Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ethos Suite 1.5.1 jiz na popsany problem s bootloaderem mysli a nabizi prednostní aktualizaci bootloaderu
ES 1.5.1 https://github.com/FrSkyRC/ETHOS-Feedba ... -1.5.1.exe
image.png

Volime OK a tim se nejdrive aktualizuje bootloader.




Behem aktualizace mohou nastat komplikace, ktere si nyni zdokumentujeme a vyresime je.


Pokud aktualizujete starsi neaktualizovane radio je potreba nejdriv aktualizovat na 1.4.17 a bootloader 1.4.15. Duvodem ze starsi bootloader treba 1.4.3 neumi zavest system 1.5 proto je potreba pred aktualizaci 1.5 aktualizovat bootloader na posledni verzi.
Muzemen to udelat tak, ze si proste nastavime vetzi 1.4.17 v Ethis suite a provedem aktualizaci
image.png
pak pro aktualizaci zvolime verzi 1.5
image.png
po aktualozaci jsme dotazovani k vymazani stareho ulozeni zviuku potvrdime ano
image.png
Pokud mame zastaraly modul RF
image.png
Skocime do spravce RF modulu, zvlime aktualni a dame flash modulu
image.png
Vratime se do spravce ETHOS a prepneme se do bootloaderu
image.png
mame vse aktualni
image.png

Pokud jste se jiz dostali do pasti, ze radio ma stary bootlader a novy Ethos 1.5 nejde spustit, ukaze se jen prazdna cerna obrazovka popripade radio nereaguje na spusteni postupujte nasteldovne. Mozna bude potreba odpojit baterii aby radio zhaslo a pripojit baterii.
Skocime do bootloaderu, drzime koleck a zapneme radio.
V rezimu bootloader se nam ukazi disky
Z adresy https://github.com/FrSkyRC/ETHOS-Feedba ... tag/1.4.17
si stahneme firmware pro nase radio treba pro X20S X20S-EU.zip
rozbalime a soubor firmware dame do korene disku kde je adresar audio
odpojenim USB se radio flesne na 1.4.17 a bude funkcni, pak postulpujeme podle navodu nahore.


ETHOS 1.5 a nove ulozeni zvuku

Doposud jsme meli uloziste zvuku v audio / cs/ pro nase zvuky a audio / cs / system pro systemove

Nove je vlozen adresar default takze cesta vypada takto

audio / cs / default pro uzivatelse zvuky a audio / cs / default / system pro systemove zvuky

je tedy nutne uzivatelse zvuky presunout z cs hloubeji do default

takze to bude vypadat takto
image.png
Nasledne v systemu nastavime
image.png

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od radekbenes »

Zdravím, jeden postřeh:
aktualizace X10Express na 1.5.1 z verze 1.4.17 pomocí Suite 1.5.1 mi jde jen zčásti. Měl jsem starý Bootloader, neukazoval vpravo nahoře žádnou verzi, nicmeně ETHOS s ním chodil. Suite 1.5.1 po krátkém boji s DFU driverem ve Win10 rádio načetla a podařilo se i zaktualizovat Bootloader na 1.2.17 (zřejmě poslední verze). Při pokusu vyměnit fw se nepodařilo přepnutí to Bootloaderu - Suite čekala, pak ohlásila že nejde přepnout do BL a že to mám udělat manuálně. Nicméně radio bylo v BL přepnuté (USB conect + verze svitila na Horusovi). V tomto okamžiku se už ani nenačetl stav rádia a bylo nutno obé restatovat.
Takže jsem upgradoval spolehlivým postupem - firmware do rootu SD karty, flash po restartu a manuální editace obsahu SD karty.
R.
Naposledy upravil(a) radekbenes dne stř 06. bře 2024 10:04:13, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jan Urbánek »

Pro X10 a X12 je nejnovejsi bootloader 1.4.3, urcite bych doporucil ho aktualizovat

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od radekbenes »

Já sem napsal blbě to číslo verze BL, nemám to teď u sebe, ale Suite ukazuje bootloader jako aktuální pro X10Express, tím to nebude.
(poslední verze BL pro X10Express na githubu je v ETHOSU 1.4.17, takže to možná bude i verze BL.)
JJ - je to skutečně 1.4.17 je poslední verze BL pro X10E- viz dump
obrazek.png

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jindra »

