Praktické zkušenosti - R9

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ellet »

Pořád nějak váhám, jestli se do toho pustit. Uvítal bych praktické postřehy z provozu i vliv různých modifikací na kvalitu a dosah spojení (druhů antén .....)

montykh
Příspěvky: 40
Registrován: pát 26. dub 2019 18:43:41
Bydliště: Kutná Hora

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od montykh »

A na čem to chceš lítat?
Když musíš, tak musíš....

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ellet »

No to by vyplynulo z vlastností o kterých toho moc nevím. Je jasný, že signál nepůjde tak snadno zastínit, jako u 2,4G (možná se lepší šíří skrz roští? :) ). To je ale jen kousek teorie. Jak je to na př. s odolností proti rušení, společný provoz několika stejných souprav....., prostě co koho nadchlo, zklamalo nebo komu se splnilo očekávání. Tak nějak tak.

montykh
Příspěvky: 40
Registrován: pát 26. dub 2019 18:43:41
Bydliště: Kutná Hora

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od montykh »

Ono se toho spousta odvíjí od toho, jestli chceš lítat koptéry (race, freestyle) nebo letadla.
U každého je jiné umístění antén a jiné úskalí.
ellet píše:
pát 17. kvě 2019 19:55:54
No to by vyplynulo z vlastností o kterých toho moc nevím. Je jasný, že signál nepůjde tak snadno zastínit, jako u 2,4G (možná se lepší šíří skrz roští? :) ). To je ale jen kousek teorie. Jak je to na př. s odolností proti rušení, společný provoz několika stejných souprav....., prostě co koho nadchlo, zklamalo nebo komu se splnilo očekávání. Tak nějak tak.
Když musíš, tak musíš....

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ellet »

Já jen éra a už jen elektro. Ale postřehy i z jiné oblasti napoví o slabých i silných stránkách systému a nejraději při provozu s minimálním výkonem (t.j. 25 mW). Nechci žádnou kuchařku ale něco jako - měl jsem ... při vzdálenosti přijímače cca 5 cm od.....

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ellet »

Nějak se to tady nehejbá, tak využívám situaci k dalšímu dotazu.
Jak vypadá signál (a kódování) v tomto pásmu? Nikde informace moc nevidím. Něco jsem si prohlídl improvizovanou krystalkou a freewarovým osciloskopem ale jasný závěr nemám.

ondrascz
Příspěvky: 15
Registrován: pát 03. kvě 2019 14:20:09

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ondrascz »

Prakticke zkusenosti z provozu jsou takove, ze system funguje v podstate tak, jak je deklarovano vyrobcem.

R9 pouzivam na nekolika kopterach od 3" do 7". RX strana X-lite+R9Mlite, posledni flex FW, anteny FrSky Super8 nebo Actuna Mox. TX strana R9Mini, MM, Slim., anteny FrSky drat, FrSky T, actuna T dipole. Anteny vzdy vertikalne.

Letam do vzdalenosti nekolika jednotek km.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ellet »

ondrascz píše:
pon 20. kvě 2019 13:10:59
Prakticke zkusenosti z provozu jsou takove, ze system funguje v podstate tak, jak je deklarovano vyrobcem.
To předpokládám. Mě by ale potěšilo kdyby zaznělo třeba - a lítá nás současně aspoň 5.

ondrascz
Příspěvky: 15
Registrován: pát 03. kvě 2019 14:20:09

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ondrascz »

ellet píše:
pon 20. kvě 2019 13:19:42
Mě by ale potěšilo kdyby zaznělo třeba - a lítá nás současně aspoň 5.
To nemuzu slouzit. Zatim jsme s R9 letali zaroven jen 3. Jelikoz letame vyhradne s 5.8gHz FPV, je soubezne letani ve vice nez 4 lidech temer nemozne.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ellet »

Rozumím a děkuji, i to něco říká.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od Jan Urbánek »

Pokud Vas limituje 5.8 tak my prodavame TANK, ten je otestovany s 8 lidmi na jednom bandu bez vzajemneho ruseni.

