X9L pro bagr

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

X9L pro bagr

Příspěvek od Jirkacbx »

Zdravim vespolek .
Pořídil jsem X9 Lite pro ovládání bagru,jelikož už mam Q7 pro Maz 537 s podvalníkem a remorkér a jsem s rádiem a systémem MOC spokojený.
Už starší ročník a většinou se potýkám s nastavováním,což nedělam moc často. :?
A ted k dotazu.
Je možný nakonfigurovat spínač SD tak,aby v jedný poloze bylo možno páčkama od sebe/k sobě ovládat pojezd bagru a po přepnutí SD spínače do druhý polohy by se pojezd vypnul a páčky by byly volný pro bagrování?
Známej měl bagr původně na velký 9tce,takže by mohl poslat konfig,jen nevím,jak by se pak Lite chovalo a jestli by to vůbec nějak šlo.
A upozornuju,že zatim jsem rádio nezkoušel nastavit podle mých potřebností.
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od prikrylm »

Určitě!
Jde to hned několika způsoby.
Nejjednodušší (?) asi budou podmíněné mixy - každý vstup mixu může být podmíněný přepínačem.
Asi "nejhezčí" bude vyrobit si na každý režim ovládání "režim letu". Režim pak přepínat zmíněným SD a režimem podmínit vstupy, příp. mixy.

Mám zkusit stvořit nějaký příklad nebo to takto stačí?

Pokud mám něco stvořit, bagr je pásový? A pokud ano, ovládání "rajčáky" nebo namixovat dopředu-dozadu + vlevo vpravo? :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od ellet »

Ano, je to jednoduchý a kolega prikrylm to udělá určitě dobře. Jen chci upozornit na to, že když chceš použít nastavení modelu z jiného typu TX, můžeš použít Companion. Umí to (a udělá) konverzi podle tvého nastavení, t.j. pro tvůj vysílač. Teprve potom nahrát do vysílače.

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Jirkacbx »

Companion mam,ale na Linuxu se mu nechtělo běžet u Q7.To je asi 2 roky zpátky.
To prikrylm : Pokud by tedy šlo něco stvořit,rád ti to přenechám :-) Mixy a k tomu ještě něčim podmíněný mi zní jako hodně sprostý slovo :?

Takže bagr pásový,ovládání rajčáky.Páčky směr od sebe/k sobě.
Přepnu SD do druhý polohy ,pojezd se vypne a je možný použít hydrauliku pro bagrování.
SC zapne motor čerpadla,S1 potenciometr možnost přidat tlak na čerpadle.Snad na to regulátor bude reagovat.
Levá páka :otáčení pravá/levá kabiny bagru.
od sebe/k sobě pohyb hlavního ramene.
Pravá páka : pravá/levá pohyb lopaty
od sebe/k sobě pohyb malýho ramene.

Kanály na přijímači X8R podle libosti,serva a regly píchnu kam bude potřeba podle nastavení.
Ještě tu mam nějaký světelný modul,ale tam nevadí,když to svítí furt,případný nastavení už snad zvládnu :-)
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Bořík »

Bylo by fajn, kdyby někdo, kdo se v tom dobře vyzná, nachystal nějaký vzor na ovládání těch složitějších stavebních strojů. Několik mých kamarádů si pořídilo vysílačky FrSky a jsou nadšení z toho, co to vše umí, ale zároveň zklamaní, protože neví, jak ty všechny informace a programovací postupy dostat dovnitř rádia. S lodičkama dokážu pomoct, ale přece jenom stavební stroje jsou mnohem složitější a bez vyzkoušení to nezvládnu.
Určitě by pan Urbánek založil zde na fóru nějakou knihovnu, kde by se daly stáhnout šablony na různé typy modelů.
Jen je vytvořit ...

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od prikrylm »

Jirkacbx: vidím to jako prima počin na zimní období, kdy to s lítáním není nic moc.
Vzhledem k tomu, že z pozemní techniky jsem zkoušel jen vytištěnou F1, která má ovládání, která má ovládání relativně* jednoduché, tak bude dobré mé nápady korigovat někým, kdo má s ovládáním aspoň nějaké zkušenosti.

Takže první, co mě napadá, je skutečně použít režimy. Má to své výhody, třeba v tom, že se název píše na displeji vysílačky :)
A v první fázi jsem stvořil ovládání jak popisuješ + SA na světla.

Tam je skutečně čerpadlo a servo ovládá ventil, který řídí rychlost pohybu hydrauliky? Pro výstup z vysílačky jsou takto ovládané hydrauliky nejjednodušší. Měl jsem sestrojené malé robotické rameno, kde jsem hydrauliky simuloval servama, takže simulovaná hydraulika by se taky dala.

