RX do šachty Taranisu

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

RX do šachty Taranisu

Příspěvek od ellet »

Tak jsem si udělal destičku pro vložení přijímače do šachty Taranisu (Taranis 9XD PLUS 2019 - OpenTx 2.3.5) pro funkci bezdrátového propojení učitel-žák. Pro sichr jsem vložil do napájecí větve odpor 12 Ohm, a do větve CPPM 560 Ohm. Mastavil externí modul na OFF a Trenér na Učitel/CPPM Modul. Ve Spec.Funkcích mám zapnuto Trenér, páky.
Vůbec mě nenapadlo, že by to nemělo fungovat a - nefunguje. PPM z přijímače jede - po připojení na DSC konektor to funguje. Nějaký nápad? Mě zrovna nic nenapadá...
Přikládám obrázek přípravku, právě spájeno, ješrě "neumyto" (poškození nějakými zkraty je málo pravděpodobné, nelezl jsem tam).
rx_modul.jpg

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od prikrylm »

Vyzkoušel jsem PPM in v šachtě a funguje mi (X9D+ ne2019 OTX 2.3.7). Napadlo mě, jestli ten PPM není invertovaný.
Jde ti PPM na druhý pin shora, takže jakoby úplně std servo konektor - + S, žejo? (celý konektor je [s.port] [GND] [VCC] [PPM/S.bus/serial in] [PPM/serial out] )

Odpor na napájecí napětí není úplně "košer" řešení, i když (pokud má přijímač konstantní odběr (má?)) asi může fungovat. Ale vzhledem k ceně přijímačů bych se asi přiklonil, když už ne k DC-DC (dá se sehnat za 40Kč), tak aspoň odpor zenerka. Případně použít přijímače, které těch 8,5V snesou.

---
Bezdrátově mám ozkoušený s.bus, kdy jako vstup slouží stejný pin jako pro variantu PPM. s.bus bude mít podle mě lepší odezvy.
Používám přímo napojený XM+
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od ellet »

Díky za reakci a za potvrzení kam připojit PPM. Ano mám to tak. Impulzy z RX jsou z plusu k zemi (říká osciloskop) a otočit jsem to nezkoušel. Když to ale připojím k DSC konektoru, tak to normálně pracuje. Odpor v napájecí větvi je jen sichr proti "třesu rukou" a případnému maléru v levném přijímači, jeho hodnota se v napájení prakticky neprojeví a RX je bez telemetrie. Jinak napájecí napětí vyhovuje. Zkusil jsem i s.bus a je to stejný. Zkontroloval jsem i pulzy za odporem (na pinu pro modul), je to OK.
Dočetl jsem se ale znepokojující informace na webech. Asi je to "zazděný" u vysílačů s ISRM, lidi pájí dráty k DSC konektoru, modul od Aloft má taky problém...
Mám Horus X10 a v Companionu jsem viděl u Taransu v menu volbu Master/CPPM Module, Master/SBUS Module a to byl jeden z důvodů proč jsem ho koupil. No, tak to v menu mám...
Já to potřebuju jen minimálně a určitě si poradím (můžu taky použít BT, v režimu Horus - žák, Taranis - učitel, to funguje) , jen z toho nemám radost. Na druhou stranu, třeba s tím FrSky něco udělá.

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od sakulajda »

U X10 sem to tehdy NErozchodil, v X9E ano, jak je na tom X10 teď netuším, třeba se něco změnilo, ale už jsem nad tím dál nebádal.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od ellet »

U X10 je to jasný, tam to není ani v menu, ale u Taranisu to v menu je a u starších Taranisů to funguje. Já už to neřeším, je to tak jak se to povedlo a musíme se přizpůsobit. :D

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od ZS-Man »

Zdravim,
chtel bych se zeptat, jestli je mozne mit pripojeny zaroven SBUS RX (pro bezdrat ucitel/zak) a k tomu jeste Multimodul TX? Budou fungovat zaroven?
Ucitel/zak pouzivam hodne casto, a ted bych rad poridil nejaky multimodul kvuli DSMX/DSM2

Diky.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od Jan Urbánek »

Pravdepodobne ano, SBUS in je jiny pin nez PPMout takze by se to nemuselo prat

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od ellet »

Já na novém Taranisu X9D Plus SE 2019, připojit přijímač přes S.Bus neumím :(

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od prikrylm »

Ani přes sériový port? Mám teď v ruce jiné rádio, co má sériový port a přes něj se mi zatím s.bus rozhodit nepodařilo, i když naklikat se dá...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od ellet »

Naklikat taky můžu Master/SBUS jenom to nefunguje, o seriovém portu nevím, je ale podezřelé, že kompetentní a problematiky znalí se k problému nevyjadřují.
(Ani na RCG, údajně jsou všichni vázání "přísahou"... :lol: ...a poznámka u Aloft Linkeru taky není povzbuzující: )

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od Jan Urbánek »

Drzi to nastaveni? protoze jsem nasel toto
https://github.com/opentx/opentx/issues/6940
melo byt vyreseno v 232

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: RX do šachty Taranisu

Příspěvek od ellet »

Nemůžu to teď řádně znovu ověřit, ten příspěvek z odkazu jsem četl koncem května a tam jsem chybu neobjevil.
Aloft u svého linkeru píše, že nefunguje s Horusy a rádii s ACCESS.
(Reaguji trochu opožděně, v létě se k netu dostanu jen občas.)

Odpovědět

Zpět na „Taranis X9D a X9D+“