neposlušnost serv

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

neposlušnost serv

Příspěvek od sramy »

Včera jsem se setkal znovu s dalším stejným problémem ohledně zvláštního chování serv, kdy po zapnutí chodí vše jak má, po cca 15min přestanou serva (JX servo 1109MG) poslouchat - buď se nehýbou, seknou se v určité poloze atd. zkoušely jsme vzdalovat antény přijímače, chvilku pomůže, pak stejné.

Toto se projevilo u dvou kolegů, jeden má starší vysílač Taranis 9D plus FW z roku 2016 + přijímač RX4, druhý kolega též RX4 + Taranis Lite 9 koupený v RC studiu s novým FW.

Do teď jsem měl za to, že to dělá starý FW u 9Dplus, ale nyní o tom pochybuji, společné věci jsou přijímače a serva v tom vidím problém.
FW bych z toho vynechal snad.

Neměl jsem moc prostoru to na letišti řešit, ale napadlo mě, zkusit vypnout telemetrii, která by mohla rušit serva nebo použít jiná serva, kterým by vysílání nevadilo, dám vědět až to kluci vyzkoušejí, jak to dopadne.

Nemá někdo z vás podobné zkušenosti?

Osobně mám podobné řešení, jen serva Turnigy, tam problém nemám.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od ellet »

To je dost závažný, můžeš ale pořádně napsat o jaký rx jde? Jedná se o RX4R nebo jsi přehodil písmena a je to X4R? Předpokládám že jde o ACCST, ale V1 nebo V2? Zajímá mě to, mám RX6R (ACCST V1) ale zatím mě nic podobného nepotkalo.
A ještě - zablokují se všechna serva? Na jak dlouho? Že by se rušení serv telemetrií projevilo zablokováním serva na delší dobu si nemyslím, ale stačilo by připojit jiné (testovací servo) na další volný kanál...

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od sramy »

Jde o přijímač RX4R a ACCST D16.
V1 a V2 nevím o co znamená?

Jde o modely větroňů kategorie RCVS používáme dvě serva a problém je s oběma a jak kdy.
Každý je má připojené na jiné kanály (první 1.,3.) (druhý 4. a 2.).
Někdy vypadne jen jedno, jindy obě to trvá pak už stále, hrozilo by nejméně rozbití modelu.
Neříditelný model.
Naštěstí zjištěno vždy na zemi.

Protože jde o modely kolegů, tak pokusy nemohu provádět.

U prvního kolegy pomohlo vyměnit přijímač za starší VR8.
Druhý bude zkoušet možnosti.
Já mám též RX4R a i RX6R s telemetrií a s jinými servy zatím OK.

Proto díky včerejší situaci bych to viděl na problém spojení serv JX + přijímač RX4R.
Ale třeba se pletu.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od prikrylm »

A není to proto, že je rádio moc blízko přijímači? Některé přijímače mi při blízkém rádiu zahlásí "telemetrie ztracena" a dál fungují, jiné přijímače se po této hlášce přepínají do failsafe. (vypíná se (přepíná do failsafe) mi konkrétně S8R)... Pokud je rádio dál jak asi půl metru, vše funguje normálně. X4R se tuším taky přehazuje do failsafe*. (nebo to dělají všechny a jen jsem si nevšiml? :-o )

---
* tohle si budu asi pamatovat dlouho. na X4R jsem ještě neměl nastavené failsafe, ale z koptery jsem si nesundal vrtule. Proč, všechno je pěkně napípané, ThrottleHold je aktivní... Přiblížil jsem rádio.. a tak rychlé překlopení koptery jsem nečekal. Překlopením se nejspíš dostala dál od rádia a zase se v klidu vypla... jedna vrtule mě i "kousla".
To jen tak na okraj. Když něco ladíte, sundávejte vrtule. A nastavte si failsafe.
(Další konkrétní varování asi neškodí. :) )
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od sramy »

Pravdou je, že vysílač byl blízko.
Ale v jednom případě model nad zemí už neřídil, to byl jistě ve vzdálenosti desítek metrů.
:?:

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od sramy »

V týdnu budu mít k zapůjčení serva, pak začnu testovat.
Zda se tato vlastnost projeví.

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od sramy »

Dnes mám zapůjčená dvě výše jmenovaná serva, dopoledne jsem testoval cca 20 min nic,
večer znovu po cca 34min se objevily první problémy, které jsem popisoval u mých kolegů.
Ty pak přetrvávaly i přes hodinu provozu až do vypnutí.
Vždy s jinými vysílači, jiným FW, u kolegů s přijímačem RX4R a u mne s RX6R. Kolegové s D16 s telemetrií, já S ACCESS s telemetrií.
Jen s D8 nebyly pozorovány tyto problémy. Ani vzdálení od přijímače nepomohlo.

Závěr pro mě, mé kolegy a ostatní, aby se vyvarovali používat serva JX -1109MG ve spojení s přijímači řady RX4R a RX6R,
bohužel si nerozumějí nebo jsou zarušeny telemetrií. Kombinaci s jinými přijímači nemám vyzkoušenou, nemohu potvrdit nebo vyvrátit problém i u jiných řad.
Zatím jen u kolegy tyto serva fungují s VR8F na D8. Tam se problém nevyskytl.

Natočil jsem i tři videa jen na telefon.
Vypověděli by nejvíc, ale nepodařilo se mi je sem vložit, asi bych sem musel dát jen odkaz a videa uložit jinam.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od ellet »

Neposlušnost serv, to je hezký název.
A pro úplnost, zkoušel jsi variantu bez telemetrie? Myslím v připadě kdy to zlobí, bindovat znovu bez telemetrie.

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Pozor na přijímač RX4,6R a serva JX

Příspěvek od sramy »

Možná mohlo být v názvu uvedeno o jaká serva jde. :o
Ano bez telemetrie, hodinu provozu bez vad, což jsem předpokládal.

S telemetrií je problém (znovu po cca 20min), možná se to týká i jiných serv, jsem nováček Frsky, o jiných zatím nevím, možná by nebyl špatný seznam serv, která toto vykazují, tak se vyhnout jejich nákupu.
O nic jiného mi nejde, jen chci pomoc dalším uživatelům, aby nedopadli jako kolegové.
Naštěstí v obou případech byl model nízko na zemi a vždy se to obešlo bez ujmi na zdraví, majetku a poškození modelu.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od ellet »

Nejsi první, kdo to píše. Několikrár jsem radil zkusit zabalit serva do alobalu. Jestli to pomůže nevím, nikdo neodpověděl, taky by mě to zajímalo (bohužel někteří modeláři vidí jen sebe, pro tebe to ale rád zupakuji, protože vím, že jsi komunikativní :D ).

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od sramy »

Vím o tvé radě ohledně alobalu, řešilo se to tu nedávno, ale to bylo kvůli lehkému kmitání nebo chrčení serv.
Já to měl také se servy Turnigy, nechtělo se mi je vyndávat, tak alobal jsem přiložil jen zvrchu, nepomohlo, ale objektivní by bylo servo obalit hlavně dole a z boků, kde je elektronika. Plus jeho přizemění.
Já jsem to vyřešil přestěhováním přijímačem za serva cca 15cm a vystrčením antén ven z trupu. Mám klid.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 630
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: neposlušnost serv

Příspěvek od ellet »

Mělo by se to obalit tak, aby to tvořilo uzavřenou skříň (samozřejmě díra na výstupní hřídel musí zůstat).

Odpovědět

Zpět na „Obecně o přijímačích“