Aretace plynu

Uživatelský avatar
Standem
Příspěvky: 32
Registrován: stř 17. bře 2021 20:35:39

Aretace plynu

Příspěvek od Standem »

Zdravím Vás,
měl bych dotaz, případně konzultaci, ohledně plynové páky - aretace plynu.

Na QX7S (OpenTX) jsem měl nastaveno přes Logické spínače "Aretaci plynu". Když jsem dal přepínač (SA) do polohy vypnuto - měl jsem plynovou páku nečinnou - zapalování vypnuto. Následně, při přepnutí přepínače (SA) do polohy Zapnuto, začaly pracovat Logické spínače - páka v jakékoliv poloze, mimo plného stačení na volnoběh, nic se nedělala. Po stažení páky na úplný volnoběh došlo k "odblokování aretace plynu" a mohl jsem používat plyn.
Super pro elektro, ale i pro benzínové motory.

A teď problém:

to samé jsem nastavil na Ethos - X20S a nefungují " Logické spínače". Protože přepisováním a novým zkoušením jsem se do toho úplně totálně zamotal a na Forum jsem nenašel dané téma, prosím o pomoc.

Je nějaký rozdíl mezi logickými spínači na OpenTX a Ethos?
Máte někdo nastaveno na Ethos danou "aretaci plynu"?

Díky za pomoc, info.

Kenumis
Příspěvky: 42
Registrován: pát 19. úno 2021 13:52:47
Bydliště: Nový Bor

Re: Aretace plynu

Příspěvek od Kenumis »

Ahoj,
používám defacto to samé na aktivaci brzd u házedla (Letí to, začnu brzdit, košťátko přiletí ke mě, pouštím jednou rukou vysílač, chytnu košťátko za házecí kolík, zmáčknu tlačítko na přepnutí režimu, hod, puštěním gombiku se přepne na další letový režim, potlačím VOP na srovnání a tím se přepene na další letový režim pro samotný let, ale při tom někdy zapomenu vrátit plynovou páku do horní polohy a začal bych brzdit, proto se brzdy aktivují až když dám páku do horní polohy.)

Mám to udělané takto:
LSW 1 (log.spín.)
Funkce: A > X
Zdroj: Plyn
Hodnota: 80 (nedávám záměrně 100, protože když jsem jsem koukl na rozsah páky planu, tak byla od -99% do +98% - asi záleží na kalibraci)
Aktivný stav: vždy zapnuto (případně podle potřeby)

LSW2
Funkce: Sticky
Podmínka spuštění: LSW 1
Podmínka vypnutí: -U Tebe to asi bude SA v nějaké poloze-
Aktivní stav: Vždy zapnuto

A potom v mixéru BRZDY (u tebe to bude nejspíš PLYN) mám
Aktivní stav: LSW 2
a dále pak samozřejmě vše co je třeba v mixu doladit.

Slovně řečeno: Pákou plynu ovládám jeden log. spínač, který ale sám o sobě nezmůže nic a tímto log spínačem aktivuju druhý log.sp. který je zapnutý dokud jej tlačítkem nevypnu. Tento druhý log. sp. je podmínka k povolení fungování brzd.
Kenumis

X10S - ETHOS

Uživatelský avatar
Standem
Příspěvky: 32
Registrován: stř 17. bře 2021 20:35:39

Re: Aretace plynu

Příspěvek od Standem »

Pane MISTR, děkuji.

Jen jsem v LSW2 prohodil funkce:
- podmínka spuštění je spínač SA-
- podmínka vypnutí je LSW1

Takže, když dám SA do polohy ZAPALOVÁNÍ ZAPNUTO a plynová páka v jakékoliv poloze, mimo volnoběh, servo je pouze na volnoběhu. Pohnu plynem kamkoliv a nice se neděje. Dám VOLNOBĚH (úplně stáhnu plynovou páku), dojde k odblokování aretace a mohu používat celý rozsah plynu.

Vypnu vypínač SA ZAPALOVÁNÍ VYPNUTO, tím dojde k vypnutí zapalování a zastavení motoru. Plynové servo reaguje normálně (předletová příprava, kontrola, atd.,).

Před samotným startováním motoru jsem tak chráněn proti nečekanému rozběhnutí motoru do vysokých otáček (stane se to občas a pak to strááášně bolí...).

Ještě jednou díky.
Standa

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Aretace plynu

Příspěvek od juraj.jurej »

Ethos má túto funkciu priamo implementovanú v mixe "Plyn" Volá sa "Škrtíci klapka".
Hodnotu uškrtenia si nastav podľa voľnobehu.
-
Screenshot_200.jpg
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Standem
Příspěvky: 32
Registrován: stř 17. bře 2021 20:35:39

Re: Aretace plynu

Příspěvek od Standem »

Dobrý den,

hned jsem vyzkoušel - jen drobný detail. V případě vypnutí zapalování, aby došlo k aretaci, musím dát volnoběh. Pak už to frčí, jak má...

Děkuji - člověk se pořád učí :D

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Aretace plynu

Příspěvek od juraj.jurej »

Standem píše:
pát 03. bře 2023 10:06:14
Dobrý den,

hned jsem vyzkoušel - jen drobný detail. V případě vypnutí zapalování, aby došlo k aretaci, musím dát volnoběh. Pak už to frčí, jak má...

Děkuji - člověk se pořád učí :D
To si už musíš prispôsobiť, ako potrebuješ. Ja som dal príklad na elektro vetroň.
FrSky Tandem X20

Odpovědět

Zpět na „Tandem X20“