Vybíjení (Discharge)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
pát 27. bře 2020 7:57:02
Chci to používat na obě nabíječky. Ten ToolkitRC M6 jsem si hlavně pořídil na venkovní nabíjení - je to prcek, co se všude vejde a na svou "velikost" toho umí ( nebo spíš měl by umět ) hodně. Zatím bojuju s tím vybíjením, dnes chci vyzkoušet to regenerativní vybíjení.
Škoda, že i ichargeru neupgradovali SW, aby uměl napájet LiHV. Lipolky sice už skoro nepoužívám, ale na trhu se objevili nové Lionky, co mají horní hranici napětí na 4.35V a to, bohužel, 208B neumí.
Docela je zajímavá nová nabíječka iCharger X6, ale cenově je už trochu výš na to, abych pořizoval další nabíječku.
Keby iCharger 208B a pod. vedel LiHv tak ho mám (resp. kópiu). X6, X8 som zvažoval, ale je tam problém s navigačným tlačítkom. Celý sa rospadá. Tak som išiel do HOTA H6 Pro, ale ani tu to nieje úplne ružové s dotykovími tlačítkami. Možno to doladia v novom SW. Pozeral som aj na ToolkitRC M8S je celkom šikovná, ale na fórach sa písalo, že tieto nabíjače sú dosť nepresné a merajú blbosti, tak som to zavrhol.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

právě s tou M6 mám problémy s vybíjením - viz příspěvky v jiném vlákně.

doplnění: problémy jsem už všechny vyřešil - nabíječka je v popelnici. A mám klid, už se nemusím rozčilovat.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Tak komponenty konečne doma. Teraz to len pospájať. Myslím, že sa to uchladi. Aj rebrá chladiča sú dosť vysoké, ale uvidím.
Bude to vyzerať zhruba takto:
P4060397.JPG
P4060399.JPG
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Odpory sú na mieste. Montáž bola tak trochu chirurgia. Šróby 2mm uchytiť maticamy zo strany rebier chladiča som po 10 min. trápenia zavrhol a tak som ich dal z vrchu. Jedna dierka (prvá) mi trochu ušla vďaka tupému vŕtaku. Po výmene to už išlo dobre. Vodič na prepojenie rezistorov použijem Cu 1,5mm2 ten pekne vójde do očiek.Tak zatiaľ to vyzerá takto:
P4070401.JPG
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Jan Urbánek »

Mate pojisteny barak proti pozaru? :lol:

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

Nemusí .... nemá M6. :lol:
Ale vážně: bude to jen pasívní chladič a nebo se k němu připojí nějaký ten ventilátorek ?
Docela vážně uvažuji o vodním chlazení. V Číně jsou malá vodní čerpadýlka za pár korun a tak udělat malý vodní okruh by neměl být problém, když se prodávají i chladiče na motory s výstupy na hadičku.
Čekám na dodávku odporů a pak se do toho velice rád pustím.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Jan Urbánek píše:
úte 07. dub 2020 10:47:47
Mate pojisteny barak proti pozaru? :lol:
Mám. Myslíš, že je to až také kritické? Uvidím, ako to bude v reálu. Ale ak sa to uchladí len pri 3S aj tak mi to moc pomôže, to je min. 90% mojích aku. a na to to bolo hlavne dimenzované. A ešte stále môžem použiť ventilátory, ale tie som nechcel. Ja si nemyslím, že sú tieto odpory lepšie a účinnejšie vykurovacie telesá ako na to určené produkty. Aj keď uznávam, že u niektorých tam velký technologický rozdieľ nieje. Ale to to nieje 400 W vykurovacia špirála, ktorá má hlavne kúriť, ale odpory. Já z toho až taký strach nemám a ešte od začiatku rozmýšlam o nieakej kovovej z vrchu otvorenej krabyčke do ktorej to schovám a uchytím tak, aby bola celá, ako chladič. Ale to už predbieham.
Naposledy upravil(a) juraj.jurej dne úte 07. dub 2020 21:22:35, celkem upraveno 1 x.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Jan Urbánek »

To bylo jen na odlehceni, vyzkousis a kdyz neblafnes tak to bude proverene. Neni nic lepsiho nez testovano na lidech :D

