Nabíječky

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Nabíječky

Příspěvek od Bořík »

Díval jsem se na stránky RC Studia a velmi se mi zalíbil kapesní nabíječ ToolkitRC M6. Za tu cenu je to parádní věc a na rozdíl od ostatních nabíječek toho umí i dost navíc. Zajímalo by mě hlavně to vybíjení do externího zařízení. Jestli jsem to správně pochopil, tak je možné testovanou baterku vybíjet do externí baterky, která má dostatečnou kapacitu na to, aby do sebe přijala energii z té vybíjené baterky. A teď to hlavní: nemá někdo ( nebo neví, jak to udělat ) nějakou externí zátěž - předpokládám soustavu výkonných odporů s chlazením ? Abych nemusel vybíjet do velké baterky ( kterou nemám ), ale pouze do pasivního odporu. Pokud někoho něco napadne, dejte prosím vědět.
Díky.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Nabíječky

Příspěvek od Jan Urbánek »

To je rezim recovery. Pokud je zdrojem baterie, lze nastavit recovery tzn nabiti zdrojove baterie s pouzitim az 10A.

U nabijecek HOTA to funguje jinak a to takto

Externí vybíjení
Externí vybíjení lze použít jen v případě připojení externí zátěže jako výkonného odporu. Odpor by měl mít mezi 1,5 a 2,5 ohmy. Mějte na paměti, že tento odpor bude vyzařovat veliké množství tepla. Proto jsou tyto odpory zpravidla opatřeny chladiči.

image.png
image.png
To se da preci spocitat.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Nabíječky

Příspěvek od ellet »

Bořík píše:
pát 06. bře 2020 10:15:53
... Abych nemusel vybíjet do velké baterky ( kterou nemám ), ale pouze do pasivního odporu. Pokud někoho něco napadne, dejte prosím vědět....
Mám pouze levné nabíječky, když chci vybíjení urychlit, pověsím na silový konektor žárovku (žárovky) do reflektoru auta. Vybíjím a ještě si u toho můžu číst. :D (Hlídám napětí článků a potom případně dovybalancuji bez externí zátěže)

Uživatelský avatar
bedy
Příspěvky: 43
Registrován: stř 01. kvě 2019 9:38:19
Bydliště: Brodek u Přerova

Re: Nabíječky

Příspěvek od bedy »

Taktéž používám staré žárovky H4 (Halogenky z auta). Většinou mi odešly potkávačky a vlákno pro dálkové, bylo vždy v pořádku.
Takže mám několik žárovek v sérii (6 žárovek) a podle toho, jak velký potřebuji zatěžovací proud tak volím odbočku.
Žárovky sice hřejí, ale pořád méně než nějaký zatěžovací rezistor (výkonový drátový odpor). Krom toho vyřazené žárovky jsou zadarmo.
A taky podle vlákna (jak žhne) mám jistotu, že se stále vybíjí.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Nabíječky

Příspěvek od Bořík »

Žárovky - halogenky také používám, ale jde mi o měření kapacity akumulátorů a tedy to vybíjení musí jít přes nabíječku, aby se spočítala ta kapacita po vybíjení. Navíc vybíjení přes žárovky mimo nabíječku je risk - hrozí zničení baterky podvybitím - musí se to hlídat. Jinak žárovky se přece musí hřát úplně stejně ( tedy skoro stejně ), jak výkonové odpory, ne ? Když jde pouze 8% energie do světla, tak zbytek musí být v obou případech jen to teplo.
Díky, Honzo, že jsi popsal, jak to jde u těch nabíječek HOTA, ale já bych chtěl právě tu ToolkitRC M6, protože na moje potřeby je to dostatečně výkonné. Ten recovery je trochu riskantní - jednak musím mít baterku s velkou kapacitou a pokud možno prázdnou ( abych tam nacpal tu energii z vybíjené baterky ) a to je trochu problém, protože pokud té energie bude hodně, tak to taky vůbec nemusí celé proběhnout a to měření může skončit předčasně, protože ta nabíjená baterka už může být plná a pak bude problém.
Je tedy možné i u té nabíječky ToolkitRC M6 připojit ten zátěžový odpor kolem 2 ohmů s výkonem kolem 150 W ? Chlazení by už neměl být problém, mám doma několik nevyužitých procesorových chladičů s ventilátory a to by mohlo ty odpory uchladit ( popř. použít vodní chlazení ).

