OpenTx nebo Ethos

Uživatelský avatar
Kopecek
Příspěvky: 51
Registrován: úte 04. čer 2019 9:21:59
Bydliště: Pardubice

OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Kopecek »

Ahoj, zajímalo by mě prosím zda někdo přešel z OpenTx na Ethos a proč? Jaké jsou výhody nebo nevýhody?

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od pstasek »

OpenTX je delší dobu na světě, takže je dospělejší, ale optikou dneška trošku zastarává. Ethos je kompletně pod kontrolou FrSky, takže nebude brzdit vývoj funkcí, které komunita kolem OpenTX považuje za "zbytečné", jako například dotykový displej, GPS modul apod. Ethos prochází v současné době trošku bouřlivější vývoj, nicméně verze 1.0.x je považována za stabilní a novinky se již promítají do verze 1.1.x v současné chvíli v beta fázi.

Výhody Ethos vidím v přívětivějším rozhraní i pro "neprogramátory" díky šablonám. Můžou však chybět některé méně běžné pokročilé funkce, jako zatím třeba podpora LUA skriptů. Za sebe jsem zatím nenarazil na nic zásadního, co by mi v Ethosu chybělo i pro poměrně na programování složité makety letadel.

Přechod na Ethos u rádia Horus se stávajícím funkčním OpenTX bych asi zatím nedoporučoval, výhody moc nevyváží nutnost vše nastavovat znovu, nicméně pokud bych si pořizoval nové rádio na zelené louce, vůbec bych se toho nebál.

Osobně mám starší X10S s OpenTX, který zatím nechám v tomto stavu a k tomu postupně přecházím s novými modely na X20S s Ethosem. Jakmile přechod dokončím, pravděpodobně nainstaluju Ethos i na X10S a nechám si ho jako záložní, nebo ho pošlu o dům dál.

Uživatelský avatar
Kopecek
Příspěvky: 51
Registrován: úte 04. čer 2019 9:21:59
Bydliště: Pardubice

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Kopecek »

Moc děkuji za velice vyčerpávající odpověď. Ptal jsem se proto, že mám Horuse X10S Express který umožňuje instalaci Ethosu, takže to asi udělám jako Vy.
Ještě jednou moc děkuji.

petas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. led 2020 22:27:47

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od petas »

Asi před měsícem jsem do svého rádia X10S-Express nacpal Ethos v. 1.0.19. Hned v úvodu musím říci, že jsem po několika dnech zalitoval. Byla to zbytečná práce, kterou jsem si přidělal, ztráta času a já se vrátil k OpenTX.
Samotná instalace Ethosu do rádia byla bezproblémová. Po prvotním ohledání nového systému se mě zmocnilo lehké nadšení. Vše vypadalo hezky, přehledně, snadno pochopitelné. Zdálo se že i funkčnost je bezproblémová. Začal jsem tedy s nastavením prvního modelu. Byl to jednoduchý akrobat - elektro. Napípáno bez potíží. Potom jsem založil složitější model a bylo po radosti. Nebudu zde dlouze popisovat všechny problémy. Jen řeknu, že hromada pokročilejších funkcí zde buď vůbec nebyla k dispozici, a nebo byla s velkými chybami, takže nepoužitelná.
Další zjištění: Text, hodnoty - na displeji tohoto rádia je to všechno oproti OTX mrňavé, často splývající s rámečky a podbarvením - takže rozhodně nic pro lidi s horším zrakem. Takže pro sebe jsem si udělal závěr, že Ethos do tohoto rádia znovu dávat nebudu. A to ani v budoucnu, kdy se snad zbaví té spousty chyb a nedodělků se kterými jsem se setkal a stane se skutečně použitelným. Závěrem si dovolím poznámku, že nechci nikoho odrazovat. Je to pouze popis mojí vlastní zkušenosti a nikomu svůj názor nevnucuji.

