R9M modul

mirecek
Příspěvky: 49
Registrován: pon 31. led 2022 12:50:46

R9M modul

Příspěvek od mirecek »

Zdravím,mám na Horusu externí modul R9M.Fungujou na něm přijímače z Flisky nebo X9 turnigy?Na modulu Flisky je,ale přijímače nejdou spárovat.Na X9 lite na externím modulu mám Flisky taky a tam spárovat jdou.Díky

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1678
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: R9M modul

Příspěvek od Jan Urbánek »

R9M je jen pro prijimce R9

mirecek
Příspěvky: 49
Registrován: pon 31. led 2022 12:50:46

Re: R9M modul

Příspěvek od mirecek »

Tak,že ani PPM nebude fungovat?Popřípadě jaký modul by fungoval?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 651
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: R9M modul

Příspěvek od prikrylm »

Možná trochu osvěty - stručně, protože by se o tomto tématu dalo povídat hodiny :) :

Obecně:
Dnešní RC soupravy (pokud "skončím" u přijímače a dál se nebudu zabývat, co je na přijímač připojené) jsou v podstatě 3 počítače* vzájemně propojené.

První počítač se stará o komunikaci mezi člověkem a zbytkem systému (rádio), tedy převede polohu kniplů a přepínačů na signály, kterým rozumí zbytek systému a signály ze zbytku systému na signály, kterým rozumí člověk, tzn znaky na displeji, přehrání zvuku, vibrace. Tahle část je ta "krabička", kterou držíme v ruce, to rádio.

Druhý počítač (vysílací modul) se stará o komunikaci mezi rádiem a přijímačem ve vzduchu. S rádiem komunikuje nějakým protokolem po drátech, s přijímačem nějakým jiným protokolem vzduchem. Komunikace může být jednosměrná i obousměrná.

Třetí je přijímač, který dokáže dekódovat vysílání ze vzduchu a převést ho na užitečné signály, které se dají použít (např.) na palubě letadla.

Takže pokud kombinuju tyto tři "počítače" od různých výrobců a chci, aby soustava fungovala, musím zaručit, že si jednotlivé části mezi sebou rozumí.

Trochu konkrétněji:
Pokud mám rádio s vestavěným vysílacím modulem, tak to, že bude vysílací modul komunikovat s rádiem zaručí výrobce. Pokud mám externí modul, musím trochu zpozornět, protože komunikačních protokolů mezi rádiem a vysílacím modulem je hned několik. Zmíněný PPM je jedním z nich, je (asi?) nejstarší, v podstatě analogový a je jen jednosměrný, tedy nepodporuje telemetrii. Pak jsou protokoly sériové a existuje více standardů, FrSky má jeden z nich. Pro externí moduly se musí v rádiu nastavit, jak má s vysílacím modulem komunikovat. Např. (PPM, FrSky XJT D16, DSM2, AFHDS3, TBS Crossfire...)

Pak je tu komunikace vzduchem, tj mezi vysílacím modulem a přijímačem. Dnes je to přenos digitální a každý výrobce má minimálně jeden vlastní způsob (protokol) přenosu (Jen FrSky, bez "variant" a kombinací jich má aspoň 5 - včetně těch historických). Protokoly si mezi sebou "nerozumí", takže vysílám-li protokolem ACCESS, musím mít přijímače, co umí přijmout a zpracovat ACCESS protokol, tedy FrSky. Jiné přijímače tento protokol neumí. Tak jak se výrobci snaží o stále spolehlivější, rychlejší a třeba i levnější spojení mezi zemí a letadlem/autem/lodí/čímkoli, vznikají nové a nové protokoly. Zorientovat se mezi nimi není úplně triviální, ale zase to není nic, co by člověk aspoň v hrubých rysech nepochopil.

Zjednodušeně: soustava rádio-vysílací modul vysílá ACCESS, takže potřebuju přijímač, co "umí" ACCESS. Rádio vysílá DSM2, potřebuju přijímač, co "umí" DSM2.

Nebo z druhé strany. Pokud mám model, s elektronikou, která umí jen Bayang protokol (třeba Eachine E010 - malá kopterka), musí rádio vysílat protokolem Bayang.

