Vzajemna redundance prijimacu

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od ellet »

Zálohovat signálem přijímač, který neovládá přímo serva asi nemá smysl. Jiná může být situace, když budu mít v éru na př. 3 přijímače a z prvního budu brát 1-8 PWM, z druhého 9-16 PWM a z třetího 17-24 PWM. Potom zálohování každého přijímače zbývajícími dvěma, dává smysl. A asi by to mělo fungovat, nenapadá mě jak to ale propojit (bez něčeho dalšího), aby nebyly současně propojeny 2 výstupy. A vlastně by to nefungovalo, protože do S,Busu se všechny kanály "nevejdou".
Prakticky by byly asi rozumně použitelný přijímače 2.
Ještě mě napadá - když nastavím na přijímači výstup kanálů třeba 9-24, budou i na výstupu S.Bus ? Nemám momentálně jak vyzkoušet.
Tak nakonec jsem to přece ověřil. Na S.Busu vystupuje kanál 9 jako kanál 1 atd., na PWM výstupu taky.
Zkusil jsem i kanál 29 a PWM je na 5 k, SBus i na PWM přijímače. To jsem nikdy před tím nezkoušel, protože to nepotřebuji a asi ani nikdy potřebovat nebudu :)
Naposledy upravil(a) ellet dne pát 19. úno 2021 20:23:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: ACCESS - registrace, párování a nastavení přijímačů

Příspěvek od ellet »

Jan Urbánek píše:
stř 17. úno 2021 11:03:30
... redundance 1>2>3 je vhodna kdyz zacnou umirat v poradi 1,2,3 jakmile umre provni 3ka je problem. ...
Trojka by snad mohla být zálohována jedničkou (kruh). I v případě napájení dvou zařízení z jednoho výstupu S.Bus asi impedanční nepřizpůsobení nehrozí (převodník + další RX), nebo je problém jinde?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: ACCESS - registrace, párování a nastavení přijímačů

Příspěvek od Jan Urbánek »

Takoveto scenare nikdo neresil z FrSky. Redundance na prijimacich funguje tak, ze pokud se sacne signal zhorsovat vezme se Sbus ze vstupu. Takze ano 3ka muze zasobovat jak 2ku tak jednicku. Pokud to bude v kruhu proc by to nefungovalo, radsi se preptam.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: ACCESS - registrace, párování a nastavení přijímačů

Příspěvek od ellet »

Jan Urbánek píše:
čtv 18. úno 2021 9:42:28
... radsi se preptam.
Takové zapojení stejně ztrácí smysl, protože S.Bus předá málo kanálů. Nenapadá mě rozumné využití.
A pokud jsou přijímače nastaveny na 1 - 16 k, potom stačí dva. Mohly by se sice zálohovat navzájem, ale nevím jaký smysl by mělo zálohování "zálohovacího" :lol: přijímače (satelitu).
Kdyby byla možnost při takové konfiguraci přijímačů (oba 1-16 k) nastavit výstupy PWM u 1.RX na 1-8 a u 2. RX na 9-16, tak by to význam mělo.

A právě jsem zjistil, že to jde. Při použití 2 přijímačů bude teda možný PWM výstup 16-ti kanálů, bez použití S.Bus převodníku a s plným vzájemným zálohováním obou RX navzájem..

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: ACCESS - registrace, párování a nastavení přijímačů

Příspěvek od prikrylm »

ellet píše:
čtv 18. úno 2021 12:02:51
...
A právě jsem zjistil, že to jde. Při použití 2 přijímačů bude teda možný PWM výstup 16-ti kanálů, bez použití S.Bus převodníku a s plným vzájemným zálohováním obou RX navzájem..
Takže to jde! Díky za test.
Kdysi jsem se ptal na zálohování dvou RX, právě v konfiguraci, kterou jsi popsal - 1-8 + 9-16 vzájemně zálohováne přes s.bus, třeba 2x R-X8R.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: ACCESS - registrace, párování a nastavení přijímačů

