Senzor GPS a mapa letiště

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od ellet »

Dlouhé zimní večery mě donutily stvořit widget – využití GPS senzoru. Sice podobné existují, ale protože jsem nenašel žádný, který by ukazoval stopu modelu na displeji vysílače, pustil jsem se do toho sám.
Pro obrázek mapy jsem s výhodou využil hotovou aplikaci (jde to i jinak, ale tohle je bez práce). Zobrazení je animovaný gif a jednotlivé obrázky jsou ze simulátoru Companionu. Skutečný průběh bude plynulý a stopa může být sestavena až z 50 bodů. Interval snímání GPS bodů je taky nastavitelný.
Zobrazuje to „co mě tak napadlo“ (výšku, rychlost modelu vůči zemi, vzdálenost od místa startu) a uvítám návrhy a připomínky. Soubor zatím nezveřejním, protože to (asi) nebude konečná verze. Jestli to bude chtít někdo otestovat v praxi (na mě je venku zima), rád mu dám soubor (i s nějakým popisem, ten zatím není).
gps_s_anim.gif

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od prikrylm »

Tož to je pěkné!
Zdrojáky můžeš dát na github (pokud už nejsou), jednak se ti neztratí a jednak pak můžou druzí opravovat případné chyby, či rozvíjet další funkcionality.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od ellet »

Vím, že to myslíš dobře, ale má to háčky. Jednak jsem si vědom, že pomalu blbnu a není to moc konstrukce na vystavení (někdy se druhý den až divím, co jsem to včera vymyslel za zbytečnou komplikaci) a za druhý se tím jen bavím a nechci se trápit s angličtinou.
Některý části kódu nejsou záměrně optimalizovaný na rychlost, úsporu místa apod., dávám přednost vlastnímu „nepřehledu s minimem komentářů“ …prostě je to jak to je, ale (snad) funkční.
Kuriozita na závěr – loni jsem při ladění widgetu (Horizont) „uklikal“ mikrospínač myši. Musel jsem ho vyměnit. Teď už bude mít taky dost za sebou. To ladění není moc vstřícný.

ok5kwt
Příspěvky: 46
Registrován: úte 07. črc 2020 7:07:58

Re: Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od ok5kwt »

já se jen zeptám a asi pro někoho hloupě.. Na co je mapa, která se mi zobrazuje na radiu když základem je vizuálně kontrolova kam mi model letí? Jak pro bezpečnost modelu tak bezpečnost osob a majetku?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od prikrylm »

@ellet - tomu rozumím. :)

@ok5kwt - tomu nerozumím :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

ok5kwt
Příspěvky: 46
Registrován: úte 07. črc 2020 7:07:58

Re: Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od ok5kwt »

prikrylm píše:
čtv 22. pro 2022 8:09:08
@ellet - tomu rozumím. :)

@ok5kwt - tomu nerozumím :) Že třeba já nemám za letu čas koukat na displey s mapou? A neviděl jsem ani u kolegů,že by za letu svých miláčků shlíželi displey vysílače. Tak jaký význam tam má ta mapa s GPS.. Leda že bych někde zakufroval a mohl to v tom poli za lesem lépe najíti?

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od ellet »

ok5kwt píše:
čtv 22. pro 2022 6:47:12
.. Na co je mapa, která se mi zobrazuje ...
Jak komu. Někomu k ničemu a někdo to přivítá. Taky nekoukám na displej, předpokládám, že si mapu zobrazím (ťuknutím na tlačítko) a mrknu, jestli už třeba nejsem nad silnicí nebo chci znát vzdálenost nebo…a stopu (rozumné délky) to kreslí právě proto, abych model na displeji dlouho nehledal. Myslím, že je užitečný vědět kde jsem „za letu“ než prohlížet si potom doma dráhu na Gogole Earth, abych viděl kde jsem neměl s érem být. Při náhodné ztrátě vizuálního kontaktu s větroněm mám další možnost kontroly a celkem bezpečně otočit éro k letišti (zvlášť pokud mám RX se stabilizací) i když by k takovému provozu nemělo nikdy dojít.
Že nejsem sám, o tom svědčí řada podobných „udělátek“, ale určitě to není povinný, je to jen jedna z dalších možností, co si přepnout k zobrazení.
Naposledy upravil(a) ellet dne čtv 22. pro 2022 10:26:03, celkem upraveno 1 x.

ok5kwt
Příspěvky: 46
Registrován: úte 07. črc 2020 7:07:58

Re: Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od ok5kwt »

ellet píše:
čtv 22. pro 2022 9:56:45
ok5kwt píše:
čtv 22. pro 2022 6:47:12
.. Na co je mapa, která se mi zobrazuje ...
Jak komu. Někomu k ničemu a někdo to přivítá. Taky nekoukám na displej, předpokládám, že si mapu zobrazím (ťuknutím na tlačítko) a mrknu, jestli už třeba nejsem nad silnicí nebo chci znát vzdálenost nebo…a stopu (rozumné délky) to kreslí právě proto, abych model na displeji dlouho nehledal. Při náhodné ztrátě vizuálního kontaktu s větroněm mám další možnost kontroly a celkem bezpečně otočit éro k letišti (zvlášť pokud mám RX se stabilizací) i když by k takovému provozu nemělo nikdy dojít.
Že nejsem sám, o tom svědčí řada podobných „udělátek“, ale určitě to není povinný, je to jen jedna z dalších možností, co si přepnout k zobrazení.
Pak k tomu to účelu jako vychctávka asi ano.. Dík

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Senzor GPS a mapa letiště

Příspěvek od ellet »

Tak jsem zase trochu pokročil (hlavně opravil nějaké chyby). Zatím vše ze simulátoru. Přikládám zobrazení stopy skutečného letu (log souboru) na displeji vysílače. Bylo to takové poletování pro kameru na kšiltu čepice za mírného větru s dost pomalým érem.
Kvůli velikosti souboru jsem zvolil maximální rychlost přehrávání co simulátor nabízí (proto rychlá změna zobrazených hodnot) a stopa byla nastavena na 50 bodů. Zkusil jsem i stopu délky 200, bylo to ale, na můj vkus, moc počmáraný.
Tak tady to je.

Odpovědět

Zpět na „LUA skripty“