Volantovka - kéž by.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od prikrylm »

Jako, že bude FrSky volantovka?
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Bořík »

Že by ? Volantovek mám už 6, ale na tu sedmou bych se moc těšil !! :shock:

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Jan Urbánek »

Zitra budu mit vic obrazku pro Vas.
Přílohy
RC_concept2.jpg

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od sakulajda »

Tak uvidime jak bude vypadat ve skutecnosti (dle obrazku nic moc frsky umi i hezci design, ale na ten se nejezdi) a hlavne jak bude sedet do ruky to je dulezite (rizeni jednou rukou) a co vse bude podporovat - mysleno ovladaci prvky na kanaly - pokud bude ok a rozumna cena, menim flyskyny a budu mit vse jednu znacku ;)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Bořík »

Ten obrázek, pevně doufám, je asi jen nějaký předprototyp. Také mě to - na první pohled - docela zklamalo. Bez pouzdra na baterky a po přidání vodorovné mohutnější antény to vypadá jak pistole. A hlavně tam nejsou ovládací prvky - třeba na rukojeti bývají přepínače a otočné poťáky ( ovládání palcem ) a hlavně kolem volantu bývá plno dalších přepínačů. Nahoře - vedle displaye, by se hodil malý křížový ovladač.
Je sice fajn, že je myšleno i na leváky, ale tím se, bohužel, dost místa nevyužije, protož by se muselo vše zdvojit na obě strany.
Škoda, že se FrSky nespojí třeba s Joshuou, který je na takový technický design opravdový machr a dělá krásné a ergonomicky dokonalé návrhy.
Něco by se dalo vyřešit dotykovým displayem, ale přepínač je přepínač a i kdyby byl malý, jako třeba na X-Lite, tak by to vůbec nevadilo.

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od sakulajda »

Cim vic na to koukam, tak se mi zda, ze volant je prilis daleko od rukojeti a pro mensi ruce bude nemozne ridit jednou rukou, coz je u expedic atp. dost zasadni, ale mozna to zkresluje tezko rict. A ovladacich prvku, jak pise Borik, je potreba dost, jinak nema smysl vymenovat stavajici soupravu.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Bořík »

S tou ergonomií je to všeobecně hodně špatné. Výrobci vychází z toho, že autíčkáři vždy řídí oběma rukama - což ani jinak nejde - u závodních aut, kde hodně záleží na rychlosti a přesnosti ovládání a nikdo by si nedovolil. byť jen na chvilku, ovládat auto jednou rukou. U Expedic je to ale trochu jinak - tam to ovládání jednou rukou je dost zásadní, protože jízda netrvá 5-10 minut, ale i několik hodin. A tam při přesunech je fyzicky dost namáhavé neustále držet obě ruce nahoře. Ono to ovládání směru palcem má ještě jednu velkou výhodu: můžu palcem volant podržet a druhou volnou rukou ovládat ( nebo třeba jen přepnout ) další funkci. Pokud volant pustím, otočí se do neutrálu a tak většinou musím zastavit.
Je to škoda. Málokterá vysílačka je na tu expedici vhodná a málokterá se dá upravit tak, aby se z pod volantu vytáhla páka, kterou by se dal volant ovládat - když už ten palec na volant nedosáhne. Tady je volant tak daleko, že by dosáhla jen Saxana.
Nechápu přístup firmy FrSky - není třeba nic zásadního vymýšlet, už bylo vše realizováno. Jen je třeba si od ostatních vybrat a okoukat to nejlepší.
Bylo by moc fajn, kdyby pan Urbánek měl tu možnost vývoj volantovky ovlivnit.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od prikrylm »

Překvapilo mě, kolik lidí třeba tady řídí auto páčkama. Nemohlo by být lepší expediční vozidla říidit páčkama?
Na "svou" volantovku jsem si přidal převodovku volantu, takže je řízení citlivější, pro F1 celkem dobrý pocit - použít mechaniku páčky na volant, který se pak otáčí +-45° je podle mě dost nešťastné. Navíc se s převodovka dá pootočit a nastavit na dosah palce. Že se dají vytisknout převodovky s různým poměrem asi psát nemusím. Teď tam mám 1:2,5...

