Záplavový senzor - telemtrie

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od sakulajda »

Nenašel jsem vhodnou kategorii, tak to dávám sem.
Nejen v poletuchách se používá FrSky. Občas se mi stalo, že se do lodě dostala voda a bylo by supr, kdyby to vysílač oznámil zvukem, vibrací, ....
Asi to půjde obejít přes různé fičury (zatím jsem nezkoušel), ale originální čidlo by bylo parádní.
Docela by mě zajímalo, jestli by to lákalo i někoho jiného, nebo je to jen můj výmysl.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od prikrylm »

Asi nejjednodušší mě napadá použít přijímač, co má analogový vstup (X4R?) a přes odpor nějaký tišťák, co by se zaplavoval + měřit napětí za odporem. Pak hlásit pokles... Řešení za pár korun, ale vyžaduje ten analogový port. Nebo pak std napěťové čidlo, ale to je trochu kanón na vrabce.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od sakulajda »

Prakticky vsude mam senzory na baterku, pouzivam max 3s, mozna to udelat z posledniho clanku ?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od prikrylm »

Úplně teoreticky je na každé nožičce senzoru (FLVSS nebo MLVSS ?) odporový dělič a odbočka vedená na analogový vstup CPU. Takže ano, šlo by to. Možná by ani nemusel senzor moc protestovat, kdyby se mu na pinu pro článek 4 objevilo místo 16V třeba 5. Vypočítaný článek by sice měl -X V, ale proč ne. Takže dál bych postupoval stejně jako s tím analogovým čidlem. Tzn třeba z napájení přijímače vyvedl nějakým větším odporem napájení (1-2kOhm) proti plošce na DPS, druhá ploška vedle na zem přijímače, nožičku senzoru napojit na tu plošku DPS, co je zapojená na odporu.
Pokud by senzor hlásil na 4tém článku 5V OK, pokud míň je tam nejspíš voda.

Chce to trochu promyslet. Nevím jak se bude senzor tvářit na nižší napětí na "vyšší" nožičce. Pak u MLVSS pozor na to, že jsou propojené země u konektoru baterky a konektoru s.port. Taky by se mohlo použít vyšší napětí. Možná klidně napětí napájecí baterky, 4tý článek senzoru by pak mohl hlásit napětí 0V nebo -X V...

Teď mě víc nenapadá, doma to zkusím.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Michal1PA
Příspěvky: 40
Registrován: sob 27. dub 2019 9:04:36

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od Michal1PA »

Na Aurore 9 používam čidlo na meranie stavu paliva v nádrži
možná sa to dá nejako použiť aj tu.
Michal

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od Jan Urbánek »

Pozadavek o zaplvovoem senzoru predan na FrSky, zatim ticho :lol:

Supan
Příspěvky: 125
Registrován: sob 27. dub 2019 19:02:58

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od Supan »

Takový senzor bych také využil.

Supan

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od sakulajda »

Jan Urbánek píše:
pon 29. dub 2019 10:06:38
Pozadavek o zaplvovoem senzoru predan na FrSky, zatim ticho :lol:
tak třeba se někdy dočkáme, předpokládám, že by to nemělo být nijak složité, tak je to jen otázka priority ;)
Michal1PA píše:
pon 29. dub 2019 9:38:38
Na Aurore 9 používam čidlo na meranie stavu paliva v nádrži
možná sa to dá nejako použiť aj tu.
Michal
no jo, taky zajímavé využití/nápad. já mám vše na aku, tak mě to v první fázi ani nenapadlo.
jen se teď dívám na cenu, to je na takový pokus dost.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od prikrylm »

Tož jsem zkusil MLVSS (trochu nemocné, podivně měří první článek, takže ideální na takové pokusy).
Zkusil jsem výše popisovaný případ.
MLVSS - propojené země baterky a s.portu
Na MLVSS je std připojený 3S balanční konektor baterky.
Měřící "čidlo" je zem na jednom drátu-snímací elektroda 1 (E1), napájecí napětí přijímače na 2k2 odpor a z odporu na druhou snímací elektrodu E2. E2 jsem pak přímo drátem přivedl na pin S4 (v1) nebo S5 (v2) MLVSS čidla.

E1 a E2 jsem udělal z asi 2cm dlouhého měděného lanka, aby byla dostatečně velká plocha styku s vodou.