Nebo pokud mám model, co má potřebu komunikovat protokolem DSMX (třeba Blade Nano S3) a mám rádio od FrSky, budu potřebovat modul, co umí DSMX a umí komunikovat s rádiem (to je to PPM, FrSky XJT D16, DSM2, AFHDS3, TBS Crossfire...), takže např. https://www.rc-levneji.cz/modul-oranger ... jr-turnigy , který umí z rádia použít PPM a vysílet DSM2, či DSMX


Pak existují moduly, které těch komunikačních protokolů mezi modulem a přijímačem umí víc. viz např http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=38&t=85424

Pak je snad odpověď p. Urbánka jasnější. R9M modul umí komunikovat s rádiem a vysílá signál protokolem R9, takže zpracovat jej umí jen přijímače, co "umí" protokol R9.

Snad TO není moc zmatené.

---
* počítač je zařízení, co obsahuje CPU, paměť a vstupní a výstupní zařízení.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

mirecek
Příspěvky: 49
Registrován: pon 31. led 2022 12:50:46

Re: R9M modul

Příspěvek od mirecek »

Já myslel když je tam protokol Flysky a PPM,že by to mělo jítBudu muset lítat s dvěma vysílačkama.Díky S přijimačema radiomaster r84 r86 by to fungovalo?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 651
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: R9M modul

Příspěvek od prikrylm »

Modul R9M vysílá (tuším?) ACSST protokol na ~900MHz a tomuto protokolu říká R9. Jiné přijímače jak R9 s modulem komunikovat nebudou.
FlySky je úplně cizí firma a její přijímače s ničím od FrSky komunikovat neumí.

Samotný R9M modul, zasunutý do FrSky rádia umí s rádiem komunikovat přes sériovou linku, ne jen přes PPM (v rádiu se pro externí modul vybere režim "R9M") - pak bude fungovat i předávání telemetrických údajů, tedy obousměrná komunikace.
image.png
image.png (4.14 KiB) Zobrazeno 7690 x
Pokud bych chtěl lítat s rádem FrSky a přijímačem FlySky, optimální je použít multiprotokolový modul (viz výš)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

mirecek
Příspěvky: 49
Registrován: pon 31. led 2022 12:50:46

Re: R9M modul

Příspěvek od mirecek »

Pochopil jsem.Jaký tedy modul aby fungovaly na Horusu prijimace Turnigy.Musí mít antenu nebo funguje anténa z Horuse.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 651
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: R9M modul

Příspěvek od prikrylm »

Pro ovládání přijímačů Turnigy (alias FlySky, resp. obráceně) je potřeba modul, co je "umí", takže asi zmíněný multiprotokolový modul.
Co vím, tak 2.4GHz systémy mají "svoje" antény. O nějakých "sdílených" nevím.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

mirecek
Příspěvky: 49
Registrován: pon 31. led 2022 12:50:46

Re: R9M modul

Příspěvek od mirecek »

Díky,objednal jsem z Banggoodu, snad to bude fungovat.

mirecek
Příspěvky: 49
Registrován: pon 31. led 2022 12:50:46

Re: R9M modul

Příspěvek od mirecek »

Já myslel když má Horus vnitřní anténu,že bude fungovat i v modulu.

mirecek
Příspěvky: 49
Registrován: pon 31. led 2022 12:50:46

Re: R9M modul

Příspěvek od mirecek »

Pořidil jsem IRX4 který má ve prostřed žlutý potenciometr.Nevím na co je.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 634
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: R9M modul

Příspěvek od ellet »

mirecek píše:
stř 18. říj 2023 16:17:49
Pořidil jsem IRX4 který má ve prostřed žlutý potenciometr.Nevím na co je.
Pravděpodobně myslíš ten žlutý přepínač, kterým lze provést volbu protokolu. Popis najdeš třeba tady a dá se toho najít hodně. Na př. na rcmanii je o tom vlákno.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 651
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: R9M modul

Příspěvek od prikrylm »

Pro Horus, je ten žlutý čudl na to, aby se dal do polohy "0". :) Pak se protokoly vybírají v menu rádia.
Pokud je v jiné poloze a uvnitř je FW, co umí přijímat PPM, můžou se protokoly přepínat tímto přepínačem.
Co která poloha znamená je dáno nastavením FW a optimální je si takové nastavení (a FW) stvořit sám.
Tuším, že pokud FW v modulu nemá povolenou volbu "PPM", tak je přepínač jen estetický prvek. Jistý si tím ale úplně nejsem a zkoušet se mi TO moc nechce. :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

mirecek
Příspěvky: 49
Registrován: pon 31. led 2022 12:50:46

Re: R9M modul

Příspěvek od mirecek »

Díky,pochopil jsem.

Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze“