Aktivace selfchecku - SxR a SRx

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Aktivace selfchecku - SxR a SRx

Příspěvek od Jan Urbánek »

Mnozi se nam dotazy na aktivaci selfchecku u prijimacu SxR a SRx a tak zde vysvetlim jak na to v bodech.

************ ACCST v1 a v2.1 SxR ************
V novych verzich FW jiz aktivace tlacitkem F/S neni mozna protoze byla zamenovana s ulozenim failsave.

Jak postupovat nyni :
1) kanal plynu tedy kanal 3 uplne stahneme na 0 (-100)
2) misto dvoupolohoveho spinace pro zachranu na kanalu 12 dame tripolohovy (v podste jej potrebujeme jen pro tento ucel)
3) kmitneme 3polohovym prepinacem od stredu (0) do maxima (+100) trikrat v rozmezi 3 vterin

Rozsviti se modla LED, ulozi se level a kmitne parkrat servem, hned po zhasnuti je potreba nauciit vychilky pohybem pak.

************ ACCESS 2.1.1 - 2.1.9 SRx ************

Jak postupovat nyni :
1) kanal plynu tedy kanal 3 uplne stahneme na 0 (-100)
2) misto dvoupolohoveho spinace pro zachranu na kanalu 12 dame tripolohovy (v podste jej potrebujeme jen pro tento ucel)
3) kmitneme 3polohovym prepinacem od minima (-100) pres stred (0) do maxima (+100) trikrat v rozmezi 2 vterin

Spusti se selfcheck a sviti modra led - zapamatovani levelu stabilizace, po tom zacne blikat modra led - ceka na pohyby pak pro nauceni rozsahu, potom sam zamava servy a ukonci selfcheck.

************ ACCESS >2.1.10 SRx ************

Jak postupovat nyni : u OPENTX, ETHOS netreba
Selfcheck se nyni aktivuje v nastavovacim skriptu, je tedy potreba skript stahnout a umistit do radia misto puvodniho pokud mate hodne stary skript
https://www.frsky-rc.com/wp-content/upl ... X_2.03.zip ,pozor muze byt zastaraly u Frsky lze mozna najit novou verzi.

Ze zipu vezmene 2adresare a skript
image.png
image.png (4.52 KiB) Zobrazeno 14023 x
Vlozime na SD kartu radia do SCRIPTS / TOOLS

Starsi skript Frsky SxR.lua a luac muzeme smazat zustane jen FrSky SxR_R9S.lua a ostatni skripty


Jak postupovat nyni :
1) kanal plynu tedy kanal 3 uplne stahneme na 0 (-100) jinak se selfcheck nespusti
2) ve skriptu zvolime selfcheck z Disable na Enable a potvrdime

Spusti se selfcheck a sviti modra led - zapamatovani levelu stabilizace, po tom zacne blikat modra led - ceka na pohyby pak pro nauceni rozsahu, potom sam zamava servy a ukonci selfcheck.




Nejcastejsi problemy:
  • plyn neni stazen
  • kmitam z min na max a ne z prostredni polohy na max a obracene
  • kmitam z prostredni polohy na min
  • ETHOS - nekdy se nedari zapnout selfcheck diky dlouhemu casu detekce pozice, nutno snizit docasne na hodnotu 0ms (100ms default) v zalozce hardware
  • Pokud nejde stale aktivovat selfcheck, prijimac preregistrujte a preparujte. Muze to pomoci.
Poznamka:
nezapomenout pak naucit rozsahy kanalu nebo se vytrestate jak je popsano v tomto videu
viewtopic.php?f=13&t=5
12:24 - nefunkcni kanaly stabilizace

synekvl
Příspěvky: 6
Registrován: ned 28. dub 2019 19:50:43

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od synekvl »

... a půjde udělat Self-check i bosky, tj. bez bot ?? :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
jarda19
Příspěvky: 62
Registrován: ned 28. dub 2019 18:41:27
Bydliště: Havířov

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od jarda19 »

Určitě půjde, ale jen ve značkových....nic od větnamců :D :D :D
Horus X12S, hromada přijímačů, čidel a letadel

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ano cim vic pruhu tim vic adidas !!!

