HORUS X20 - dotazy

Odpovědět
Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od prikrylm »

... pokud je ten multimetr přesnější, jak tolerance osazených odprů. :)
Jinými slovy z výroby je AD převodník vcelku přesný, dělič osazený odpory s toelrancí max 1% a navíc máte možnost si hodnotu rozhodit podle svého nepřesného multimetru. :-D
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
krizma
Příspěvky: 58
Registrován: stř 23. zář 2020 9:10:29

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od krizma »

No právě proto mě příjde, žetato funkce zbytečná a naopak na škodu. Měření v TX je určitě přesnější než většina multimetrů co modeláři používají. A ještě k tomu ten rozsah je opravdu velký.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Bořík »

To máš sice pravdu, ale ta možnost, že si to můžeš sám podělat, by pak chyběla. A opravdu není nad to, kdyš si to sám totálně rozhasíš a někdo to pak vrátí do původního stavu.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od prikrylm »

V 1.0.12 bude i zpomalení mezi přepínáním režimů, takže, jak jsem psal, do Vánoc to bude použitelný systém. :-D
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Jiri »

Oproti OpenTX tam ještě hodně schází podpora multimodulu, zatím pouze PPM.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od juraj.jurej »

Jiri píše:
pát 10. zář 2021 12:39:50
Oproti OpenTX tam ještě hodně schází podpora multimodulu, zatím pouze PPM.
Myslím, že už multiprotokol modul ani nebude nikdy podporovaný v Ethose. Načo by potom vivíjali ACCESS s ETHOS.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Jiri »

Já si to bohužel myslím taky, ale je to škoda, resepektive dává to oproti Ethosu OpenTX nezanedbatelnou výhodu, která smaže větší uživatelskou přívětivost Ethosu.
Pro řadu lidí, aktuálně používajících jiné systémy to může být dobrý důvod pro přechod na FrSky. Tím, že to ignorují, posílají tyto zákazníky cíleně k Radiomasteru, Jumperu apod..., případně zůstanou u stávajícího výrobce. Přitom by časem tito noví zákazníci mohli generovat další zisky, právě kvůli Access nebo duálním přijímačům (900/2,4), což by měl FrSky navíc, to jim ostatní nenabídnou.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od prikrylm »

Podpora multimodulu...
Z mého pohledu bych provozoval ACCESS u svých modelů (jako takové to "hlavní") + občas si pořídím "hračku" typu X-Vert a nechci k vůli tomu tahat (nebo pořizovat) druhé rádio. Tam bych viděl v podpoře multimodulu smysl.

Přívětivost Ethosu...
V rádiu je Ethos možná (zatím?) příjemnější jak OpenTX (moc jsem s Ethosem v rádiu nedělal a to ještě bez touchscreenu), ale komfort naklikání modelu v PC a na klik přenesení do rádia.... tohle je za mě tak velké plus, že Ethos zatím ne-e. Navíc neumí multimodul a LUA. Ale furt držím palce, věřím, že do Vánoc bude nějaká vymazlená verze.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Jiri »

Ještě větší smysl to dává při přechodu z jiného systému, pokud máš třeba 10 přijímačů Spektrum, málokomu se chce je zahodit a hned koupit 10 přijímačů FrSky. Takže při upgrade vysílače radši zůstane u Spektra. Já takhle měl víc jak 10 Assanů, kupoval jsem Horuse + k němu dva telemetrické přijímače + multimodul. A pak postupně další, pak IRSM upgrade do vysílače apod. Takže časem jsem na zbytku FrSkyzaplatil víc, jak za ten vysílač. Do dneška jsem (kvůli telemetrii) až na dva původní přijímače nahradil všechny. Multimodul pomohl, že ten přechod byl pozvolný, stravitelný.
Za nějakou dobu budu upgradovat vysílač jednoho ze synů. A situace bude stejná. Pokud by X20 měl podporu pro MM jako má OpenTX, tak neváhám, bez ohledu na nezanedbatelně vyšší cenu (nutno ještě připočítat mini MM). Ale on podporuje pouze PPM, to by sice na Assana stačilo, ale MM v mini provedení se nedělá s HW přepínačem protokolů, tj. bylo by to ještě na individuální kompilaci SW apod. A to je další komplikace - dohromady už to oproti TX16 s multimodulem v ceně neobstojí. Alternativou by pak byl spíš nějaký starší Horus 10 / 12, kam by šlo časem doplnit i IRSM).
Z hlediska přehlednosti u Ehosu oceňuji zejména mixy, včetně řady předdefinovaných. Většinu modelů jsem byl zvyklý pípat a upravovat na letišti, tj. OpenTX Companion na PC zdaleka tolik nevyužívám. Struktura zobrazení mixů se mi v ETHOSU zdá nejpřehlednější, zejména pokud se v tom člověk hrabe a něco hledá přímo na letišti.