Příspěvek od Jan Urbánek »

u ACCST muze byt jeden 1-8 telem zapnuta a druhy 9-16 telem vypnuta
u ACCESS naregistuji a naparuji oba RX do svych kolonek a pak na jednom premapuji nastavenim kanaly, popripade to muzu namichat co z ktereho leze.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: ACCESS - registrace, párování a nastavení přijímačů

Příspěvek od ellet »

prikrylm píše:
čtv 18. úno 2021 13:13:00
,,,Takže to jde! ...
To jednotlivé přemapování kanálů jde asi jen u ACCESS a nezkoušel jsem to křížení zálohování. To ale fungovat musí ! (snad :mrgreen: )
Je to implicitní funkce přijímače a (asi) nelze ovlivnit. Když nemá signál z antény, koukne se na S.Bus IN.

U ACCST, jak je popsáno výše, je to vlastně ještě jednodušší.
Na ACCESS je hezký, že dva přijímače stačí, abych měl 32 kanálů k dispozici. To už by se dal ovládat i klavír :lol:
Tak je to jinak. I když jsou přijímače 2 musí být přenos kanálů pro oba společný. Tedy počet kanálů "jen" 24.
Naposledy upravil(a) ellet dne pát 19. úno 2021 20:50:30, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od prikrylm »

Jením rádiem 32ch z ACCESS nedostaneš. Tam je jich jen (max) 24 a to ještě s tím zálohováním přes s.bus nebude fungovat pro kanály 17-24. Ne?

Ono těch 16 navzájem asi stačí... navíc jsou to spíš akademické debaty. :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od ellet »

prikrylm píše:
pát 19. úno 2021 15:31:13
Jením rádiem 32ch z ACCESS nedostaneš. ...
Dostaneš, mám to ověřený, psal jsem to někde výš.... ale musím opravit - ne současně
Naposledy upravil(a) ellet dne pát 19. úno 2021 20:18:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od prikrylm »

Pokud jsi ovládal nějaký pin rádia kanálem 29 dokázal jsi taky ovládat nějaký pin kanálem 1?
Zkus sem dát model (otx). Jsem zvědavý.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od ellet »

Máš pravdu, nějak jsem ten optimismus přehnal (blbnu). Zkoušel jsem to jen s jedním přijímačem, ale teď vidím, že i když je přijímačů víc, nastavení přenosu kanálů je pro všechny přijímače společné. A pravděpodobně nebude místo ani v přenosovém protokolu. Takže max je "jen" 24. Asi bych ty předchozí optimistický závěry měl smazat...jdu na to.
Na prvním RX s převodníkem by mělo být k dispozici 16 k (mohl jsem ověřit jen 1-5k, protože mám "krátký" převodník), na druhém RX přemapovat kanály na 17-24 k. To jsem zkusil a na PWM piny dostanu kterýkoli kanál z rozsahu. Vlastně bych měl dostat 24 kanálů i při použití 1 přijímače, S.Bus 1-16 a na PWM výstupech 17-24. Zálohování je ale věc další. Nevím jak se přijímač zachová, když je nastaven na příjem kanálú 1-24 a dostane z převodníku jen 16 kanálu. Mělo by to stačit a pokrylo by to řízení, ale kdo ví...
Naposledy upravil(a) ellet dne sob 20. úno 2021 22:31:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od prikrylm »

Jako dokážu si představit, že by šlo posílat kanálů i víc, ale ne najednou. Že by se např prvních 16 kanálů posílalo "pořád", řekněme každou 1/50s (i rychleji) a na pozici 17-24 by se střídaly kanály třeba klidně do "moc", Např na světla, možná i podvozky a jiné "blbinky", nemusí být povel každou 1/50s, klidně stačí 1/5s, takže přes kanály 17-24 by se dalo přenést dalších ~80 kanálů... Počet už asi postrádá smysl, ale dalo by se.