Zdravím, tak bootloader mám 1.4.15, novější verze suite po stažení neustále ověřuje třeba i den a nic. Měl jsem poslední aktualizci 1.4.17 a dnes jsem začal s X20S po aktualizaci 1.5.0 nejde rádio česky, nenabízí češtinu, dal jsem vymazat ne používané audio. Následně opět zde fórum - u XE jsem opět s bootloaderem 1.4.15 provedl aktualizaci na 1.5.0 a nedal jsem vymazat ne používané audio a stejná situace. Poté ,již následovalo dle návodu nastavení aktualizce 1.4.17 i když jsem ji měl a výsledek -chyba čtení spouštění průvodce modelem a rádio nejede nevidí modely prostě nic. Bootloader svítil zeleně provedená aktualizace jako obvykle, nejsem v pasti ale v háji. Data prostě rádio nevidí i když po otevření vypadá všechno normálně.
Prosím pomoc. Jindra.
pokracování:
Po třech hodinách zkoušení XE naskočilo. Rádio se hodilo do módu dvě i když mám jedničku, reset základního nastavení, zvuk stejně nejede,pouze angličtina,musel jsem zkalibrovat nastavení ovládání, prepínače,dráhy kniplů neodpovídaly rozsahu výchylek,dál nevím. Nedělal jsem nic jinak, než obvykle,nic nemazal atd. Pokud to půjde dát dohromady,tak budu muset zkontrolovat 25 modelů protože TOTO mě dost znejistělo.
Každopádně zde popisované situace v mém případě neplatí. Nyní na X20s všechno aktuální rádio bez audia a češtiny, XE stejné ne aktuální angličtina jinak 1.15.1 firmware.

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jindra »

Pokračování. Vidím, že se usilovně pracuje. Ráno jsem k tomu zasedl, dal aktualizaci Ethos Suite na 1.5.1 konečně. Zajímavé X20 z FW 1.5.1 šla najednou po opětovné aktualizci do 1.5.0. dále jsem zapl i18n češtinu, nikdy jsem to nedělal a šlo to opět do 1.5.1, na rádiu již nabízí výběr jazyka, mám česky, OK.
XE jsem opět nastavil aktualizaci ,včera hlásilo všechno aktuální, dnes to nešlo zpět do 1.5.0 jako u X20s ale provedlo aktualizaci opakovaně z 1.5.1
a je tam možnost výběru jazyka jediné co je rozdíl od X20 audio englisch 1.4.14 zastaralý, což mě netrápí, ale u x20 to aktualizuje všechno.
Bylo byto hezké, kdy rádia jěště mluvily- to zatím nemohu zprovoznit- bez zvuku.
Jindra.

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jindra »

Další pokračování. Včera kolem deváté večer jsem si chtěl stáhnout FW na sr8plus, nastala aktualizace 1.5.x a dnes o půl desáté ráno jsem zpět. Děkuji za cca 6 hodin sebevzdělávání, nyní jsem obě rádia X20S XE dostal do provozu včetně audio, kde jsem udělal "chybu", nemyslím první koupí Frsky 2016,ale i
přes aktuální bootloader rádio po aktualizaci začalo dělat nepěkné věci, snažil jsem hodit zpět 1.4.17 bez úspěchu. U XE jsem odpojil i baterii, což mě hodilo zřejmě do továrního nastavení a už to jelo z kopce. Podle mě jsem se trefil do potíží, které se postupně upravovali a nastala tato situace. Něco jako u letu nazvaném soubor krizových situací. V jednom momentě .Aktualizace firmware , aktualizace ethos suite, aktualizace boottloaderu, aktualizace modulu, přesun hlavní složky audio do systému u Xe znovu nakalibrovat ovladače ,nastavit ostatní. Nyní je to snad v pořádku, pomalu lepší než zvládnout krizovku za letu, ale co je super - myslím ,že mám hotovo a NE u XE zase nejdou fotky modelů , vidím je v paměti, nejde přiřadit- vybrat, počítám, že jsou zase někde špatně uložené. U X 20s fotky zůstaly aspoň něco. Takto to jde pořád dokola, tak se bavte modeláři, tyto řádky snad někomu pomohou, protože věřím ,že nejsem jediný co si takto užívá :lol:
Jindra.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jan Urbánek »

Zde Vas zjevne vyrtolilo to, ze jste mel neaktuualni Ethos Suite a ten nerozdeluje jazyk menu a jazuk audio jako nova verze 1.5.

Mimochodem cekame na 1.5.2 :lol:

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jindra »

Tak ještě jeden vstup. Poslední co nešlo u XE po aktualizacích, byly ty fotky modelů. Všechno jsem zkontroloval, při otevření souboru v rádiu vidím fotky ,při připojeném rádiu na Suite ve správě modelů normálně fotky u modelů, ale v běžném režimu provozu nic. Začal jsem porovnávat s X20s a vylučovat
chybu /u X20S normální stav/. Došel jsem ,až do bodu kde jsou uložena data k modelům a tam byl problém. U X20S je uložení dat na SD kartě a u XE
v rádiu. U X20S v nastavení není řádek umístění uložiště, ale u XE ano s možností výběru rádio nebo SD karta pro modely, uživatelské bitmapy ,scripty,
audio, logy atd. Jediná položka uživatelské bitmapy byla přepnutá na SD kartu, kterou v XE nemám a proto to nemohlo načíst :shock: Blbost, ale mám
to, funguje :D . :D :D


PS: tím vytrolením jsem v rámci zápasu dostal u XE rameno na popruh do režimu, že nedrží zamáčklé - zámek ramene je dead- vezmu ho asi z taranise
BUDE NÁHRADNÍ DÍL ?
Jindra. :)

PS:2 na 1.5.2 jsem plně nažhaven.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jan Urbánek »

Zamky ramen jsou objednane a budou bezne skladem.

