Jak na FPV od píky?

Karloun
Příspěvky: 10
Registrován: stř 25. kvě 2022 12:23:35

Jak na FPV od píky?

Příspěvek od Karloun »

Prosím sháním ucelený návod, jak si na mém éru zprovoznit FPV, když o tom vím málo.

Vlastním vysílač Tandem X18 a používám přijímače řady SR, ale primárně je asi důležité, jak to realizovat na produktech FrSky. Takže bych potřeboval minimálně integraci přijímač => kamera a to co na modelu nainstalováno být musí.

Pak buď brýle nebo display, co se dá namontovat i na hlavu. Páč netuším jestli někomu nebude při delším létání šoufl, potřebuji mít volbu držák na vysílač/brýle. Alternativně jestli nelze použít něco + mobilní telefon jako startovací sada.

Nahrávání apod jsou v prvopočátku nepodstatné, ale nerad bych vše později zahodil a kupoval znova jen pro záznam.

Ideálně variantně nějaké sady a jak to dál rozšiřovat. Tak se dá rozhodnout jakou zvolit cestu.

Díky

libor
Příspěvky: 34
Registrován: pát 26. dub 2019 19:52:03

Re: Jak na FPV od píky?

Příspěvek od libor »

sháním ucelený návod - Jsou guru, kteří publikují pravidelně na webu nebo na youtube celkem ucelené materiály, ze kterých se dá vše naučit. Jsou ale anglicky. Je to široké téma, vše se stále rychle vyvíjí, vyrábět výukový materiál něco stojí a my nejsme schopni zaplatit produkci takových materiálů v češtině.

primárně je asi důležité, jak to realizovat na produktech FrSky - I pan Urbánek na svém webu (https://rcstudio.cz/cs/55-fpv) nabízí vybavení jiného výrobce, předpokládám, že z produktů FrSky se nic složit nedá.

Zkusit si různé cesty lze, ale z dotazu není jasné, co to má umožňovat. Jaký je cíl? Třeba jen nějaký postupný cíl. Lze pořídit kameru, videovysílač a přijímač, který se připojí k telefonu. Telefon ukazuje obraz z kamery, telefon je možné mít přidělaný na vysílači, nebo jde koupit krabici, do které se telefon vloží a ta se dá nasadit na hlavu. Obraz je ale málo kvalitní, na telefonu není nic pořádně vidět kvůli okolnímu světlu. Dá se koupit větší monitor s větší svítivostí, ale stejně se musí vymýšlet stínění. Je to analogový přenos, kvalita obrazu nic moc, s brýlemi se odstraní problémy s denním světlem, ale nízká kvalita obrazu zůstane. Proti tomu je digitální přenos obrazu, kde je kvalita obrazu vysoká a kde pohled do brýlí dává pocit, že člověk sedí na palubě. Porovnat ty obrazy lze třeba na Youtube, kam lidi dávají záznam obrazu z brýlí analogových a digitálních.

Jaké je tedy zadání? Má to být létání s kopterou nebo s plošníkem? Jak daleko od sebe chcete letět? Zkuste se zamyslet, jak daleko vaše letadlo doletí, když poletíte deset patnáct vteřin rovně. U běžného letadla to jsou stovky metrů. Když nebudete mít u sebe povinného spottera, jak budete letadlo hledat, když spadnete a před pádem jste koukal do brýlí? Začnete se zabývat instalací GPS, později instalací nějakého flight controlleru. Podle mě FPV létání s koukáním na displej připevněný na vysílači není FPV létání, pocitově. A je to i krajně nepraktické. A FPV létání s analogovým systémem je pocitově oproti digitálu slabota. K FPV létání - "zážitkovému létání" vede cesta přes digitální přenos a brýle. Vývoj na trhu to potvrzuje. Nejvíc informací získáte u prodejců kopter a na diskuzních fórech s tím spojených. Kopteristi jsou největší zákaznická skupina pro FPV.

Otázku bude mi šoufl si dokážete zodpovědět asi jen praktickým pokusem, za někým vyrazit, kdo vás nechá do těch brýlí chvíli koukat. Já jsem nechal do brýlí koukat spoustu lidí, ani jeden nereklamoval, že se mu dělá špatně a létal jsem "s nimi" i akrobacii. Tady jsou videa, kde je vidět, jak je to v FPV brýlích s digi přenosem vidět:
https://www.kolmanl.info/index.php?show ... selected=1
https://www.kolmanl.info/index.php?show ... selected=1

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1443
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Jak na FPV od píky?

Příspěvek od Jan Urbánek »

Nabizime HDzero protoze spolupracuji s FrSky a X20 ma jejich videoprijimac.

Obecne o FPV plati do jake technologie jit, analog nebo digital.

libor
Příspěvky: 34
Registrován: pát 26. dub 2019 19:52:03

Re: Jak na FPV od píky?

Příspěvek od libor »

Displej vysílače má rozlišení 480, HD Zero posílá obraz v rozlišení 720. Musí tedy docházet k nějakému přepočtu. Jak je to s frekvencí zobrazování na tom displeji? A na tom displeji vysílače se do obrazu promítá telemetrie stejně jako do brýlí?

Do HDMI výstupu jde plné rozlišení a plná snímková frekvence HD Zero?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1443
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Jak na FPV od píky?

Příspěvek od Jan Urbánek »

Je tam prepocet, ale HDMI jede plne.
K tomu Fpv se da uzit obrazovka SkyVision co mame a snad i v budoucnu bryle ktere jsou u HDzero novinkou

Odpovědět

Zpět na „FPV“