Bootloader, system, FW jak to je?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Bootloader, system, FW jak to je?

Příspěvek od Jan Urbánek »

Nezritka se setkavam s dotazy "kdyz aktualizuji opentx musim neco delat s prijimaci?" tak se Vam pokusim prochu obecne priblizit jak to v radiu chodi, co je co a co je za co zodpovedne.

Radio

Bootloader - spoustec
To je malinky programek soucasti OpenTX a FrSkyOS ktery se spousti jako prvni. Ten v pripade opentx muzeme vyvolat trimy a nebo FrSkyOS zmacknutym enter pri spousteni.
Tento programek je vsak velmi dulezity a stara se o beh systemu (OpenTx / FrSkyOS ) pokud se system zakousne, ma za ukol system restartovat a co nejrychleji natahnout model (cca 200ms) aby obnovil rizeni.
Proto je dobre drzet Bootloader vzdy aktualni protoze je dulezity a opentx fleshovat pri vypnutem radiu tak aby verze bootloaderu byla shodna s opentx.
Bootloader se aktualizuje s OpenTX pres Companion nebo radio

System - OpenTX nebo FrSkyOS
to je vlaste to co si povida s Vami, v podstste obdoba operacniho systemu. Zde se tvori modely, mixy. Pres system se sice paruji prijimace a nastavuji vysilaci moduly ale to jen predava pozadavky vysilacimu modulu aby neco udelal, sam do komunikace nezasahuje a naparovane prijimace neresi.
System take dekoduje telemetrii pro uzivatele a zobrazuje, take diky telemtrii muze nstatavovat trebastabilizaci ale to jen posila a cte pozadavky pres telemtrii, ale zase do prace vysilaciho modulu nezasahuje.
Zmena systemu tedy neni dulezita pro preparovani prijimacu systemu to je uplne jedno.
OpenTX se aktualizuje pres companion nebo pres radio


FW vysilaciho modulu
Po te co vypinkate svuj model v systemu jsou dane vystupy na kanaly poslany do vysilaciho modulu. Moduly zname DJT, DHT, DFT, XJT, iXJT, ISRM. To je samostatny malinky pocitac ktery je zodpovedny za prenos signalu do prijimace. Tento modul komunikuje s prijimaci nejakym protokolem V8, D8, ACCST D16, ACCESS. To muzeme prirovant k jazyku, musi byt jak v modulu tak prijimaci stejny jinak si nerozumi, nedovedou si povidat ani o pocasi. Pro to aby fungovali perfektne musi byt i stejnych nebo velmi blizkych verzi daneho protokolu jako ACCESS 1.1.3 vysilac a ACCESS 1.1.3 prijimac jinak je komunikace kostrbata protoze nemaji doststecnou slovni zasobu.
Tento modul tedy zajistuje komunikaci a prenost telemetrie.
FW vysilaciho modulu se aktualizuje pres radio z SD karty a nema nic spolecneho s OpenTX.


Prijimac

Bootloader - spoustec
tento maly programek ma v prijimaci jedinou funkci a to flash noveho FW, tzn pokud se rozhodnete aktualizovat prijimac, USB prevodnik nabo radio se spoji s bootloaderem a nahraje mu novy FW.

Firmware
programek ktery resi prijem povelu v vysilaciho modulu radia, zpracovani do kanalu, SBUSu, prenos telemtrie a hodnoceni linky - RSSI. Opet plati, ze verze FW prijimace musi byt shodna s verzi ve vysilacim modulu.

dumi
Příspěvky: 3
Registrován: pát 26. dub 2019 16:57:13

Re: Bootloader, system, FW jak to je?

Příspěvek od dumi »

Dobrý den.
Je nějaká možnost jak zjistit verzi FW v přijímači? Hledal jsem všude možně, ale toto jsem nikde nenalezl (pak mi nezbývá, než flashovat přijímač "naslepo")...
Děkuji

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Bootloader, system, FW jak to je?

Příspěvek od Jan Urbánek »

Lze pouze u protoku ACCESS jinak je potreba pamatovat posledni verzi

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Bootloader, system, FW jak to je?

Příspěvek od prikrylm »

Jestli jsem dával správně pozor, tak bootloader v rádiu se nemění pokud nahrávám FW z Companionu, dokonce (mám dojem), že ani když se FW nahrává z bootloaderu z rádia (z SD).
Jediné, jak se mi bootloader v rádiu podařilo přehrát je nahrát fw na SD, normálně nastartovat rádio (v létacím režimu), pak přejít do systémového menu. najít FW a dlouhým stiskem vybrat flash FW - nahraje se z něj pouze ten bootloader.

Objevil jsem Ameriku? :)

Ostatní nahrávání FW rádií, vysílacích modulů a přijímačů je hojně popsáno jinde.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: Bootloader, system, FW jak to je?

Příspěvek od ZS-Man »

Zdravím,
ja měl jeden čas svůj PC v takovem "experimentalnim" stavu, kdy vůbec nebylo možné flashovat přes Companion. A protože jsem tento stav potřeboval ještě nejakou dobu držet, tak jsem začal vše aktualizovat pouze přes rádio.
Pomoci Companionu si pouze stahnu aktualni verzi OpenTX a nakopiruju na kartu. OpenTX aktualizuju z bootloaderu, bootloader (nebo vysilaci modul) z bežícího a aktualizovaneho OpenTX (jako kolega prikrylm).

Zatím vše funguje, verze souhlasí :-)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Bootloader, system, FW jak to je?

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ja staromladenecky spoleham na flash pri vypnutem radiu. Vim ze se udela jako Bootloader tak system a mam klid.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Bootloader, system, FW jak to je?

Příspěvek od ellet »

Jan Urbánek píše:
úte 03. bře 2020 9:09:22
Ja staromladenecky spoleham na flash pri vypnutem radiu. Vim ze se udela jako Bootloader tak system a mam klid.
A je to jediná přímá cesta, taky to tak dělám.

Odpovědět

Zpět na „Obecně o OS“