Tlačítka na spodní straně

Kenumis
Příspěvky: 42
Registrován: pát 19. úno 2021 13:52:47
Bydliště: Nový Bor

Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Kenumis »

Dobrý den,
Ve dvou tématech se tu řešilo jak přidat dvě tlačítka/vypínače a dva potenciometry/třípolohové přepínače. Většina uživatelů toto bude řešit pomocí ovladačů v páčkách, při použití X10 jako pultového vysílače.
Pro mně by ale bylo mnohem zajímavější, mít dvě tlačítka na spodní straně vysílače a to kvůli házedlům.
Chci se proto zeptat, zda-li nemáte někdo zkušenost, či návrh na vhodné tlačítko, tak aby bylo rozměrové použitelné, nemělo chod jako čudlíky na starém výtahu, něco vydrželo a nestálo to nesmyslnou sumu?

Děkuji za Vaše nápady a návrhy.



Kenumis
Kenumis

X10S - ETHOS

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od juraj.jurej »

Kenumis píše:
čtv 25. úno 2021 14:43:01
Dobrý den,
Ve dvou tématech se tu řešilo jak přidat dvě tlačítka/vypínače a dva potenciometry/třípolohové přepínače. Většina uživatelů toto bude řešit pomocí ovladačů v páčkách, při použití X10 jako pultového vysílače.
Pro mně by ale bylo mnohem zajímavější, mít dvě tlačítka na spodní straně vysílače a to kvůli házedlům.
Chci se proto zeptat, zda-li nemáte někdo zkušenost, či návrh na vhodné tlačítko, tak aby bylo rozměrové použitelné, nemělo chod jako čudlíky na starém výtahu, něco vydrželo a nestálo to nesmyslnou sumu?

Děkuji za Vaše nápady a návrhy.


12mm tlačítko. Sú rôzne veľkosti s rôznou hlavou a farbou.
Napr.: https://it.aliexpress.com/item/10050016 ... 6062%23344
Kenumis
Naposledy upravil(a) juraj.jurej dne úte 05. dub 2022 23:29:00, celkem upraveno 1 x.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od juraj.jurej »

Pridanie prepínačov - tľačítiek - potenciometrov.
https://hobby4life.nl/adding-more-switc ... -sexpress/
X10S-Button-modification.jpg
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Bořík »

Je smutné, že to rozšíření se musí dělat amatérsky a není to už přímo firemní záležitost.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
ned 03. dub 2022 21:53:54
Je smutné, že to rozšíření se musí dělat amatérsky a není to už přímo firemní záležitost.
No aspoň tu je ešte táto možnosť rozšírenia. Na Tandem X20, X18 už nepridáš nič.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od prikrylm »

Tak zase X20 už ta tlačítka na zadní straně má.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Jan Urbánek »

i X18

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Tak vy mi ctete myslenky? Pripravuji se na instalaci dvou tlacitek, jak tady je odkaz na aliexpres. Jen se zeptam, tlacitka dve jdou pripojit, ale sly by i 4? Dve v menu jdou nastavit jako momentovy spinac, ale slo by to obejit aby vstupy pro potenciometry fungovaly jako spinac? :)
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od prikrylm »

Roman_rc.pilot píše:
pon 04. dub 2022 19:37:44
...ale slo by to obejit aby vstupy pro potenciometry fungovaly jako spinac?
Stručně: ano. Ale vyhodnocovat by se nejspíš muselo (tlačítko) jako osa.

Podrobněji: Jednočip vyhodnocuje tlačítkové (digitální) vstupy jako logickou hodnotu napětí na nožičce (0 nebo Vcc - tuším od 1,8V do 3,3V - podrobnosti nejsou důležité), zatímco analogové vstupy (osy) jsou přes ADC, tedy z napětí na nožičce od 0 do (pravděpodobně) 3,3V, převede na číslo (v případě STM 12-ti bitové), které je pak dále zpracováno firmwarem.
Digitální vstupy je FW schopen přiřadit jako tlačítko (dva vstupy jako třípolohové), analogový vstup, je schopen přiřadit jako osu.

Pak na analogovou osu není problém přiřadit přepínač, který na analogový vstup jednočipu přivede 0 nebo Vcc. Případně jinou hodnotu, jak se to děje v případě šestipolohového přepínače a hodnotu si pak "nějak" vyhodnotit, případně jen předat dál.
S trochou hraní si s logickým spínači pak může jeden analogový vstup obsloužit více tlačítek a to včetně vyhodnocení stisku více tlačítek naráz. Rozumně tipnu tak 4 tlačítka na jeden analogový vstup. Případně použít "fintu" ala 6-ti polohový přepínač, kde by se "mohlo" mačkat jen tlačítko jedno.
Na požádání bych rozvedl.

No, a pak je tu ještě možnost trošku složitějšího zařízení (nějaký ten jednočip navíc), které by simulovalo žákovský přijímač s možností přivést do rádia 16 externích kanálů (tedy v případě s.busu 11-ti bitových informací), s možnostmi prakticky neomezenými - nebo aspoň, neomezenými, co se počtu lidských výrůstků schopných přepnout, či zmáčknout přepínač, či pohnout páčkou týče, o schopnosti si zapamatovat, co který prvek vlastně dělá ani nemluvě...

