Zamyšlení

Supan
Příspěvky: 125
Registrován: sob 27. dub 2019 19:02:58

Zamyšlení

Příspěvek od Supan »

Ahoj,

je zvláštní jak se člověku mění "optika" / nemyslím teď oči, to je do jiné diskuse :lol: /
Myslím pohled na svět. Na věci kolem.
Když jsem v roce 2014 koupil po dlouhém zvažování Taranise, lehce a rád jsem se vzdal Hitecu...
Byl jsem okouzlen novými možnostmi OTX a vůbec mi nevadilo zvykat si na nové myšlení.
Dnes už tolik s OTX nezápasím. Už jsem si zvykl.
Udivovalo mne / dnes už tomu rozumím/ jak se "starší a konzervativní kolegové" stavěli k OTX.
Bylo to pro ně nové, zcela jiné a ono znova se něco učit a procházet porodní trable. Komu by se chtělo. Že?
A teď jsem na tom stejně. Moudrost přichází pomalu a po kapkách.
Naprosto mne okouzlil Tandem X20. Stejně jako před léty Taranis.
Jenže... je mi o 8 roků více, zřejmě jsem "starší a konzervativní pán" už jsem si na OTX zvyk.
A Ethos je pro mne strašákem.
Snad to překonám.

Letu zdar!!

Supan

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Bořík »

Osobně předpokládám, že Ethos bude lepší jak OpenTx, že se vše dobré implementuje do Ethose a navíc to bude více "učesané" a uživatelsky přívětivější. Na druhou stranu je otázkou, kolikrát ještě se bude vše měnit a bude třeba zase přecházet na další, byť podobný systém. Postupně jsem přešel z několika Hiteců přes několik Graupnerů na Multiplex a s následným pokračováním na FrSky s Taranisem. Teď jsem úplně spokojený a na rozdíl od těch předchozích systémů jsem nenašel nic, co by se nedalo vyřešit a co by mně chybělo. Proto je na místě otázka, jestli má cenu ještě přecházet na něco jiného a nebo jestli zůstat na OpenTx ( když mi dokonale vyhovuje ). Vývoj mě ale asi donutí držet hubu a krok ... pokud nedostanu starší kompatibilní přijímače, budu muset pořídit další rádio ( už jich mám použitelných 8 ).

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Zamyšlení

Příspěvek od sakulajda »

Taky sem se vzdal hitecu, a byl sem neskutecne rad za nove moznosti, bez nich se nedalo zit ;) No, do noveho systemu se mi tak nechce, castecne lenost, vice roku urcite, a o tom ze to vyhovuje na me potreby, o tom zadna, ale pokud prijde ta volantovka a bude ergonomicky OK, tak me to stejne nemine. Ty jo, ted sem to spocital a taky mame doma 8 vysilacu s OpenTx, to je masakr.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Bořík »

S OpenTx mám pouze X9E a X-Lite-S ( s multiprotokolem ), jinak Multiplexe Evičku 9 ( to kvůli ponorkám, protože ty nezvládají 2.4 GHz ) a pak zbytek více-méně podobné volantovky, většinou 3-5 kanálů. Proto bych také uvítal tu volantovku od FrSky, ale jsem čím dál pesimičtější, že se dočkáme. A hlavně problém bude v tom, že ty ostatní volantovky jsou na jiných protokolech, takže by to znamenalo volantovku s multiprotokolem a toho se s obrovskou pravděpodobností nedočkáme.

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Zamyšlení

Příspěvek od sakulajda »

jo tak 3 volantovky flysky sem nezapocitalc, to je pravda

no na volantovku od frsky sem zvedav, ale mam tez obavy co z toho bude, frsky de trochu jinym smerem nez bych si pred lety dokazal predstavit

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Pánové, moc pěkná diskuze :)
Nemohu zatím hodnotit, ETHOS jsem v ruce neměl, ale napíšu pár vět k tomuto "rozbroji": Mám OpenTX, naprosto mi vyhovuje a líbí se mi vzhled podobný MS-DOS. Nepotřebuji, aby to mělo krasný vzhled ikon a dotykové obrazovky. Potřebuji, aby to FUNGOVALO. OpenTX je za mě revoluční systém a nevím, zda bych tam obratně všechny věci, co mám nastavené promítl do ETHOSU." Možná než přechod na ETHOS, bych zvážil edgeTX :) Ale uvidíme, třeba se jednou k X20 s ETHOSEM dostanu a udělám porovnání.
Já osobně žádné vyměňování systému nezvažuji do doby, než mě někdo nebo něco nepřinutí.

