Sebart SU-29 (35ccm akrobat)

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Sebart SU-29 (35ccm akrobat)

Příspěvek od pstasek »

Letadlo jako takové není moc ničím zajímavé, prostě klasický letitý 2m benzínový akrobat vybavený motorem DLE 35RA s letovou hmotností 5,5 kg, na kterém jsem si bez strachu otestoval vhodný a důvěryhodný setup pro podobné modely v kombinaci s Tandem X20S. Jsem natolik spokojen, že si myslím, že stojí za to trošku rozepsat.
SU-29
SU-29
Elektronické vybavení:
Receiver: R10 PRO
RPM sensor Zavionix
TechAero Ultra IBEC HV pro napájení zapalování
Duální vypínač s voltmetrem
HV serva Hi-Tec
Elektronika
Elektronika
Ovládané funkce:
2x křidélka
2x výškovka
1x směrovka
1x plyn
1x zapalování
Tady nic speciálního, ovládací plochy mají nastavené expa, motor má křivku plynu pro větší citlivost kolem volnoběhu a tzv. akrobatický plyn se zvýšeným volnoběhem, aby se zamezilo chcípnutí motoru ve vývrtkách a podobných manévrech.

Napájení přijímače je pomocí dvou 2S Li-Po přes dvojitý spínač. Zapalování je napájeno pomocí TechAero IBEC přímo z kanálu č. 10 z přijímače. Celý model je tedy napájen redundantně a zapojení je zásadně zjednodušené. IBEC má nastavitelné výstupní napětí, já používám 6V. Směrem k přijímači je pak součástí trojitá filtrace, aby nedocházelo k zarušení přijímače a serv.
IBEC
IBEC
Telemetrie přenáší otáčky motoru pomocí senzoru od Zavionix a napětí přijímače RxBat.
RPM
RPM
Létám na stopky, které jsou spínané logickým spínačem, s podmínkou RPM > 1000. Stejnou podmínkou jsou spínané stopky na motohodiny. Logování na SD se spíná stejně jako zapalování spínačem SA ve střední poloze. Vypnutím zapalování (edge) se resetují stopky odpočtu. Jednotlivé resety stopek za danou session se logují ve widgetu na obrazovce.

Model má po přestavbě elektroniky nalétané 4 motohodiny bez jediného zaváhání. Range test spolehlivý přes 70 m, žádné rušení, VFR během letu je naprosto stabilní.

Původně byl vybaven klasickým RX8R PRO (ACCST), standardním napájením (jedna baterka přijímač, jedna zapalování) a opto kill switchem. Po přestavbě mám pocit, jakoby spojení bylo stabilnější možná je to ale placebo efekt.

Zpět na „Letadla“