Novy system ETHOS

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Novy system ETHOS

Příspěvek od Jan Urbánek »

Tento mesic by mela byt vydana testovaci verze noveho nastupce FROS neboli FrSky OS s nazvem ETHOS.
Bude urcena pro radia X10 a X12S.

System je kompletne prepracovany a krom tymu programatoru FrSky se na vyvoji podili i vedouci projektu OpenTX.

System by mel byt od zacatku pripraveny na lokalizaci a tak i me ceka najeka ta prace kolem :lol:
image.png
image.png
image.png
image.png
image.png
image.png
image.png

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Graficky hezky zpracovan :)
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Uživatelský avatar
Michal1PA
Příspěvky: 40
Registrován: sob 27. dub 2019 9:04:36

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Michal1PA »

3X som to čítal než som tomu uveril, ale klobúk dole, bude to paráda.
Michal

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jiri »

A jak to vypadá s podporou externích modulů, kterou (na rozdíl od OpenTX, kde je velmi dobrá) v FrOs 2.0.06 prakticky zabili?

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Bořík »

Bude FrSky i nadále podporovat OpenTX ?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jan Urbánek »

Jiri píše:
pon 07. zář 2020 15:43:41
A jak to vypadá s podporou externích modulů, kterou (na rozdíl od OpenTX, kde je velmi dobrá) v FrOs 2.0.06 prakticky zabili?
Mozna priliz brzo neco slybovat ale vypada vyber zatim takto
image.png

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jan Urbánek »

Bořík píše:
pon 07. zář 2020 19:56:35
Bude FrSky i nadále podporovat OpenTX ?
To neni jen na FrSky ale i na OpenTX

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Bořík »

Tak to jsem asi blbě pochopil: tak, jak bylo možné si vybrat ve vysílači mezi OpenTx a FrSky OS, tak jsem to pochopil tak, že bude na výběr mezi OpenTx a ETHOS. Takže to bude i nová podoba OpenTx ?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jan Urbánek »

Rozhodnuti jestli budou nova radia s OpenTX neni jen na FrSky, ale jestli OpenTX podporu udela.

marcels
Příspěvky: 86
Registrován: pát 26. dub 2019 19:18:49
Bydliště: Rychvald

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od marcels »

Možná by stálo za to zjistit jak moc bude ETHOS jiný než OTX, když se na něm podíleli i vývojáři OTX. Nemyslím graficky, ale co se týče funkcí a možnosti nastavení :?:
Taranis X9E

Martin_HU
Příspěvky: 4
Registrován: stř 09. zář 2020 12:32:27

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Martin_HU »

Zdravím, ty printscreeny jsou fajn, hezký "omalovánky", ale představu o tom, co bude systém umět to nedělá. Důležitější je, bude nový OS podporovat i ACCST?? Na zahraničních fórech a webovkách systému ETHOS (http://ethos.frsky-rc.com) se zmiňuje pouze systém ACCESS ... Pokud nebude podporovat, není to dobrá zpráva pro stávající ani budoucí zákazníky FRSKY. Obecně mám pocit, že FRSKY majitelé rádií se systémem ACCST obětoval. Prvotní informace o novém ACCESS hovořily, že přechod z původního systému na tento půjde pomocí upgrade systému. To se nestalo, konverzní soupravy přechod řeší, ale celkem komplikovaně, pro modeláře nemající zkušenosti s mikropájením takřka neřešitelně, a pro majitelé některých rádií vůbec - Horus X12, a to je - byla prosím vlajková loď značky!!! Nejsem si jistý, zda majitelé starších rádií s nadšením vyhodí své soupravy do popelnice, nebo je prodají za zlomek původní ceny a s nadšením nakoupí nový vysílač s ACCESS a x kusů nových přijímačů. Předpokládám, že noví zájemci o značku taky bez rozmyslu nepofrčí rovnou k prodejci, ale něco si o značce přečtou, přeci jen se jedná o investici několika tisíc, možná desítek tisíc, korun. A kde je záruka, že značka, která "hodila přes palubu" před několika lety své stávající zákazníky, to samé neudělá znovu? Všude čteme, že ACCESS je skvělý, bezpečnější, rychlejší odezva, větší možnosti ... ale co když za rok nějakému modeláři z "NDR" zase nezaškube v modelu přijímač a bude to pro firmu znovu záminka k přechodu na nový, skvělejší systém.... Mám Horus X10, systém ACCST 1xx a OpenTX, a až na několik problémů se ztrátou signálu, vždy v kombinaci s přijímačem S6R, takže S6R už nepoužívám, jsem spokojený uživatel.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jan Urbánek »

Neni to uplne k tématu co ale moc problem nevidim, zakaznici s accst dostali aktualizaci 2.1 pro zvyseni bezpecnosti. Zakaznici Horus rady tzn X10 a X12 si mohou kdyz chteji koupit interni modul Access za cenu jednoho prijimace a nacvaknout, nikde se nic nepaji- mame na to navod. To bych jako hozeni pres palubu neoznacoval.

Ethos se nyni pasuje na X10 Express potazmo na X12 s access, jak to bude dal zatim je brzo uvadet. Ethos nyni funguje na X20 kde se bude testovat.

Pavelsrubar1
Příspěvky: 31
Registrován: pát 26. dub 2019 16:51:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Pavelsrubar1 »

Není to úplně k tématu, ale když už je o tom řeč, tak mi na současné poslední verzi FrOs vadí, že stále není v češtině a jestli řešením má být čekání na odladění ETHOS, kde ještě ani nevím, jestli jej budu moci používat s ACCST, tak je to pro mne zklamání. Ale možná tomu jen špatně rozumím, proto se zeptám:

Vyjde ještě FrOs pro překlad, aby ji mohl pan Urbánek přeložit?