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od prikrylm »

Chvilku jsem bojoval se selfcheckem a vyšla mi ještě jedna podmínka, musí být zapnutá funkce stabilizace - přes LUA -> SxR funcionts - Enabled | Funkce stabilizace - Zapnuto
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od juraj.jurej »

V LUA je zatrhávatko aktivácie selfchecku. Ale nieak nefunguje. Selfcheck ide stále aktivovať pomocou CH12 (prepínača) Chcel by som to vypnúť, aby som sa tam už omylom nedostal po nastavení. Raz som ho nechtiac aktivoval počas letu, našťastie v kĺzavom lete. Výpadok riadenia na pár sekúnd, už to nechcem zažiť. Mal som ho nechtiac na prep. SH kde mám autolevel a hlášky tele. Pri cvakaní som sa tam nechtiac dostal. Do selfecheku sa dá dostať aj 3x prepnutím CH12 s -100 na 100, nielen z 0 na 100.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od pstasek »

Osobně si nastavuju právě z tohoto důvodu mixer v rádiu tak, aby kanál 12 byl blokován ještě jedním spínačem a tento spínač v předletové kontrole byl nastaven tak, aby byl kanál 12 zamčený.

Používám k tomu maximální hodnotu horního potenciometru, který u žádného modelu na nic jiného nepoužívám.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od juraj.jurej »

Jan Urbánek píše:
stř 18. bře 2020 18:03:38
Mnozi se nam dotazy na aktivaci selfchecku u prijimacu S8R a S6R a tak zde vysvetlim jak na to v bodech.

V novych verzich FW jiz aktivace tlacitkem F/S neni mozna protoze byla zamenovana s ulozenim failsave.


Jak postupovat nyni :
1) kanal plynu tedy kanal 3 uplne stahneme na 0 (-100)
2) misto dvoupolohoveho spinace pro zachranu na kanalu 12 dame tripolohovy (v podste jej potrebujeme jen pro tento ucel)
3) kmitneme 3polohovym prepinacem od stredu (0) do maxima (+100) trikrat v rozmezi 3 vterin

Nejcastejsi problemy:
  • plyn neni stazen
  • kmitam z min na max a ne z prostredni polohy na max
  • kmitam z prostredni polohy na min
Poznamka:
nezapomenout pak naucit rozsahy kanalu nebo se vytrestate jak je popsano v tomto videu
viewtopic.php?f=13&t=5
12:24 - nefunkcni kanaly stabilizace
Ak sa dostanem do selfchecku, ako sa to ukáže? Keď naučím výchylky, selfcheck sa ukončí automaticky? (aj to nieako oznámi)
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od ellet »

juraj.jurej píše:
pon 09. lis 2020 15:23:28
..Ak sa dostanem do selfchecku, ako sa to ukáže? Keď naučím výchylky, selfcheck sa ukončí automaticky? (aj to nieako oznámi)
Děláš si srandu? Jak se dostaneš do selfchecku máš popsáno v citaci ve tvém příspěvku, ve kterém se na to ptáš (a určitě dostáváš materiály od RCStudia, tam je to taky mnohokrát popsáno). Jen stručně selfcheck je indikován diodou a ukončení "mrsknutím" serv. Na výchylky čeká přijímač až po ukončení selfchecku.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od juraj.jurej »

ellet píše:
pon 09. lis 2020 16:15:08
juraj.jurej píše:
pon 09. lis 2020 15:23:28
..Ak sa dostanem do selfchecku, ako sa to ukáže? Keď naučím výchylky, selfcheck sa ukončí automaticky? (aj to nieako oznámi)
Děláš si srandu? Jak se dostaneš do selfchecku máš popsáno v citaci ve tvém příspěvku, ve kterém se na to ptáš (a určitě dostáváš materiály od RCStudia, tam je to taky mnohokrát popsáno). Jen stručně selfcheck je indikován diodou a ukončení "mrsknutím" serv. Na výchylky čeká přijímač až po ukončení selfchecku.
No nieje to tam popísané tak, ako to robí mne. Musím to ešte prekontrolovať. Ja keď prepínaním CH10 sa dostanem do selfchecku hneď my to zamáva klapkami a to by malo byť ukončenie selfcgecku. Teraz som prehral na novú verziu V 2.1.0, musím to otestovať. Možno niečo robím špatne. Na LED Rx nevidím, mám ich hlboko v trupe.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od ellet »

