Plynulá změnu parametru při změně křivky.

vprheli
Příspěvky: 12
Registrován: pon 17. dub 2023 3:43:57

Plynulá změnu parametru při změně křivky.

Příspěvek od vprheli »

Zápolím s touto funkčností už dost dlouho. Je téměř nezbytná při řízení velkých nitro vrtulníků. Oč jde. Vrtulníkářům je to jasné, tak se nezlobte, že to takhle popisuji.
Heliny jsou řízeny v principu třemi IDL módy (třístavové tlačítko). Jde hlavně o řízení plynu. Při IDL0 mám křivku řekněme lineární. Posunutou o offset volnoběhu. Servo plynu odpovídá poloze páky. Při IDL1/2 mám křivky řekněme konstantní (80%/90%). Servo plynu nereaguje na páku plynu (k letu nahoru a dolu se používá kanál kolektivu napojený na páku plynu). Jde o to, že při negativním náběhu listů (páka plynu dole) musí motor stále běžet. Toť teorie a praxe.

Motory obecně nemají rády skokové změny. O to více u velkého rotačního momentu vrtulníku.

Proto hledám způsob jak při přepnutí IDL módu (to není letový mód - ten se hodí na jiné věci) nezměnilo servo plynu hodnotu skokově ale plynule.

Tohle není v nastavení zpomalení, to funguje v rámci jedné řádky mixu. Já to potřebuji při přechodu z jedné řádky do druhé (změna křivky). Tohle uměla už moje stará Futaba, v OpenTX jsem zatím nenašel způsob jak to navolit. Ta plynulá změna musí být jak nahoru, tak dolu. Je to vlastně skok mezi dvěma křivkami.

Díky za radu. Určitě to už někdo řešil, jen jsem to zatím nenašel.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 651
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Plynulá změnu parametru při změně křivky.

Příspěvek od prikrylm »

Tak z toho "neletového" módu udělej letový.
Pak existuje "zpomalení" přímo na řádku režimu letu. Pak všechno, co se změní přepnutím režimu letu se plynule "přesune"...
(provozuju na všech svých vrtulnících)

Dneska už nepoužívám "IDL0", motor mám "vypnutý" přepínačem TH a pozvolný rozběh řeší buď ESC nebo mix. U nitra asi taky použitelné.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

vprheli
Příspěvky: 12
Registrován: pon 17. dub 2023 3:43:57

Re: Plynulá změnu parametru při změně křivky.

Příspěvek od vprheli »

"Tak z toho "neletového" módu udělej letový."
Ne to není řešení. Letové módy chci využívat na něco jiného. Navíc je to funkčnost, která je obecná při plynulém přechodu mezi křivkami. Každé jiné rádio s klasickými předvolenými mixy to má. Není jediný důvod proč tuto funkcionalitu nenastavit v OpenTx. Zvolil jsem si OpenTx abych měl volnost v nastavení, nikoli proto abych dělal něco do čeho mě nutí jen tím, že to neumím nastavit.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 634
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Plynulá změnu parametru při změně křivky.

Příspěvek od ellet »

Je to sice už hodně dlouho co jsem se pokoušel o pomalý přechod serva z bodu do bodu při přepnutí křivky (a už nevím jaká byla verze OTX) ale taky jsem narazil. Po delším zkoumání a dotazování….z důvodů kompatibility s předchozími verzemi bla bla….nelze jinak než použít letový mód. Pokud jich máš málo, dalo by se popřemýšlet o řešení skriptem, možná i nějakým komplikovaným nastavením, ale nějak jednoduše asi ne. Systém prostě počítá s využitím letových módů a pokud není důvod, proč se tomu bránit (?).

vprheli
Příspěvky: 12
Registrován: pon 17. dub 2023 3:43:57

Re: Plynulá změnu parametru při změně křivky.

Příspěvek od vprheli »

Ale tomu se člověk nevyhne. Dobrá použiju pro přechod plynu mezi IDL křivkami letový režim. Ale mam spalovací helinu. Tam je dobré aby se motor dostatečně zahřál než jde do vzduchu. Jakýkoli spalovací motor, turbína taky. Proto na vypnutí a zapnutí motoru používám třípolohové tlačítko. OFF-volnoběh-ON. Při volnoběhu pak chci nastavit plyn na něco, kolektiv na 0 a to všechno při IDL0. Pak je model bezpečně odstaven a nemusím mít starost že drbnu do páček. A jsem zpátky u plynulého přechodu plynu tentokrát v rámci letového režimu z přistávacích otáček na volnoběžné. Totéž pro kolektiv. Čím větší model, tím více je potřeba. Ne tahle funkčnost je prostě potřeba a mohl bych najít další příklady. Huntovat mechaniku, serva, BEC atd. není prostě nutné.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 651
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Plynulá změnu parametru při změně křivky.

Příspěvek od prikrylm »

Mě tohle vede přímo k použití letových režimů. Letový režim "zahřívám". Ne? V daném letovém režimu je kolektiv na 0°, motor (asi) na volnoběhu, obojí bez vlivu páček (velmi snadné nastavení). Přechod (třeba u motoru) pak řešit zpomalením, nebo jak píše ellet, LUA mixem.

Jsem ochoten tvrdit, že s OpenTX se dá nastvit "vše", ale určitě to neznamená "stejně jako jinde" nebo "tak jak chci/zrovna jsem si vymyslel". Všechno je to o úhlu pohledu. OpenTX se na "věc" dívá z pohledu rádia*. Třeba typická futaba se na věc dívá z pohledu letadla**... ETHOS se snaží vyrobit jakýsi mix. (podle mě).
Každý pohled si jistě najde příznivce i odpůrce.
Z mého pohledu je u jednoduchých strojů (letadel) jedno, který "pohled" se použije, jak se stroje zesložiťují, tak u "Futab" přibývají obrazovky, u Otx jen řádky mixu. Za mě b), nemusím pátrat po nových obrazovkách...
---
* vstup, mix, výstup, "featurky" (jako telemetrie, zobrazování, hlášení...)
** křídlo, motor, směrovka, ovlivňování navzájem, ... prakticky stejné "featurky".
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

vprheli
Příspěvky: 12
Registrován: pon 17. dub 2023 3:43:57

Re: Plynulá změnu parametru při změně křivky.

Příspěvek od vprheli »

Ale jo, samozřejmě že to jde přes letové módy. Ale je o něco za něco. Zase chybí set globálních proměnných. A když už tam tato funkčnost je, a ta funguje přesně podle potřeby, tak by mělo být možné ji nastavit i v rámci mixu. Nevěřím, že to nakonec nepůjde. Byť bych si vyrobil pomocnou rampu na nějakém dalekém kanálu a tu nějak sečetl-vynásobil. Skoro už jsem měl pocit, že to mám. Perfektně to funguje pokud jdou pumpičky ke kladným hodnotám, když jdou dolů tak chvíli čekají a pak teprve běží poslušně dolů.
Jinak souhlas, vždy po čase mám problém se vyznat v těch předdefinovaných mixech a jejich obrazovkách u klasických rádií protože není zvenku zřejmé jestli je či není položka použita. V tom je OpenTX ideální.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 651
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Plynulá změnu parametru při změně křivky.

Příspěvek od prikrylm »

vprheli píše:
stř 19. dub 2023 23:32:16
... Ale je o něco za něco. Zase chybí set globálních proměnných.
Tomuhle nerozumím. Co má chybět?
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Odpovědět

Zpět na „Programování“