Martin_HU
Příspěvky: 4
Registrován: stř 09. zář 2020 12:32:27

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Martin_HU »

Pravda, další "usefrendly" krok, přechodem na ACCST 2xx přijde uživatel, o možnost použití přijímačů D8. Další vstřícný krok FRSKY. Argument, který jsem na diskuzích mnohokrát slyšel, že FRSKY s protokolem D8 již nepočítá, musí "potěšit" všechny majitele těchto přijímačů ... Např Futaba v nových vysílačích staré protokoly použít umožňuje, pokud se nepletu. Nemám asi slovo, proti skvělé podpoře RC Studia!, ale některé kroky firmy FRSKY jsou opravdu neobhajitelné, takový binec, jako má FRSKY v protokolech je ojedinělý a musí zamotat hlavu nejednomu uživateli ...

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jan Urbánek »

Fros jiz nevyjde zadny, vyvoj byl ukoncen.

S D8 protokolem to neni uplne chyba FrSky ale EU. Diky nemoznosti tento protokol certifikovat v radiich vydanych po 2015.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Bořík »

Ono to s ukončením podpory režimu D8 není žádná sláva. Autíčkáři a lodičkáři využívali levné čínské přijímače pracující v režimu D8 a s ukončením jejich podpory FrSky nenabídla žádný adekvátní levný přijimač. Pro autíčko nebo lodičku jsou naprosto k ničemu funkce jako stabilizace, zdvojená napájení, telemetrie atd. Pokud mi lodička bere maximálně 10A, tak je mi to úplně jedno a po nějaké zpětné vazbě vůbec netoužím. Maximálně tak napětí zdroje a víc nepotřebuju vědět. A hlavně nepotřebuju pro dosah do 30-50 metrů žádný superpřijímač, protože při počtu kolem 10-20 lodiček je výměna všech přijímačů už docela finančně náročná záležitost.
Takže spokojeně zůstanu u toho staršího režimu a i když bych také rád zmodernizoval na ACCESS, tak si tu chuť holt nechám zajít.

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od sakulajda »

Trošku zaoponuji, já naopak jak v lodi, tak v autech, tancích, sákryš vlastně všude - telemetrii využívám - ke každému modelu mám minilipo voltage senzor a hlídám si každý článek baterky zvlášť, jak dosáhne hranice, vysílačka na mě mluví a vybruje. Jasně pípák na baterce taky řešení, ale vlastně kvůli tomu (a nejen telemetrii) sem opustil předchozí sety, vše prodal a šel do FrSky. V rychlostní lodi mám měření ampérů (ze začátku pro zajímavost), ale mělo to na sobě dvě teplotní čidla, jedno je na motoru a druhé na baterii, no už to tam zůstalo natrvalo. Ale je fakt, že měnit přijímače za nové v těch všech modelech bych rozhodně nechtěl. A už vůbec ne, když vidím jak se vše od frsky místo sjednocování rozevírá. Takže jedu na starém protokolu, a ani ten sem neaktualizoval. OpenTx také hned nehrnu na poslední verzi, zkrátka když to jede ... . Pokud to tak půjde dál, tak vše zakonzervuju a nebudu na to šahat. Ostatně, dle aktálních popisů ACCESS, bych krom přijímačů, musel měnit i vysílače a na to se taky mužu ... Jen doma máme 5 vysílačů a nepočítám ty další soupravy, které sem nastavoval klukům okolo.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Bořík »

Na hlídání baterek také ( občas ) používám "lipostop", který je ale autonomní a zapojuje se do servisního konektoru bez zpětné vazby. A to jen u střídavých regulátorů - u stejnosměrných motorů mám všude regulátory DSYS a ty spolehlivě baterky ochrání. Navíc už všude používám Lionky 18650 a tam ani servisní konektor nemám - lionky se nerozjíždějí a bohatě stačí celkové napětí - když už by ta telemetrie byla. U rychlostních lodí je to něco úplně jiného, tam těch pár sledovaných veličim má svůj dost velký význam.
Úplně souhlasím s tím, že se vše u FrSky začíná komplikovat - to neustálé vychytávání chybiček a neustálé upgradování všeho mi opravdu leze na nervy a zařekl jsem se, že jednou za rok to aktualizuji (pokud to bude mít nějaký větší přínos ) a jinak na to nešáhnu. U pultovky zůstanu u ACCST a pouze u X-Lite s univerzálním modulem budu mít ACCESS s tím, že tam bude i režim D8. To neustálé přeprogramování a honba za nejnovějším FW je dobré akorát tak k naštvání. Ale chápu, že to někomu i vyhovuje.

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od sakulajda »

DSYS používám taky, měl jsem automatiku, ta se neosvědčila a postupně jak se k jednotlivým reglům dostanu, natvrdo nastavím typ baterky. LiPolky mi dost odcházeli nafouknutím, tak sem začal řešit právě minimální vybíjecí napětí, maximální procházející proud a někde i teplotu dle typu modelu. Ale hlavně su na tyhle blbosti hračička a prostě mě baví si páčkou upsostřed letu nechat říct jak su vysoko, nebo jaký je nejnižší článek na baterce v lodi na rybníku :)))
No a s tím posledním "vše u FrSky začíná komplikovat " plně souhlas a čím dál víc mi to vadí.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od juraj.jurej »

Ja som zvedavý, ako to všetko dopadne s novými rádiami. Uzamknutý protokol, ukončenie OTX?. Všetko opak toho čo pomohlo sa FrSky presadiť. Nechám sa prekvapiť, ale ružovo to nevidím.
FrSky Tandem X20

Odpovědět

Zpět na „ETHOS“