Maco33
Příspěvky: 50
Registrován: pon 27. zář 2021 6:44:51

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Maco33 »

Zdravím, já mám taky Assanů hafol, ale nevidím důvod proč by nešel vysílací modul Assan připojit do šachty pro Lite Multiprotocol moduly. Stejně tak by se dle mého dal použít i Multiprotocol module s HW otočným přepínačem systémů (viz. že tam z jiných systému nepůjde telemetrie, ale tu u Assanu stejně nemám. Redukce z Lite šachty na klasický Multiprotocol modul se dá koupit na Alikovi, nebo je v nabídkách různých 3D tisků ;-) Já si chci svůj Assan vys.modul vytáhnout z Futaby a dát do krabičky a do Lite šachty. Pak v Ethosu jen zapnu PPM a jedu. Pokud bych žil v bludu, tak mi dejte zpětnou vazbu ;-)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od prikrylm »

No jo, ale s tou redukcí je to hrozný a vnevzhledný "bastl". :) Zvlášť když ty lite MPM existují. A rozdíl komfortu sériového rozhraní proti PPM je opravdu velký. Když odhlédnu od toho, že jsou menší zpoždění, tak hlavní smysl bych viděl v bezpečnosti, alias "model match".
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Jiri »

No třeba Assan nikdy žádný ModelMatch neměl. Pro jeden další systém by tak nebyl problém používat MM s točítkem v PPM módu v Horusu 10/12, kam se přirozeně vleze.
V hrbu na X20 už je to zvrhlost, a malé zas namají točítko - leda si zkompilovat verzi s jediným PPM protokolem.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od prikrylm »

No ony třeba takové D8 na orig vysílači taky nemají "model match" a z MPM jo. A vsadím botky, že i s Assanem TO bude podobně.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Maco33
Příspěvky: 50
Registrován: pon 27. zář 2021 6:44:51

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Maco33 »

Potreboval bych poradit s programovanim. U jednoho era chci pouzivat kridylka ve funkci klapek s mixem na vyskovku (klapky v rezimu nahoru i dolu). Tzn.dalsi dva letove rezimy. Mix na vyskovku chci upravovat pomoci Pot1, nasledne chci polohu Pot1 zapsat jako trvalou hodnotu do mixu a uz to neresit pomoci Pot1. Nekde jsem toto reseni videl na netu, ale zaboha to nemuzu znovu najit.

Maco33
Příspěvky: 50
Registrován: pon 27. zář 2021 6:44:51

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Maco33 »

Tak Assan PPM lite hotov.
IMG_20211205_180807.jpg
Přílohy
IMG_20211205_180706.jpg

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Jiri »

prikrylm píše:
pát 03. pro 2021 16:52:44
No ony třeba takové D8 na orig vysílači taky nemají "model match" a z MPM jo. A vsadím botky, že i s Assanem TO bude podobně.
To by platilo pro sériový mód,pokud dáš každému přijímači jiné číslo. Pak MM pro každý přijímač vygeneruje jinou signaturu vysílače, tj. tváří se jako jiný vysílač. V PPM módu to neplatí vůbec, spárování přijímačů je tam jednotné a zcela záměnné, tj. žádný modelmatch se neuplatní. Takže pokud točítkem, nebo firmwarem nastaví Assan protokol, bude to fungovat dobře.
BTW, Macco, pokud už jsi tam nějakou přechodku kreslil, bylo by fajn to publikovat, třeba na Thingiverse. Je to sice ošklivý hrb, ale pro někoho to může být nejschůdnější řešení

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od prikrylm »

Tak při nejhorším se jakýsi druh "model match" dá i s PPM realizovat jako "co model to poloha přepínače". Viz příkad toho nastavení v MyConfig.h

Kód: Vybrat vše

....
//	Switch	Protocol 		Sub protocol	      RX_Num	       Power		Auto Bind		Option	Chan Order
/*	1	*/	{PROTO_KN,	WLTOYS		,	0	,	P_HIGH	,	NO_AUTOBIND	,	0	,	0x00000000 },
/*	2	*/	{PROTO_FLYSKY,	Flysky		,	0	,	P_HIGH	,	AUTOBIND	,	0	,	0x00000000 },
/*	3	*/	{PROTO_AFHDS2A,	PWM_IBUS	,	1	,	P_HIGH	,	NO_AUTOBIND	,	0	,	0x00000000 },	// RX number 1
/*	4	*/	{PROTO_AFHDS2A,	PWM_IBUS	,	2	,	P_HIGH	,	NO_AUTOBIND	,	0	,	0x00000000 },	// RX number 2
/*	5	*/	{PROTO_AFHDS2A,	PWM_IBUS	,	3	,	P_HIGH	,	NO_AUTOBIND	,	0	,	0x00000000 },	// RX number 3
/*	6	*/	{PROTO_AFHDS2A,	PWM_IBUS	,	2	,	P_HIGH	,	NO_AUTOBIND	,	0	,	0x00000000 },	// RX number 4
/*	7	*/	{PROTO_AFHDS2A,	PWM_IBUS	,	3	,	P_HIGH	,	NO_AUTOBIND	,	0	,	0x00000000 },	// RX number 5 
...
kde je vidět, že polohy přepínače 3-7 jsou přijímače AFHDS2A, každý s jiným číslem přijímače....
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Jiri »

Ano, to sice teoreticky jde, ale prakticky je to hovadina, protože není žádná relace mezi polohou točítka a výběrem modelu. Takže to může být naopak matoucí. U PPM, zejména pokud se používá pro jeden protokol, je nejjednodušší to jednou točítkem a bankem nastavit a lítat. Při změně modelu se to prostě kontroluje jen na vysílači. U Assan modulů v jiných typech vysílačů to tak vždy bylo. Když byl léta zvyklý přestavovat jen model, ponechme ho při tom, nemá smysl to komplikovat.
Měl jsem to dlouho stejně (při koupi Horuse asi 12 Assanů), akorát že Assany postupně předávám dětem a nahrazuji telemetrickými přijímači.

PS: Když se podíváš na obrázek jeho deklu na MM, ani tam nemá díru na přístup k točítku, tj. myslím, že už předem počítá s tím, že na něj nebude šahat.

Maco33
Příspěvky: 50
Registrován: pon 27. zář 2021 6:44:51

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Maco33 »

Nemám tam MM, ale čisty vysílací modul Assan X8D.
IMG_20211204_200454.jpg

Maco33
Příspěvky: 50
Registrován: pon 27. zář 2021 6:44:51

Re: HORUS X20 - dotazy

Příspěvek od Maco33 »

Jeste bych se ale vratil k memu predchozimu dotazu s prepisem hodnot u mixu. To co jsem videl bylo asi prepis hodnot u diff kridelek (viz manual). Zjistil jsem, ze je to umozneno i u Offsetu, ale u zdroje nastaveni volneho mixu to nenabizi :-( Byla by nejaka cesticka?

Odpovědět

Zpět na „Tandem X20“