Jízdě a letu zdar :)
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Supan
Příspěvky: 125
Registrován: sob 27. dub 2019 19:02:58

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Supan »

Roman_rc.pilot píše:
čtv 24. úno 2022 22:42:48
Pánové, moc pěkná diskuze :)
Nemohu zatím hodnotit, ETHOS jsem v ruce neměl, ale napíšu pár vět k tomuto "rozbroji": Mám OpenTX, naprosto mi vyhovuje a líbí se mi vzhled podobný MS-DOS. Nepotřebuji, aby to mělo krasný vzhled ikon a dotykové obrazovky. Potřebuji, aby to FUNGOVALO. OpenTX je za mě revoluční systém a nevím, zda bych tam obratně všechny věci, co mám nastavené promítl do ETHOSU." Možná než přechod na ETHOS, bych zvážil edgeTX :) Ale uvidíme, třeba se jednou k X20 s ETHOSEM dostanu a udělám porovnání.
Já osobně žádné vyměňování systému nezvažuji do doby, než mě někdo nebo něco nepřinutí.

Jízdě a letu zdar :)
Jo!!

OK-VaVr
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 16. kvě 2019 11:05:25
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Zamyšlení

Příspěvek od OK-VaVr »

Zdravím pánové, nedá mi to a i já musím poděkovat za tuhle pěknou diskuzi. K modelařině jsem se dostal jako malý kluk skoro před 60ti lety, létal jsem "volňásky" a pak převážně "účka" (to neulétlo do lesa) o nějakém rádiu jsem si mohl jenom zdát. Na stará kolena jsem se k létání vrátil, když se mi trochu zamotal život a stál jsem před rozhodnutím jaké rádio pořídit. Díky Ríšovi Mrázkovi a jeho videím zvítězila tolik haněná a tolik chválená T9x. Tam jsem se naučil a pochopil OpenTx. Musím uznat, že mě T9x nikdy nezklamala, mám ji trochu vytuněnou, dokázal jsem na ní vytvořit i složité programy a dodnes s ní létám bubliny. Jak zde mnozí uvádíte, OpenTx je opravdu mocný nástroj a společně s Companionem dává neskutečné možnosti. Později jsem pořídil Frsky Taranis QX7s (chyběla mi telemetrie) právě proto, že jsem OTx zvládal, ale v době, kdy byl ještě systém ACCST a tak ACCESS i ETHOS je pro mne definitivně tabu. Zase tu byla videa Ríši Mrázka a také perfektní servis p. Urbánka, který k mému rozhodnutí přispěl a také to v té době s Čínou fungovalo nějak normálně. Musím uznat, že mi OTx plně vyhovuje a žádnou zásadní obměnu hardvéru už neplánuju, jsem prostě příliš stár. Ale také vím, že vývoj bude vždy někam dopředu směrovat a vždy bude něco nového, lepšího. Závěrem chci poděkovat všem za hezké příspěvky, p. Urbánkovi za toto fórum a popřát všem aby nám to dobře létalo, jezdilo i plavalo v klidu a především v míru.

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Krásně napsáno.
FrSky si myslím, že s protokolem ACCESS udělalo mílový krok vpřed. Výhody jsou naprosto zřejmé napárování až 3 přijímačů k jednomu modelu, velmi jednoduchá změna kanálů na výstupech přijímačů, OTA, možnost vypnutí telemetrie a to vše z pohodlí displaye rádia.
Jak jsem psal v původním svém příspěvku, ETHOS hodnotit ani srovnávat nemohu, neměl jsem v ruce. Ale na svém modelu mám 20CH, 23křivek, 45 logických spínačů, 3 lua scripty, 2 letové režimy, 2 globální proměnné, 8 speciálních funkcí a dvě FLVSS čidla. A přenastavovat na nový systém se mi fakt nechce :D
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Zamyšlení

Příspěvek od pstasek »

Tak já do diskuze vnesu jiný názor leteckého modeláře, který má s Ethosem už reálné roční zkušenosti.

Po začátcích s Hitec Optic 6 v naprosto základním letadle jsem přešel na OpenTX v Turnigy T9X a od té doby jsem si říkal, že nic jiného už nechci. Postupně jsem měl několik různých rádií s OpenTX, až jsem skončil u X10S, který jsem postupně vybavil ISRM modulem jako vrcholem toho, co se dá s OpenTX mít. Vadil mi ale displej pod popruhem, což brání při předletové kontrole modelů. Pořídil jsem tedy X20S s tím, že přechod bude postupný, jak si Ethos bude získávat důvěru a stabilizovat se, a pokud by nevyhovoval, pošlu ho dál. Stáhl jsem si tenkrát simulátor a zkusil naprogramovat několik stávajících modelů, které jsem měl.

Musím říct, že ač mám OpenTX v podstatě v malíku, v Ethosu libovolné letadlo nastavím rychleji. Například logika kolem zámku plynu je v Ethosu jeden přepínač v mixeru, zatímco v OpenTX jsou to dvě logické funkce a další řádek mixeru. Free mix v Ethosu se dá využít jako libovolný vstup/mix v OpenTX, takže nepřicházím o volnost ale navíc mám předdefinované mixy pro běžné funkce, takže nemusím pokaždé pípat stejnou logiku do všech modelů. Z nastavení mixu se dostanu do všech funkcí daného mixu od vstupu, dvojích výchylek, přes křivky až po výstup, aniž bych musel pořád skákat z obrazovky na obrazovku a pamatovat si souvislosti. Nic z pokročilých funkcí jako logické spínače, speciální funkce, křivky apod. však nechybí ani tady. Křivka učení při přechodu z OpenTX byla nenásilná a vše je v podstatě intuitivní.