Uživatelský avatar
Roman_rc.pilot
Příspěvky: 196
Registrován: ned 26. dub 2020 20:58:34
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Roman_rc.pilot »

Super tema kluci :) Osobne jsem se k OpenTX dostal pred dvema lety a od te doby jsem do nej zamiloval. Jelikoz jsem uz na SŠ a potom na VŠ mel tak okrajove programovani, tak mi to neskutecne sedlo. Ta variabilita je neskutecna a toto dokonce rekla i zena, ktera je profesi programatorka. Co se ETHOSu tyce, tak jsem jsem zatim zhledl par videi a musim rict, ze to asi nebude nic pro me, ale toto je jen subjektivni nazor a ETHOS uvidim poprve na dostavenicku. Uz prvni, co jsem uznal jako pro me neprehledne, ze v ETHOSu k jednotlivym funkcim prirazujes kanaly. U OpenTX to je naopak, prirazujes funkce do kanalu. Takze mas krasny seznam kanalu, ale vcetnr tech neobsazenych. Jak rikam, zetim cerpam jen z videi. Navic jak tady bylo zmineno, prozatim nepodporuje lua scripty, tim padem je na muj model zatim nepouzitelny za predpokladu, ze chci ovladani zachovat jako na OpenTX.

Uvidim jak zkusim treba X20 a cele to projdu :) Ale uz subjetne jsem clovek, ktery ma rad jednoduchost frobtendu. Tudiz i kdyz je OpenTX tako DOS mezi operacnimi systemy, je mocny a ja se ho osobne pro pozemni techniku nevzdam :)
🇨🇳Frsky Tandem X20PRO
🇺🇲John Deere 9620RX (Archer R8 + R4)
🇩🇪Krampe Halfpipe HP20 (Archer R4)
🇸🇪Väderstad Spirit ST600s (Archer R6)
🇩🇪Amazone UX5200 (Archer R6)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od juraj.jurej »

Táto možnosť výberu je iba na Horus X10 (s ACCESS)
Som na OTX od jeho vzniku. ETHOS cca. rok.
ETHOS prešiel za tú dobu veľkou zmenou k lepšiemu. Lua skripty už podporuje.
Dnes už to je plnohodnotný výkonný OS. ETHOS je jednoduchší, spája výhody šablónového rádia a s OpenTX do jedného OS.
OTX sa už na nových rádiach nedočkáme. Aj preto je voľba do budúcna jednoznačne ETHOS.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Bořík »

Šablony jsou i nejsou výhoda. Pro modeláře stavební techniky, aut, lodí a podobných pozemních a vodních modelů jsou šablony pouze zbytečnou komplikací navíc. OpenTx umí vše, co je potřeba. Chápu, že nějaké přizpůsobení dotykovým obrazovkám a trochu jinému způsobu ovládání být muselo, ale otázkou je, jestli je to vždy k lepšímu. Už teď je mnoho modelářů, co OpenTx nechtějí kvůli větší složitosti a je otázkou, jestli Ethos jim pomůže v tom programování. Zdůrazňuji, že NEJDE o letecké modeláře. Je škoda, že na ostatní ( = neletecké ) modeláře se kašle. Přitom jich ubývá a autíčkářů přibývá - je to jednodušší na ovládání a hlavně se dá jezdit úplně všude - na rozdíl od leteckých modelů, kde je hodně problémů jak s místem, tak i s legislativou.
Je to jak s programováním: s Basicem si poradilo hodně lidí, s vyššími jazyky už jen odborníci. Přitom pro naše účely bohatě stačí to nejjednodušší.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
sob 29. říj 2022 23:35:37
Šablony jsou i nejsou výhoda. Pro modeláře stavební techniky, aut, lodí a podobných pozemních a vodních modelů jsou šablony pouze zbytečnou komplikací navíc. OpenTx umí vše, co je potřeba. Chápu, že nějaké přizpůsobení dotykovým obrazovkám a trochu jinému způsobu ovládání být muselo, ale otázkou je, jestli je to vždy k lepšímu. Už teď je mnoho modelářů, co OpenTx nechtějí kvůli větší složitosti a je otázkou, jestli Ethos jim pomůže v tom programování. Zdůrazňuji, že NEJDE o letecké modeláře. Je škoda, že na ostatní ( = neletecké ) modeláře se kašle. Přitom jich ubývá a autíčkářů přibývá - je to jednodušší na ovládání a hlavně se dá jezdit úplně všude - na rozdíl od leteckých modelů, kde je hodně problémů jak s místem, tak i s legislativou.
Je to jak s programováním: s Basicem si poradilo hodně lidí, s vyššími jazyky už jen odborníci. Přitom pro naše účely bohatě stačí to nejjednodušší.
Ethos ti dáva na výber. Môžeš všetko programovať cez volné mixi podobne, ako v OTX. Naprogramuješ všetko. Podpora a možnosti v Ethos napr. v telemetrii sú ďaleko lepšie, ako v OTX bez ACCESS. Skrátka do FrSky patrí Ethos ktorý je priamo šitý pre FrSky produkty. Napr. modul Twin Lite Pro ti bez Ethos nepôjde. Chápem, že predvolené mixi sú hlavne pre lietadlá, ale viem si predstaviť , využitie niektorých aj v bágri. (dajú sa premenovať)
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Bořík »