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Ty si dnes nieaký sám humor. (chápem) Neboj neblafnem. Já to netestujem, máš o tomto riešení niekoľko videi a článkov na nete aj keď tam toho je. To by sme museli všetci už dávno blafnúť, keď sme bežne používal 200W klas. žiarovky, ktoré 90% premieňali na teplo. Ja viem, že na 4S už to mám na hranici, ale mám iba jeden 4S aku. Inak dobré náučné video aj s výpočtami je tu:


A celé to pôjde po úprave do nieakej podobnéj krabyčky
https://pt.aliexpress.com/item/33012789724.html
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od Bořík »

200W se dá uchladit ... silnější procesor v počítači hřeje klidně i 120W a je to na hodně malé ploše. Na tom kusu hliníku to bude dobré.
Osobně to hodlám zaizolovat a strkat do kyblíku s vodou a ten pak vylít do bazénu. Když to udělám s trojčlánkem 5000 mAh zhruba 542 000 x, tak se mi voda ohřeje o jeden stupeň a to už bude skoro poznat. :D :D

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Tak funkčná časť je hotová. Pokiaľ nabijem aku. tak pár foto. Ako vidno výsledný odpor som nameral 0,9 ohm oproti vypočítanému 0,75 ohma. Ale to môže byť dané odchýlkami odporov aj merákom. Teplota pred záťažou (okolitá) je 22C.
Aku je Melasta 3S 2500 mAh 50C.
P4080403.JPG
P4080407.JPG
P4080412.JPG
FrSky Tandem X20

jio
Příspěvky: 17
Registrován: pon 29. dub 2019 18:47:40

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od jio »

Jen poznámka. Když přilepíš teplovodivou pastou druhý chladič shora, tak se třeba omylem nespálíš a navíc to bude lépe odvádět teplo.

Jinak palec nahoru, že jsi to dotáhl do funkčního vzorku a sleduji a budou mě určitě zajímat naměřené hodnoty.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Tak požiar sa nekonal a bol to fofr. Pri 11A aku za cca. 5 min v storage. Na tejto nabíjačke sa dá nastaviť vybíjací prúd a nieje určený iba záťažou. Takže za mňa super. Na 4S nastavím napr. 8A a aj tak lepšie, ako interné vybíjanie 30W. Ako vydno aj na obr. keď som si nastavil napr. prúd 5A.Teplota chladiča pri 11A max 85C. Odpory mali cca. 100C čo je v pohode, ich prac. teplota je -50 až 250C. Ale musím uznať, že na 4S by to chcelo väčší celkový odpor na plný výkon, alebo viac odporov a lepšie chladenie. 4S doma po ruke nemám, tak neskôr. Takže cca 150W to uchladí aj pasívne. Moja nab. má max. vybíjací prúd 15A. To je pri 4S max cca. 250W. Ja som pre moje využitie spokojný a žiadne ventilátory nebudú.
P4080416.JPG
P4080422.JPG
P4080423.JPG
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

Ešte jeden test pri max. prúdom 15A 3S. Hota H6 Pro má max. vyb. prúd 15A tak viac nedám.
Teplota cca. rovnaká (85C). Moc to nieje dobre vidieť, ale dá sa. Za cca 3:30 min. pri 15A vybitých 860mAh (170W) Max 180W pri plnom nab. 3S. Vychádza mi z toho, že to zvládne aj 6S pri 8A (10A) bez chladenia. Ale každý si musí navrhnúť sám na čo to bude používať.
Zatiaľ náklady 13 USD za min. 200W vybíjanie. 8-) Základ je ale slušná nabíjačka. (Ta moja by aj bola, až na tie navigačné tlačítka)
P4080430.JPG
P4080429.JPG
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od ellet »

juraj.jurej píše:
stř 08. dub 2020 13:51:08
... Na tejto nabíjačke sa dá nastaviť vybíjací prúd a nieje určený iba záťažou. ...
Mohl bys zaznamenat a zveřejnit osciloskopický průběh napětí na zítěži pri vybíjení baterie 3S a nastaveném proudu dejme tomu 7,5A ?
Jaký max proud lze (při použití tvé zátěže) nastavit pro baterii 2S (zvyšující měnič?). Odpověď na tyto dvě otázky napoví víc než dlouhý popis :)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