A pokud se bude pojíždět, tak povypínat všechny hydrauliky?

Světla zatím "tupě" - SA nastaví kanál 8. Nevím, jak se ovládá čerpadlo, takže zatím S1 nastaví "výkon čerpadla/tlak", SC k sobě čerpadlo zapne, kamkoli jinam vypne.

Vzhledem k tomu, že se na bagru asi nebude nic trimovat, tak se mohou trimy použít k ovládání čehokoli (klidně další hydrauliky, blinky, světla, stěrače, startér, hydraulické nohy ...). X8R má s.bus, takže případné další kanály by se daly použít přes s.bus. Ať už přes nějaký ten dekodér (třeba toto nebo si napsat vlastní třeba přes Arduino,)


Nakonec by to mohlo fungovat takto: viewtopic.php?f=43&t=47#p176 :-D

---
* přidal jsem si ABS, tři režimy výkonu, ovládání brzdového světla... prostě hračička.

---- příloha ----
bagr.ZIP
bagr.txt na SD do MODELS, aby se mohl případně zobrazit "návod", co se čím ovládá.
(871 bajtů) Staženo 483 x
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Bořík »

S dovolením jsem si to také stáhnul ... bagr sice nemám, ale mám malý bagřík od Bruderu a ten časem zprovozním. Na tom bagříku je zajímavá jedna věc: Pohon pásů ( ze serv ), zvedání radlice ( třetí servo ) a to vše přes Jack 6,3 mm ( max 3 kontakty ).

Musí to být nějak zakódováno přes mikropočítač. A je to super, protože to umožňuje otáčení kolem dokola bez dalších kabelů, takže není problém se točit pořád na jednu stranu.
Něco takového by uvítal každý bagrista.

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Jirkacbx »

Jo jo,střídák na čerpadle a každá hydraulická funkce svuj olejový rozvaděč,ovládaný servem.
Soubor jsem stahnul,co nejdřív nacpu do rádia,přijímač do modelu a uvidím :-)
A moc díky za to sepsání.
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Jirkacbx »

Jsem tele,nahrál jsem models.bin,bagr nedělá nic.
Nahraju radio.bin,bagru pojezdy,otoč fungují,čerpadlo jen když je na pravý páčce vpravo/vlevo.
A SD přepínání nefunguje. :roll:
https://jirkacbx.rajce.idnes.cz/nastenka/#bagr.jpg
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od prikrylm »

To je nějaký cizí zip, ne? V mém zipu vidím bagr.otx a Bagr.txt... :-o
Aha, otx je na otevření v Companionu...
V zipu je bagr.bin nevím, jestli půjde, vyráběl jsem ho v simulátoru...
Bagr.zip
(463 bajtů) Staženo 621 x
.....
otestoval jsem na volantovce a vypadá to funkční. (nemám druhou páčku)...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Jirkacbx »

Tak ani tohle neprošlo.Nefunguje to.
Jen se zeptam,do jaký složky to mam přepsat?Dávam do models.
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od prikrylm »

Rádio je X9-Lite? Ještě: používám verzi firmwaru 2.3.3RC1, starší verze můžou mít problém...
Překlikat to není složité. V příloze je PDF zajímá tě akorát sekce "flight modes", "inputs", "mixers" a "special functions".
bagr.zip
(24.13 KiB) Staženo 490 x
Nebydlíš někde poblíž? Že bych zajel na pivo.. :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Jirkacbx »

Mam fw 2.3.1. .
Na pivo zaject můžeš,jen se ti do Sedliště u Nepomuka za Plzní asi moc chtít nebude :-)
Kouknu na to a uvidim.

Koukam na pdfko a chytrej z toho vůbec nejsem :cry:
A ještě jsem zjistil,že potřebný kabel pro X9L doma nemam,pro Q7 jo,ale ten je jinej :evil:

Ještě nápad,napiš,jak bych měl ten SD nastavit a s čim,funkce bych asi už dal nějak sám.
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od prikrylm »

Postupně obrazovky na vysílačce:
(obrazovka režimů letu - pokud máš česky, tak )
image.png
image.png (1.92 KiB) Zobrazeno 19968 x
režim "pojezd" je jen pojmenovaný

