O protokolu

Nový protokol od 2019
Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

O protokolu

Příspěvek od Jan Urbánek »


Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: O protokolu

Příspěvek od prikrylm »

Co znamená:
Pokročilý algoritmus šifrování - Vyšší úroveň šifrování znamená větší bezpečnost Vašich modelů proti rušení.

Jako, že se data posílaná vzduchem ještě šifrují a v přijímači dešifrují? K čemu? Zatím jediné, co mě napadá, že třetí strany "utřou", tzn nebudou levné přijímače na hraní.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 631
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: O protokolu

Příspěvek od ellet »

prikrylm píše:
pon 20. kvě 2019 9:50:03
co mě napadá, že třetí strany "utřou", tzn nebudou levné přijímače na hraní.
Na druhou stranu, je to celkem přirozený vývoj. Když firma začíná, snaží se najít místo na slunci a každá i zmínka o jejich produkci je potěšující. Když ale dospěje do bodu, kdy jsou její produkty kopírovány, hájí svoje vlastnictví. Můžeme zaujmout dva postoje. Být "in" , respektovat to a přizpůsobit se, nebo zůstat tam "kam jsme došli" a provozovat dál stávající systém. Já asi zvolím kompromis t.j. staré Rx se "starým" modulem ale řešení si musí každý zvolit sám.
Osobně jsem zažil mnohem větší kotrmelce s PC. Měl jsem 286, potom 386,486......a změna každý cca 4 roky. To jsem se tím neživil a neměl žádný extra příjmy (i když nakonec se to vyplatilo, to už je ale o něčem jiném).

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: O protokolu

Příspěvek od juraj.jurej »

Prijímače "X, S, XM, RX a GX" by sa mali dať prehrať (upgrade) na ACCESS ak som to dobre pochopil. Ale s RF modulom to neviem ako bude. Ešte som to nieak neštudoval, ale aj to tuším pôjde.
Skôr ide o vylepšenie protokolu a zabrániť sa priživovať na FrSky iným výrobcom, ako napr. JUMPER. Prestane sa podla mňa aj vyvíjať OpenTX bez protokolu ACCESS.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: O protokolu

Příspěvek od prikrylm »

V tomto směru mě napadly dvě věci:
- jednak šifrování je úkon, který potřebuje výpočetní výkon, který by mohl být použitelný jinde.
- druhak třeba Spektrum se protokolem netají (aspoň co vím, ta jsem našel na jejich stránkách popis protokolu DSM2 a DSMX), takže mohou vznikat klony. S tím, že by si někdo mohl koupit klon a zjistit, že ten originál prostě stojí za to koupit. Osobně jsem měl orig vysílačku a z klonů mě zajímaly akorát levné přijímače pro blbinky typu RC myš pro kočky...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: O protokolu

Příspěvek od Jan Urbánek »

Sifrovani neni v dobe akceleraci pro danou ulohu zadny problem.
Naproti tomu jine znacky svuj protokol drzi v tajnosti. To co popisujes znam u zakazniku Futaba, drahe radio a drahe prijimace kupuji origo a do bublnek FrSky. U FrSky to neplati, zde je smes ruzne ekonomicky zajistenych lidi a ackoli prijimace FrSky nejsou predrazene, stale existuje jiste procento lidi co koupi z BG prijimac za 10USD a lita a taky logicky pada. Ale nepadaji na FrSky ale na kopii, jenomze to uz se neventiluje, takze na FrSky. Nechces si poskozovat znacku tim ze nekdo dela fake a i kdyby mel podklady stale existuje jista sance ze neco odrbe...

