"Slow start" pro chudé.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

"Slow start" pro chudé.

Příspěvek od prikrylm »

Stručně:
v příloze je MIX skript, který dostane jako vstup to, co má jít na plynový kanál, vstup, který vypíná motor (ThrottleHold), hodnotu TH, kdy je kanál plynu vypnutý a doba za kterou se má motor roztočit z 0 na 100%. Na výstupu skriptu je pak hodnota stoupající nastavenou rychlostí k hodnotě vstupující jako plyn.

Podrobněji:
Zalíbil se mi PLUSH-32, protože je malý a má celkem silný BEC. Ale na vrtulník nic moc, nemá "slow start". :(
Takže buď páčkovat rukou nebo kanál zpomalit. Nějakou dobu jsem zpomalení zkoušel "naklikat", ale vždycky tam bylo nějaké úskalí. Usmyslel jsem si, že ať pohnu rychleji plynem, nebo zapnu motor přepínačem TH, tak se má motor pomalu rozběhnout. Pak jsem chtěl, aby po "nastartování" už nezpomaloval případné přidávání plynu. Nakonec jsem tedy napsal skript (viz stručně), vyrobil další režim letu "starer", který se zapíná, když je motor vypnutý přes TH a dlouze se podrží momentový spínač a vypíná, když je kanál plynu na definované hodnotě - to už se dalo přes logické spínače naklikat.

Takže celá procedura probíhá tak, že se klikne TH (motor je vypnutý), zvolí se libovolný režim letu, podrží se momentový přepínač. Tím se zapne režim starter. Pak se vypne blokování motoru (TH) a podle režimu se motor začne rozbíhat nebo pomalu dotahovat na plyn nastavený páčkou. Jakmile se motor roztočí na požadovanou hodnotu, vypne se režim "starter" a naskočí vybraný režim (normal, ST..). Když se "starter" nezapne, funguje model jako dosud.

Vyzkoušené zatím "na sucho" na X9D+.

...no, to je zase blbost, jdu si najít ESC se slowstartem...
thslow.ZIP
(830 bajtů) Staženo 495 x
EDIT: provozováno v praxi víc jak rok, je to OK. :)
Naposledy upravil(a) prikrylm dne ned 23. kvě 2021 21:41:35, celkem upraveno 1 x.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: "Slow start" pro chudé.

Příspěvek od ellet »


Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: "Slow start" pro chudé.

Příspěvek od prikrylm »

Stručně:
V příloze nová verze slowstarteru. Přibylo nastavení prahové hodnoty, kdy ESC roztáčí motor. Pokud se hodnota prahu nastaví na nulu, funguje skript stejně jako jeho starší verze.

Podrobněji:
Protože PLUSH32 sice poskytuje poměrně silný BEC, tak jsem jich pár pořídil. Trochu zklamání je, že nepodporuje "slowstart" pro vrtulníky - zase jsem mohl vymýšlet "udělátko", jak takový nedostatek obejít přes chytré rádio.
Po nějaké době mi začalo vadit i to, že zmíněné PLUSH32 začínají točit motorem až od určitého "prahu" signálu (min 10%). Pro letadla nic špatného, pro vrtulníky, sice nic destruktivního pro převody, ale hraniční hodnota už poměrně těžkým hlavním rotorem dost škubne a vrtulník se mi občas natočil až 60°. Zase nic, co by se nedalo zkorigovat po té, co se vrtulka dostane do otáček, kdy už je nějak rozumně účinná.

Odtud tedy korekce skriptu, kdy se jako další parametr nastaví hodnota, kdy ESC už točí motorem, ale protože ještě nechci plný výkon, tak se potřebný stoupající výkon řídí střídou na minimální rozběhové hodnotě. (teď nevím, jestli jsem ten výklad moc nezamotal) Možná obrázek napoví víc.
První je signál pro řízení, kde se ESC snaží roztočit motor i pro minimální hodnoty, druhý pro výše zmíněný PLUSH32.

Chvilku jsem přemýšlel, jak vyřešit změny střídy, když můžu udělat změnu jen +- 20x za sekundu (rychleji zatím LUA v OTX nefunguje) a řešení najdete ve skriptu. :)

Ještě mě napadlo, že by se dalo pohrát s výškou signálu, ale to až se zase budu nudit...
Přílohy
slower.zip
(1.22 KiB) Staženo 170 x
ESC_control.png
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Supan
Příspěvky: 125
Registrován: sob 27. dub 2019 19:02:58

Re: "Slow start" pro chudé.

Příspěvek od Supan »

Supr!

Odpovědět

Zpět na „LUA skripty“