juraj.jurej píše:
stř 11. lis 2020 4:09:13
... keď prepínaním CH10 sa dostanem do selfchecku ...
Ale CH10 přepíná letové režimy, asi bys měl to nastavení řádně zkontrolovat.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od ellet »

Tak jsem vyhrabal z krabice krátce otestovany S8R v režimu QM, ještě s verzí ACCST V1. Flashhul jsem poslední fw a na stole zapojil. Děli se divné věci. Na 3 polohovém přepínači jsem měl 2xSAS a 1xvypnuto. Autolevel chyběl. Problém jsem ale našel celkem rychle. Po upgradu (jestli jsem to někdy nevypnul sám, ale nejsem si toho vědom) bylo třeba znovu nastavit QM, nebyl zaškrtnut. Už šlape jako hodiny...
Takže, když se něco chová divně, je třeba zkontrolovat všechno od začátku :) , je to i nejrychlejší.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od ellet »

Když už si s tím tak hraju, napadlo mě spouštět selfcheck jednorázovým scriptem, aby byla zaručena nezávislost na přepínačích. Jen si říkám, jestli to má smysl. U řádně uloženého a upevněného přijímače by snad neměla být potřeba selfcheck časrěji opakovat. Potom by stačilo (jednou za rok?) přiřadit pro selfcheck nějaký přepínač a po jeho ukončení zase přepínač odebrat. Ale asi ten script napíšu, třeba se bude i hodit...

Edit: .. a je to..
Přidal jsem 1 kmit (celkem 4) a alespoň stručné info na display (mohlo by být hezčí, ale už se mně nechce)
A protože mě dodatečně napaldo přidat kontrolu páky plynu, tak jsem to tam přibastlil. Pokud na to zapomenete, display to oznámí a script počká na stažení. Přehrál jsem původní opravovaný soubor, souborem s novým názvem, protože se script týká jen S6R a S8R. Jiný zatím nemám...

Jen je třeba v mixech nastavit kanál 12 podle obrázků, obrázky jsou v zipu.
Script se spouští v menu NÁSTROJE (TOOLS), testováno na Taranisu Plus 2019 a Horusu X10.
SCheckS6R.zip
(50.69 KiB) Staženo 621 x
Tak ještě drobná oprava a možná bude vidět zpráva na všech vysílačích.
SCheckS6R.zip
(50.7 KiB) Staženo 557 x
Naposledy upravil(a) ellet dne pon 16. lis 2020 12:53:05, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od ellet »

zbytečná duplicita, nejde smazat :(
Naposledy upravil(a) ellet dne čtv 23. čer 2022 19:37:55, celkem upraveno 9 x.

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od Woita »

Narazil jsem na další záhadu ohledně selftestu u S6R přijímače v samokřídle.

Stávalo se mi to už dříve (vždy na samokřídle, nikdy na klasickém letadle) a dnes jsem napípával S6R v samokřídle a projevilo se to zase:
Po selftestu (třikrát cvaknutí vypínačem CH12) jsem najednou pravý elevon měl o velký kus nahoru, cca o centimetr. Stabilizace fungovala, na páky to reagovalo také. Jen to jedno servo bylo ujeté, jako kdyby přeskočilo na tisícihranu o několik zubů.
No a pokud v tomto stavu to na servu přesadím mechanicky o pár zubů, aby elevon byl v rovině, tak vše jakž-takž funguje, i když tedy to servo je zjevně na kraji dráhy místo uprostřed a pak už nechce na té krajní poloze dál, protože je na konci dráhy.

