Že by horizont?

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Nějak to tady spí, tak pro oživení.
Přemýšlím o činnosti na dlouhou zimu. Napadlo mě, udělat senzor, který by vracel náklon. Arduino a MPU6050 je osvědčená kombinace a hlavně nic jinýho doma nemám. K zobrazení je ale potřeba napsat skript. Tady bych asi vycházel ze skriptu, který napsal prikrylm pro rotující vrtuli. Nejsem moc estéd a proto bych rád vyzval "kolegium" ke spolupráci a asi nejlépe, kdybys ten skript (Marku) i s obrázky, rovnou upravil :lol: Určitě se ale neurazím, když odmítneš, stejně je to zatím jen nápad a než se já rozhoupu....jestli vůbec....

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Že by horizont?

Příspěvek od prikrylm »

Teď jsem chvíli přemýšlel jaký náklon se má vracet. Jako že mi foukne do letadla a ono to vrátí náklon... A on umělý horizont. :)
Abys nedělal něco, co už je hotové. Viz https://ardupilot.org/copter/docs/commo ... yaapu.html
Minimálně ten umělý horizont by se z toho dal "vykrást".

Neumí už náhodou některé novější stabilizované přijímače vracet tyto hodnoty?
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

No měl jsem na mysli něco mnohem hračkovitějšího. Prostě nekomplikovaný obrázek pouze několika poloh, tak 3 až 4 na každou stranu. Ardupilot nemám a ani o něm neuvažuju, neměl bych rozumný využití.
O přijímači, který by to vracel nevím, ale kdo ví co ukrývá telemetrický paket u rx se stabilizací.
Udělal jsem test a náklon jsem vrátil jako otáčky a napětí. Fungovalo to obstojně. Dnes jsem s tím něco "čaroval" a asi jsem to čidlo zničil. Nejen že blbě vidím, ale už bych neměl na nic ani sahat. Ale stejně asi objednám další....něco pájet musím ....a zima bude dlouhá :) .

To mě napadlo, když jsem nedávno, po ohlédnutí se, najednou nemohl rozlišit v kterém náklonu je model a byl i nebezpečně nízko. Potom by bylo možný třeba po stisku tlačítka na vysílači dát nějakou (třeba i konstantní) hodnotu kontra i u přijímaču bez stabilizace a tlačítko pustit až bude éro zhruba v horizontální poloze. Jasně, bylo by tam zpoždění, ale určitě menší než mám já.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Tak mě to nedalo a dal jsem se do toho. Přidal jsem ještě stoupání a klesání. Zatím je to jen - jak asi to bude chodit. Natočil jsem večerní video na kterým toho není moc vidět, tak jsem pčidal ještě testovací obrázek z Companionu.
Horizont_V01.png
Horizont_V01.png (11.5 KiB) Zobrazeno 12718 x

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Že by horizont?

Příspěvek od prikrylm »

Pěkně! :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Supan
Příspěvky: 125
Registrován: sob 27. dub 2019 19:02:58

Re: Že by horizont?

Příspěvek od Supan »

Klobouk dolu !!

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Tak jsem si zase trochu hrál a přidal jsem tam čísla (nula - když je éro vodorovně bez náklonů) a taky trochu míchal barvy. Teď ještě váhám jestli přidám - na spínač, aby to při větším náklonu (a teď co to je větší náklon) na chvíli (třeba 0,5s) "koplo" křidýlka (výchylku třeba cca 30%) do protisměru. Kdo si tu výchylku ale blbě nastaví (třeba hned já) bude mít problém ještě větší. :) I když vlastě ještě nevím, jestli to nějak rozumně půjde udělat.
Horizont_V02.png

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Že by horizont?

Příspěvek od radekbenes »

Hezky, jednoduchy, tom je krasa.
Ja jsem docela dlouho zkousel ten yaapu skript a on je fakt delanej hlavne pro drony a opravdu je zbytecne slozitej. Ale funguje tam krome horizontu i vyskomer a taky kompas (pokud ho pouzity hw ma). A je tam sipicka go home a to je fakt prima, protoze se podle ni da vratit k sobe...
Jinak ale prakticky vyuziti je diskutabilni...
Ja jsem pouzil desticku minipix od RadioLinku, která má kromě g-senzoru a gyra taky tlakový výškoměr a kompas a není nijak moc drahá. Asi by sla použít i pro ten tvůj skript.
R.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Výškoměr bych tam měl asi taky přidat, docela by se to hodilo. Zatím jsem tam přidal jakési malé "pseudořízení". Když je páka v neutrálu, dá to při náklonu malou, předvolitelnou kontra výchylku, kterou zruší ještě před návratem do horizontu. Je to vypínatelný. Chtělo by to otestovat v éru, ale to už asi letos nebude...
Tak ještě zatím poslední vzhled. To "A" bliká při zapnutí toho pseudořízení. Červené šipky se zobrazí jen když pseudořízení právě zasahuje. Písmo jsem trochu změnil, ty hodnoty jsou užitečný jen pro vytrimování polohy senzoru v modelu (lze nastavit uživatelem scriptu. Avatar je lehce odstranitelný nebo vyměnitelný :) ).
dashboard_01.png
Naposledy upravil(a) ellet dne čtv 04. lis 2021 21:30:22, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Takže po dnešním zveřejnění fw ACCESS 2.1.9 - budou verze dvě. Jedna bude číst originální hodnoty od přijímače...
(Výšku a napětí baterie jsem už přidal a vyměnil jsem obrázek "o patro" výš.)

Edit: Tak jsem to otestoval s fw 2.1.9 a opravdu to funguje, alespoň teda v ose X a Y :D

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Tak jsem ten script upravil-t.j. hlavně vyházel zásahy do řízení. Zobrazeny jsou vybrané telem. hodnoty, které vrací přijímače ARCHER se stabilizací po aktualizaci na fw 2.1.9. Pro výšku je ale potřeba přidat výškoměr. Lze upravit hodnoty v osách (vynulovat hodnoty v neutrální poloze éra), nastavit barvu písma a obrátit sklony obrázků. Je to jen začátek, aby bylo taky něco vidět :mrgreen: Nápady na vylepšení a vlastní úpravy jsou vítány. Je to jednoduchý script, snadno upravitelný, kdo si případně neporadí sám, můžu pomoct.
HzontSR.png
Edit 24. 11. : Dočasně jsem script ke stažení odstranil, bude brzo o trochu lepší, více poloh a pokud FrSky opraví AccZ (nebo když pochopím jak to funguje) bude tam i směr, kam letí éro.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Tak zatím verze s vlastním senzorem, který vrací výšku, napětí baterie, náklon v osách X, Y a směr letu, t.j. otočení v ose Z (AccZ). Zatím je senzor v provedení vrabčí hnízdo, protože čekám na lepší čidlo pro výšku.
Widget umožňuje, mimo vlastního zobrazení hodnot, ještě drobné "samodořízení" k jednoduššímu udržení nulových hodnot v osách náklonu (lze vypnout). Nemám zatím odvahu dát tuto verzi k dispozici, protože při nevhodném nastavení by to nemuselo dobře dopadnout.
screenshot_x10_21-11-20_18-17-44.png
A zase jedno nepovedené video
Widget pro přijímače ACCESS (SR6, SR8 Pro) bude stejný, jen nebude mít možnost hrabat do řízení. Zatím není, protože nerozumím FrSky hodnotám v ose Z (AccZ). Přepokládám, že bude oprava, potom dodělám směr letu a script dám k dispozici.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Verze s plynule vykreslovanou polohou k testování. Možná i hezčí po smazání obrázků (ve složce img). Vizualizace mně dává zabrat, mám už asi 10 verzí a nějak nevím, co vypadá hůř. :lol: Něco málo je vidět tady. Soubor stačí rozbalit do složky WIDGETS. S přijímači ARCHER SR a současnou verzí fw 2.1.9.,nebude správně ukazovat směr (v Companionu je funkční)

Edit: soubor nahrazen v dalším příspěvku
Naposledy upravil(a) ellet dne sob 04. pro 2021 20:10:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Další verze. Trochu změny ve vzhledu a zatím nefunkční směr na přijímačích ARCHER SR lze vyřadit smazáním obrázku (i všech).
- nahrazeno novější verzí -
A pro "Theme - Darkblue" bez obrázků (z obrázky je to univerzální)
- nahrazeno novější verzí -
Naposledy upravil(a) ellet dne čtv 16. pro 2021 10:26:10, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Tak jsem to ještě trochu ošetřil a myslím, že by to mohl být konečný stav. Dávám k dispozici v čitelné formě. Lua není můj "mateřský jazyk", princip je - jak mě to napadlo - a určitě je prostor k nějaké optimalizaci, ale funguje to. Pokyny jsou přímo v souboru.
Horizont.png
Aby nebylo příliš zmatků, dávám sem verzi, která má prohozeny osy X a Y. Tak to vyhovuje uložení přijímače řady ARCHERR RS delší stranou v ose letu.
Ostatní jsem radši odstranil.
WIDGETS.zip
(6.84 KiB) Staženo 313 x
Naposledy upravil(a) ellet dne ned 26. pro 2021 19:18:02, celkem upraveno 14 x.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Že by horizont?

Příspěvek od prikrylm »

Za mě - určitě bohulibý počin. Pěkné to je! :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Pochvala potěší, ale možná bude lepší něco univerzálnějšího. Zatím to je test, procesor nemá na kreslení moc času.
Nebo ještě s možností volby barevného provedení?

A pokud by byl zájem z řad majitelů vysílače Taranis, mohlo by to vypadat třeba takhle.
screenshot_x9d+2019_21-12-25_18-08-11.png
screenshot_x9d+2019_21-12-25_18-08-11.png (4.43 KiB) Zobrazeno 11049 x

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Tak ještě jedno provedení Horizontu. Je to trochu větší (r=70 řádků). Na plochu jsem toho taky umístil víc, aby byla zakrytá část líp využitá. Pokyny jsou opět přímo v souboru a snad už to bude univerzální a bez dodatečných oprav (i když to sem dávám na Silvestra).
A zase trochu úprava -
Hzont70.zip
(7.56 KiB) Staženo 284 x

Script pro Taranis je taky funkčí a vypadá, že tam chyby nejsou (ještě ho ale potrápím).
Potom přijde na řadu "kulatá" verze , vhodná do menších ploch a taky na horní lištu.
Hzont_70_01.png
A přikládám fotku mého senzoru, který vrací AccX, AccY, AccZ, Alt, VSpd a VFAS. S tím funguje widget Horizont na všech přijímačích, které mají S.Port
(případným zájemcům můžu pomoct).
AccX_AccY_AccZ_Alt_VSpd_VFAS.jpg
Naposledy upravil(a) ellet dne úte 11. led 2022 16:51:44, celkem upraveno 3 x.

Kenumis
Příspěvky: 42
Registrován: pát 19. úno 2021 13:52:47
Bydliště: Nový Bor

Re: Že by horizont?

Příspěvek od Kenumis »

Zdravím!!!
Bylo by možné sem hodit návod na stavbu tohoto čidla? Ideálně co dělat krok za krokem. Už nějaký čas, jsem návod na tohle čidlo hledal a najednou je tu možnost a dokonce v českém jazyce. 🙃

Děkuji!!!


S pozdravem

Kenumis
Kenumis

X10S - ETHOS

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Že by horizont?

Příspěvek od ellet »

Zkusil jsem několik cest. Nejjednodušší je použít sw "openXsensor" a zvolit hw, který tento sw podporuje. Zvolil jsem: Arduino Mini Pro 5V (není podmínkou), MPU6050 protože jsem ho měl doma a BMP180 kvůli ceně (a taky bylo doma). Místo BMP180 jsem původně zamýšlel použít MS5611, ale tam hodně vzrostla cena a to ztrácí půvab levné, užitečné "hračky". Ještě je třeba se trochu zamyslet nad napájním. Moje destičky měly vlastní stabilizátor napájecího napětí, proto jsem mohl zvolit 5V Aruino bez další destičky převodníku. U většiny dnes nabízených baro senzorů ale stabilizátor nevidím, potom bych volil 3V Arduino.
Nevím, jakými znalostmi a jakým vybavením disponuješ. Proto jen upozorním, že pokud zvolíš i možnost měřit napětí, je třeba mít alespoň levný voltmetr a trochu si pohrát i s odory.
Zatím jen stručně postup. V "openXsensor" jsou dva konfigurační soubory, tam je potřeba vše nastavit. Je tam i celkem jasný popis.
Potom je třeba zdroj v Aruino IDE přeložit a nahrát do destičky Arduina.
V zapojení komponent nelze moc chyb udělat, ale pokud bude potřeba, něco nakreslím, můžu i nakofigurovat, přeložit...
Myslím, že jako základní info by to mohlo stačit.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní senzory“