F5J - šablona

Sputnik
Příspěvky: 47
Registrován: sob 27. dub 2019 18:57:23
Bydliště: Poličná
Kontaktovat uživatele:

F5J - šablona

Příspěvek od Sputnik »

Zdravím kluci.
chtěl bych poprosit někoho o zhotovení šablony pro F5J.
Základ napípat dokážu,nějaké ty mixy taky.
Chtěl bych ale nakouknout do řešení od zkušeného programátora který využívá široké možnosti otx.

Vysílač mám Q7X,což je trochu nevýhoda v ovládání klapek.Buď musí být na přepínači a nebo na plynové páce.
Ta páka se mi zdá nejelegantnější ,měl jsem to tak na F3K a bylo to super.Trochu mě jen děsí situace kdy bude třeba přidat plyn a spoléhat se ,že stihnu přepnout ten správný přepínač nechci.
20210228_081425.jpg
Přikládám tabulku s potřebnými mixy pro F5J.
Jedná se mi o "univerzální" šablonu kterou by využili i ostatní rekreační piloti užívajíci otx.
Děkuji za pomoc.
Taranis Q X7 ,X20S

Sputnik
Příspěvky: 47
Registrován: sob 27. dub 2019 18:57:23
Bydliště: Poličná
Kontaktovat uživatele:

Re: F5J - šablona

Příspěvek od Sputnik »

Našel jsem tuto šablonu.
Nicméně se mi ji nepodařilo rozchodit.
SoarOTX-master.zip
(2.78 MiB) Staženo 339 x
Po spuštění lua se mi objeví hlášení o motoru a po potvrzení se objeví prázdný display a tím to končí.

Kdyby se někomu chtělo to prozkoumat ;)
Taranis Q X7 ,X20S

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: F5J - šablona

Příspěvek od prikrylm »

SoarOTX je tuším dělaná na větší displej? Zkusím se podívat, jak je řešená.

Pokud by ti stačilo jednodušší, co používám (zatím) na simulátor, tak na F5J (pokud je to 4-serverové křídlo + motor) zkus model z přílohy.

Mám tam teda akorát 3 letové režimy (start, let, přistání), ale samozřejmě půjde rozšířit. Nápad je okopírovaný z RiMrova návodu na napípání větroně.

Stručně:
režim start, páka plynu funguje jako plyn, SD přepíná klapky a to
- SD^ - klapky jsou řízené S2
- SD- klapky na +-10% (dá se nastavit jako váha ve vstupech
- SDv - klapky na 0 (neutrál)

s tím, že v tomto případě je -100 u klapek poloha zasunutá/neutrální. Pokud by klapky chodily i nad neutrální polohy (jako křidélka), je potřeba si ještě nastavit offset u mixu na výškovku.
klapky fungují jako klapky jen v režimu start.

režim let, páka plynu funguje jako nastavení odtokové hrany, plyn je na S1, navíc podmíněý SBv (v - je jako šipka dolů).

režim přistání - páka plynu funguje od půlky nahoru jako std plyn, od půlky dolů otevírá motýlka (křidélka + klapky doprotivky)

Všude fungují std mixy flaps-ele + odtokovaka-ele. velikost mixu se nastavuje přes glob. proměnné, může být tedy v každém režimu jiné.

Model by měl být "logicky konzistentní", tzn, pokud jde řídící páka doprava/nahoru, jsou to kladné hodnoty, pokud jde řídící plocha doprava/dolů, jsou to kladné hodnoty. Nesoulad z reálem se pak řeší v obrazovce serv.

V obrazovce vstupů si samozřejmě poměnit vstupy podle potřeby - ovládací prvek přepínání režimů samozřejmě měnit v obrazovce režimů.

Kdyby vyhovovalo, směle používat, rozvíjet.

Ještě se dívám, že v mém modelu není mix ele-flp, tak to nechám na doladění zvídavému čtenáři. :)
Přílohy
f5j_QX7.zip
(894 bajtů) Staženo 307 x
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Sputnik
Příspěvky: 47
Registrován: sob 27. dub 2019 18:57:23
Bydliště: Poličná
Kontaktovat uživatele:

Re: F5J - šablona

Příspěvek od Sputnik »

Díky moc za šablonu.
V companionu to funguje a s drobnými úpravami to bude zdá se dobré.
Jen bojuju se změnou výstupů,abych to viděl naživo na letadle.