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Nabíječky

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
pát 06. bře 2020 10:15:53
Díval jsem se na stránky RC Studia a velmi se mi zalíbil kapesní nabíječ ToolkitRC M6. Za tu cenu je to parádní věc a na rozdíl od ostatních nabíječek toho umí i dost navíc. Zajímalo by mě hlavně to vybíjení do externího zařízení. Jestli jsem to správně pochopil, tak je možné testovanou baterku vybíjet do externí baterky, která má dostatečnou kapacitu na to, aby do sebe přijala energii z té vybíjené baterky. A teď to hlavní: nemá někdo ( nebo neví, jak to udělat ) nějakou externí zátěž - předpokládám soustavu výkonných odporů s chlazením ? Abych nemusel vybíjet do velké baterky ( kterou nemám ), ale pouze do pasivního odporu. Pokud někoho něco napadne, dejte prosím vědět.
Díky.
To je regeneratívne vybíjanie späť do aku. (napr. auto bat.) Tu sa nedá použiť ext. záťaž. To ToolkitRC M6 nabijačka nevie. Napr. Hota H6 Pro túto funkciu má. (max. 700W 26A), takú mám ja a budem robiť odporovú záťaž, len čakám na komponenty. (potom stavbu popíšem tu)
https://rcstudio.cz/cs/nabijece/754-hot ... -acdc.html
Tam sa dá použiť takáto záťaž s odporov:
[flash=][/flash]
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Nabíječky

Příspěvek od Bořík »

Nový SW pro Toolkit M6 už má tři typy vybíjení - vnitřní, regenerativní a do externí zátěže, takže už to umí. Pan Urbánek slíbil, že se pokusí vymyslet tu externí zátěž a dá návod k dispozici pro uživatele této nabíječky.
Nicméně je u M6 malý problém s programem na interní vybíjení - nabíječka má zřejmě chybu v programu, protože něco jiného ukazuje a počítá na displayi a něco jiného ve skutečnosti vybíjí. Vybíjel jsem staré i nové Lipolky, s balancováním i bez něj a vždy se ukázala vybitá kapacita mnohem větší, jak reálná ( = nabil jsem 1500 mAh, vybil 3500 mAh, třeba u Lionek 18650 nabil 2600 mAh a vybil 6500 mAh, takže vyloženě nesmysly ). Byl bych rád, pokud by to někdo také vyzkoušel - jestli není chyba pouze v mé nabíječce a nebo je to obecná chyba v SW.
Ono to vnitřní vybíjení není až tak důležité ( snad jen při programu Storage, kdy se baterka nabíjí nebo vybíjí do klidového stavu ), ale přece jenom by byla škoda, kdyby tam ta chyba zůstala. Pro zjištění kapacity jsou mnohem lepší další dva rychlé způsoby vybíjení.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Nabíječky

Příspěvek od Jan Urbánek »

Zde dole je novy FW 1.31
https://www.toolkitrc.com/m6
zkuste...

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Nabíječky

Příspěvek od Bořík »

Vyzkoušel jsem .... a přijemně mě překvapilo, jak snadno to mají vymyšlené: stáhne se SW na disk v PC, tam se rozbalí, připojí se přes USB nabíječka ( dodaným kabelem ) a ťukne se myší na soubor "automatická aktualizace" ... a to všechno, je to hotové.
Co mě překvapilo dále, ale spíš nemile, je ten přetrvávající problém s vybíjením a v menší míře i s nabíjením. Jednak ta vybitá kapacita bývá o dost větší ( třetina až dvojnásobek ), než dodaná kapacita a také u toho nabíjení mám divné pocity: jakoby nabíječka něco jiného ukazovala na displayi ( a počítala ) a něco jiného cpala do baterky. Konkrétně jsem zkoušel starší trojčlánek Lipolek a plného napětí ( 12.6V ) se dosáhlo s kapacitou 1420 mAh. Při nabíjení proudem 1A. potom se nabíjecí proud snížil na 700 mA a po krátké době na cca 300 mA. A tímto proudem pak pokračovalo nabíjení skoro 40 minut až do kapacity 1690 mAh, než se nabíjení ukončilo. Celou tu dobu se napětí článků balancovalo na plném napětí ( 3 x 4.2V ). U jiných nabíječek je ten konec mnohem plynulejší, s postupným snižováním proudu a kapacita po dosažení plného napětí se zvýší naprosto minimálně. Ještě to vyzkouším na nových baterkách, ale stejně by to nemělo takto dělat - ostatní nabíječky si s tou starou baterkou poradí dobře.
Netuším, jestli je to problém jen té mé nabíječky a nebo je to problém všech nabíječek. Pokud ji někdo má, prosím vyzkoušejte nějaký ten cyklus s vnitřním vybíjením a dejte vědět. Díky.

Doplnění: u novější bateky byl ten průběh nabíjení mnohem příznivější a navýšená kapacita od plného napětí byla jen 68 mAh, což je dobrá hodnota.

