Kompatibilita mezi EU a US verzemi

lanig
Příspěvky: 2
Registrován: sob 01. úno 2020 10:17:32

Kompatibilita mezi EU a US verzemi

Příspěvek od lanig »

Ahoj, chci poprosit o radu, protože jsem nový a úplně se v tom všem nevyznám.

Mám české rádio Taranis Q7 a chci si koupit Eachine Trashcan. Problém je, že ten dron se prodává jen s FCC přijímačem [odkaz] (anebo bez přijímače [odkaz]) zatímco moje rádio by mělo mít EU-LBT firmware [odkaz]. Tady končí moje pochopení, protože FCC i LBT mají podle té stránky D16, které je (spolu s D8) uvedené i u toho dronu. Průzkum internetu naznačuje, že si i přesto nebudou rozumět [odkaz], ale proč? Internet dále radí koupit extra XM+ přijímač, co by to znamenalo za práci a co finančně?

Druhá věc, našel jsem ještě jinou stránku, kde mluví o možnosti/nutnosti flashnout firmware rádia podle toho, jakou verzi si zákazník koupil [odkaz]. V případě, že bych nahrál do rádia FCC firmware (který má o jedno "pásmo" D8 víc), budou mi fungovat v ostatních pásmech i české drony? Mám českou Symu, kterou chci s rádiem spárovat jen co mi přijde baterka. Případně dá se někde koupit ten dron s LBT přijímačem, abych to celé nemusel řešit? Já bohužel takovou verzi nenašel.

Díky za jakoukoli pomoc. :shock:

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Kompatibilita mezi EU a US verzemi

Příspěvek od prikrylm »

Zkusím stručně.
Q7 je předpokládám ACCST.
Rádio pak umí krom protokolu LR12 taky D8 a D16. D16 je pak podle země určení EU a nonEU (LBT a FCC). Rozdíly se týkají jen protokolu D16. Aby spolu vysílač a přijímač komunikovali, musí mít oba stejné verze firmwaru.

Pokud umí koptera D8, neměl by být problém s párováním.

Zmíněná česká Syma taky komunikuje na některém z FrSky protokolů? Pokud ano, je to s nejvyšší pravděpodobností D8.

Pokud by měla být vysílačka "univerzální", co se týče protokolů, dá se dokoupit multiprotokolový modul, který mimo jiné umí D16 v obou verzích (tedy EU i nonEU).
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Kompatibilita mezi EU a US verzemi

Příspěvek od juraj.jurej »

Máš to tam napísané
"Podpora formátu Frsky, ktorá nie je súčasťou EÚ Podpora vysielača D8 / D16 kompatibilného s programom
Frsky, verzia Flysky podporuje vysielač protokolu AFHDS a AFHDS-2A
DSM2 / Podpora verzie DSMX Vysielač Spektrum kompatibilný s DSM2 a DSMX
Žiadna verzia RX nepodporuje externý prijímač sériovej zbernice ako xm +, crossfire, S-FHSS atď.
Plná funkcia telemetrie (podpora verzie Frsky mimo EÚ a Flysky )"

Takže s EU LBT ti to spárovař nepôjde. Potrebuješ buď ext. MPM modul (multiprotokol 4in1) , alebo prehrať rádio na FCC, Non EU protokol. Len pozor je zakázaný v EU. Ešte sa dá použiť aj ext. modul FrSky XJT (ACCST D8, D16) s FCC.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Kompatibilita mezi EU a US verzemi

Příspěvek od ellet »

Zvaž, co píše prikrylm, protože je to nejjednodušší cesta. Jen to zopakuji - Pokud umí D8, mělo by to jít i s Q7 (pokud nemáš novější verzi s protokolem ACCESS, ta už D8 umět nebude).

lanig
Příspěvky: 2
Registrován: sob 01. úno 2020 10:17:32

Re: Kompatibilita mezi EU a US verzemi

Příspěvek od lanig »

