Výpadek logu a řízení na 10 vteřin

Pavelsrubar1
Příspěvky: 31
Registrován: pát 26. dub 2019 16:51:35

Výpadek logu a řízení na 10 vteřin

Příspěvek od Pavelsrubar1 »

Ve čtvrtek na letišti jsem zažil velice nepříjemnou věc. Nacvičoval jsem se svojí novou Extrou od Extreme Flight kopaný výkrut. Najednou po dokončení obratu se začalo letadlo v kotrmelcích a vývrtkách blížit k zemi. Snažil jsem se to korigovat, ale letadlo mne neposlouchalo. Naštěstí jsem byl hodně vysoko a letadlo se občas dostalo do ploché vývrtky, při které chvilku neztrácelo moc výšku, takže ta chvíle, co jsem bojoval o "život", se mi zdála jako věčnost a i ve skutečnosti to trvalo poměrně dost sekund (jak jsem se následně z logu dozvěděl, těch sekund bylo 10). Pak se naštěstí řízení chytlo a já let dolétal a bezpečně přistál. Nejprve jsem si myslel, že jsem nějak zmatkoval s pákami. Čím víc jsem ale o tom přemýšlel, tak se mi to nezdálo. Doma jsem zkontroloval log a našel jsem tam velice podivnou věc. V logu chybí 10 vteřin záznamu a podle mne je to právě v té části letu, kde jsem měl výše uvedenou příhodu. Vůbec si to nedovedu vysvětlit. Vysílač žádný problém nehlásil. Skoro to vypadá, jako by se na 10 sekund vysílač zcela odmlčel.

Je to pro mne teď velice nepříjemná situace. Bude se ten problém opakovat a já rozbiju nové letadlo? Nedokážete mi prosím někdo poradit? Prosím i pana Urbánka o vyjádření. Je něco s vysílačem?

Vybavení je toto:
Horus 10S s poslední aktualizací FrSky OS.
Přijímač S8R s poslední aktualizací.

Výpis logu přikládám.
Jedná se o časový úsek 15:58:26 a 15:58:35 - viz, vyznačeno na obrázku níže.
image.png
Přílohy
09-24.zip
(119.08 KiB) Staženo 325 x
Naposledy upravil(a) Pavelsrubar1 dne úte 29. zář 2020 22:33:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin - pro mne velký problém

Příspěvek od Woita »

Máš nastavený FailSafe?
Pokud ano, tak při výpadku vysílače by to nedělalo "kotrmelce", že ano?

Pavelsrubar1
Příspěvky: 31
Registrován: pát 26. dub 2019 16:51:35

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin - pro mne velký problém

Příspěvek od Pavelsrubar1 »

FailSafe mám nastavený. Ale tam je divné, ze v logu je vidět, že síla signálu (RSSI) byla před výpadkem a i po něm na stále stejné přijatelné hodnotě. FailSafe by podle mne naběhl při ztrátě signálu a to se tady podle logu nestalo. Připadá mi to, jako kdyby vysílací modul stále vysílal, ale vysílací povely z pák se k němu ve vysílači na chvíli nedostávaly a ani log se na chvíli nezapisoval. Něco jako když na chvíli zamrzne počítač.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin - pro mne velký problém

Příspěvek od Jan Urbánek »

Napada me, jestli system nezatuhl diky nemoznosti zapsat na SD kartu. Pamatuji se, ze byli udelany opatreni aby vypadek SD system neohrozil, ale je mozne ze se udalo neco s cim se nepocitalo. Jako provni bych zkusil vymenit katu SD, je to zalezitost 100kc za novou.
Jinak predano na FrSky

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin - pro mne velký problém

Příspěvek od prikrylm »

Možná, pro klid duše, lítat s OpenTX?
Co si vzpomínám, tak se mi minimálně 2x stalo, že na mě vysílačka "přestala mluvit", protože byl problém s podivnou SD kartou. Nic méně na řízení to nemělo vliv. Logování mám zapnuté u každého modelu, takže o zápis se rádio pokoušet muselo.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Pavelsrubar1
Příspěvky: 31
Registrován: pát 26. dub 2019 16:51:35

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin - pro mne velký problém

Příspěvek od Pavelsrubar1 »

Při kontrole SD karty přes PC byl nalezen problém. Tak jsem SD kartu vyměnil a zdá se vše OK.