FrSky volantovka: tak je to koncept. Ale je pravda, že když okopírovali JR rádio a udělali z něj úspěšný Taranis, mohli okopírovat i něco ze světa volantovek. :-P - možná už ale nechtějí kopírovat. Nic méně inspirace není kopírování a je zbytečné vynalézat kolo, žejo. Pak, třeba bude rádio konfigurovatelné ala pultovka - nastrkej si ovládací prvky, kam chceš. Ručka na snímku taky může být kostra, na kterou se naklapne vhodné ergonomické cosi.
Volant může být posunutelný...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od ellet »

prikrylm píše:
úte 23. čer 2020 8:45:23
.. mohli okopírovat i něco ze světa volantovek. :-P
Tentokrát byla jasně inspirací tvoje "krabicovka". :D

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od prikrylm »

Taky je jedinečná! :-D
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Bořík »

Ta převodovka je dobrý nápad, ale těžko realizovatelný při úpravě továrního výrobku. U tvé samovýroby je to pohoda.
Co se týká té páky za volantem, tak jsem si takto upravil volantovku Traxxas k Defíkovi a jsem spokojený. Nejde o to auto řídit tou pákou, ale při ovládání palcem jen jemně korigovat směr - při chůzi. Jinak samozřejmě chytnu volant a auto řídím na místě volantem.
Vůbec není od věci řídit volantovkou třeba plachetnici. Je to příjemnější, než páčkama. Při poryvech větru je korekce směru volantem fajn a hlavně přitahování plachet pomocí páky plynu je super. Snadno se reaguje plynem na náklon od větru a jízda je plynulejší.
Uvidíme, co nakonec vypadne z FrSky. Možná bych se inspiroval a nakreslil a vytisknul si volantovku sám. Jen ten pajšlík bude horší sehnat.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od prikrylm »

Bořík píše:
úte 23. čer 2020 11:32:19
Ta převodovka je dobrý nápad, ale těžko realizovatelný při úpravě továrního výrobku.
To si nemyslím. I u své volantovky jsem jen sundal volant a nasadil kus s převodovkou. Zase ten kus můžu sundat a zpátky nasadit volant... Úplně stejně by se mohlo fungovat s továrním výrobkem. Trochu to naráží na případné ovládací prvky kolem volantu...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od sakulajda »

Flysky GT3C padne do ruky skvěle a to i pro řízení jednou rukou, navíc má vyměnitelné rukojeti pro větší či menší ruku. V základu je to 3CH, rozšířil jsem na 8CH psx, ale není to ono. Chce to OpenTx, senzory pro měření baterky, rozumně rozmístěné ovládací prvky, delší výdrž baterky a další vychytávky ;)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Bořík »

Jan Urbánek píše:
pon 22. čer 2020 17:13:03
Zitra budu mit vic obrazku pro Vas.
Už bylo 5x zítra a furt nic ?? :( :shock:

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Jan Urbánek »

Poslali me jen ty same co jsou v tom plagatu tak jsem je poprosil jestli nemaji dalsi a maji svatek tak bez odpovedi

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Bořík »

Stále nic nového ? U ostatních rádií se to hnulo, u volantovky pořád nic. :cry: :cry:

půlka srpna ... další měsíc za námi ... pořád nic nového ?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od prikrylm »

Včera jsem vyzkoušel řízení na okruhu s výše zmíněnou převodovkou, rozsah volantu jsem zvětšil 2,5x. Z toho pocitu a jízdy jsem byl dost nadšený.
Mohlo by FrSky do své volantovky vymyslet volant, co by šel kolem +-80° (celkem tedy aspoň 160°)?
Těch 225°, co mám na volantu teď už je, podle mě, hranice, kdy víc už není úplně dobře.

Nebo použít "konvenční" páčkovou mechaniku a dodávat různé převodovky?
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Bořík »

A nemáš z toho vykloubenou ruku ? Zkoušel jsem rukou točit volantem a rozsah kolem +- 60° mně přijde ještě jakž-takž pohodlný, ale u většího úhlu to bylo už nepříjemné na otáčení s celým zápěstím. V tomto směru bych raději zůstal u klasického rozsahu. Citlivost kolem středu se dá nastavit expem a jinak nevidím moc velký význam v tom větším úhlu otočení volantem. Ale je možné, že to může někomu víc vyhovovat. U páček je rozsah také malý a vyhovuje to i profíkům.
V každém případě by nějaká ta vícekanálová novinka s volantem a OpenTx byla zajímavá ( a to nejen u FrSky ).
Začínám také vážně uvažovat nad tiskem "krabice".

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od Bořík »

prikrylm píše:
pon 08. čer 2020 10:30:37
Jeden, ne můj, hezčí počin (pro nespokojence) s displejem nahoře: https://www.thingiverse.com/thing:4130482
...
image.png
Ještě mě napadla jedna věc: starší vysílačky, co ještě pracovaly v pásmu 40 MHz, měly další falešný sloupek na zasunutí klasické antény. Tento sloupek by se mohl přidat i k této vysílačce s tím, že místo antény by se tam daly na svislo dva tahové potenciometry ( vedle sebe ) a popř. nějaké další přepínače.

sakulajda
Příspěvky: 123
Registrován: pát 26. dub 2019 21:24:30

Re: Volantovka - kéž by.

Příspěvek od sakulajda »

kdyz jedu expedici a mam volant v jedne ruce, taky radsi mensi rozsah a velky rejd, jinak by to jednou rukou dost dobre neslo

Odpovědět

Zpět na „Obecně o rádiích“