Další doplnění: obrázek z odpoledního nabíjení: Baterka 3S 2200 mAh, na nabíječce je už vybito 2.43Ah a podle obrázku ještě zbývá 59% a napětí článků je 3.86V, takže ještě zdaleka není baterka vybitá .... někde je chyba. http://boricek.galerie.cz/6631759-nabijeni#105777912

pokračování: http://boricek.galerie.cz/6631759-nabijeni#105777987 Tady je už jasně vidět, že to správně nefunguje.

a těsně po ukončení: z baterky 2200 mAh "bylo vybito" po 506 minutách 5370 mAh. http://boricek.galerie.cz/6631759-nabijeni#105778070

Nekrolog: dnes jsem zkoušel měřit vnitřní odpor trojčlánku: nabíječka někdy změřila jeden článek, někdy dva a občas i všechny tři. Hodnoty se pohybovaly mezi 3 mR a 15mR .... už jsem na to přestal mít nervy. Vzhledem k tomu, že nabíječka stála jako sedmička dobrého šampaňského, vložil jsem ji mezi čelisti pořádného svěráku a točil, co to dá .... vydržela dost a budiž jí popelnice lehká. Ztrávil jsem s ní tolik času, že kdybych místo toho pracoval, měl bych na slušnou 1500W nabíječku. Ale na druhou stranu: byla to zkušenost, naštěstí k zaplacení.

Igor
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 13. čer 2019 9:31:34

Re: Nabíječky

Příspěvek od Igor »

Taky jsem si chtěl koupit tuto napohled velmi zajímavou nabíječku a nosit ji s sebou v batohu, s malým modelem na kopec. Po přečtení předcházejícího jsem vyměkl. Před lety jsem pracoval ve firmě, kde se vyvíjelo dost elektroniky a občas se opravdu něco nepovedlo, to se prostě stane, i když by nemělo. Není ale přece řešení posílat zákazníkům postupně opravovaný SW a čekat, co ještě vyplave. Snad výrobce není garážová firma. Nebo to nikdo nekontroloval. Němec by takový výrobek vrátil a Čech čeká na to až mu někdo pošle záplatu, pak druhou, třetí a něco už asi oželíme, to už oni nemají zájem řešit. Mnozí z nás na to nemáme vybavení, odborné znalosti ani čas. Pošlete výrobci posbírané připomínky, ať to dá svým vývojářům, aby to předělali a třeba za dva měsíce pošlou kompletně opravený SW. Doufám, že hardware bude bez nutnosti bastlit nějaké změny. Přece je to věc prestiže firmy, nebo tohle slovo se už nenosí ? Pak si i já tuto, nebo spíš tamtu opravenou rád koupím. Dávám jí ještě šanci stát se nejen mou oblíbenou hračkou. Příště bych chtěl napsat, jak mi sedla do vkusu.

S pozdravem Igor

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Nabíječky

Příspěvek od Bořík »

Jen doplněk ... vůbec není od věci, když je výrobce "garážová firma". Znám několik takových výrobců a vyrábějí vynikající výrobky, které hravě strčí do kapsy výrobky velkých a renomovaných firem. Je to především o znalostech, pečlivosti a solidnosti výrobce. V té souvislosti mě trochu mrzí situace, ve které je firma FrSky: Dělá parádní výrobky, ale když pročítám fórum s problémy se SW, tak si myslím, že je špatná cesta neustále dávat k dispozici nové a nové verze SW. V kombinaci s nedočkavostí některých modelářů mít co nejnovější SW pak dochází k situacím, že verze SW "XYZ" pro vysílač není úplně kompatibilní s verzí "ABC" pro přijímač a vše to třeba komplikuje "KLM" verze pro telemetrii. Bylo by vhodnější třeba jednou za rok dát dohromady jeden fungující balíček upgrade všeho a neposílat každou drobnost zvlášť ( pokud zrovna nehrozí nějaká fatální chyba ).

Igor
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 13. čer 2019 9:31:34

Re: Nabíječky

Příspěvek od Igor »

Naprosto souhlasím s Boříkem, nestrácejme se v záplavě aktualizací, které skutečně mohou mít víc nových problémů než toho co opraví. Není možné tolik změn skutečně prověřit a pak to je chaos. Chaos je hrozně drahý přepych, vždyť ty naše hračky stojí dost peněz i práce a pak to neseme domů v igelitce.
Neztrácejme naději snad se naše hlasy dostanou až do Asie a pošlou nám něco opravdu dobře fungujícího.

Igor

Odpovědět

Zpět na „Nabíječe“