Neříkám, že je Ethos špatný - vývoj je vývoj a zastavit se nedá, ale je škoda, že už není na výběr, jestli to nebo to druhé. Je mi jasné, že právě s přechodem na dotykové obrazovky by byl s OpenTx problém, ale otázkou je, jestli by se nevyplatilo pokračovat i ve staré řadě Tx a Rx. Nové výrobky jsou podstatně dražší a pro mnoho modelářů to není vůbec žádný přínos. Osobně třeba nevidím vůbec žádný důvod, proč měnit X9E za XE s téměř dvojnásobnou cenou. Je to sice o něco málo hezčí rádio, ale kromě toho vylepšeného designu to pro mě nemá vůbec žádný význam - prostě ta přidaná hodnota je naprosto mizivá. A hlavně: místo dvou přijímačů si mohu dovolit koupit jen jeden. A to rozhodně není to pravé mandlové.

Kenumis
Příspěvky: 42
Registrován: pát 19. úno 2021 13:52:47
Bydliště: Nový Bor

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Kenumis »

Bořík píše:
ned 30. říj 2022 12:13:43
Neříkám, že je Ethos špatný - vývoj je vývoj a zastavit se nedá, ale je škoda, že už není na výběr, jestli to nebo to druhé. Je mi jasné, že právě s přechodem na dotykové obrazovky by byl s OpenTx problém, ale otázkou je, jestli by se nevyplatilo pokračovat i ve staré řadě Tx a Rx. Nové výrobky jsou podstatně dražší a pro mnoho modelářů to není vůbec žádný přínos. Osobně třeba nevidím vůbec žádný důvod, proč měnit X9E za XE s téměř dvojnásobnou cenou. Je to sice o něco málo hezčí rádio, ale kromě toho vylepšeného designu to pro mě nemá vůbec žádný význam - prostě ta přidaná hodnota je naprosto mizivá. A hlavně: místo dvou přijímačů si mohu dovolit koupit jen jeden. A to rozhodně není to pravé mandlové.
Jenže přechod na vlastní systém se dal u FrSKY předpokládat. FrSKY se, podle mého názoru, snaží profilovat jako lepší výrobce a i přesto že se jedná o čínskou firmu, tak nechce být tou "levnou čínou z aliexpressu" jako je Turnigy, FlySky, Radiomaster a pod. (a tím neříkám, že se jedná o nekvalitní rádia!!! - nemám zkušenost). Chce být na úrovni Graupnera, Futaby, JETI, a pod. a pokud by zůstali u OTX, tak by to mohlo být nevýhodné co se týče vývoje a podpory. Takhle mají svůj systém u kterého mají pod kontrolou vývoj, můžou SW přizpůsobit HW a naopak. Stejně jako Apple a jeho iPhone - jeden výrobce na HW i na SW a funguje to.

A co se týká výměny X9E za XE, tak k tomu tě přeci nikdo nenutí. S klidem zůstaň u X9E, také jsem dlooouhou dobu používal starou hranatou MC-12 od Graupnera a až když se u mě vyskytlo jedno staré F3J, tak jsem přešel na MX-20 a následně na Horus X10.

A jak jsi se zmiňoval o pozemních a vodních modelech a jejich programování v ETHOSu, tak tam nevidím žádný problém. Dokonce v některých funkcích je ETHOS lepší než OTX a stále se tam dá udělat téměř vše. A jako bonus je to, že se toho nováček nezalekne tak jako OTX.

A ještě se musím zmínit k ceně přijímačů: Někde si tu psal, že máš cca 20 ks RX (to vážně dokážeš udržet v dlouhodobém provozu 20 modelů? :shock: - klobouk dolů, já mám v provozu sotva 4 letadla a je to tak tak abych je všechny ulétal) a že je nechceš měnit. Stéle je možnost používat externí modul a levné přijímače a nebo rovnou koupit nějakou levnou vysílačku, který dokáže přijímače za pár korun obsloužit.