Tak jsem to začal zkoumat, jak se to dá přivodit - i když se to těžko reprodukuje.
Co jsem zjistil: Vyvolá se to tak, že pomalu různě cvakám přepínačem kanálu CH12 od -100 do 0, nebo od 0 do +100 a zase zpět. Po určitém cvaknutí přepínačem sebou elevon mrskne a zůstane vychýlen jak popisuju výše a zaboha se to nedá srovnat zpět. Nepomůže vypnutí, nový selfcheck, nic. Ten elevon zůstane zmrzačený, vychýlený. Nevím která poloha přepínače toto vyvolá, protože to vypadá že to posunutí elevonu má za tím osudným cvaknutím spínače určité zpoždění. Někdy se to tím cvakáním spraví, jindy to udělá jinou - menší či větší - výchylku.

Je to opravdu nepříjemné, místo lítání jsem dřepěl hodinu na bobku na louce, cvakal přepínačem, přehazoval tisícihran atd... Nejhorší je, že člověk neví jestli je to tentokrát správně nebo jestli je to ujeté.
Nakonec byl happyend, po některém cvaknutí přepínačem to chytlo správnou polohu, zakvedlal jsem v rámci selfchecku pákami, všechno funkční, takže jsem si parádně zalítal rychlým ostrým samokřídlem:
IMG_0047.JPG
Jinak ale musím říct, že S6R si s tímto rychlíkem poradí bezchybně. Dvě z nich jsou bez stabilizace, a v jednom je S6R. Ten se stabilizací lítá s přehledem nejlíp. To éro je hodně rychlé, a při rychlostech okolo 200 km/hod. se stabilizace rozkmitá pokud je gyro na nejvyšším zisku. Takže je třeba zisk ubrat na nějakých 70% a je to super. Ovladatelnost ve vzduchu prvotřídní a přistání jako padáček z pampelišky.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od ellet »

A protože mě napaldo přidat k selfchecku ještě kontrolu páky plynu, tak jsem to tam přibastlil...
Chtěl jsem to sjednotit v jednom příspěvku (je to tam), ale ostatní moje příspěvky nejdou smazat. :(

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od prikrylm »

Woita píše:
sob 14. lis 2020 19:46:30
... a při rychlostech okolo 200 km/hod. se stabilizace rozkmitá pokud je gyro na nejvyšším zisku. Takže je třeba zisk ubrat na nějakých 70% a je to super.
Na to je asi ideální řídit zisk rychlostí (extra čidlo), trochu by to mol zastoupit plyn - namíchat plyn na kanál zisku
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od Woita »

prikrylm píše:
ned 15. lis 2020 17:19:22
Na to je asi ideální řídit zisk rychlostí (extra čidlo), trochu by to mol zastoupit plyn - namíchat plyn na kanál zisku
Sakra to je dobrý nápad! Pokud bych to namixoval podle plynu, tak ještě se zpožděním po ubrání, protože pak letadlo ještě chvíli letí rychle a po ubrání by to mělo chvíli držet nižší zisk. A taky zpoždění po přidání - když se nad tím zamyslím, třeba při startu, nebo při mžikovém vrknutí plynem při přistání ať to ještě stabilizuje fest. To by mělo jít udělat, díky prikrylm za inspiraci. To bude paráda!!!

Jak píšeš, lepší by to bylo s rychlostním čidlem. Musím se zamyslet nad vybavením tohoto rychlíka pipotkou, stejně by si ho zasloužilo (dosud jsem jeho rychlost měřil příležitostně GPSkou)

Edit: máš mě na svědomí - právě jsem objednal Pitotku :lol:

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od prikrylm »

Pitotka bude asi ideální. U mixování plynu je problém, že rychlost hodně závisí i na tom, jestli letadlo letí nahoru nebo dolů, žejo...

Tak se pak pochlub, jak to funguje.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Aktivace selfchecku - S8R a S6R

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ajeje pozor aby to nebyl igelitkovy zaver dne :lol:

Odpovědět

Zpět na „Archer řada SR“