prikrylm píše:
sob 01. úno 2020 12:42:14
Q7 je předpokládám ACCST.
Rádio pak umí krom protokolu LR12 taky D8 a D16. D16 je pak podle země určení EU a nonEU (LBT a FCC). Rozdíly se týkají jen protokolu D16. Aby spolu vysílač a přijímač komunikovali, musí mít oba stejné verze firmwaru.
ellet píše:
sob 01. úno 2020 17:58:16
Zvaž, co píše prikrylm, protože je to nejjednodušší cesta. Jen to zopakuji - Pokud umí D8, mělo by to jít i s Q7 (pokud nemáš novější verzi s protokolem ACCESS, ta už D8 umět nebude).
Zkontroloval jsem rádio a je to tak, je to ACCST, umí i D8, což jsem na základě toho odkazu na pásma neočekával. Skvělá informace, fungovat by to tedy mělo, jdu to objednat. :)
prikrylm píše:
sob 01. úno 2020 12:42:14
Pokud by měla být vysílačka "univerzální", co se týče protokolů, dá se dokoupit multiprotokolový modul, který mimo jiné umí D16 v obou verzích (tedy EU i nonEU).
juraj.jurej píše:
sob 01. úno 2020 17:36:16
Potrebuješ buď ext. MPM modul (multiprotokol 4in1) , alebo prehrať rádio na FCC, Non EU protokol. Len pozor je zakázaný v EU. Ešte sa dá použiť aj ext. modul FrSky XJT (ACCST D8, D16) s FCC.
Tohle je moje chyba, naivně jsem předpokládal (až do tohohle nákupu), že pokud bude souhlasit frekvence, tak spolu bude všechno komunikovat bez problémů, nanejvýš v OpenTX přehodit pořadí "kanálů".

Že FCC varianta D16 bude v EU zakázaná, to jsem předpokládal, ale pak by asi měly být zakázané i ty moduly, ne? A taky já nelítám pravidelně, takže to by se asi sneslo. Naštěstí to už nemusím řešit. :D

Moc díky za ujasnění a rychlé odpovědi, a ať to lítá! :)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Kompatibilita mezi EU a US verzemi

Příspěvek od prikrylm »

lanig píše:
stř 05. úno 2020 11:21:04
Tohle je moje chyba, naivně jsem předpokládal (až do tohohle nákupu), že pokud bude souhlasit frekvence, tak spolu bude všechno komunikovat bez problémů, nanejvýš v OpenTX přehodit pořadí "kanálů"
"Stejné frekvence" je trochu zavádějící.
I u starších systémů (27MHz, 35MHz, ... - což je taky jen označení pásma/systému) se používaly kanály, které se určovaly krystaly instalovanými ve vysílačce a odpovídající v přijímači. I tak byly 27 MHz systémy AM a FM nebo třeba 35 MHz systémy PPM a PCM, které spolu nefungovaly i když byl signál vysílán analogově. Nic méně se dal k vysílačce jednoho výrobce použít odpovídající přijímač výrobce jiného. A obráceně, pokud někdo použil vysílačku na stejných frekvencích + stejný krystal (kanál), tak byl problém...

2,4GHz je zase jen označení pásma a podobně jako WiFi používá různé kanály, stejně RC vysílačky používají různé kanály. Přesné frekvence z hlavy neznám. Navíc 2,4 GHz systémy používají "frequence hopping", tzn během vysílání frekvence střídají (podobně jako GSM telefony). Už jen to jak se tyhle frekvence střídají jednoznačně určí, který vysílač a přijímač spolu dokáží komunikovat.
Další věc je, že 2.4GHz systém komunikuje digitálně. Se všemi výhodami a nevýhodami. Super je, že v datovém přenosu se posílá "adresa" (skoro jako IP) a přijímač zpracuje jen data, která patří jemu + v kombinaci toho, že poslouchá na "správné frekvenci". Takže se prakticky nestane, že by někdo zapnul 2.4GHz vysílač a ovládal můj stroj, který je spárovaný s mojí vysílačkou. Mimo jiné umožňuje rychlejší předání informací do přijímače a prima je, že tato komunikace může být oboustranná (telemetrie). Atd atd...
Nevýhoda je, že vysílač s přijímačem umí komunikovat jen na svém protokolu. Odtud ta spousta různých systémů. A zmíněný multiprotokolový modul (který pracuje ve zmíněném 2.4GHz pásmu - to je rezonanční frekvence molekul vody, proto mikrovlnka - to ale všichni ví :) ) umí těch různých protokolů tuším skoro 60).
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Kompatibilita mezi EU a US verzemi

Příspěvek od Jan Urbánek »

Obecne doporucuji nakupovat vsechny drony bez prijimace a ten si koupit u nas. Proc?
Integrovane prijimace v dronech nejsou original, aktualizace neni k dipozici a nemusi fungovat, mohou mit spatny dosah - freq drift.
Originalni prijimace z ciziny. Je treba je aktualizovat. Sem tam se stane ze umrou pri fleshi (sice nevim jak to lidi delaji ale stava se to)

Odpovědět

Zpět na „Obecně o přijímačích“