A na závěr dodám, že OTX se mi líbí a mám jej rád, ale přesto jsem přešel na ETHOS. Protože lítám normální letadla (F3B, F3K, F3J a větroně obecně), tak jsem neměl úplně nezkrotnou potřebu zůstat u OTX především z důvodu, že programovaní je o něco jednodušší, rychlejší a neomezené možnosti stéle jsou.
Naposledy upravil(a) Kenumis dne pon 31. říj 2022 18:06:13, celkem upraveno 2 x.
Kenumis

X10S - ETHOS

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Bořík »

To s tím vlastním systémem je to jasné, to asi bude opravdový důvod přechodu z OpenTx na vlastní systém. Klidně bych přešel na jinou značku, ale u FrSky chci zůstat především kvůli panu Urbánkovi: je zajištěný servis, podpora, náhradní díly a pokud něco potřebuji, v drtivé většině případů to vyřešíme ještě ten samý den. Proto je pro mě FrSky jednička, i když ten vývoj jde směrem, který mi moc nevyhovuje, ale to je můj problém. Mám špatné zkušenosti s Multiplexem, kde drobná závada znamenala 3 měsíce bez vysílačky.
K tomu přechodu z X9E na XE mě nutí HW: XE má vzadu šachtu na externí multimodul a proto je to výhoda, protože právě budu moct používat konkurenční levné přijímače. Ale s velkou pravděpodobností pořídím spíš další X-Lite-S - právě pro velké množství modelů, aby mohlo jezdit víc modelů najednou ( když se u mě zastaví modelářská návštěva ). Ono s tím počtem modelů je to trochu jiné, než u letadel. V poslední době je už několik modelářů, co navrhují nádherné modely bojové techniky 1:10 z II.WW pro 3D tisk a tak neodolám, abych si nevytisknul aspoň ty nejznámější typy tanků. A předělávat přijímače se mi nechce, to je někdy dost složitá operace.

Karloun
Příspěvky: 12
Registrován: stř 25. kvě 2022 12:23:35

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Karloun »

No to mě ale přivádí na myšlenku si pro stroje, které vyžadují hodně kanálů, ale nelítají udělat vlastní "modul" s konektorem jako je např: https://www.gme.cz/konektor-mlw50g.
Vyvedené všechny kanály jednotně a napájení paralelně na všech zbylých pinech. A přijímač se pak včetně další elektroniky přesune jak modul.

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od sakulajda »

Ja se na hodne kanalu a malo dratu neobejdu bez sbus.
Telemetrie byla v podstate jednim z parametru pro prechod od turnigy/hitec na frsky.
A kdyz su treba na bvv, tak potrebuji, aby v te zahustene oblasti wifinama byl signal k modelu kvalitni. Tam neni problem desitky modelu zaroven.
Zase kdyz du na expedici, nebo na rybnik, tak tam to ruseni tolik nehrozi. Litam rekreacne za barakem na polu a tam su taky v pohode.

Kenumis
Příspěvky: 42
Registrován: pát 19. úno 2021 13:52:47
Bydliště: Nový Bor

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Kenumis »

Bořík píše:
pon 31. říj 2022 11:39:02
K tomu přechodu z X9E na XE mě nutí HW: XE má vzadu šachtu na externí multimodul a proto je to výhoda, protože právě budu moct používat konkurenční levné přijímače.
Ale i X9E umí externí modul. Není to teda tak uživatelsky přívětivé jako třeba u mojí X10, ale dá se a Tobě to, podle mého názoru, může velice pomoci s tím, že nebudeš muset měnit přijímače. 🤔