Je nějaký jednoduchý způsob jak změním číslo kanálu u již utvořeného mixu?
A nebo jak zkopíruju celý mix (všechny řádky)najednou u daného kanálu?

Mám už přijímač zapojený v éru a vytahovat ho je trošku složité.
Taranis Q X7 ,X20S

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: F5J - šablona

Příspěvek od prikrylm »

Optimálně v companionu, označit všechny mixy stejně jako se to dělá v průzkumníkovi se souobory (cvaknu na první + se shiftem na poslední) a myší přesunu na novou pozici.
Přímo v rádiu se pak mixy dají přesunout po jednom.

Jinak ta SoarOTX v simulátoru tak nějak funguje. jsou to telemetrické obrazovky...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

jio
Příspěvky: 17
Registrován: pon 29. dub 2019 18:47:40

Re: F5J - šablona

Příspěvek od jio »

Zdravím.
Díky za šablonu i mně se bude docela hodit.
Zkusil jsem to natáhnout do Companion pro Taranis X9D+ a po konverzi, která byla nabídnuta to vizuálně vypadá jako by to bylo kompletní.

Mám Taranis od roku 2016 "u ledu" a co jsem znal, jsem bohužel mezitím důkladně zapomněl. Po cca 10 letech jsem vyhrabal stavebnici Cularisu od MPX a rád bych ji uvedl do provozu a znovu bych se chtěl se do toho dostat. Když se v tom začnu hrabat, je velké riziko, že ta konverze nebyla korektní?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: F5J - šablona

Příspěvek od prikrylm »

Je to původně konverze X9D+ do Q X7, takže by konverze kompletní být měla.
Pro srovnání je v příloze ještě přímo verze pro X9D+ - netvrdím, že rozložení prvků je idelální, lítám s tím většinou v simulátoru bezmotorové kluzáky.
Přílohy
F5J_X9D+.zip
(941 bajtů) Staženo 424 x
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

jio
Příspěvky: 17
Registrován: pon 29. dub 2019 18:47:40

Re: F5J - šablona

Příspěvek od jio »

Děkuji.
Vypadá to podobně. Jdu studovat. :-)

jio
Příspěvky: 17
Registrován: pon 29. dub 2019 18:47:40

Re: F5J - šablona

Příspěvek od jio »

Studuji, ale bez úspěchu. :oops:
Mám jiné rozložení kanálů:
1 - pravé křidélko
2 - pravá klapka
3 - výškovka
4 - motor
5 - nic
6 - směrovka
7 - levá klapka
8 - levé křidélko
Nastavil jsem rozložení kniplů na mode 1, kanály jsem popřehazoval, upravil jsem ještě pár drobností, kterých jsem si všiml a které souvisí s přehozením kanálů a na monitoru kanálů si to dělá co chce a já netuším proč. Vůbec se nehýbe levé křidélko a flap si dělá co chce. Formálně to vypadá, že to je v pořádku, ale ...

Bylo by možné věnovat čas a zkontrolovat, co jsem tam zkonil? V příloze je jak původní rozložení, tak i mé upravené.
Přílohy
Cularis_prikrylm.zip
(1.48 KiB) Staženo 298 x

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: F5J - šablona

Příspěvek od prikrylm »

Zdar,
stručně:
podle mě jsi to měl až na detaily, vzniklé přejmenováním vstupů, dobře, akorát (podle mě) to zvrzal Companion - nebyly nastaveny mixy fyzicky, korekce v příloze.

podrobněji:
Když jsem zkoušel upravený model, nefungoval pravé křidélko + pravá klapka - záhada. Pak jsem se podíval do mixeru přímo v simulátoru rádia a mixy kanálů 7 a 8 (ty co se nehýbaly) byly prázdné. Editoval jsi model nějakým starším companionem jak 2.3.11? Možná jsou ve starších chyby...

Pak - pokud měníš vstupy, tak vstupy "logické" (např I1:Thr) nechat jak jsou, jen jim případně změnit zdroj. Je jedno, že Thr je I1 nebo I4, číslo nemá nic společného s kanály. Zabrání se tím problémům, typu, že na I:thr byly logické spínače zámku plynu, teď se vyhodnocuje poloha křidélek místo polohy plynu... (opravil jsem)

Dál je zbytečné zdvojovat logické vstupy - ovládací prvek Ail je jen jeden (předpokládám, že nebudou dvě páky na křidélka), v mixeru se pak na pravé křidélko použije obrácená váha (dle konvence - páka doprava/dopředu je plus, řídící plocha doprava dolů je plus).