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin

Příspěvek od Woita »

Pamatuju si, že se řešilo (nevím jestli tady nebo na RC manii), jestli selhání SD karty může způsobit poruchu řízení.
Bylo to v té souvislosti, že mně odešla karta a přišel jsem rázem o všechny nastavené modely. Pro pořádek, jedná se o Open TX.

Někdo to potom vyzkoušel (za chodu vyndal kartu), a závada karty nezpůsobí žádný výpadek. Zdá se, že nastavení modelu se přečte jen na začátku, při zapnutí vysílačky, a pak už to jede z paměti a karty se může za chodu klidně vyndat a nic se nestane. Pozor, platí pro OpenTX!.
To se mi moc líbí, protože s SD kartou bych teda v raketoplánu neletěl - obecně SD karty nejsou moc spolehlivé součástky.

Akorát to chce si SD kartu občas zálohovat, protože tenkrát jak mi odešla, tak jsem půlku modelů musel napípat znovu (po velkém úsilí jsem jí částečně rekonstruoval, takže půlku modelů jsem obnovil, díky bohu zrovna ty nejsložitější).

Bohužel, myslím že FrSkyOS je na SD kartě závislý i za letu, a to je hodně zlé.... :(

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin

Příspěvek od prikrylm »

Woita píše:
stř 30. zář 2020 21:13:46
Pamatuju si, že se řešilo (nevím jestli tady nebo na RC manii), jestli selhání SD karty může způsobit poruchu řízení.
Bylo to v té souvislosti, že mně odešla karta a přišel jsem rázem o všechny nastavené modely. Pro pořádek, jedná se o Open TX.

Někdo to potom vyzkoušel (za chodu vyndal kartu), a závada karty nezpůsobí žádný výpadek. Zdá se, že nastavení modelu se přečte jen na začátku, při zapnutí vysílačky, a pak už to jede z paměti a karty se může za chodu klidně vyndat a nic se nestane. Pozor, platí pro OpenTX!.
To se mi moc líbí, protože s SD kartou bych teda v raketoplánu neletěl - obecně SD karty nejsou moc spolehlivé součástky.

Akorát to chce si SD kartu občas zálohovat, protože tenkrát jak mi odešla, tak jsem půlku modelů musel napípat znovu (po velkém úsilí jsem jí částečně rekonstruoval, takže půlku modelů jsem obnovil, díky bohu zrovna ty nejsložitější).

Bohužel, myslím že FrSkyOS je na SD kartě závislý i za letu, a to je hodně zlé.... :(
To je nějaká hodně historie ne? Nějaký konkrétní případ? Navíc modely v OpenTX nikdy nebyly uchovány na SD (pokud se neprovedla záloha modelu na SD), ty jsou přímo v CPU. Co vím, tak se ani při startu z SD nečtou, resp, k modelu se z SD načítá akorát obrázek u rádií, které to umožňují. A ani tam nepřestává rádio fungovat, pokud obrázek nenajde.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Michal1PA
Příspěvky: 40
Registrován: sob 27. dub 2019 9:04:36

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin

Příspěvek od Michal1PA »

Ja mám X12S a používam FrSkyOS a rádio de aj bez SD karty.
Michal

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin

Příspěvek od ellet »

Woita píše:
stř 30. zář 2020 21:13:46
Někdo to potom vyzkoušel (za chodu vyndal kartu), a závada karty nezpůsobí žádný výpadek. ...
To jsem psal já a právě jsem to ještě ověřil. Na displeji se objeví text "Není SD karta" ale řízení funguje. Píšu ale o Horusu X10 (OpenTX) a ten zapnout bez karty nelze. Taranis nemám zrovna po ruce, ale Horus není Taranis, u Taranisu by neměl být problém.
Pokud je ale katra vadná, nemusí to být nutně stejný případ jako když ji za chodu vyjmu.
Naposledy upravil(a) ellet dne pát 02. říj 2020 9:20:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Výpadek logu a řízení na 10 vteřin

Příspěvek od prikrylm »

..tak jsem trochu kecal, Horusy se bez SD nechtějí nastartovat. Ale zdá se, že i při výpadku SD mi v OpenTX jedou (zkoušel jsem na Horus klonu RadioMaster).
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Odpovědět

Zpět na „Horus X10“