Ale zpět k tématu jestli OTX nebo ETHOS:
Za mě, z pohledu lítače větroňů* určitě ETHOS. Chce to samozřejmě chvilku zkoumání a zjišťování, ale je tam vidět rukopis programátora, který dělal i OTX. Samotné napínání modelů je ve finále jednodušší, rychlejší, přehlednější a uživatelsky příjemnější. Sám jsem si to ověřil při pípání na letišti, když jsem chtěl dodělat jeden bezpečnostní prvek k brzdě. Očekával jsem, že si dám tak na 15 minut pauzu (předpoklad z OTX), ale bylo to tak, že za tři minuty jsem už zase musel lítat, protože to bylo hotové.
Další plus vidím i v tom, že OTX umí pouze 8 letových režimů a ETHOS jich umí 20 (21?). Obrovské plus.
Stejně tak se mi líbí ta možnost, že u logického spínače AND se dá nastavit více jak tři proměnné veličiny pro zapnutí.
A těch vylepšení tam bude daleko víc, jen jsem se ještě ke všemu nedostal.
Co se týká toho největšího vopruzu z mého pohledu: srovnání chodu kormidel na křivkách, tak aby křidélka a nebo vztlaky měly zcela stejný chod, tak to je stejné u OTX i u ETHOSu - prostě nějaký úhloměry a pípat a zkoušet.
Ohledně logických spínačů a speciálních funkcí mi přijde, že má ETHOS trochu navrch.
Co jsem ale musel chvilku rozdýchávat - a dá se bez toho žít - je absence globálních proměnných. Tohle je v ETHOSu řešené trochu jinak, že se některé funkce odkazují například rovnou na hodnotu trimu. Využití trimu plynu, T5 a T6 na nastavení věci jako je potlačení VOP při brzdění, nastavení polohy odtokové hrany křídla v jednotlivých fázích nebo pro změnu diferenciace křidélek/V-tailu využívám téměř u každého modelu.

Takže abych to shrnul, tak za mě ETHOS skvělé i přesto, že má nějaké mouchy**: Teď zrovna neumí česky říct "jedna" a "dvě" (ale toto má být odstraněno s novou aktualizací), u V-tailu není diferenciace a musí se to řešit jedním volným mixem a některé další drobnosti (řeší se to na GitHubu).
Tedy nebojte se toho a kdo můžete, zkuste.
__________________________
*F3B, F3J, F3K, nějaká polomaketa, nějaké epp
Takže jak stroje které mají 7 letových fází a kilometr mixů, tak stroje kde je nejsložitější programování jeden mix Brzda-VOP

** V době psaní tohoto příspěvku mám verzi 1.4.2
Kenumis

X10S - ETHOS

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Bořík »

Kenumis píše:
pon 31. říj 2022 19:54:27
Ale i X9E umí externí modul. Není to teda tak uživatelsky přívětivé jako třeba u mojí X10, ale dá se a Tobě to, podle mého názoru, může velice pomoci s tím, že nebudeš muset měnit přijímače.
Ten druhý modul v X9E mám už obsazený modulem Corona. Byl to jeden z prvních modulů, co se často dával do starších vysílaček jako rozšíření na 2.4 MHz. Tak jsem ho instaloval do Multiplexu Royal Evo9 a tam také zůstal. Kvůli ponorkám jsem musel zachovat i klasické pásmo, protože 2.4 MHz jde pod vodu tak asi na 12-13 cm a to je pro ponorku docela problém. Právě proto jsem i do X9E dal modul Corona, ale přece jenom by to chtělo univerzálnější. Bohužel Coronu jich moc neumí a tak jako jedna z mála variant by mohl být modul IRangeX IRX4 LITE, který mám v X-Lite-S a funguje dobře. Tak snad by šel i do XE, ale asi to nebude aktuální. Ta cena je dost vysoká a moc bych si tím nepomohl.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
pon 31. říj 2022 23:29:50
Kenumis píše:
pon 31. říj 2022 19:54:27
Ale i X9E umí externí modul. Není to teda tak uživatelsky přívětivé jako třeba u mojí X10, ale dá se a Tobě to, podle mého názoru, může velice pomoci s tím, že nebudeš muset měnit přijímače.
Ten druhý modul v X9E mám už obsazený modulem Corona. Byl to jeden z prvních modulů, co se často dával do starších vysílaček jako rozšíření na 2.4 MHz. Tak jsem ho instaloval do Multiplexu Royal Evo9 a tam také zůstal. Kvůli ponorkám jsem musel zachovat i klasické pásmo, protože 2.4 MHz jde pod vodu tak asi na 12-13 cm a to je pro ponorku docela problém. Právě proto jsem i do X9E dal modul Corona, ale přece jenom by to chtělo univerzálnější. Bohužel Coronu jich moc neumí a tak jako jedna z mála variant by mohl být modul IRangeX IRX4 LITE, který mám v X-Lite-S a funguje dobře. Tak snad by šel i do XE, ale asi to nebude aktuální. Ta cena je dost vysoká a moc bych si tím nepomohl.
Ale pomohol. Min. by si si spravil radosť a dostal by si k dispozícii najväčšiu platformu v súčatnosti s moderným výkonným OS.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od Bořík »