Výsledkem nastavení je "seznam" toho, co se dá na letadle ovládat (AIL, ELE, THR, FLP, odtokovka, ...) - vstupy logické - v mixeru se použijí tyto logické vstupy a v obrazovce vstupů se pak řekne, čím se tyto logické vstupy vytvoří - pokud pak chci vyměnit ovládání klapek, nemusím v mixeru hledat, kde se klapky používají a změnu provedu na jednom místě jako změnu zdroje u požadovaného vstupu (např. S1 vyměním za LS) - v mixeru se pak nic nemění ani při přenosu na jiné rádio, které třeba S1 nemá.

Doufám, že to nebylo moc zmatené.
Přílohy
Cularis_prikrylm_2.zip
(1.47 KiB) Staženo 303 x
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

jio
Příspěvky: 17
Registrován: pon 29. dub 2019 18:47:40

Re: F5J - šablona

Příspěvek od jio »

Díky moc za opravu (funguje to perfektně) i za vysvětlení. Vidím to tak, že to bude běh na delší dobu do OTX po 5 letech zase vstoupit. ;)

Companion mám poslední verzi, tedy 2.3.11. Když jsem to "překanalovával", tak jsem se snažil důsledně změnit všechno, aby to odpovídalo předloze. Jak vidím, tak tudy cesta nevedla. Ty logické vstupy jsem pokazil. Blbě jsem to označení pochopil. Myslel jsem že to je označení kanálu. Ale mixy pro chybějící kanály tam stále vidím. Viz příloha. Jestli jsou ale správně, nevím. To mám program na dnešní večer. Detailně srovnat to, co jsem spáchal já s tím funkčním stavem.

Doufáš správně. Zmatené to rozhodně nebylo. Ještě jednou děkuji.
Přílohy
mixy.PNG

Sputnik
Příspěvky: 47
Registrován: sob 27. dub 2019 18:57:23
Bydliště: Poličná
Kontaktovat uživatele:

Re: F5J - šablona

Příspěvek od Sputnik »

Super chlapi👍
Moc se mi líbí to "live" řešení problému.

Já se dal cestou vlastní verze šablony a pomalu ji plním o mixy a fičurky.

Teď bojuju ale s vrčením serv na klapkách.
Zde vidím přinos Neuronu S kde je možno sledovat odběr serv u BEC.
Při vrčení je přírůstek cca 0.5A na servo a z toho jsem nervózní.
To je ale na jiné téma.

Jak budu mít napípáno dám to sem a dovolím si poprosit o korekci.
Taranis Q X7 ,X20S

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: F5J - šablona

Příspěvek od prikrylm »

Držím palce.

Ještě jsem zkoušel KA-POW (viz níž) a napadlo mě, že problém s nefunkčními kanály mohl být i "převodem" - tak nějak střídavě vytahuju X9D+ a TX16S a konverze nemusí vždy dopadnout dobře.

Trochu jsem se probíral tím SoarOTX. Autor je fakt šikovný a jsou tam zajímavé nápady. Možná trochu matoucí mixy na spodních kanálech, které jsou tam (podle mě) hlavně proto, aby se zjednodušila/umožnila editace pomocí LUA. Z mého pohledu je to sice trochu "zdvojování" toho, to už OpenTX umí, ale má to hezky pohromadě a třeba takové srovnávání klapek s křidélky je přes LUA názornější. Lehkým pohledem na kódy jsem shledal, že napsané jsou velmi pěkně. Určitě si je projdu pořádně (taky chci umět rozumně napsat nějaký ten skript).

Jelikož soutěže nelítám a ani neplánuju (ale nikdy neříkej nidky, ženo), pátral jsem, na co je potřeba tolik letových režimů. Trochu jsem nabyl dojmu, že (třeba takové F5J) piloti to letadlo snad ani nechtějí řídit, jen přepnout režim a říct: "teď takto" - jasně že to není pravda a i u simulátoru je jasné, že pokud je letadlo v 300m, nějaké předem nastavené konfigurace asi budou potřeba.