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od radekbenes »

Zdravím,
mohu poprosit o info, co jsou firmware (ETHOS) se suffixem IL?
EU, FLEX, FCC vím.
Z ETHOSu 1.5.2 zmizel Spektrální analyzátor, nebo se to týká jen verze pro VF modul Tandem PRO?
Děkuji za info,
Radek

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jan Urbánek »

Il je izraelska verze, nesmi pouzivat 900 ani 868MHz
Analyser funguje jen s ISRM (X10) ale ne TD, beztak je to zbytecna vec a diky tomu ze se vyprosilo, ze 1.5 pokjede i na X10 a X12 je asi odstranen

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od radekbenes »

Děkuji za info.
Určitě je dobrým počinem udržet ETHOS i pro Horusy i za cenu onezení některých funkcí. Ono je to i vzájmu FRSKY - jinak nemohou majitelé využívat všechny vlastnosti nových komponet (přijímače, RB atd.), tudíž je nebudou kupovat :D
Nicméně na ETHOSu 1.5.1 pro X10 analyzátor ještě je. Je pravda, že využití je diskutabilní, nicméně hrubý přehled o vytížení pásma se s ním získá. Za mě bych našel i jiné funkce (3 hlasy?? ). Ale je to věc názoru a těžko jde vyhovět všem...
Zdravím,
Radek

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jan Urbánek »

U X10 a X12 jde o kapacitu pameti procesoru. Pvodne FrSky domital 1,5 pro X10 a X12, ale nakone cse diky intervenci lidi a dealeru podarilo presvedcit velkeho sefa, ze to je v zajmu FrSky a svolil s dalsim pokracovanim i za cenu orezani nekterych funkci.

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od radekbenes »

Ano, bude s tím čím dál větší problém, v X10 je flash v procesoru Cortex M4 (2M) u verze 1.5.1 prakticky plná, poslední binár OTXu má cca poloviční velikost. Buď se bude muset optimalizovat kód, nebo prostě jen buďme rádi, že se budou opravovat chyby, ale nové funkce bych neočekával. Paradoxně procesor v X20 (ARM z řady Cortex M7, jak jsem někde odkoukal z fotky desky) má malou paměť (128k) a používá se tedy externí flash. Je ale více než 5x rychlejší, což je i v porovnání odezvy Horusů a X20 patrné.
R.

jiri.bukvald
Příspěvky: 7
Registrován: ned 07. črc 2019 9:16:21

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od jiri.bukvald »

Ahojte,
provedl jsem aktualizaci, bez toho aniž bych se podíval sem a kupodivu skoro vše ok. Rádio frčí, zvuky zvukujou, zatím. Ale menu je v AJ i když by podle aktualizace v Suit měla být nahraná čeština. A nejde vybrat jiný jazyk. Měli byste nějaký tip?
Díky, JirkaB

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jan Urbánek »

je v radiu l18n adrsar s cs souborem?

jiri.bukvald
Příspěvky: 7
Registrován: ned 07. črc 2019 9:16:21

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od jiri.bukvald »

Jan Urbánek píše:
úte 26. bře 2024 11:47:47
je v radiu l18n adrsar s cs souborem?
V adresáři I18n není nic...
cs adresář že v auditu.

Díky za info co s tím.

JirkaB

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od Jan Urbánek »


jiri.bukvald
Příspěvky: 7
Registrován: ned 07. črc 2019 9:16:21

Re: Aktualizace ETHOS 1.5.x - mozne problemy + zvuky

Příspěvek od jiri.bukvald »

Jan Urbánek píše:
pát 29. bře 2024 14:38:06
Co tohle
viewtopic.php?f=82&t=1088
Je to tak... I když jsem to před tím instaloval s aktualizovaným Ethos Suite. Jen se Suite aktualizoval automaticky při spuštění. Teď jsem odinstaloval a znovu nainstaloval a vše fakčí jak má. Jediný rozdíl (a já osobně nedokážu posoudit, jestli je to může mít vliv nebo ne) je nová verze Ethosu z pátku.

Držte se a sláva aktualizacím :lol:
JirkaB

Odpovědět

Zpět na „ETHOS“