To by si od mňa moc chcel. Osciloskop nemám, resp mal som takú starú rárohu a tú som už dávno vyhodil. Elektrotechnike som sa venoval skôr, ako tinedžer a nikdy som sa tym neživil aj keď som vyučený elektromechanik. To je jedno či pri 2S alebo 6S stále ide o to, že pokiaľ tú záťaž nechceš ext. chladiť tak max. cca. 200W. (90C) Na 2S to je po zaok. 200/8,4=23,8A. Ja by som to na 2S nastavil na max. 25A ak to nabíjačka dovoluje, moja nie. Ale aj to je zbitočne lebo záťaž zoberie tak cca. 11A.
Ani ten tvoj oscilo. priebeh U/t ti moc viac nepovie, lebo každá aku. by mala inú krivku. Záleži od jej typu, zaťažiteľnosti (tvrdosti) a celkového stavu. Nieje napr. 3S 2200 mAh 35C ako 3S 2200 mAh 35C. Aj keby tomu zhruba malo tak byť.
Naposledy upravil(a) juraj.jurej dne čtv 09. dub 2020 11:47:11, celkem upraveno 1 x.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od ellet »

Že nepoužíváš osciloskop mě trochu zaskočilo (protože píšeš dost o elektro). Na toto, vlastně většinu podobných měření, stačí frewarový osciloskop třeba "Soundcard Scope". (Taky ho používám, protože jsem se většiny vybavení už zbavil a nezabere místo) A neboj se, řekne mně to dost, mám slušnou elektro kvalifikaci. Jeden obrázek a jeden údaj vydá za mnoho planých řečí :lol: .
K úvahám "jak to asi funguje" jsi mě přiměl ty sám, protože při zátěži 0,9 ohm není možné s baterií 3S dosáhnout proudu 15 A. To znamená, že by pro vybíjení nusela mít zdroj zvyšující napětí (power up) nebo přičítat nějaký paralelní proud vlastní nabíječkou nebo, a to je myslím pravděpodobnější, nemá tvoje složená zátěž 0,9 ohm. V každém případě by obrázek napověděl...
Naposledy upravil(a) ellet dne čtv 09. dub 2020 11:57:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

ellet píše:
čtv 09. dub 2020 11:42:50
Že nepoužíváš osciloskop mě trochu zaskočilo (protože píšeš dost o elektro). Na toto, vlastně většinu podobných měření, stačí frewarový osciloskop třeba "Soundcard Scope". (Taky ho používám, protože jsem se většiny vybavení už zbavil a nezabere místo) A neboj se, řekne mně to dost, mám slušnou elektro kvalifikaci. Jeden obrázek a jeden údaj vydá za mnoho planých řečí :lol: .
Nie každý má slušnú el. kvalifikáciu a píšem to tu aj pre laikov. Niekomu by ten obrázok nič nehovoril. Ale už som nad nieakym oscilo. uvažoval. Dnes sú už niektoré za facku a hlavne radikálne menšie. Voľakedy to bol majetok. Nemáš typ na nieaky, len tak na hranie. (nie profi)
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od ellet »

Na hraní v modelářské praxi by mělo stačit třeba toto. U číňanů je ještě levnější. Ale fakt vyhoví i ten softwarový.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Vybíjení (Discharge)

Příspěvek od juraj.jurej »

ellet píše:
čtv 09. dub 2020 12:07:26
Na hraní v modelářské praxi by mělo stačit třeba toto. U číňanů je ještě levnější. Ale fakt vyhoví i ten softwarový.
Určite má taky modul svoje výhody na rozširovanie, ale ja by som skôr niečo hotové ako merák. Len aby to nebola úplná blbosť. Môžeš mi doporučiť tu:
https://www.banggood.com/search/oosciloscop.html
Niečo na tento štýľ
https://www.banggood.com/MUSTOOL-MT8206 ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/DANIU-ADS5012H ... rehouse=CN
FrSky Tandem X20

Odpovědět

Zpět na „Nabíječe“