Pak jsem pátral, co je to režim KA-POW (kdo zná, nečte, pro mě je to novinka :) ). Tam jsem se dozvěděl, že (i s F5J) se přistává na přesnost a to skoro tak, že zapíchnou čumák do daného místa. To mi s motorem v předu přjide trochu ... eee ... divné, nic méně chápu, že se v této dovednosti může soutěžit. Na usnadnění trefování, jak jsem se dozvěděl, je právě to KA-POW (volně bych přeložil jako "žuch"), kdy při přistání (kdy se míří na prťavý cíl a letadlo je ve finální fázi a letí pomalinku) se na povel plná výškovka dolů (jako že "sem padni") provede plná výškovka nahoru (letí pomalu, takže už se nezvedne) a všechny řídící plochy na křídle taky nahoru. Dá se to i upáčkovat, ale proč, že... I v simulátoru (PhoneixRC) kluzák skutečně téměř spadne.

"KA-POW" (asi podle vzoru KA-BOOM) jsem si přidal, pokud by se hodilo jako inspirace, tak je v příloze. Akorát jsem ho nazval méně expresivně "drop".
Přílohy
F5J_X9D+.zip
(991 bajtů) Staženo 303 x
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

jio
Příspěvky: 17
Registrován: pon 29. dub 2019 18:47:40

Re: F5J - šablona

Příspěvek od jio »

Omlouvám se, že ještě do toho vstupuji, ale snažím se pochopit jak je to naprogramované a pár drobnostem bohužel nerozumím.

Vstupy - Odt - předpokládám, že slouží pro jemné ovládání klapky plynem v režimu Flight. Jako samostatný kanál je Odt ve vstupech kvůli tomu, že kanál Thr je ovlivňován i jinými vstupy a je třeba ho mít pro tento účel čistý podle úrovně kniplu? Je to tak?

Logické spínače - 2 x Edge na SHv - k čemu ty zámky slouží? Je to součástí tohoto programu (nedaří se mi najít kde) nebo to tam zbylo z dřívějška z rozsáhlejší verze?

Speciální funkce - na SD- je reset stopek 2. Přitom na SD- jsou zároveň klapky na +-10 %. To je záměr resetovat stopky při této poloze klapek? Nebo to má jiný důvod?

Jinak musím uznat, že je to fajn co jde zadat. Dřív jsem letové režimy nepoužíval vůbec (Hitec Flash) nebo jsem OTX používal více méně jen pro základní ovládání modelu + semo tamo nějaký mix (něco jako dříve u MPX Royal Evo). Jinak řečeno, jen to nejnutnější a zbytek byl na kniplech. Na druhou stranu, když model teď model dokončím a zalétám a pak ho na na rok odložím, tak asi budu muset od začátku znovu studovat jak to celé funguje. A nebo důsledně uložit podrobný popis funkce. :-)

Sputnik
Příspěvky: 47
Registrován: sob 27. dub 2019 18:57:23
Bydliště: Poličná
Kontaktovat uživatele:

Re: F5J - šablona

Příspěvek od Sputnik »

Tak jsem se nakonec vydal vlastní cestou.U těch hotových(cizích) šablon se nějak ztrácím.


Teď řeším mix výškovky ke klapkám.
Klapky ovládám přes plynovou páku.

Chtěl bych abych mohl ovládat VÁHU přimíchané výškovky potenciometrem S2 a to pouze do plusové hodnoty potenciometru.
Zkouším to přes globální promněnné ale nedaří se.
Výškovka mi chodí i do mínusu.
Vím že je třeba to nejspíše upravit vhodnou křivkou.

Třeba mě někdo navede abych to pochopil😁
Taranis Q X7 ,X20S

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: F5J - šablona

Příspěvek od prikrylm »

Napadají mě dvě možnosti. Buď přes zmíněnou globální proměnnou, která bude váhou k přimixovanému kanálu - ve spec fcích vyrobím řádek, který bude pořád zapnutý a bude GP1 nastavovat na hodnotu výstupu ze vstupu ovládaného S2 , nebo si "půjčit" třeba kanál 9, kde bude váha (vstup ovládaný S1) jako násobící mix.

Variantu s mixem v dalším kanálu bych použil asi jen v případě, kdyby mi nezbývaly globální proměnné. Varianta s GP je taková průhlednější.

V obou případech je rozumné vyrobit si logický vstup "váha", kde fyzický vstup bude požadované S2 a aby byly hodnoty od 0 do 100 tak použít buď křivku nebo váhu 50 a offset 50.


V příkladu je model pro Horuse - CH1 je přes změnu GP1, CH2 je přes mix v CH9 - chovají se shodně.
(v příkladu jsem použil jako vstup S1)
Přílohy
vahamixu.zip
(625 bajtů) Staženo 328 x
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Odpovědět

Zpět na „Programování“