Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

SBUS, S.port, F.Port
KaMoSY
Příspěvky: 17
Registrován: pon 11. lis 2019 17:18:32

Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od KaMoSY »

Zdravím. Mám jeden model a k němu se prodává nástavba jeřábu. Ten je do originálního přijímače připojen do pow a po jednom kabelu řídí všechny pohyby, myslím si že je to na podobném principu jako sbus, ale neumím nijak zjistit na co převést sbus, aby to fungovalo na mojí vysílačce. Přímo na sbus to nefunguje. Neuměl by mě někdo poradit? Přikládám originální návod ve kterém, ale nic bližšího o signálu pow není. Lze samozřejmě nafotit cokoliv ale nevím co by pomohlo pro identifikaci toho co s tím. Předem děkuji za pomoc.
20211008_151127.jpg

KaMoSY
Příspěvky: 17
Registrován: pon 11. lis 2019 17:18:32

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od KaMoSY »

Jen pro doplnění, toto je uvnitř jeřábu, a připojuje se to na ten pow konektor.
20211010_193148.jpg

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od Jan Urbánek »

To bych se asi mrknul na fora kde lide pouzivaji tento jerab tam by ta informace mohla byt

KaMoSY
Příspěvky: 17
Registrován: pon 11. lis 2019 17:18:32

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od KaMoSY »

Tak to mě moc nepotěšilo. Nic k tomu jeřábu jsem nikde nenašel a doufal jsem v někoho kdo by uměl zjistit po připojení nějakého měřáku co s tím. Ale je mi jasné, že to není tak jednoduché. Takže děkuji i za tuto radu. Jediná varianta která mě napadla je koupit dva ks toto https://rcstudio.cz/cs/prislusenstvi/28 ... odnik.html a pět regulátorů které pak budou ovládat každý motor. Ale má to dvě nevýhody, zaprvé finančně to je dost náročné a zadruhé dost prostorově náročné oproti tomu jednomu tišťáku. Kdyby se náhodou někdo našel kdo by to uměl nějak změřit jestli by třeba nestačil jen převodník na cppm tak se prosím ozvěte. Rád to klidně někomu pošlu (vysílač, přijímač i tento díl co nějak přes jeden signál umí ovládat 5 motorů). Protože já zatím nikde na internetu nic nenašel (stále hledám) a nic kromě voltů, ampér a ohmu obyč multimetrem změřit neumím. Ještě jednou děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od prikrylm »

Letmým pohledem na elektroniku (a do křišťálové koule) tipnu, že to vlevo nahoře bude nějaký jednočip, který zpracovává sériový signál "nějakého" protokolu. Jakého si netroufnu odhadnout.
Takže vidím několik možností.
- zeptat se na nějakém autařském fóru (https://www.rc4x4.cz/ ?).
- Pořídit si na tento stroj Trasped rádio i s přijímačem a řídit jej tímto rádiem. To je asi nejjednodušší cesta.
- Pokud chci řídit jiným rádiem, tak pořídit/půjčit? si Trasped rádio s přijímačem a pokusit se rozkódovat, co z té sériovky vlastně leze (bude to ale chtít nějaké zkušenosti a vybavení). Pak vyrobit nějaký "převodník" třeba z s.bus na tento signál (Arduino?). To chce zase nějaké relativně jednoduché programování a bastlení.
- předpokládám, že těch 5 "švábů" ve spodní části budou nějaké std budiče motorů (označení nevidím, H bridge? něco jako TLE 4209A?), takže je tu možnost odpájet výše zmíněný jednočip a nahradit ho nějakým jiným, do kterého si naprogramuju převodník s.bus-budiče (Arduino?) Tato varianta asi bude jednodušší, jak ta předchozí, ale programování a bastlení zase bude.
- pořídit si jen přijímač a doufat, že vznikne protokol pro Multiprotokolový modul.
- v neposlední řadě vyrobit/nakoupit vlastní budiče. Akorát v takovém případě vidím problém s místem. Nejspíš.

Tak to vidí já.

A ještě si tipnu, že se ten kablík nebude strkat do POW konektoru, ale do DATA...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

KaMoSY
Příspěvky: 17
Registrován: pon 11. lis 2019 17:18:32

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od KaMoSY »

Moc děkuji, toto jsem si představoval taky.
Vysílač i přijímač mám a nelíbí se mi, že si tu vysílačku nemůžu nastavit tak jak já chci (řízení na druhém kniplu než chci, křivky, zpomalení atd.)
-předpokládám, že těch 5 "švábů" ve spodní části budou nějaké std budiče motorů (označení nevidím, H bridge? něco jako TLE 4209A?), takže je tu možnost odpájet výše zmíněný jednočip a nahradit ho nějakým jiným, do kterého si naprogramuju převodník s.bus-budiče (Arduino?) Tato varianta asi bude jednodušší, jak ta předchozí, ale programování a bastlení zase bude.
Toto by se mi líbilo nejvíc. vyměnit ten jednočip za něco co by rozkódoval sbus, ale ten můj největší problém je ten, že toto bastlení s anruinem nebo podobně je na mě už příliš. A kdyby se našel někdo kdo by byl ochoten to nějak zjistit co je potřeba vlastně vytvořit. Protože toto je už nad můj mozek.
Jinak to že to patří do pow jsem napsal jen podle návodu, jeřáb jsem ještě nezkoušel zprovoznit. Ale o víkendu to chci zkusit "nasucho" zapojit. Nicméně kdyby to šlo předělat na mého taranise tak bych byl nejvíc spokojený.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od ellet »

Nejméně bolestné (a pro tebe asi nejschůdnější) by bylo nechat původní destičku tak jak je (pro sichr) a udělat jinou. Na té by byl převodník S.Bus na PWM (lze koupit nebo zbastlit) a k tomu destičky pro řízení DC motoru PWM signálem, pokud tam jsou DC motory. Prípadně za převodník ještě něco pro úpravu řídícího signálu, ale u níže uvedené desky by to možná nebylo potřeba. Ono není PWM jako PWM. (Úprava PWM signálu je pro programátora jednodušší než práce s S.Bus).

Banggood - pokud by stačilo, tak třeba: DOMAN Mini 1A Bidirectional DIY CW CCW Brushed ESC Board
(ale drivery mají i na laskarduino.....)
Naposledy upravil(a) ellet dne stř 13. říj 2021 23:23:49, celkem upraveno 1 x.

KaMoSY
Příspěvky: 17
Registrován: pon 11. lis 2019 17:18:32

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od KaMoSY »

To mi přijde jako rozumné (nezničit základ) a i ten název toho co umí řídit motor je dobrý. Určitě mě to zase o kousek posunulo k nějakému reálnému řešení. Takže moc děkuji a jdu hledat nějaké "destičky pro řízení DC motoru pwm signálem". Sbus na pwm problém určitě není. Děkuji moc.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od prikrylm »

Udělat druhou ovládací elektroniku mi přijde jako rozumný nápad...

Co se týká arduina, tak se mi práce s.bus nezdála nijak složitá, zvlášť když se přihrála knihovna (skutečně umí číst i s.bus nejen s.bus2), tak jsem měl 4ch "spínátko" za chviku napsané...

Ještě je možnost poslat autorovi mutiprotokolového modulu požadavek na stvoření nového protokolu. V tomto případě pravděpodobně i se soupravou, aby měl na čem zkoumat... :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od ellet »

Knihovny pro s.bus samozřejmě existují (co taky pro Arduino neexistuje) a ovládat nějaký jednoduchý spínač určitě problém není. Vidím ale trochu hlavolam v generování kontinuálního (ne v rámcích) kvalitního PWM signálu , protože bude možná potřeba řešit konflikty různých přerušení. To se řešit dá, třeba i za cenu různých zjednodušení i když to asi ovlivní výsledný signál (což nemusí být až tak na závadu). Ty to třeba zvládneš, ale není to programování pro každýho.
Když budu číst PWM (nebo asi lepší PPM) jsem na tom v podstatě stejně, jen nemusím používat knihovnu, které bych asi musel "ustupovat" v konfliktech.
Jestli ale bude potřeba generovat souvislý PWM signál pro víc motorů, nevím jestli fce analogWrite() to vyřeší. Tady nevím, motory jsem nikdy neřídil. Pokud bude regulace dobře pracovat s analogWrite(), mělo by být řešení v obou případech snad snadný (využívá přerušení od časovačů)

Inspirovala mě ta destička, která snad umí řídit motor i když dostává PWM v paketech. Je to ale napsaný tak, že si tím stejně nejsem jistej. Je to jen moje doměnka ze čtení popisu. (Odkaz na tu destičku sem nejde dát (teda jde ale zobrazí se něco jinýho), proto jsem napsal co hledat.)

Na RCgroup dotaz na protokol už byl. Autor MTM na to odpověděl, že o něčem takovém nikdy neslyšel. No možná už to tak není....
I když, něco tam píše o xn297

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od ellet »

Teď mě napadlo, jestli ty motoru moc "nežerou" použít komlet "vnitřnosti" z levných serv a připojit k převodníku....to by bylo skoro bez práce práce.

KaMoSY
Příspěvky: 17
Registrován: pon 11. lis 2019 17:18:32

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od KaMoSY »

Taky dobrý nápad. O víkendu budu měřit a zkoumat co a jak. Určitě mi všechny tyto odpovědi nějak pomohly (ať už tím, že jsem zjistil že andrino je pro mě moc složitá věc, nebo tím že existují malé levné regulátory na motorky) a teď už si myslím že si s tím nějak poradím. Pokud je zájem rád zveřejněním i jak jsem to nakonec vyřešil. Ale myslím, že ty malé destičky (teď už jen až změřím proud při zablokovaném motorku) a určit na jaký proud musí být s převodníkem sbus na pwm je nejpravděpodobnější varianta.
Ještě jednou děkuji za rady.

KaMoSY
Příspěvky: 17
Registrován: pon 11. lis 2019 17:18:32

Re: Jaký převaděč na sbus aby to fungovalo.

Příspěvek od KaMoSY »

Takže změněno. Každý motor má maximální odběr 0,5A při 6V. Jeden motor asi vyměním takže jdu objednat regulátory na 1A a pro jistotu vezmu i pár 3A do zásoby.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“