Vývoj už se začíná stabilizovat, nová verze nevychází každý týden a zásadní bugy se už také neobjevují. Máme už stable větev a ta prochází dlouhodobějším testováním. LUA skripty už také máme k dispozici, jediné, co mi zatím chybí je prohlížeč logů, podobně jako Lview.

Pokud se mám vyjádřit k X20S jako takové, tak mám jen superlativy. Vysílací modul Tandem s ACCESS a integrovaným R9 je naprosto parádní a stabilní. Postupně mu svěřuju i dražší modely. Zároveň s ACCESS můžu používat všechny 3 rádia a snadno mezi nimi přepínat, což usnadňuje přechod. Ergonomie mi vyhovuje a dotykový displej velmi usnadňuje pojmenování mixů a tím zlepšuje přehlednost.

Já dnes Ethos chápu jako přirozenou evoluci FrSky ekosystému a k OpenTX už moc nemám důvod se vracet.
image.png

Pavel1238
Příspěvky: 20
Registrován: pon 29. dub 2019 6:11:41
Bydliště: Tichá

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Pavel1238 »

Ahojte,

přidám své postřehy:

Já začínal s OpenTX u vysílačky X12S, doplněn o ACCESS modul,.... Byl jsem s ním velmi spokojen. Pak jsem zkoušel u X12S nahrát Ethos. Zarazilo mne, že nastavení modelů z OpenTX nejde přehrát,.... Smazal jsem to,.... jsem prostě starší a rád nepřijímám změny,... A jak už to pak někdy bývá kamarád mně přesvědčil koupit si X20S, kde i ACCESS je ale jede to jen pod Ethosem. Chvilku jsem nadával, napároval jsem první letadlo, zkoušel mixy,.... a jak bylo první éro hotové, žasl jsem, jak je Ethos jednoduchý a zprovoznění dalších ér pak byla hračka,... Prostě zpět k OpenTX už bych nešel. Chce to
Moje audio.zip
(3.49 MiB) Staženo 115 x
jen opravdu, jak venku prší udělat si ve vysílačce nový model,.... Udělal jsem si i nové zvuky, ať mi to hlásí to co chci,... Můžete zkusit,...viz příloha. Jen malá poznámka: ESC Neuron a nastavení ukazatele RPM, podívejte se do fóra - FrSky Neuron 80 nastavení otáček. Jinak zatím žádný problém s Ethosem nezaznamenán.

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Kluci super, děkuji za recenze a zkušenosti. Já už doma jednu X20S mám, ale bohužel pro mě, co by modeláře pozemní techniky, tam není vše, co potřebuji.
Na "jednoduché" ovládání kamionu třeba, jelikož v tom už je připravena elektronika, která počítá s klasickou vysílačkou, ale pro můj traktor je nevyhovující (teď myslím ETHOS, ne přímo X20). Jsou věci, které v ETHOSU oproti OpenTX jdou sice nastavit, ale tak složitě a nelogicky, až mě to odrazuje (jeden příklad za všechny je spoždění serva, neplést se zpomalením!). Nebo některé věci v ETHOSu chybí úplně, jako je podpora LUA, které používám v OpenTX nebo to, abych mohl využívat více LUA najednou a přepínat mezi nimi. Jako scripty já beru takové, které přímo ovládají model, ne ty zobrazovací.

Samozřejmě Frsky teď do rádií s OpenTX a to do všech, včetně těch, které se dále prodávají hodil obrovské vidle, jelikož s novými přijímači PLUS už nepřemapujete výstupní piny. Tudíž když napárujete dva R8, tak na každém budete mít kanály 1-8 a nezměníte to. Oficiální vyjádření Frsky? No na ETHOS to jde a u OpenTX musíte počkat na aktualizaci. Jakou aktualizaci, když OpenTX už přestal s vývojem softwaru a na EdgeTX to nejde. Takže tím úplně zabili svá vlastní rádia svým vlastním výrobkem.
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Jan Urbánek »

Vedeni frsky pozadalo o dopracovani vsech zaostalosti do opentx, tzn dozenou se skripty, dozene se nastaveni archer plus pro stavajici radia.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Bořík »

Pokud se tak stane, tak to bude bezva a klobouk dolů před FrSky, že se k tomu postavila čelem. Ovšem pokud to bude trvat tak dlouho, jako vývoj volantovky, bude to celkem zbytečné - rádia s OpenTx dávno skončí na sešlost věkem. :cry:

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Zamyšlení

Příspěvek od Jan Urbánek »

Vcera jsem mluvil s Bertrandem coz je vyvojar opentx a ETHOS a bavime se o tydnech

Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze“