NiMH LSD baterie - nastavení napětí, výdrž, ...

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

NiMH LSD baterie - nastavení napětí, výdrž, ...

Příspěvek od Woita »

Ahoj všichni, malé zamyšlení ohledně LSD baterie v Horusovi 12s:

Za prvé, je třeba si v Horusovi zkalibrovat napětí baterie, a to podle přesného měřidla. To abychom mohli údajům věřit, je to dost důležité. K napětí se člověk dostane přes konektor v šachtě externího modulu. Honzo, je to přímo napětí baterie? (Tj. na drátech? - není v cestě nějaká součástka, která by napětí v šachtě zmenšila oproti napětí baterie?)

Za druhé, jak nastavit meze ukazatele napětí a alarm vybité baterie?
Chtělo by to hodnověrnou vybíjecí charakteristiku použitého akumulátoru. (Honzo nemohl bys oficiální nějak získat přímo od FrSky? Mezitím já to zkusím odměřit a charakteristiku bych zde publikoval - už nabíjím baterii pro test - každopádně vybíjecí charakteristiku potřebujeme pro proud, který žere Horus za provozu). Máme nějaký pravdivý údaj, kolik proudu Horus žere? Honzo nemáš změřeno?
Tady je nějaký příklad NiMH baterie , je vidět že se dost liší typ od typu:
Teď mám nastavený alarm vybité baterie na 8,7V (to je asi defaultní hodnota), ale bojím se že to příliš nízko, už daleko za kolenem vybíjecí charky. To se uvidí až budeme mít tu křivku.
Další otázka je, jaké nastavit rozpětí ukazatele baterie - teď mám 8,5 - 11,5. Taky se ukáže podle křivky, jestli je to správně.

Za třetí, máte někdo vyzkoušené, jak dlouho vydrží v Horusovi 12s baterie na jedno nabití? Já tedy se snažím nabíjet po každém lítání (většinou přes noc), protože NiMH bateriím svědčí skladování v plně nabitém stavu. V poslední době jsem četl na nějakých fórech, že různá rádia někdo nabíjí dvakrát za sezónu, nebo po několika měsících apod. - s tím že "lítá často". To se mi zdá jako blbost???

Uživatelský avatar
ivkucera
Příspěvky: 14
Registrován: pát 03. kvě 2019 19:23:24
Bydliště: Hradec Králové

Re: NiMH LSD baterie - nastavení napětí, výdrž, ...

Příspěvek od ivkucera »

Není to blbost. Před X12S jsem měl a ještě mám DX8. Používám ji na simulátor, 3 - 4x týdně 5 - 6 minut. Dobíjím vážně 2x do roka. Ale je v ní tato baterie.
spektrum-baterie-vysilace-lipol-4000mah-dx8.jpg
spektrum-baterie-vysilace-lipol-4000mah-dx8.jpg (9.58 KiB) Zobrazeno 8612 x
Horus X12S+FrSkyOS, MiniTitanE325S+Spirit, Goblin500+Spirit, Devil380+Spirit, Goblin700 Sport+Spirit

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: NiMH LSD baterie - nastavení napětí, výdrž, ...

Příspěvek od Woita »

Vysílačka musí (pokud vysílá) brát několik Wattů, řekněme 2,5W.
Pokud použiješ vysílačku 5 minut, tak to jo, to není žádné používání. Ale pokud někdo tvrdí, že létá velmi často, tak si představuju několikrát týdně. A létat neznamená 5 minut, ale aspoň hodinu, v případě letadýlkáře několik hodin denně (aktivní helikoptéráři tak 1 hodinu). Takže pak je jasná matematika, neexistujou zázračné baterie, které by měly nějak podstatně více než řekněme 30 Watthodin, ani zázračné vysílačky, které by žraly 0,1W. Takže taková baterka prostě vydrží cca 10 hodin vysílání, s tím žádná propaganda ani marketing nic neudělá. Takže 10 letových hodin. To podle mě není "létám často a dobíjím jednou za půl roku". To prostě nejde.
Jestli ti tedy to Spectrum jede 20 minut týdně, tak ano, to přesně sedí s tím co píšeš. Pak ti vydrží 30 týdnů do plného vybití, takže jednou za půl roku nabít je akorát. Ale takový letecký den, tj. celé odpoledne, tak to znamená že po jednom létání je třeba nabít.

Ale k věci:
Dneska jsem změřil tu slíbenou vybíjecí charakteristiku baterky v Horusovi X12S, je to NiMH LSD, 9,6V / 2Ah. Vyšla z toho krásná křivka.
Baterie je stará cca 3 roky. Z plného nabití do úplného vybití (šel jsem až na 6,6V) to trvalo 500 minut, tj. 8,5 hodiny.
Je to změřeno přesně, kvalitním kalibrovaným voltmetrem, takže se tomu dá věřit. Vybíjelo se do přesného odporu 40 ohmů, takže proud cca 200 - 250 mA, podle stupně vybití baterie. Mám k dispozici Excel soubor s daty. kdo byste chtěl, rád poskytnu. Dá se z toho přesně spočítat i kapacita 3-leté baterie, také to bude něco vypovídat.
Edit: kapacitu jsem právě spočítal, je to pěkných 1968 mAh. To je krásný výsledek na 3-letou baterku, že ano?
Vybíjecí křivka NiMH.rar
(15.53 KiB) Staženo 417 x
V RARu je zapakovaný Excelový soubor, takže data jsou k dispozici.

Ale i podle obrázku si každý snadno určí, jaké nastavit meze zobrazování i hlášení kritického stavu.
Já jsem si na základě měření nastavil hlášení kritického stavu na 8,8V, takže po hlášení mám ještě rezervu nějakých 30 minut provozu.
A po prozkoumání křivky jsem si nastravil hranice měření na 8,5 - 10,0V. Křivka je první půlhodinu hodně strmá, po vybití té počáteční špičky nemá cenu ubírat dílek z ukazatele, je vybita pouze velmi malá část kapacity a napětíkleslo již na 10V. Takžer těch 10V mi ukazatel ukazuje jako plně nabitou baterku, obírat dílek bude až později. Třeba teď momentálně mám baterku vybitou na 9,70V a ukazatel mi ukazuje 3 dílky, to je O.K. Dříve jsem měl rozsah nastavený 8,5 - 11,5V a za této situace mi ukazatel dával jen 2 dílky, to neodpovídalo stupni vybití.
Vybíjecí křivka.gif

Odpovědět

Zpět na „Horus X12S“