režim bagr se zapíná přepínačem SD dolů a vymyslel jsem si, plynulý přechod 1s - ale to je v případě ovládání bagru spíš blbost.
image.png
image.png (2.06 KiB) Zobrazeno 19968 x
na obrazovce vstupů jsou nastavené a pojmenované vstupy - tučně jsou aktiví kanály - první obrázek pro "pojezd" druhý pro "bagr"
image.png
image.png (2.46 KiB) Zobrazeno 19968 x
image.png
image.png (2.46 KiB) Zobrazeno 19968 x
V PDF je ještě ke každému kanálu [stop] hodnota pro každý kanál, ale bude fungovat i bez toho, navíc se celá obrazovka vstupů zpřehlední.
od hora: lp/rp - levý/pravý pás, pak rameno velké, kabina doleva/doprava, rameno malé, lžíce, následuje pak čerpadlo, tlak a světla
image.png
image.png (2.48 KiB) Zobrazeno 19968 x
každý vstup je pojmenovaný, je vybráno kterou páčkou/přepínačem/potenciometrem se ovládá a níž je vybrané ve kterém režimu (mode) funguje.
(max 5 obrázků... pokračování v příštím příspěvku)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od prikrylm »

každý vstup je pojmenovaný, je vybráno kterou páčkou/přepínačem/potenciometrem se ovládá a níž je vybrané ve kterém režimu (mode) funguje.
image.png
image.png (2.18 KiB) Zobrazeno 19969 x
image.png
image.png (1.92 KiB) Zobrazeno 19969 x
u druhého obrázku je vidět, že je jen pro režim 1 (bagr)

čerpadlo, tlak a světla jsem pak nechal funkční pro oba režimy
image.png
image.png (1.96 KiB) Zobrazeno 19969 x
V mixech pak jednoduše přiřadím vstupy na kanály
image.png
image.png (2.23 KiB) Zobrazeno 19969 x
veškerá logika byla vyřešena ve vstupech.
image.png
image.png (1.77 KiB) Zobrazeno 19969 x
sedmý kanál je na čerpadlo, osmý na světla.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od prikrylm »

v obrazovce speciálních fcí je pak jen jedna funkce, která pro polohu přepínače SC jinak jak k sobě vypne motor čerpadla.
image.png
image.png (1.13 KiB) Zobrazeno 19969 x
SA pak jen nastavuje kanál na -100, 0, 100 - podle polohy - netuším jak se ovládají světla, ale má to být na ně...

Je to trochu jasnější? Když tak na dotaz podrobněji rozpitvám jednotlivé kroky.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Jirkacbx »

Obrazovky jasný,ale jestli podle tohohle návodu dam to ovládání bagru dohromady,máš u mně flašku. ;)
Prádelský oříšek nebo krvesaj,což ti jako Moravákovi,zvyklýmu na poctivou slivku,asi moc nejspíš chutnat nebude :-)
Dneska to už nedám,radši se na to vyspim a uvidim jak se s tim poperu. :mrgreen:
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od prikrylm »

Možná je to pro začínající s OTX moc informací najednou.
Mám stvořit nějaký popisek (asi na víc dílů) od nuly? Jako od náhledu úplně z nejobecnějšího pohledu k detailům (aspoň tak hluboko, jak tomu rozumím)?
Bude to někdo číst? - napadl mě lákavý titulek "OpenTX pro bagristy." :-D
Pro létavce už něco podobného existuje ve videopodobě - pan Mrázek je velmi trpělivý a videa má provedená velmi hezky.
Videa dělat nebudu, protože to neumím a nemám na to vybavení. Já bych maximálně psal a doprovodil to nějakými obrázky.

Tož tak.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Jirkacbx »

Číst návod,třeba i podrobnější,bude záležet na tom,jak moc se Frsky rádia rozšíří mezi lidma.
Mezi lítadlama je to jasný,lítavci si udělají svoje videa a třeba bagristi nebo kamionáci,kteří už taky začínají na OTX přecházet,jelikož dostupný rádia jsou budto drahý nebo něco neumí.
Video neni ani potřeba dělat,stačily by ty obrázky obrazovek,asi jako tyhle ted.
Nějaký nastavení přepínačů,to základnější a třeba přiřazení kanálu k funkci,většinou každej zvládne sám.
Jen to speciálnější nastavení,jako nějaký mixy a podobně ne každej zvládne sám hned napoprvý.
Taky se bagr a i ten kamion neprogramuje 10x do roka,většinou jednou a hotovo.
Třeba za rok už se pak neví,co kde a jak,takhle by stačilo kouknout na návod či obrázky obrazovky a bylo by to rychlejší.

No,kafe jsem už vypil na posilněnou a všichni svatí za mnou,jdu na to ;)
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: X9L pro bagr

Příspěvek od Bořík »

Osobně si myslím, že nejsnáze pochopitelné jsou snímky obrazovky s krátkým popisem. Koho nezajímá, co který řádek znamená, ten si to jen předatluje do své vysílačky a případný krátký popis by určitě pomohl pochopit souvislosti.
Každopádně to nejdůležitější je poděkování pro Tebe, protože není v dnešní době normální, aby někdo takto nezištně pomáhal druhým.

Odpovědět

Zpět na „Taranis X9 Lite“