Asi vadný článek baterie

Uživatelský avatar
Kopecek
Příspěvky: 51
Registrován: úte 04. čer 2019 9:21:59
Bydliště: Pardubice

Asi vadný článek baterie

Příspěvek od Kopecek »

Ahoj, dnes jsem byl provětrat vrtule, pouze s jednou baterií, v letadle mám napěťové čidlo, a vysílač mi hlásí pokud některý ze článků se dostane pod 3,6V.
Před letem jsem zkontroloval baterii testerem a všechny články ukazovaly 4,2V to samé bylo i na displeji čidla, ale po startu mi to začalo hlásit, že jeden ze článků má 1,6V. Při pohledu na displej vysílače kde se mi zobrazuje nejslabší článek tato hodnota objevovala, tedy chvíli tam bylo 4,1V a pak se tam ukázalo těch 1,6V. Bohužel neměl jsem zapnuté logování, tak nevím který článek to dělá.
Dá se nějakým jednoduchým způsobem zjistit, zda je to opravdu vadný článek nebo to blbne napěťové čidlo?

Uživatelský avatar
jarda19
Příspěvky: 62
Registrován: ned 28. dub 2019 18:41:27
Bydliště: Havířov

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od jarda19 »

Pokud máš na nabíječce měření odporu tak ten článek bude mít větší odpor než zbylé dva. Proč si na vysílači nenaprogramuješ aby ti na displeji zobrazoval napětí všech článků. A logování mám na přepínači kterým zapínam odjištění motoru.
Horus X12S, hromada přijímačů, čidel a letadel

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od prikrylm »

Jo, v momentě, kdy telemetrie hlásí na jednom článku 1.6V, tak se podívej, kolik hlásí ostatní. Resp. zapni telemetrii, ať se na to jednodušeji dívá.
Pokud jsou ostatní články "jako OK", je problém v baterce, pokud bude na jednom článku ukazovat 1,6V a na druhém dost přes 5V, je problém v čidle. Jestli je to MLVSS, tak tohle mi taky dělalo. Chvíli jsem ho ještě používal, protože celkové napětí bylo OK, a po nějakém čase se odporoučelo do křemíkového nebe.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Kopecek
Příspěvky: 51
Registrován: úte 04. čer 2019 9:21:59
Bydliště: Pardubice

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od Kopecek »

prikrylm píše:
pon 25. led 2021 20:53:53
Jo, v momentě, kdy telemetrie hlásí na jednom článku 1.6V, tak se podívej, kolik hlásí ostatní. Resp. zapni telemetrii, ať se na to jednodušeji dívá.
Pokud jsou ostatní články "jako OK", je problém v baterce, pokud bude na jednom článku ukazovat 1,6V a na druhém dost přes 5V, je problém v čidle. Jestli je to MLVSS, tak tohle mi taky dělalo. Chvíli jsem ho ještě používal, protože celkové napětí bylo OK, a po nějakém čase se odporoučelo do křemíkového nebe.
Ne používám čidlo FLVSS, ale do nedávna chodilo bez problémů, až se udělá trochu hezky, tak to zkusím znovu a lépe - nastavím si řádně obrazovku telemetrie, abych viděl všechny články a nejenom ten nejslabší.
Existuje nějaké jiné čidlo, které by se dalo použít?
Naposledy upravil(a) Kopecek dne pon 25. led 2021 23:13:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od Bořík »

A není jednodušší připojit na baterku autožárovku, vzít voltmetr a prachobyčejně ty články změřit ?

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
pon 25. led 2021 22:14:12
A není jednodušší připojit na baterku autožárovku, vzít voltmetr a prachobyčejně ty články změřit ?
Asi tak, jednoducho odmerať multimetrom pod záťažou. Alebo za mňa na nabíjačke pri vybíjaní sa to ukáže.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Kopecek
Příspěvky: 51
Registrován: úte 04. čer 2019 9:21:59
Bydliště: Pardubice

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od Kopecek »

Tak dnes jsem zkusil napěťové čidlo znovu na dvou bateriích (jedna fungl nová a druhá stará cca 1/2 roku) po prohlédnutí logu jsem zjistil, že hlášky o nízkém napětí chodí náhodně ze všech 3 článků, takže se asi čidlo pomalu poroučí do elektronového nebe.
Log_baterie.jpg

Uživatelský avatar
jarda19
Příspěvky: 62
Registrován: ned 28. dub 2019 18:41:27
Bydliště: Havířov

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od jarda19 »

Proč si nenecháš zobrazovat všechny články na obrazovce přímo za letu ???Já to tak mám všechny články mi svítí zeleně a ukazují napětí, když kterýkoliv článek klesne pod nastavené napětí tak zčervená (pro rychlý přehled) a baba mi zahlásí napětí.
Když odchází jeden článek tak při plném plynu to udělá, ale když stáhnu plyn na 3/4 tak zase zezelená a já spokojeně lítám dál. A nabíječka při měření odporu samozřejmě u toho článku píše větší odpor než ostatní.
Horus X12S, hromada přijímačů, čidel a letadel

Uživatelský avatar
Kopecek
Příspěvky: 51
Registrován: úte 04. čer 2019 9:21:59
Bydliště: Pardubice

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od Kopecek »

Na telemetrické obrazovce se mi zobrazují všechny články, ale ten pokles je tak rychlý, že než sklopím zrak na displej, tak je zase vše OK.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od ellet »

Takový výpadky senzoru žádné nebezpečí nesignalizují, ale zkusil bych vyčistit konektory (třeba lihem) a zapnout u senzoru filtrování.

Uživatelský avatar
Kopecek
Příspěvky: 51
Registrován: úte 04. čer 2019 9:21:59
Bydliště: Pardubice

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od Kopecek »

Jak se prosím zapíná to filtrování?

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od ellet »

Najedeš na senzor, stiskneš ENTER a z nabídky vybereš Edit, zaškrtneš Filtrovat (platí pro Horus)

Tak zpět. Právě tam kde ty to potřebuješ, to filtrování nenabízí.

Uživatelský avatar
Baryk
Příspěvky: 1
Registrován: sob 10. pro 2022 17:49:34
Bydliště: Pardubice

Re: Asi vadný článek baterie

Příspěvek od Baryk »

jarda19 píše:
úte 23. úno 2021 21:25:24
Proč si nenecháš zobrazovat všechny články na obrazovce přímo za letu ???Já to tak mám všechny články mi svítí zeleně a ukazují napětí, když kterýkoliv článek klesne pod nastavené napětí tak zčervená (pro rychlý přehled) a baba mi zahlásí napětí.
Když odchází jeden článek tak při plném plynu to udělá, ale když stáhnu plyn na 3/4 tak zase zezelená a já spokojeně lítám dál. A nabíječka při měření odporu samozřejmě u toho článku píše větší odpor než ostatní.
Ahoj, velmi mě zaujal tento tvůj příspěvek. Byl by jsi tak laskavý a napsal mi postup, jak na vysílači nastavit to zobrazování napětí článků se změnou jejich barev? Mě jen nahlásí napětí, když dosáhne nastavenou mez. Používám ve vysílači Horus X10 Open TX. Přeji hezké vánoce a děkuji za radu. Baryk

Odpovědět

Zpět na „Baterie“