Napětí se počítají mě neznámým způsobem, nic méně by se z výsledků dalo zjistit, jestli jsou E1 a E2 pod vodou nebo ne. Postupně budu komentovat obrázky. Napřed varianta 1, kdy jsem E2 připojil na S4:

E1 a E2 jsou ve vzduchu - žádná voda, žádný zkrat
E1 a E2 jsou ve vzduchu - žádná voda, žádný zkrat
screen-2019-04-29-190016.png (990 bajtů) Zobrazeno 20324 x
E1 a E2 jsou zkratnuté - proč tak malý rozdíl - asi vlastnost firmwaru
E1 a E2 jsou zkratnuté - proč tak malý rozdíl - asi vlastnost firmwaru
screen-2019-04-29-190023.png (1002 bajtů) Zobrazeno 20324 x
E1 a E2 jsou ve vodě (pitná voda z kohoutku)
E1 a E2 jsou ve vodě (pitná voda z kohoutku)
screen-2019-04-29-190037.png (982 bajtů) Zobrazeno 20324 x

(max 5 obrázků, tak varianta 2 bude ve druhém příspěvku)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od prikrylm »

Varianta 2, kdy jsem E2 zapojil na S5
E1 a E2 jsou ve vzduchu - žádná voda, žádný zkrat
E1 a E2 jsou ve vzduchu - žádná voda, žádný zkrat
screen-2019-04-29-190232.png (1.05 KiB) Zobrazeno 20323 x
E1 a E2 jsou zkratnuté
E1 a E2 jsou zkratnuté
screen-2019-04-29-190242.png (1.05 KiB) Zobrazeno 20323 x
E1 a E2 jsou ve vodě (pitná voda z kohoutku)
E1 a E2 jsou ve vodě (pitná voda z kohoutku)
screen-2019-04-29-190252.png (1.05 KiB) Zobrazeno 20323 x
Chování je podivné, ale použití MLVSS taky. :)

Nějakým LUA by se dala spočítat baterka i ten záplavový senzor. Za nějaké to pivo bych byl i ochoten LUA nějak pořešit.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od sakulajda »

Zajímavy pokus, s napětím jsem doufal, že výsledek bude trošku "lepší", každopádně díky za to ;)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od prikrylm »

Možná to bude chtít jiné zapojení vycházející ze znalosti toho, jak uvnitř funguje ten MLVSS.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od prikrylm »

odjinud: záplavové čidlo realizované termistorem, který je žhavený nějakým proudem, po styku s vodou se rychle chladí, vzniklý rozdíl napětí se dá snímat. Optimálně analogovým vstupem v přijímači.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od ellet »

... a pro nenáročné použití by mohlo stačit, když se na lodi třeba něco aktivuje (rozbliká, rozhouká....) a může to fungovat nezávisle na soupravě. Snadná úloha i pro začátečníky v elektro.

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od sakulajda »

ellet píše:
čtv 16. kvě 2019 19:01:56
... a pro nenáročné použití by mohlo stačit, když se na lodi třeba něco aktivuje (rozbliká, rozhouká....) a může to fungovat nezávisle na soupravě. Snadná úloha i pro začátečníky v elektro.
A to je přesně to, co nechci, já chci, aby to hlásila souprava, zvuk, vibrace, ... stejně jako hlásí slabý článek baterky, atp..

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od ellet »

No taky píšu pro nenáročné. (Já bych to řešil vlastním (velmi levným) amatérským senzorem s připojením do S.Portu.) Ale jako nejvhodnější vidím stejně přijímač s možností měřit napětí na extra vstupu, chce to jen si trochu vyhrát s tím čidlem.
Připomnělo mně to dobu před cca mnoha léty, kdy jsem měl u dětí v plíně amatérskou "sondu vlhkosti". Indikace - žárovka, ledky nebyly A i když rychlá reakce na přebalení byla přínosem (dítě se ani neprobudilo), ženě se nelíbilo, že k dětem vedou dráty :lol: .

Supan
Příspěvky: 125
Registrován: sob 27. dub 2019 19:02:58

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od Supan »

ženě se nelíbilo, že k dětem vedou dráty :lol:

:lol: :lol: :D

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od sakulajda »

Supan píše: ženě se nelíbilo, že k dětem vedou dráty :lol:

:lol: :lol: :D
Tak to je hodně dobré :lol:

I já v podobné sféře vyrůstal (byť jsem byl na druhé straně), kdy se po zvonkáču dělala chůvička a tehdy nikdo netušil že to dneska bude takový hit (zkuste to bez drátu milý Marconi).

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od sakulajda »

ellet píše:
čtv 16. kvě 2019 21:03:38
No taky píšu pro nenáročné.
Kdysi bych to asi také tak řešil, ale v dnešní době sem se zkrátka namlsal.
Ono i pípák v modelu přímo na baterce nezaručí, že si toho obsluha všimne včas. Osobně se mi to stalo na ukázce, kde se jezdilo snad s více jak 70ti modely a v tom rachotu, daleko ode mně, bylo pípání zcela k ničemu.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Záplavový senzor - telemtrie

Příspěvek od ellet »

sakulajda píše:
pát 17. kvě 2019 6:48:17
Ono i pípák v modelu ...
Já se přiznám, že pípáky nemám rád. Rozptylují, znervozňují a při souběžném provozu více "strojů" to už by byl guláš.To už by byly asi lepší záblesky.
Pro připojení k S.Portu ale existuje i levné řešení s Arduinem, cena kolem 50Kč, soft je ověřený (třeba OpenXsensor) a snadno dostupný, není třeba nic vymýšlet. Velikost 34x18 mm je taky přijatejná a snad i laik nejde kamaráda, kterej pomůže. Nějaké hraní s vlastním snímačem ale zůstává.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní senzory“