(pořád mám před očima video z tohoto příspěvku: viewtopic.php?p=176#p176 :) )
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od ellet »

Myslím, že možnosti využítí (včetně 4 tl.) jsou hezky popsány v původním zdroji na který dal odkaz juraj.jurej.
Tím ale nejsou možnosti rozšíření vyčerpány. Kdybych to potřeboval (a to nebudu :) ), udělal bych na př. malý panel s ovladači plus malá destička (třeba arduino) , výstupní signál kablíkem do konektoru učitelúžák a přilepil to třeba suchým zipem na vysílač. Dalo by to mnohem víc možností bez zásahu do vysílače.

A než jsem dopsal, předběhl mě kolega :D
Naposledy upravil(a) ellet dne pon 04. dub 2022 21:13:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

To uz je na me moc slozite :) Zapojim jen dva, i tak mi staci dva :)
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od juraj.jurej »

prikrylm píše:
pon 04. dub 2022 12:57:02
Tak zase X20 už ta tlačítka na zadní straně má.
To samozrejme viem, ale nie štyri. :)
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od juraj.jurej »

Roman_rc.pilot píše:
pon 04. dub 2022 19:37:44
Tak vy mi ctete myslenky? Pripravuji se na instalaci dvou tlacitek, jak tady je odkaz na aliexpres. Jen se zeptam, tlacitka dve jdou pripojit, ale sly by i 4? Dve v menu jdou nastavit jako momentovy spinac, ale slo by to obejit aby vstupy pro potenciometry fungovaly jako spinac? :)
Vstupy na potenciometre sa dajú využiť aj na trojpolohové prepínače.
Len si pre ne musíš potom spraviť logické spínače.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od juraj.jurej »

Treba tam pripojiť dva rezistory
3-Pos-Switch.jpg
12mm krátky.jpg
12mm krátky.jpg (7.19 KiB) Zobrazeno 7685 x
PB100017.JPG
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Pekne, dekuji :) Budu vymyslet :)
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Kenumis
Příspěvky: 42
Registrován: pát 19. úno 2021 13:52:47
Bydliště: Nový Bor

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Kenumis »

Někdo vytáhl kostlivce ze skříně, to jsou ale věci. :lol:

Jinak já jsem svojí situaci vyřešil tak, že jsem rozebral jednu starší PC myš, vyndal z ní mikrospínače a tyto jsem pak vložil do předem připravených otvorů v zadním krytu vysílače. Je to udělané tak, že tělo mikrospínače je zároveň se zadní vnější plochou krytu a kouká ven jen "mačkací část". Aby se dalo tlačítko pohodlně mačkat, udělal jsem z tenkého hliníkového plechu destičku, kterou není problém trefit prstem a ta zmáčkne samotný mikrospínač. Zároveň funguje i jako kryt, je mírně prohnutá a přilepená oboustrannou lepící páskou.
Myslím že foto hodně napoví.


Kenumis
_20220407_075648.JPG
_20220407_075758.JPG
Kenumis

X10S - ETHOS

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od ellet »

Jednoduchý, vtipný a účelný řešení. To se mně líbí (mačkal bych to ale asi tenkým umělohmotným páskem, třeba z podložky do sešitu). O předpřipravených místech pro mikrospínač čtu poprvé. Donutils mou zvědavost otevřít vysílač (X10), ale nic takovýho v těchto místech na krytu nevidím. Místa je tam ale dost, určitě by se tam vešla i malá destička (cca 1,5x1,5 cm s elektronikou) a mohl by spínač fungovat jako dvoupolohový přepínač (nebo i něco komplikovanějšího – mohlo by to obsloužit obě tlačítka).

Kenumis
Příspěvky: 42
Registrován: pát 19. úno 2021 13:52:47
Bydliště: Nový Bor

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Kenumis »

Ano, špatně jsem se vyjádřil. Omluva. (-:
Těmi předpřipravenými otvory jsem měl na mysli to, že je třeba je udělat předem a přesně.

Kenumis
Kenumis

X10S - ETHOS

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od ellet »

Tak tomu už rozumím, ale když to teď po sobě čtu vidím, že jsem taky nepopsal moc srozumitelně co jsem myslel tím dvoupolohovým tlačítkem. Měl jsem na mysli - jedním stiskem mikrospínače sepnuto, druhým stiskem rozepnuto.

Kenumis
Příspěvky: 42
Registrován: pát 19. úno 2021 13:52:47
Bydliště: Nový Bor

Re: Tlačítka na spodní straně

Příspěvek od Kenumis »

ellet píše:
čtv 07. dub 2022 17:22:24
Tak tomu už rozumím, ale když to teď po sobě čtu vidím, že jsem taky nepopsal moc srozumitelně co jsem myslel tím dvoupolohovým tlačítkem. Měl jsem na mysli - jedním stiskem mikrospínače sepnuto, druhým stiskem rozepnuto.
Ovšem toto se dá vyřešit pomocí logických spínačů.
Kenumis

X10S - ETHOS

Odpovědět

Zpět na „Horus X10“