Přežije?

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Přežije?

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Zdravím dámy a pánové.
Myslíte, že OpenTX přežije nebo bude na všech platformách nahrazen ETHOSem? Nebo spíše, myslíte, že zůstanou zastánci nebo také přejdou?
Osobně zřejmě do budoucna budu mít doma rádio s ETHOSem, jen vím, že svou X10 s OTX nikdy nedám z ruky ;)
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Přežije?

Příspěvek od ellet »

Je víc věcí z minulosti, po kterých je mně trochu teskno, ale to je vývoj a nic netrvá věčně. OpenTX sice končí, má však nástupce v EdgeTX. Mám taky Horus X10 s OpenTX a zatím mě nic nepřimělo to změnit (zvlášť když máme s novinkami FrSky zkušenosti). Nemám k tomu důvod. Je to delším vývojem ověřený OS a umí vše co je třeba. A co neumí OS, na to je tu mocný nástroj – lua. Je třeba něco trochu umět a to je, jak sleduji, trochu problém. Hodně modelářů nechce stavět ani moc myslet. Zájem je hlavně koupit hotové řešení (ať to někdo vymyslí a do menu TX to dá). Nadarmo se neříká, že hybnou silou pokroku je lenost (ale proč ne).
Majitelé Horusů (t.j. my) máme ještě možnost volby. Zájemci o nové FrSky soupravy už musí ETHOS přijmout.
Já proti ETHOSu nic nemám, vývoj musí běžet dál a nové „fičury“ určitě potěší. Ale ten průběh, no to by bylo na další téma.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Přežije?

Příspěvek od Bořík »

Každopádně OpenTx u mně zůstane dál - mám ho na dvou vysílačkách a taky tam zůstane. A co bude dál, to se uvidí. Jestli mně rupne v kouli a pořídím XE, tak budu muset používat i to novější, ale snad to nebude tak velký rozdíl - když to má základ v OpenTx. A také bych se rád dožil nové volantovky, ale to spíš bude Fiala prohlášen za svatýho.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Přežije?

Příspěvek od prikrylm »

...lehké úvahy:
Používám LUA mixy. EdgeTX nemá LUA mixy. :-/
Nastavení s EdgeTX na dotykové obrazovce je fakt příjemné. Na nedotykové, tak nějak stejné. Stále zůstává možnost vše spáchat v PC.
EdgeTX uchovává modely v textovém formátu (yaml ), což otevírá mnohé možnosti od jednoduché přenositelnosti, přes lepší možnosti "popisků" až k možnostem případné rychlé editace.
Takže za mě OTX stále žije a u mě asi dlouho bude (viz první řádek úvah). Při nejhorším mám zdrojáky.

ETHOS jsem už trochu ztratil z mé pozornosti, co si pamatuju - čili můj názor! - tak proti OTX/ETX ETHOS odstranil obrazovku vstupů, takže pro komplikovanější modely nutně zkomplikuje mixer. Pro jednodušší modely je TO asi jedno. Navíc ETHOS z podstaty stejného/podobného mixeru jako OTX bude i podobně mocný, takže i s ETHOSem tak nějak "všechno" nějak půjde nastavit a bude fungovat. A pokud TO něco funguje jak má, je zbytek jen akademická debata.

Modeláři, lítači - chci lítat a nechci stavět, koupím něco hotového. Chci lítat ne přemýšlet nad nastavováním rádia - pořídím něco, co "se nějak nastaví". Pokud mi nedělá vrásky, jak je model postavený a lítá, nevadí mi, že nevím, jak rádio funguje a dělá (aspoň přibližně) to, co chci*, tak je přece všechno v pořádku.
----
* když nevím, co můžu od rádia chtít, budu spokojený s tím, co mi poskytuje.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Přežije?

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Napsal jsi to moc hezky prikrylm. Pokud vím, co od rádia očekávám a nesplní to, jsem nespokojen. Pokud nevíš, co čekat, budeš spokojen :) Krásně napsáno
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Přežije?

Příspěvek od pstasek »

prikrylm píše:
čtv 19. led 2023 10:17:23
... proti OTX/ETX ETHOS odstranil obrazovku vstupů, takže pro komplikovanější modely nutně zkomplikuje mixer...
Ne nutně, v šablonách mixů je veškerá základní funkcionalita již obsažená (D/R, Expo, křivky,...). V případě nutnosti se pak dají mixy řetězit pomocí virtuálních kanálů (25-64), což v pohodě nahradí celou obrazovku vstupů. Výsledek je tak podle mého názoru přehlednější bez penalizace ve flexibilitě.

