má Horuse, který to umí v OTX nativně, tak bude rezignovat na upgrade i Ethos. A je to škoda, finančně logicky i pro ně.
Ano přesně, jsem ten případ a k točítku bych se opravdu nevrátil, navíc snad už ty moduly nikdo nedělá ani v JR, natož v Lite...

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od Jan Urbánek »

Nemyslim si, ze by existoval nejaky realny duvod nechtit opustit OPTX a prejit na ETHOS, minimalne jiz ted umi ETHOS to same co OPTX a nektere veci umi i elegantneji.

Uživatelský avatar
Berry
Příspěvky: 26
Registrován: sob 27. dub 2019 0:45:08

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od Berry »

Zatím není pultovka

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od Bořík »

On by zase tak moc ten přechod od OpenTx k Ethosu ani tak moc nevadil - pokud je ten Ethos vylepšený OpenTx, ale měly by být použitelné obě varianty. Snadno se může stát, že FrSky po nějakém čase vydá další verzi Ethosu ( opět vylepšený, ale zase o něco změněný ) atd. Jenže mnoho uživatelů je spokojeno se stávajícím OpenTx a nevidí potřebu přecházet na něco jiného ... prostě jim to vyhovuje a hlavně stačí. Spíš je problém ten multiprotokol. Levných přijímačů jsou spousty a pokud by takové levné přijímače vyráběla i FrSky, nebylo by vůbec třeba koukat se někam jinam. Jenže mám v provozu ( nebo nachystáno k provozu ) nejmíň 30 modelů a pořízení třeba jen 10 nových přijímačů od FrSky je už pořádný zásah do peněženky. A to naprosto zbytečně, protože pro lodičky, autíčka a tanky ( a třeba pro bublinkolety ) jsou sice nadupané, ale dost drahé přijímače úplně zbytečné a nevyužitelné.
Mám X-Lite-S s multiprotokolem a jsem s tím naprosto spokojený. Jenže pokud se objeví nová pultovka od FrSky a bude mít pouze Ethos a navíc nebude podpora multiprotokolu, nebudu si novou vysílačku dovolit pořídit, protože výměna přijímačů by byla už hodně finančně náročná ( určitě víc, tak samotné nové rádio ).

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od Jiri »

Jan Urbánek píše:
pát 18. úno 2022 15:45:56
...minimalne jiz ted umi ETHOS to same co OPTX a nektere veci umi i elegantneji...
Z hlediska programování na rádiu některé věci elegantnější jsou, ale pokud vím, něco jako Companion opravdu zatím neumí. Simulátor není plnohodnotná náhražka. A o (ne)podpoře MM tu jde řeč hlavně, a můj dojem, že to podstatně omezuje možnou poptávku po nových rádiích, jako X20 tu zjevně potvrzuje více lidí.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od juraj.jurej »

Osobne to moc nevyužijem, ale mnohí sa dočkali. Je tu sprístupnenie od verzii Ethos 1.3.0 externého modulu "Multiprotokol". Okrem toho aj Chost a ďalšie sa očakávajú.

Skúsil som IRangeX IRX4 LITE 4in1 multimodul.
Modul som kupoval na Bangood. Ešte s MCU STM32. Tie sa dopredali a majú byť nahradené s novou várkou s MCU ARM CORTEX-M (128K ROM, 20K RAM).
https://www.banggood.com/IRangeX-IRX4-L ... mds=search
Môžem potvrdiť funkčnosť tohoto modulu.
Treba na spustenie MPM modulu Lua skript.
https://github.com/FrSkyRC/ETHOS-Feedba ... ua/modules
Ja sa mu venujem tu:
viewtopic.php?f=83&t=776
P8090885.JPG
ext-moduls.jpg
FrSky Tandem X20

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od ZS-Man »

Zdravím,

zkoušeli jste někdo spárovat MPM v režimu Frsky_RX pro bezdratovy učitel/žák?

MPM v Ethosu sice stále nepodporuje telemetrii, takže jako v OTX/ETX to použít nepujde, ale mám z MPM vytaženy CPPM ktery je zapojen do jacka(DSC)

Takto mi to v ETX funguje, v Ethosu ne. Tak si myslím že vůbec neproběhne to spárování toho Frsky_RX režimu s žákovskou vysílačkou.

Mělo by to jít i bez té podpory telemetrie? Zkoušel jste to někdo?

Díky.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od prikrylm »

MPM jako propojovátko učitel - žák bez HW hacku uvnitř toho MPM modulu na FrSky rádiích nefunguje. Navíc je potřeba vlastní kompilace FW pro MPM, který tento hack využije.
FrSky má na bezdrátové propojítko BlueTooth.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od ZS-Man »

Jasne, je potřeba tomu trochu pomoci, a pak to v OTX/ETX funguje.
Mam rozběhnute 2 varianty:

1) ETX s podporou multi-trainer, komunikace pak jde přes vnitrni sachtu. (Dokonce bych řekl že už je to standartne zapnute v oficiálních buildech)

2) z MPM mam vytazeny cppm signal na jack konektor, ten je strceny do DSC konektoru rádia. Takze pro radio se to tvari to normální učitel/zak pres kabel.

V EdgeTX obě varianty funguji, tam žádný problém není.

A jde mi o to, jestl ta v2 bude pouzitelna i v ETHOSu. (V1 urcite nepujde) Kdyby ETHOS dokazal sparovat MPM v rezimu Frsky_rx se zakovskym rádiem, tak nevadí že ten signal neprotlaci pres piny v šachtě, protoze to půjde kablikem z MPM do DSC konektoru.

Takže otazka je, jestli v ETHOSu (na X10s express) funguje ten Frsky_rx protokol. V nabídce toho MPM je, ale nedaří se mi to spárování s druhou vysílačkou.

MPM mam bez toho otočného prepinace, takze nastavovat ho muzu pouze z rádia.

Jako žákovské radio mam x9lite, bohužel tu první verzi bez Bluetooth...... kdyby do něj slo BT dobastlit, tak bych to asi zkusil, ale to nejspis nejde.....

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od Bořík »

Je tady toho o MPM dost popsáno, ale bohužel "elektrikářštinou" a já, stejně jako "právničtinu" moc neovládám. Proto se zeptám jako úplný laik a to polopatisticky: bude fungovat kombinace XE a MPM IRangeX IRX4 LITE bez nějakých složitých úprav ? Pokud ne, je pro mě XE téměř bezcenná a přestal bych po ní toužit.

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od ZS-Man »

Jestli ti jde jenom o ovládání přijímačů jiných značek a nepotřebuješ telemetrii, tak bys neměl mít problém, žádné úpravy na MPM ani na rádiu nejsou potřeba.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od prikrylm »

Učitel - žák přes MPM mám vyzkoušené na TX16S, tam funguje pěkně.
Co vím (nevyzkoušeno), tak v X9-Lite by mělo být místečko, kam se BT modul relativně jednoduše připájí.
Na X10 bych možná zvážil ETX, Ethos nevidím jako přínos.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od Bořík »

ZS-Man píše:
čtv 02. bře 2023 8:37:34
Jestli ti jde jenom o ovládání přijímačů jiných značek a nepotřebuješ telemetrii, tak bys neměl mít problém, žádné úpravy na MPM ani na rádiu nejsou potřeba.
Díky za jasnou odpověď. Moc jsi mě nepotěšil .... už jsem doufal, že ušetřím. Takto pořád červíček hlodá a hlodá !

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: ETHOS x Multiprotokol - TX modul

Příspěvek od ZS-Man »

prikrylm píše:
čtv 02. bře 2023 16:22:17
Učitel - žák přes MPM mám vyzkoušené na TX16S, tam funguje pěkně.
Co vím (nevyzkoušeno), tak v X9-Lite by mělo být místečko, kam se BT modul relativně jednoduše připájí.
Na X10 bych možná zvážil ETX, Ethos nevidím jako přínos.
A nenašel bys ,prosim, nejaky odkaz, kde se to BT do x9lite resi? Ja se prohrabávám v rcgrous, ale zatim jsem nic zajimaveho nenašel.

Jinak souhlas, MPM učitel/žák funguje pekne i na X10S Express (OTX/ETX). Ethos mám zase po delší době chuť vyzkoušet naživo, ale asi to zase nebude mít dlouhé trvání..... ;) ETX sice taky není uplně ideál, ale zatím ještě o kousíček vede :)

Odpovědět

Zpět na „ETHOS“