Připojení modulu SP2UART

MartinMa
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02. čer 2020 17:59:58

Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od MartinMa »

Dobrý den,
nedávno jsem si pořídil HORUS X10S ACCESS s OPEN TX a zatím marně se k němu snažím připojit modul SP2UART resp. nevím jak dostat z vysílače SmartPort data. Nevěděl by někdo jak na to?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od Jan Urbánek »

Sport je spodni pin v sachte, kdyz se sachta spusti sport se ozivi

MartinMa
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02. čer 2020 17:59:58

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od MartinMa »

Zkoušel jsem to a nefunguje to. :( Zkoušel jsem i SPORT pod gumovou krytkou a nic. Jediný způsob jak mi to funguje je ten, že použiji přídavný modul XJT a v konektoru pod gumonou krytkou se objeví data z tohoto modulu. V tom případě je SP2UART funkční.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od ellet »

Můžeš se podělit a sdělit k čemu tvoje konání směřuje? :)

MartinMa
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02. čer 2020 17:59:58

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od MartinMa »

Moje konání sněřuje k tomu aby mi všechno fungovalo stejně jako s modulem XJT a historickým vysílačem Multiplex Royal EVO9. :)
V podstatě jsem zjistil, že z Horusu nemám šanci s interním modulem a OPENTX 2.3.7 dostat data S.Portu bez HW úprav. Připojení SP2UART jsem použil jenom pro zjednodušení. Ve skutečnosti mi jde o připojení tabletu. Při létání nosím brýle na dálku a proto je malý display vysílače pro mě nečitelný a navíc špatně umístěný. Takže tablet 8" požívám jednak kvůli přehlednosti a druhak je lépe umístěný - nahoře. Taky jsem si dost zvykt na to, že mi spočítá s celkem dobrou přesností za jak dlouho mi dojdou baterky - zbývající dobu letu a dál na doplňkové funkce jako např. ovládání podvozku, světel apod. hlasem. Ale k tomu potřebuji dostupný S.Port. S ovládáním BLE na Androidu zatím vůbec nekamarádím a navíc jsem zjistil, že po BLE běhají datové rámce v nějakém divném formátu připomínajícím asi F.Port. Takže pro mě je nové rádio zatím jenom velkým zklamáním. :(

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od ellet »

Díky za odpověď. Tos nasadil laťku hodně vysoko. Já teda na display vůbec nekoukám, nenašel bych potom éro :). Využívám info hlasem a ty baterky to umí taky spočítat a ohlídat (výška, proud, otáčky... na mžiový spínač). Momentálně mě ale nenapadá, co bys kam posílal přes S.Port abys zapnul světla (třeba). (Možná simulací senzoru v protokolu, vyhodnocení lua scriptem a následným řízením kanálu...?)

MartinMa
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02. čer 2020 17:59:58

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od MartinMa »

Já jsem jenom popsal co jsem běžně používal s modulem XJT a proč potřebuju S.Port výstup.
Na tablet taky moc nekoukám, ale viděl bych na něj. Hlasová syntéza mi údaje hlásí asi každých 30 sekud a krizové stavy okamžitě. :)
Vysílač opravdu umí spočítat, že mi baterie vydrží ještě třeba 20 sekund letu na základě spotřeby v posledních 15-ti sekundách? Tak si ano. Nevím. Lua scripty neznám. ALe zatím co jsem jeden script viděl tak jen odhadoval zbývající energii na základě napětí baterie.
Psal jsem, že data do letadla posílám. Není to simulace senzoru, ale pro zjednodušení se to tak dá říct. Dekódování je velice jednoduché. V letadle je procesorový modul, který sleduje co se děje na S.Portu a pokud objeví data určená pro sebe tak provede požadovanou akci. Začít blikat světly nebo ovládat třeba servo je to nejmenší. No a Android celkem bez problémů (v mém případě cca 80% úspěšnost) rozpozná řeč. Takže ovládání funkcí hlasem je docela v pohodě.
Netvrdím, že většinu toho by nezvládnul i vysílač, ale tohle je pro mě přehlednější.
Co nechápu proč je na vysílači S.Port výstup, který ale funguje jenom pro programování periferií a zůstává mi záhadou proč je ve firmware položka pro zapnutí napájení když z něj stejně nejde žádný signál. USB na Horusu se sice dá přepnout do režimu serial, ale PC i Android má problém s ovladači, takže to nefunguje. :(

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od ellet »

Tak ti přeji aby těch zklamání bylo co možná nejmíň (trochu optimizmu úvodem). Na druhou stranu máš i trochu štěstí, že na S.Portu najdeš data, která neodpovídají protkolu S.Port, čekal bych, že to modul před odesláním zahodí a jakmile by to začala využívat konkurence, určitě to FrSky "opraví". Vývoj za sebou zanechává různé nedoopravené nelogičnosti. Proto jsem psal o simulaci senzoru (a lua scriptem ovládat kanál), potom by tomu rozuměl i přijímač a zpracoal by to sám. Když vidím co zvládáš, určitě zvládneš i (příslušnou podmnožinu) lua. Ale do tohoto vlákna to nepatří, tak ať ti píle a trpělivost vydrží.
Naposledy upravil(a) ellet dne pon 08. čer 2020 20:13:48, celkem upraveno 1 x.

MartinMa
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02. čer 2020 17:59:58

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od MartinMa »

Jenom ještě poslední poznámka. Nejde o žádnou neopravenou nelogičnost, ale o to, že S.Port je obousměrná komunikace. Čili výrobce nemá co opravovat. To by potom neprodával SP2UART. :)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od ellet »

MartinMa píše:
pon 08. čer 2020 12:52:49
... S.Port je obousměrná komunikace....
Ano, ale má svůj komunikační protokol, který se týká i dat a jejich struktury (aspoň to tak bývá prezentováno, tvrdit to nemůžu, to ví jen ti nahoře..), tak proč neodesílat data jako že jsem senzor.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od Jan Urbánek »


MartinMa
Příspěvky: 11
Registrován: úte 02. čer 2020 17:59:58

Re: Připojení modulu SP2UART

Příspěvek od MartinMa »

No právě. Před nákupem vysílače mě vůbec nenapadlo, že něco takového nebude fungovat.
A podle problémů hlášených na GitHubu to také vypadá, že se jim nějak rozbilo posílání dat přes BT a podle toho, že hlášení uzavřeli tak se tím asi už ani nehodlají zabývat. Co jsem zjistil tak posílají kód 0x7E nejenom na začátku datového rámce, jak by odpovídalo SPortu, ale i na konci, což je nějaká variace na FPort. Dále nefunguje kontrola CRC a ve zdrojácích jsem objevil, že ho nulují ale už ho znovu nepočítají, takže tam lezou nějaké nesmysly. Tomu by odpovídalo i to, že si lidé na Gitu stěžují, že jim nefunguje ta aplikace od FrSKy.
Nicméně se mi příjem povedl zprovoznit a už mě čeká jen odesílání dat. U toho ještě nevím co mají rozbité.

Odpovědět

Zpět na „Horus X10“