Modifikace interní GPS

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Modifikace interní GPS

Příspěvek od Woita »

Narazil jsem na zajímavou modifikaci - výměna vnitřní GPS, výsledkem je rychlý fix a více satelitů.
Pro toho, kdo chce GPS využívat je to zajímavé...
https://hobby4life.nl/?p=419

A další zajímavost ve spojení s GPS je tohle (mapový widget):
https://hobby4life.nl/?p=92

nemox
Příspěvky: 41
Registrován: pon 02. pro 2019 19:41:51

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od nemox »

Zdar, tobe to chodi?, mam stale no gps signal. Nejak se nedari.jak dms tak nmea. Nejaka idea? Diky

Uživatelský avatar
Lopez
Příspěvky: 14
Registrován: sob 27. dub 2019 13:52:32
Bydliště: Hodonin

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od Lopez »

Použíl jsem BN-220 a je potřeba zapojit RX-RX a TX -TX (opačně než je popsáno a funguje)

nemox
Příspěvky: 41
Registrován: pon 02. pro 2019 19:41:51

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od nemox »

Ja signal gps v radiu mam, ale ten script stale hlasi no gps.

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od Woita »

Umíte někdo v Open TX zobrazit počet satelitů?

Uživatelský avatar
jarda19
Příspěvky: 62
Registrován: ned 28. dub 2019 18:41:27
Bydliště: Havířov

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od jarda19 »

Počet satelitů se mi zobrazuje na rádiu v horní liště.
Horus X12S, hromada přijímačů, čidel a letadel

Uživatelský avatar
Lopez
Příspěvky: 14
Registrován: sob 27. dub 2019 13:52:32
Bydliště: Hodonin

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od Lopez »

Dlouze enter - statistika - druhá záložka (debug)

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od Woita »

Lopez píše:
čtv 11. úno 2021 17:53:46
Dlouze enter - statistika - druhá záložka (debug)
Díky! :idea:
Tak koukám, uvnitř bytu, za dveřmi balkonu, 4 - 6 satelitů. To není žádná sláva, a hlavně dlouho trvá než chytne fix. Jsem jasný kandidát na výměnu GPS, jestli je to o tolik lepší jak píšou v tom odkazu.
Docela by mne zajímaly pokusy se dvěma GPS (ve vysílačce + v modelu). Horus je super, takových hraček má... :D

Uživatelský avatar
jarda19
Příspěvky: 62
Registrován: ned 28. dub 2019 18:41:27
Bydliště: Havířov

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od jarda19 »

Jak má to rádio vidět uvnitř bytu na oblohu aby chytlo satelity...víš jak funguje GPS???
Horus X12S, hromada přijímačů, čidel a letadel

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od Woita »

jarda19 píše:
čtv 11. úno 2021 20:18:35
Jak má to rádio vidět uvnitř bytu na oblohu aby chytlo satelity...víš jak funguje GPS???
To si piš že vím jak funguje GPS - měl jsem jich v rukou desítky, a nastavoval jsem je. Dělám mj. koptery a v některých mám i 3 GPSky současně :lol:
Ona ta viditelnost nemusí být přímá, GPSka v mobilu ti funguje např. i v autě, že ano?
Ty dospělé GPSky od Ubloxu chytají v bytě i přes 20 satelitů a fix je během okamžiku. Ono to běhá i odrazem, a také přes strop.
Takže tam vidím velký rozdíl oproti té co je standardně v Horusovi.

Edit: tak mi to nedalo, Horuse jsem vyvenčil na mrazu na otevřeném na balkoně, a po 10 minutách měl fix se 6 satelity, takže horiz. přesnost 3,2m.
To je slabota (sice to na spoustu aplikací stačí, pravda - třeba na hledání modelu v obilí bych chtěl ale lepší přesnost - zažil jsem). Možná je to i špatně umístěnou anténou (je schovaná pod displejem), ale stejně... v tom odkazu nahoře psal o podstatném zlepšení po výměně GPS modulu. A existují ještě daleko lepší než on tam použil, mě by se líbila nějaká co umí i Galileo. Spíš jde o místo, jestli se vejde do toho místa v rádiu.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od prikrylm »

Co vím, když tak mě opravte.
Během okamžiku se GPS chytá jedině "asistovaná", tedy + data z internetu, což může akorát systém s internetem nějak spojený. Některé GPS mají jednu anténu a chytají se pomaleji. Jiné jich mají víc a "čtou" tak více družic naráz, čímž se může fix urychlit. Ale podle mě pokud se použijí jen data vysílaná z družic je fix toho minimálního počtu družic (4?) kolem 20-30s nejrychleji, určitě ne během okamžiku. Rychlost přenosu dat je tuším hodně nízká.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od Woita »

V GPS je malá baterka (některé mají superkapacitor - vydrží několik hodin), a ta nějakou dobu umožní udržet tzv. Almanach (každá družice vysílá stejný Almanach, jsou v něm data o poloze všech družic GPS na oběžné dráze, takže ví dopředu které družice jsou poblíž, a pak načitá rychle). Když almanach zapomene, musí si nejdříve očuchat, které družice jsou vidět a pak načítání trvá déle. Stažení kompletního almanachu trvá několik minut, právě to asistované GNSS si v tomto pomáhá internetem (takhle to šidí např. mobily).
Pěkná GPSka je např. v Geolinku od Spirita, když lítám s helikoptérou a jen měním baterky, tj. krátkodobé vypnutí, tak je fix než stihnu zaklapnout kabinku.
Taky záleží na módu startu GPSky - existují tři různé druhy staru - studený, teplý, horký.
Třeba Chipset M8030-KT má fix ve studeném startu 26s, v horkém startu 1s (za ideálních podmínek, tj. pod širým nebem a bez rušení)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od prikrylm »

Aha, baterka na udržování informací mě nenapadla. Díky za osvětu.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od ellet »

Pár rozumů o GPS.

Jameson
Příspěvky: 1
Registrován: pát 26. dub 2019 16:39:36

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od Jameson »

Možno blbá otázka, ale dal by namiesto toho BN-220 použiť nejaký Ublox (M8N alebo M8Q a pod.)?

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace interní GPS

Příspěvek od Woita »

Podle mne není důvod, aby to nešlo. Sám chci zkusit SAM M8Q od MATEKu, ta je pěkně maličká a má pekelně rychlý fix (dle datasheetu hot start 1s).

A zahlídnul jsem nějaké (tuším že to byly také M8Q), co mají místo baterky jenom kondenzátor (kvůli horkému startu), a to se mi líbí, protože ta baterka když si představím jak tam chudák trpí, a vyměnit se prakicky nedá. Ten kond je machrovinka.

Odpovědět

Zpět na „Horus X12S“