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: O protokolu

Příspěvek od juraj.jurej »

Já používam iba origo prijímače, ani by ma nenapadlo kupovať kópie a ani nieje dôvod (cena). Nebude ACCESS nieako zamknutý, aby sa už nedal kopírovať. Nerád budem podporovať kúpou origo výrobkov aj kópie.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: O protokolu

Příspěvek od Jan Urbánek »

ACCESS je sifrovany, tzn je i hure kopirovatelny.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: O protokolu

Příspěvek od prikrylm »

Ale jo, asi OK. Na D8 ( např. integrované a jiné) bude fungovat nějaký 4in1 nebo druhý (D)XJT v šachtě.
Když bude ACCESS spolehlivý a funkční, asi s tím nebude mít moc lidí problém. :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: O protokolu

Příspěvek od Jan Urbánek »

Predevsim radia dostanou ACCESS + D16 takze muzou a nemusi prejit.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: O protokolu

Příspěvek od juraj.jurej »

Ja určite prejdem, ale treba počkať na FW pre rádia. Teraz mám vsetky príjímače v D16, takže ani po prechode na ACCESS by nemal byť problém keď tomu dobre rozumiem? Alebo musím aj tak prehrať FW ? Pýtam sa preto lebo FW pre moje X6R, 2xX8R, 2xS8R, X4R tak rýchlo asi nebude. Ale mám aj 2xG-RX8 a na to je. Tam by som prehral FW. (Keď bude FW do Horusu X10) Tie ostatné prijímače v D16 pôjdu?
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: O protokolu

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ano, radio po aktualiizaci bude umet ACCESS i D16

Uživatelský avatar
ddano007
Příspěvky: 11
Registrován: pát 10. kvě 2019 10:40:32

Re: O protokolu

Příspěvek od ddano007 »

Zdravím, tri otazky:
- je ACCESS len jedna verzia, alebo zase EU-LBT a World?
- pre mimo EU sa neuvažuje FW ACCESS + D8?
- keď flashnem R-XSR ( ak správne chápem, tak už preňho je ACCESS FW ) na ACCESS, tak bude vedieť CPPM výstup?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: O protokolu

Příspěvek od Jan Urbánek »

Je LBT a FCC ale prijimace nesou obe normy a zvoli tu ke ktere se paruji.
Nejde jen o certifikaci ale o to ze se do pameti nevejdou ACCESS + D16 je funkcni a mozna se vleze LR12. D8 se celosvetove opousti
CPPM by mel byt zachovan u ACCESS ale ja to osobne nezkousel.

Uživatelský avatar
ddano007
Příspěvky: 11
Registrován: pát 10. kvě 2019 10:40:32

Re: O protokolu

Příspěvek od ddano007 »

OK, otazka fw ACCESS + D8 bola smerovana na X9Lite, nie na prijimace. Pointa je v tom, ze X- kove prijimace sa na ACCESS flashnut daju, D-ckove nie. Ergo - kedze zatial lietam D-ecka, keby mala X9Lite fw s ACCESS + D8, tak by zostala moznost lietat stare aj nove prijimace...
Obchodna otazka: bolo by mozne sa stavit sa u Vas v pondelok poobede, ked pojdem okolo Brna, a kupit cash jeden R-XSR?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: O protokolu

Příspěvek od Jan Urbánek »

FrSky nema s D8 zadne plany, bude to potreba resim modulem.

Kdy asi, idealne prosim upresnit at jsme na miste.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: O protokolu

Příspěvek od juraj.jurej »

ddano007 píše:
pát 28. čer 2019 12:25:10
OK, otazka fw ACCESS + D8 bola smerovana na X9Lite, nie na prijimace. Pointa je v tom, ze X- kove prijimace sa na ACCESS flashnut daju, D-ckove nie. Ergo - kedze zatial lietam D-ecka, keby mala X9Lite fw s ACCESS + D8, tak by zostala moznost lietat stare aj nove prijimace...
Obchodna otazka: bolo by mozne sa stavit sa u Vas v pondelok poobede, ked pojdem okolo Brna, a kupit cash jeden R-XSR?
X-kové na ACCESS nepôjdu (zostávajú v D16) S-kové tak isto. RX-kové sa dajú flashnuť. Aspoň ja som to tak pochopil, ak nie opravte ma.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1674
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: O protokolu

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ano, protoze modul ACCESS ma rezim D16 odpada nutnost pro starsi prijimace ladit ACCESS, beztak by to asi nedopadlo, sady jsopu podobne jako v radiich a tam FrSky narazil na limity.

Odpovědět

Zpět na „ACCESS“