Nebo by se použil princip poslání "všeho" jednou za čas a pak se posílaly nějakou dobu jen rozdíly, prostě v digitálním světě jsou možnosti neomezené. :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od ellet »

prikrylm píše:
pát 19. úno 2021 22:20:50
Jako dokážu si představit, že by šlo posílat kanálů i víc, ale ne najednou....
Tohle by asi muselo mít podporu protokolu, nebo nějaké fw nástavby. Dělal jsem ale podobnou blbinu ještě v "analogovém světě". Čtením několika výstupů a kombinací jejich hodnot lze ovládat podstatně víc spínacích kanálů. A dneska by jich samozřejmě bylo ještě víc, jen to chce další malou destičku (ale se spoustou konektorů) za přijímač. Vlastně by se to ani dost dobře nedalo "okonektorovat". To by potom bylo vhodnéjší, aby si "malá" elektronika u každého spínače vybrala svůj povel sama a PWM výstup by sloužil něco jako adresovací sběrnice. Ke každému spínači by mohly být použity, dejme tomu, jen 3 PWM dráty. Nebo ještě lépe - krabička za přijímačem by z toho udělala PPM a ke každému spínači s elektronikou by vedl jen 1 signálový drát. Docela reálná fantazie co?
Provedení ani fw by problém nebyl, ale co s tím :lol:

Ale data jednou za čas....to by se taky dalo a nemuselo by to být jednou za čas, jen některé (první) kombinace na kanálech by musely obsahovat určení dalších dat, prostě nějaká vlastní synchronizace bez účasti systému.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od prikrylm »

Je to kravina a samozřejmě by to muselo mít podporu protokolu. Ale něco podobného už jsem někde slyšel/četl, jako že první 4 kanály se přenáší furt a zbytek buď přepínané (multiplex) nebo rozdílové. Ale je to hodně dlouho, co jsem to slyšel.

Dneska bych to asi řešil přes sériovou linku, která už mezi RX a TX funguje.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od ellet »

S vlastními udělátky (hlavně dekodér za RX) o tom systém nemusí nic vědět. Není mně ale jasný o jaký použitelný sériový komunikaci mezi RX a TX píšeš. Můžeš to trochu konkretizovat a jak bys potom předal informaci na kolíky PWM?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od prikrylm »

No, na RC Studiu jsou na s.port převodníky na UART (hledej "FrSky smartport - UART převodník"), které přes s.port "protáhnou" sériovou linku, na které si může dělat "cizí" zařízení, co potřebuje.
Nejspíš bude i "alternativní" samodomo řešení.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od ellet »

Sice mám v hlavě celkem jednoduché, proveditelné řešení (4 proporcionální kanály na dvou zabraných, nebo 8 prop. na třech kanálech), ale asi bude lepší tohle téma opustit :lol: (kdyby to chtěl někdo dělat, poskytnu know how)
S tím převodníkem bych byl pesimista, přijímač s daty umí jen to, co ho naučily (dá se komunikovat rovnou protokolem S.Port).

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od pstasek »

Takovouhle věc bych asi už raději řešil systémově pomocí RB-30. 24 výstupů a stačí na to i 1, případně 2 přijímače jako záloha.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od ellet »

Máš pravdu, 1 přijímač na to stačí a to i bez RB-30. Ale to už bylo napsáno. Samozřejmě ten druhý je pro zálohování..
Nic proti RB-30, ale je to nejdražší a svoji váhovu přijatelné řešení jen u někrerých ér, je to prostě - něco za něco. To by bylo na jiný téma...

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Vzajemna redundance prijimacu

Příspěvek od pstasek »

Předpokládám, že letadlo s více než 16 kanály už RB-30 uveze a jeho cena bude vzhledem k ceně takového modelu "zanedbatelná". ;)

Odpovědět

Zpět na „Obecně o přijímačích“