Obecně na OpenTX již existující LUA funkcionalita ještě asi chvilku bude na Ethosu chybět (dokud se nenajde někdo, komu bude chybět tolik, že ji dodělá), např. LView byl velmi užitečný skript.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Přežije?

Příspěvek od juraj.jurej »

OpenTX asi pôjde postupne do zabudnutia a nahradí ho EdgeTX. U jednoduchších FrSky rádii ho nahradí ErskyTX predchodca OpenTX.
ErskyTX bol napr. na Turnigy 9X..
Naposledy upravil(a) juraj.jurej dne pát 03. úno 2023 14:01:37, celkem upraveno 2 x.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Přežije?

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
stř 18. led 2023 18:32:14
A také bych se rád dožil nové volantovky, ale to spíš bude Fiala prohlášen za svatýho.
Nechaj sa prekvapiť. Vraj bolo vyslišano.
FrSky Tandem X20

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Přežije?

Příspěvek od radekbenes »

prikrylm píše:
čtv 19. led 2023 10:17:23
...lehké úvahy:
Používám LUA mixy. EdgeTX nemá LUA mixy. :-/
Nastavení s EdgeTX na dotykové obrazovce je fakt příjemné. Na nedotykové, tak nějak stejné. Stále zůstává možnost vše spáchat v PC.
EdgeTX uchovává modely v textovém formátu (yaml ), což otevírá mnohé možnosti od jednoduché přenositelnosti, přes lepší možnosti "popisků" až k možnostem případné rychlé editace.
Takže za mě OTX stále žije a u mě asi dlouho bude (viz první řádek úvah). Při nejhorším mám zdrojáky.

ETHOS jsem už trochu ztratil z mé pozornosti, co si pamatuju - čili můj názor! - tak proti OTX/ETX ETHOS odstranil obrazovku vstupů, takže pro komplikovanější modely nutně zkomplikuje mixer. Pro jednodušší modely je TO asi jedno. Navíc ETHOS z podstaty stejného/podobného mixeru jako OTX bude i podobně mocný, takže i s ETHOSem tak nějak "všechno" nějak půjde nastavit a bude fungovat. A pokud TO něco funguje jak má, je zbytek jen akademická debata.

Modeláři, lítači - chci lítat a nechci stavět, koupím něco hotového. Chci lítat ne přemýšlet nad nastavováním rádia - pořídím něco, co "se nějak nastaví". Pokud mi nedělá vrásky, jak je model postavený a lítá, nevadí mi, že nevím, jak rádio funguje a dělá (aspoň přibližně) to, co chci*, tak je přece všechno v pořádku.
----
* když nevím, co můžu od rádia chtít, budu spokojený s tím, co mi poskytuje.
Nebylo by na čase založit tu Edge TX vlákno?
Jinak za mě mohu podepsat vše, cu tu píšeš... Jsem modelář stavěč a lítač a nastavování rádia je pro mě tak max. 5% času s ním stráveným. Takže dotyk nepotřebuji (paradoxně vlastně co jinak navíc má ETX?) a displej s velkým rozlišením je super na telefonu pro Internet, ale na RC vysílači? Při lítání na něj stejně koukat nestihnu, nastavení modelu doladím v počítači. Akorát sežere násobek výkonu procesoru, takže Cortex M4 už nestačí ....
R.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Přežije?

Příspěvek od prikrylm »

radekbenes píše:
stř 05. dub 2023 22:13:37
paradoxně vlastně co jinak navíc má ETX?
Podle mě je podstatné to, že konfigurace přestal ukládat do "bin" (a do EEPROM) a ukládá je do yml (a na SD, všude). YML je lidsky čitelný formát. Krom lidské čitelnosti (a teoretické možnosti některé věci poměrně snadno upravit i v prostém textovém editoru, pokud člověk ví, co dělá) je to rozšíření možnosti popisků (třeba řádky v obrazovce serv mohou být pojmenovány delším textem, jak OTX) a daleko jednodušší přenosnost modelů mezi různými rádii.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Přežije?

Příspěvek od radekbenes »

No to sjednocení ukládání je asi dobrý, na OTX to měl jen build na Horuse, že? Ten formát YML myslím pro normálního uživatele nemá moc význam, málokdo se v tom bude rejt v texťáku, když je Companion. No ale standard to zase je, to je fakt, všude se už používá, spíš to má ale význam pro programátory, než uživatele. A proto taky asi přesun na SD. Do eepromky se ukecaný formáty neukládají ... ;)

Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze“