Nastavení speciálních parametrů serv Xact + software

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Nastavení speciálních parametrů serv Xact + software

Příspěvek od Jan Urbánek »

Toto nastavení je dostupné pouze v ETHOS a pomoci aplikace nize

P1/P2 je síla aretačního ramene serva, čím větší poměr, tím větší síla serva

P3 (D1 v ETHOS) je tření, které se používá ke kompenzaci způsobeného příliš velkou silou (pokud je síla příliš velká, bude vibrovat a nemůže se zastavit).

P5 (Gap v ETHOS) je elektronický rozptyl, který se používá pro kompenzaci mechanické virtuální polohy, například mechanická virtuální poloha je 0,2 stupně. Potom se E nastaví na 2 a 0,3 stupně se nastaví na 3.
Čím menší je hodnota P5, tím lépe, ale aby se kompenzovala mechanická virtuální poloha, je třeba ji trochu upravit a zvýšit. Za předpokladu, že se netřesou, by P5 měla být co nejmenší.

P4(D2 v ETHOS) je parametr filtru, obecně jej není třeba upravovat.


Pokud nemame k dispozici ETHOS nebo skripty, muzeme pouzit tuto aplikaci a STK pro pripojeni do USB.

Prepneme na configure a zapojime na port2
image.png
Stahneme nastroj pro konfiguraci a rozbalime

servo_conf-p1-p2_rev2.zip

Zvolime com port STK a connect, nactou se udaje

Okenka v aplikaci odpovidaji temto parametrum
image.png
Menime hodnoty a na P5 zmackneme enter na klavesnici, tim se zapise.

Tabulka firmemnich vychozich nastaveni serv.
Xact-PID.png

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Nastavení speciálních parametrů serv Xact

Příspěvek od Jindra »

Jak telepatie, včera jsem celý den strávil zkoušením a nastavení serv. První servo BLS 5403 ,které jsem zkoušel na výškovku, bylo OK. Vzal jsem druhou stranu a servo stejně jako předchozí značky co jsem psal dříve a je dost videí na netu, vibruje strašným způsobem bez sáhnutí na páku. Informace jsem našel na rc groups.com, kde je hodně psáno. Laicky, serva se střídavým motorem mě dovedly ,až do toho místa tak to shrnu:
Xact BLS 54...co mám, stejný problém co znám, ale jde nastavit parametry serva byla nastavena různě ,což jsem nejdříve netušil. Pomocí info z fóra RC a dlouhého zkoušení dokážu nastavit servo s hladkých chodem a přiměřenou silou. Zkouška - omyl, uvítal bych víc informací co přesně a jak má vliv na nastavení. P2 na 0 servo přejede do krajní polohy, P3 hodně ovlivní vibrace, poměr a to tedy nevím přesně ,jak myšleno ,dokáže servo úplně zgumovatět
Nastavení ke kterému jsem došel 2,4,0,15,1 myšleno P1,2,3,4,5 a dále lepší 3,5,0,15,1 a ještě lépe 3,10,0,15,1. Je jisté,že bez nastavení parametrů by serva nešlo použít, serva bruschlles co jsem zkoušel dřív, nenastavím /JX,apod. Zkoušel jsem jsem i napojení serv přes různé kabely, tenké dlouhé i čtyři metry,
napájení 6-7,4-8,4 V ,měřil teploty při zastavení, proudové odběry, napájení RB35S od 2S až 5S, tažnou sílu serv atd. Dle mého soudu všechna serva BLS potřebují toto SW nastavení z důvodu principu motoru. Dřív jsem nastavoval Hitec řada D a u tříválce Saito 60 mě jedno servo začalo hořet při zkoušce motoru, u jednoho serva bylo pásmo necitlivosti 0 a servo se vibracemi motoru vznítilo, po nastavení max.pásma necitlivosti OK.
Důležité nastavování po jednom servu, jinak nastane chaos a uložit parametry. Servo čísla mám dle kanálů a pak lépe nastavím data z telemetrie na display. Pokud vymažu všechny senzory a znovu načtu, vidím serv1 mezi údaji z RB, jindy veškeré serva po sobě ,až za ostatními senzory RB. Pojmenoval jsem si serva v telemetrii po načtení senzorů , ale opětovné vymazání a načtení opět hodí čísla 1 ,2,.... .Nastavím servo ,přiřadím kanál, ID atd. uložím, načtu nový senzor, zkontroluji, odpojím servo a pokračuji s dalšími. Po nastavení hodím hodnoty serv na další obrazovku atd. Hodila by se obrazovka
se čtyřmi řádky cca pro aspoň tři serva nebo speciálně na serva. Za letu kontrolovat teplotu u osmi serv ,asi nedám, pokud to není F5J ve 300metrech
ale mohlo by to být přehledný. Docela síla, údaje z RB35S a 8 serv, hezká řádka informací. Na mém kanále youtube mě někdo psal, že je taky modelář a staví plastikové modely no nevím ,jestli nezběhnu :lol: Nicméně se dostávám k cíli osadím serva a věřím ,že to bude dobrý. ;)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Nastavení speciálních parametrů serv Xact

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ja kse zacnou vic pouzivat telemtricka serva tak tech usdaju bude opravdu hodne. V blizke budoucnosti by se melo objevit moznost nastavenio vsech serv a prepinani, potom si dovedu predstavit zdruzeni senzoru tematicky jako serva a X radku RB a X radku...

Jindra
Příspěvky: 48
Registrován: čtv 09. zář 2021 19:59:12
Bydliště: Brno

Re: Nastavení speciálních parametrů serv Xact

Příspěvek od Jindra »

Zdravím díky za informace, to by bylo výborný. Dnes jsem ladil serva na jiné hodnoty a při posledním servu, kdy mám TDr10 odpojen a zapojen na samostatné napájení, lepší k nastavení po jednom servu jsem omylem zapnul letadlo, kde zůstal druhý přijímač. Po načtení posledního serva došlo k promíchání ID a senzory-serva šly do konfliktu. Nyní nejdřív zapnu příjímač 1 v RB načtu telemetrii, následně přijímač2. Mám v telemetrii údaje z RB a 1,2 přijímač, následně odpojím přijímač 1, dám zvlášť na napájení a RB v letadle vypnu. :) Z důvodu přehledu a stabilizace v RB dodržuji sled serv dle čísel kanálů, jak mám nastaveno. Servo ,jak uložím údaje, zůstává pro konkrétní kanál nastaveno. Načtení do telemetrie, aby mě šlo postupně a označení např.SERV1 Proud atd. beru postupně podle kanálů. Potom lehce zhlédnu telemetrii podívám se např. na Serv4 a vím, že je to směrovka. Při načtení serv do telemetrie náhodně jsem musel přepisovat názvy serv u všech čtyřech hodnot na každem servu.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Nastavení speciálních parametrů serv Xact

Příspěvek od Jan Urbánek »

Navrhnul jsem Bertrandovi do ETHOS aby se telemetricka obrazovka dala kategorizovat. Tzn sensory RX, senzory RB, sensory Servos, ostatni senzory.
Tim se nam zprehledni telemetrie. Navrh byl prijat a bude zapracovan.

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Nastavení speciálních parametrů serv Xact

Příspěvek od pstasek »

Kategorizace telemetrických senzorů je super zpráva.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Nastavení speciálních parametrů serv Xact + software

Příspěvek od Jan Urbánek »

Pridana tablka vychozich hodnot serv

Odpovědět

Zpět na „Serva“