Ono je třeba také porovnávat co za co a poměr cena/výkon. Pravda je ta, že bych si udělal radost. Ale to je tak asi vše. Rozdíl v užitné hodnotě mezi X9E a XE je úplně minimální: novější operační systém, o který ale vůbec nestojím, protože ten starší mi vyhovuje na 120%, Modernější displaye, které ale beru spíš jako nevýhodu ( když jsem viděl ta miniaturní písmenka na X20, tak se mi to ale vůbec nelíbilo - a to na to ještě dobře vidím ) a další nutná investice k dovybavení dalšími přepínači, co už mám na X9E. Takže kromě dvojnásobné ceny a krátkodobé radosti z nového vysílače nic, co by stálo za úvahu.
Pořídím si ještě jednu X-Lite-S s multimodulem a budu spokojenější.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od ellet »

Bořík píše:
stř 02. lis 2022 17:40:41
....Pořídím si ještě jednu X-Lite-S s multimodulem a budu spokojenější.
Sleduji "tvůj boj se svědomím", který prožívá asi hodně lidí i když většině určitě vyhovuje to co má. Ani já nemám důvod něco měnit. Možná někdy, kdyby byl rozumný důvod...ale zatím není a nejsem fanatický fetišista :D .
Časem zmizí ze slovníku FrSky o OS slova jiná než ETHOS, mladí zájemci nic jiného neuslyší a věc se vyřeší sama.
(Zatím nevěřícně koukám na ten vývoj češtiny. To si proboha nemůžou nechat udělat alespoň nějaký schéma u nás? Dělal jsem to před cca 20 roky (tisk na složenky - číslo jako text, př. dvatisícedvacetpětkorun) a je to fakt problém možná i na dvě hodiny. :lol: ...)
Naposledy upravil(a) ellet dne pát 04. lis 2022 16:42:09, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od juraj.jurej »

Bořík píše:
stř 02. lis 2022 17:40:41
Ono je třeba také porovnávat co za co a poměr cena/výkon. Pravda je ta, že bych si udělal radost. Ale to je tak asi vše. Rozdíl v užitné hodnotě mezi X9E a XE je úplně minimální: novější operační systém, o který ale vůbec nestojím, protože ten starší mi vyhovuje na 120%, Modernější displaye, které ale beru spíš jako nevýhodu ( když jsem viděl ta miniaturní písmenka na X20, tak se mi to ale vůbec nelíbilo - a to na to ještě dobře vidím ) a další nutná investice k dovybavení dalšími přepínači, co už mám na X9E. Takže kromě dvojnásobné ceny a krátkodobé radosti z nového vysílače nic, co by stálo za úvahu.
Pořídím si ještě jednu X-Lite-S s multimodulem a budu spokojenější.

Tak sa poponáhlaj, lebo už možno dlho nebude. Tam už budeš lepšie vidieť písmenka, ako na Tandem XE.
Prichádza TWIN X Lite, ale ten je zas drahý.

"Rozdíl v užitné hodnotě mezi X9E a XE je úplně minimální"
Ako pre koho. XE je úplne inde (to je na dlho) a kvalitou min. o triedu vyššie.

Skrátka povec, že je Tandem XE pre teba (aj pre mňa) drahý a nevyhováraj sa na OS, alebo malé písmenka a pod.
Si spokojný s X9E tak je to OK, ale nesnaž sa tu vykreslovať, aký je XE nemožný a už preglgni, že FrSky s OTX skončili.
Ceny bohužiaľ išli všetky hore.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: OpenTx nebo Ethos

Příspěvek od ellet »

juraj.jurej píše:
čtv 03. lis 2022 0:34:48
..."Rozdíl v užitné hodnotě mezi X9E a XE je úplně minimální"
Ako pre koho. ....
To máš pravdu, jak pro koho. To ale taky znamená, že nemusíš mít jedině správný a v současné situaci "univerzální" názor.

Odpovědět

Zpět na „Obecně o OS“