Nastavení stabilizace-smysl výchylek

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Nastavení stabilizace-smysl výchylek

Příspěvek od radekbenes »

Ahoj,
poprvé si hraju se stabilizací v SR6, poslední verze FW a OTX od RCStudia. Za pomoci fóra jsem překonal řadu chyb mylných představ (díky!!), ale jedna nejasnost mi zůstává.
Mám využity všechny kanály, akrobat - 2x křidélka, 2x výškovka, směrovka, QUICK mod. Pokud nastavím s vypnutou stabilizační jednotkou (v konfiguraci, ne pouze režimem) správné smysly výchylek, což u symetrického akrobata znamená reverz jednoho serva výškovky, tak nedokážu SR6 nastavit. Vždy mi chodí výškovka správně jen na kniplu, a od stabilizace jedna půlka obráceně, a naopak.
Když to zjednoduším -otázka - zdá se mi, že do SR6 musí jít signály prostě nativně a mix včetně reverzu se nastaví jen v přijímači? Vede to tedy k tomu, že po vypnutí stabilizace v konfiguraci se musí překonfigurovat model? Dík za vyjasnění....
Ještě detail, tabulka nastavení módů v manuálu k SR6 je asi obráceně (vypnutí stabilizace CH10 --> +100 procent což je v defaultu sw up).

Radek

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Nastavení stabilizace-smysl výchylek

Příspěvek od Jan Urbánek »

Uz jsem trochu z tech verzi popleteny tusim ano. Kdysi se to resilo ucinek kniplu v radiu ucinek stabilizace v stabilizaci. Ted to je ve stabilizaci, tzn pokud je zapnuta i kdyz neni zvoleny zadny mod smer se nastavuje ve stabilizaci.

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Nastavení stabilizace-smysl výchylek

Příspěvek od radekbenes »

Dík za odpověď. Ono to po zamyšlení se dává smysl. Pokud budou na 3 osy 3 signály a 3 serva, je to snadné. Ale jak by přijímač zjistil, jak mám smysly dvou serv na výškovce a jak na křidélkách? Musel by si to načíst při kalibraci a naučit se to...

Zdravím,
Radek

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Nastavení stabilizace-smysl výchylek

Příspěvek od prikrylm »

Archery zatím nemám, ale filosofie řízení se od dob SxR, předpokládám, nezměnila, takže podle mě by smysly výchylek z rádia měl být
- páka jde do plusových hodnot => kanál levého křidélka jde do plusu, levého do mínusu, kanál obou výškovek do plusu a kormidlo do plusu (letadlo se točí doprava kolem vodorovné osy, doprava kolem svislé osy, při pohledu z hora (kormidlo) a dolů).

Pokud se pak při pohybu modelu se zapnutou stabilizací hýbou serva jinak (nestabilizují), je potřeba nastavit v setupu přijímače. Pak by měl správně fungovat jak stabilizační systém, tak rádio.

Z druhé strany - s kanály v rádiu nehýbu (nevysílám změny), zapnu stabilizaci a podívám se kam se hýbou plochy, když hýbu modelem. Pokud se hýbou špatně, nastavit v přijímači otočení výchylek. Pak nastavit smysl výchylek v rádiu tak, aby směr pohybu pák odpovídal pohybu řídících ploch.

Snad to není moc zmatené.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Pavel Franc
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 23. pro 2021 11:58:58

Re: Nastavení stabilizace-smysl výchylek

Příspěvek od Pavel Franc »

Bohužel se filozofie změnila. Přijímače SRx se v tomto chovají naprosto nesmyslně. Pokud zapnete stabilizaci, tak se smysl výchylek otočí, a chcete li mít zachován původní smysl výchylek, musíte také nastavit invertované výchylky v přijímači v sekci SxR. To ale také bohužel také otočí smysl stabilizace. Pokud chcete nastavit stabilizaci na netriviálním modelu (2x výškovka 2x křidélka) mohu doporučit následující postup.
1 Zapněte stabilizaci v přijímači a nastavte všechna invertování signálu (Ail, Ale, Rud) na on (a nebo off je to jedno - stejně musíme zkontrolovat smysl stabilizace)
2 Zapněte AUX 1 Enable off - druhé křidélko stabilizované (jinak kanál 5 nebude stabilizovaný)
3 Zapněte AUX 2 Enable off - druhá výškovka stabilizovaná (jinak kanál 6 nebude stabilizovaný)
4 Přepněte stabilizace do modu Autolevel (kanál 11) - potom výškovka a křidélka jsou v Heading hold modu a snáze se kontroluje smysl stabilizace. Bohužel toto neplatí pro směrovku
5 Pohybujte modelem a kontrolujte, zda-li výchylky výškovky (obou polovin) a křidélek (pravé i levé) se snaží pohyb modelu kompenzovat. Kontrola smyslu stabilizace směrovky je složitější, vychyluje se pouze při změně orientace modelu, ale také to jde. Aby smysl výchylek byl dobře pozorovatelný, nastavte co největší zisk stabilizace (kanál 9 a nestavení zisku v přijímači). nezapomeňte foto vrátit, jinak bude model za letu oscilovat.
6 Pokud smysl kompenzace (jednotlivé poloviny výškovky a nebo křidélka) je opačný, přepněte jeho smysl v přijímači (Ail Inverted, Ale2 Inverted, Ele Inverted a Ele2 Inverted)
7 Teprve poté nastavujte smysl výchylek, středovou polohu a koncové body pohybu serveru v vysílači.
Já vím, že je to šílené, ale to vysvětlujte klukům od FrSky.
Na závěr nezapomeňte provést SelfCheck a nastavit středové polohy a maximální výchylky

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Nastavení stabilizace-smysl výchylek

Příspěvek od radekbenes »

Ahoj,
už jsem se tím také prokousal (ve stejné kofiguraci 2x Ail 2x Ele 1x Rud). Hlavní problém je právě v tom, že pokud se vypne v konfiguraci SRx režim stabilizace (vypne, ne nastaví režim bez stabilizace - to je rozdíl!) , tak se stane model neletuschopným, protože se vezmou původní směry výchylek z vysílače. Tak to ale prostě je a je třeba to vzít v potaz.
Druhá zásada je, že všechny kanály, které jsou ovlivněny stabilizací, se musí poslat do SRx v jednom "směru" a skutečné reakce kormidel se musí nastavovat jen v SRx. (ve skriptu).
Víc mě vadí, že SRx má problémy s vibracemi od velkých motorů (už to tady někdo psal) i když je uložen na tuho nebo na měkko... To jsem nevyřešil a do akrobata ho nakonec nedal.
Radek

Odpovědět

Zpět na „Archer řada SR“