ondrascz
Příspěvky: 15
Registrován: pát 03. kvě 2019 14:20:09

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od ondrascz »

Jan Urbánek píše:
pon 20. kvě 2019 15:11:41
Pokud Vas limituje 5.8 tak my prodavame TANK, ten je otestovany s 8 lidmi na jednom bandu bez vzajemneho ruseni.
Jsou k tomu testu nejaka data? Napr. nebyly pouzity 4 a 4 anteny LHCP a RHCP? Jake se letaly frekvence? Jaky band? Protoze pokud se leta v ramci jednoho bandu, tak vzhledem k pomerne nevhodne zvolenym frekvencim takrka na vsech beznych bandech casto dochazi k intermodulacnimu zkresleni. A je pomerne lhostejne, jak presne / kvalitni vtx jsou pouzity. Silne zalezi i na miste, protoze bezne musime i pro 4 piloty menit rozdeleni kanalu, protoze co funguje na miste A, nefunguje na miste B.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od Jan Urbánek »

Nekde jsem mel video od vyrobce jak to zkouseli, ale to uz je rok, kluci co TANK pouzivaji potvrzuji striktni dodrzeni sirky pasma a vykonovou stalost pres kanaly.

montykh
Příspěvky: 40
Registrován: pát 26. dub 2019 18:43:41
Bydliště: Kutná Hora

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od montykh »

Tak pokud jen éra, tak to je hodně ok a super.
Při koptérách jsem na 25 mw nepadl, ale lítám hlavně race. Samozřejmě, že když jde signál přes karbon celou koptérou, klesá.
U nekarbon letadel to bude silná pohoda, chystám se na křídlo.
ellet píše:
pát 17. kvě 2019 23:11:52
Já jen éra a už jen elektro. Ale postřehy i z jiné oblasti napoví o slabých i silných stránkách systému a nejraději při provozu s minimálním výkonem (t.j. 25 mW). Nechci žádnou kuchařku ale něco jako - měl jsem ... při vzdálenosti přijímače cca 5 cm od.....
Když musíš, tak musíš....

montykh
Příspěvky: 40
Registrován: pát 26. dub 2019 18:43:41
Bydliště: Kutná Hora

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od montykh »

Upřímě, to je více VTX a také tak fungují, ale jen v tom případě, že ti kolega nepoloží koptéru před nohy, a ty nejsi 100 metrů od sebe. Potom ti ani Tank nepomůže....
U více lidí je to o dobré koordinaci startů a přistání. Nebo prostě startující musí dát koptéru 10m od těch, co jsou ve vzduchu. To je fyzikální vlastnost a nic ji nevyřeší. Prostě ten, co ti to položí před nohy, a ty ji ve vzduchu, tě zahluší. I při tom, když lítaj všichni na 25 mw.

Pokud budou startovat všichni najednou a nepřistávat si pod nohy, problém nebude :D
Jan Urbánek píše:
pon 20. kvě 2019 15:11:41
Pokud Vas limituje 5.8 tak my prodavame TANK, ten je otestovany s 8 lidmi na jednom bandu bez vzajemneho ruseni.
Když musíš, tak musíš....

montykh
Příspěvky: 40
Registrován: pát 26. dub 2019 18:43:41
Bydliště: Kutná Hora

Re: Praktické zkušenosti - R9

Příspěvek od montykh »

My taky jen tři. Víc nás zatím s r9 není. Ale už jsem lítal i v kobinaci s těmi, co mají CRFS a bez problémů.
ondrascz píše:
pon 20. kvě 2019 13:47:24
ellet píše:
pon 20. kvě 2019 13:19:42
Mě by ale potěšilo kdyby zaznělo třeba - a lítá nás současně aspoň 5.
To nemuzu slouzit. Zatim jsme s R9 letali zaroven jen 3. Jelikoz letame vyhradne s 5.8gHz FPV, je soubezne letani ve vice nez 4 lidech temer nemozne.
Když musíš, tak musíš....

Odpovědět

Zpět na „Obecně o R9“