Chování SR8/SR10 vs S8R

Zadrob
Příspěvky: 11
Registrován: ned 05. dub 2020 18:57:13
Bydliště: Hradec Králové

Chování SR8/SR10 vs S8R

Příspěvek od Zadrob »

Zdravím všechny.
Nevím to je chyba nebo vlastnost, ale řada SR8/10 se mi chová úplně jinak než S8R.

Dám do letaal přijímač. V režimu vypnuté stabilizace (zakázané skriptem, aby se to chovalo jako standartní přijímač) si nastavím výchylky, reverzy serv apod, aby letadlo bylo letuschopné.
Pak Skriptem zapnu stabilizaci přijímače, abych mohl kalibrovat výchylky, neutrály apod.
Potud vše chodí.
Mám 1 servo na výškovku.
Stabilizace reaguje na výškovku obráceně, proto dávám invers na ELE, tím sice stabilizace reaguje správně, ale přijímač začne reagovat obráceně na páku výškovky, než před tím.
U S8R to funguje jak by mělo, tedy pokud dám invers na ELE, mění jen smysl reakce na gyro, nikoliv smysl reakce na páku výškovky.
Pokud tedy dám pákou například plné potlačení, tak u S8R se změnou ELE normal/invers nic nestane, ale u SR8 i 10 skočí výškovka na druhou stranu.

Další problem je, že nejde při Self-check nastavit neutrální polohu výškovky, pokud mám v režimu vypnuté stabilizace (skriptem) výškovku vytrimovanou na střed, tak při zapnutí stabilizace mi skočí na nějakou stranu (nastaví natvrdo 1500 usec) a to i režimu stabilizace manual. Toto nejde vynulovat self-checkem.
stejně tak self check nenastaví u výškovky správně neutrální polohu letadla, tzn, v poloze kde provedu self-check, když mění režim stabilizace manual na level, tak poskočí výškovka.
Ani jedno se neděje u S8R, kde to funguje očekávaně - tzn neutrál polohy serva si zapamatuje stejně jako polohu letadla - tedy zapnutí a vypnutí stabilizace v této poloze nemění polohu výškovky.

Zkoušel jsem 2 přijímače SR8 i 2 SR10, chovají se stejně. Zkoušel jsem i různé verze FW, beze změny
Naopak všechny S8R přijímače se mi chovají jak bych očekával.

Dělám něco špatně?

Edit 1.9.2021
Dále jsem si s tím hrál a problém nastává pouze pokud je nutné udělat reverz na některé funkci.
Pokud mátě štěstí a vše je v normálu, tedy nikde nemusíte zapínat reverz (invers), tak vše funguje dle očekávání.
Tzn. s vypnutou stabilizací (pomocí skriptu) nastavíte přijímač zcela normálně tak aby éro lítalo. (výchylky, neutrály kormidel apod...)
Pokud pak zapnete stabilizaci, zůstane vše jak má být a jen je potřeba pomocí self checku nastavit pro stabilizaci výchylky a neutrály.

pokud ovšem máte tu smůlu, že musíte reverezovat gyro, tedy příslušné kormidlo reaguje na pohyb obráceně než by mělo, nastane problém.
Reverz bohužel pri SR8/10 na rozdíl od S8R reverzuje celé servo, tedy nejen výstup gyra pro stabilizaci, takže se změní smysl ovládací páky a musíte znovu reverzovat i ve vysílači. tím se samozřejmě rozhodí pracně nastavené neutrály a výchylky, pokud nemáte to štěstí a nejste přesně v nule (tedy 1500 usec, já mám pro digit serva neutrál 1520. Pokud máte diferencované výchylky nahoru - dolů, je také všecho jinak a musíte znovu nastavit a znovu provést self-check... (pokud byste proti předchozímu self checku zvýšili výchylky, zůstanou stabilizací omezené jako před tím, i při manuál módu).
Hloupé tedy je, že v manual módu se chová přijímač jinak než s komplet vypnutou stabilizací skriptem.

S8R reverzuje jen výstup gyra, tedy se výstupy chovají úplně stejně v manuál režimu jako s vypnutou stabilizací...
Karel - X12S, Access, Accst, R9, R9M, RB20, RB30, Gas Suite

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Chování SR8/SR10 vs S8R

Příspěvek od ellet »

Zadrob píše:
stř 01. zář 2021 9:05:05
... pokud mám v režimu vypnuté stabilizace (skriptem) výškovku vytrimovanou na střed, tak při zapnutí stabilizace mi skočí na nějakou stranu...
Taky jsem na to u SR6 narazil, ale bez dlouhýho bádání jsem to vyřešil posunutím scriptem (ELE autolvl offset = -3)

Pavel Franc
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 23. pro 2021 11:58:58

Re: Chování SR8/SR10 vs S8R

Příspěvek od Pavel Franc »

Přiznám se, že takto nesmyslné chování nastavení smyslu orientace stabilizace jsem ještě neviděl (Jeti, iGyro, Cortex, Aura 8).Tady opravdu má FrSky světovou premiéru. Nejhorší na tom je, že se tváří, že je to vlastnost a ne chyba kterou je potřeba rychle opravit. Snad jediný reálně možný způsob, jak použít SRx přijímač ve složitějším modelu, je začít rovnou s zapnutou stabilizací a na začátku ověřit správnost orientace stabilizace (a případně ji v přijímači invertovat) a teprve poté nastavovat smysl, subtrim a velikost výchylek ve vysílači.

Odpovědět

Zpět na „Archer řada SR“