Novy system ETHOS

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 479
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od prikrylm »

Ono něco co v OTX nejde exituje? :-P
Z mého pohledu se ETHOS snaží tvářit přívětivěji, platí to určitě, pokud se používá touchscreen. Řešení mixéru z pohledu vstupů asi taky není úplně blbý nápad. Pak předdefinované mixy určitě mnoha lidem zjednoduší život, třeba takový butterfly je na jeden touch/klik.
Možnost popisků např logických spínačů, "instantní" přepínání jazyků taky není úplně hloupé, atd..
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 80
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jiri »

Dotyk umí i EdgeTX, navíc má oproti OpenTX pár věcí dotaženějších, což je dáno tím, že se na jeho vývoji nyní podílí víc lidí, než na OTX. Nevýhodou EDGE je, že nemá zatím k dispozici konfigurovatelný builder firmware v Comapnion, tj. pokud chceš třeba český SW s vlastními volbami, musíš i ho sám zkompilovat.
Výhoda ETHOSu je právě v těch předdefinovaných mixech a slučování věcí tam. Třeba V-tail, nebo flaperony, nebo jen hloupá diferenciace křidélek.
V OpenTX je vždy třeba zadat několik mixů, a aby to třeba na obou ovládacích plochách fungovalo symetricky, musíš zadávat 2x stejná čísla, nebo definovat a použít globální proměnné. V ETHOSu (nebo FrOs) tu hodnotu (třeba diferenciace, nebo poměru mixu) zadáš jako jedno číslo, a automaticky se ti promítá do obou výstupů. To je, zejména u jednodušších konfigurací, podstatně přehlednější a jednodušší.
Jiný příklad: Klapky, do kterých chceš mixovat křidélka a butterfly na přistání, tj. celkem 3 ovladače s nějakou prioritou.
U ETHOSu zkonfiguruješ každou ze tří funkcí zvlášť - 1) klapky, 2)křidélka, 3) butterfly brzdy a podle nich to vidíš
U OTX děláš pro každou funkci několik mixů, vždy minimálně jeden u serva každé klapky pro každou jednu funkci.

Pro správu je to v ETHOSu pak mnohem přehlednější, navíc si každou funkci, ovladač, logický spínač apod. můžeš detailně popsat, popisky jsou dlouhé včetně diakritiky
V OTX je oproti tomu jediná výhoda, lze jednodušeji na jednom místě vidět, co všechno ti může hrabat do pozice konkrétního serva. Jinak je to méně přehledné, mnohem horší možnosti popisků, leckdy velmi krátké (kvůli zpětné kompatibilite s BW vysílači s malým rozlišením) apod.
Při potřebné změně třeba % mixu, ve FrOS nebo ethosu najdeš příslušnou fci a změníš jedno číslo.
U OTX musíš měnit na více místech, nebo dohledat, jaká glogální proměnná tam je a pak změnit tu... Takže jde to, ale není příliš user friendly

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 224
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Bořík »

Asi se na celý problém dívám zkresleně - očima lodičkáře a "tankisty-autíčkáře". Přednastavené mixy pro letadla jsou mi k ničemu - lodě ani auta tyto mixy nepoužívají. Proto jsou mou prioritou volné mixy, kde si mohu nakonfigurovat to, co potřebuji pro tu loď nebo auto. Z tohoto pohledu asi nemá Ethos výhody, protože se k nim ani nedostanu. Zatím tedy Ethos nemám a tak to nemohu blíž posoudit, ale je mi líto, že se s OpenTx do budoucna u FrSky nepočítá. Zatím jsem mic lepšího nepoznal a nechce se mi zase přecházet na nějaký jiný systém. Stejně tak pro mě ztrácí výhody nové dražší přijímače, protože opět jejich "vymoženosti" nevyužiju - jen se vše prodražuje. Chybí mi jednoduché vícekanálové přijímače bez těch všech stabilizací a obousměrné komunikace, jako byl třeba R168. Škoda, že FrSky nemá k dispozici nějaké takové levné přijímače, protože jeden nebo dva dražší přijímače mě nezrujnují, ale 10 dalších je už finančně nezanedbatelná položka.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 80
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jiri »

K systému:
Pokud chceš pracovat jen s volnými mixy, bude to pro tebe prakticky stejné. Výhodou ETHOSu je možnost vše si podstatně lépe pojmenovat a popsat, což bych u zařízení, co mají kvanta ovládacích prvků považoval určitě za výhodu. Další výhodou je možnost slučování mixů, obdobně, jako jsem popisoval u letadel, třeba vliv směru na oba pásy u tanku lze schovat do jednoho mixu a nastavení, o OTX jsou na to nutné dva mixy.
Ohledně levného přijímače, je pravda, že něco jako R168 s integrovaným analogovým vstupem pro měření baterie by se hodilo. Pokud by ti šlo jen o cenu, možným řešením je i XM / XM+ nebo M+ doplněný o nějaký levný převodník S-Bus na PWM. Bohužel tam chybí ten analogový vstup.

Uživatelský avatar
bedy
Příspěvky: 16
Registrován: stř 01. kvě 2019 9:38:19

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od bedy »

Lua - skript
Prosím podle některých informací již ETHOS verze 1.1.0. Alpha 17 umí spouštět Lua skripty v X20. Jsou to ty samé Lua co běží na OpenTX (podprogramy) nebo musí být nějak upraveny (doplněny v zdrojovém programu).
ErskyTx
Jak to je, prý s možností přepínání při startu (Bootování) mezi ErskyTx a Ethosem u X20.
Děkuji

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1130
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Novy system ETHOS

Příspěvek od Jan Urbánek »

Lua jsou jine a jiz se pracuje na par zakladnich zde
https://github.com/FrSkyRC/ETHOS-Feedba ... e/main/lua

ErSkyTX je snaha Mika, ale bez podpory FrSky, bez ni nebude schopen vytvorit low layer drivety pro X20, takze z toho nic nebude.

Odpovědět

Zpět na „ETHOS“