Stopky

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Stopky

Příspěvek od sramy »

Prosím o radu, pořídil jsem dětem Taranis X9Lite, chtěl bych použít stopky pro soutěž takto, aby odpočítávaly od 0 - 10min posledních 30s hlásit po 10s a pak po sekundě. Obráceně to lze tedy od 10 - 0min, jde tato funkce změnit?

Nebo si musím pomoc dvěma časy, kde bych nechal hlásit minuty od 0 do zastavení stopek a spustit současně druhé stopky, které by odpočítavaly obráceně tj. 10-0min, ale nehlásily by po minutě jen konec ve vteřinách?

Díky za každou radu, snad je to srozumitelné, co potřebuji.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Stopky

Příspěvek od Jan Urbánek »

Obavam ze pocitat 0-10min nepujde nastavit, nebot nejde nastavit koncovy cas, primarne to je urceno na odpocet. Slo by to vyresit logckymi spinaci a specialnimi funkcemi, kde by se vyhodnocoval cas a hlasil, ale to by bylo slozitejsi.

Pro se nehodi pouzit odpocet?

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Stopky

Příspěvek od sramy »

Odpočet dolů se nehodí použít, protože je zavádějící na soutěži poslouchat čas obráceně tj. letím první minutu a vysílač by mi hlásil pět minut.
Vysvětlení jde o soutěže RCVS, pracovní čas je 10min a letový 6min.
Na přistání na přesnost potřebujeme hlásit konec 6min, po vteřinách, stačí klidně tak jak hlásí teď odpočet, ale je právě škodou, že nelze nastavit počítání do nějakého času od 0.

Asi si by šlo nahrát MP3 stopu s hláškami a zapnou jí společně s měřením času přes log. spínače.

Zatím se s vysílačem seznamuji, jde o můj první Frsky, pokud se osvědčí přejdeme a sjednotíme se v jedné značce :-).

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Stopky

Příspěvek od prikrylm »

Jak píše pan Urbánek, ono to jde, akorát nastavení není tak jednoduché, jako zmíněný odpočet.
Minutové hlášení funguje standardně i na časovač vzestupný a pak bude potřeba do logických spínačů přidat hlídání hranice, kdy je potřeba hlásit čas častěji. Další logický spínač bude nejspíš na časování hlášení a ve speciálních fcích pak nastavené logické spínače použít k hlášení času.
Logickými spínači půjde i ukončit časovač po zmíněných 10-ti resp. 6-ti minutách.

Pokud se jedná o standardní soutěžní podmínky existuje nenulová pravděpodobnost, že někdo nastavení už prováděl, takže jej stačí jen najít. Pro jednoduchost mohl někdo napsat i nějaký LUA script.

U hlášení posledních 30s vidím ještě problém s délkou hlášky hlášeného času. Standardně se hlásí celý čas a např. "pět minut a padesát pět sekund" se do vteřiny nejspíš nepodaří vysílačce přehrát. Bude tedy potřeba udělat nějakou "fintu" a např v čase 5:30 si automaticky pustit další časovač s odpočtem 30s a hlásit jej místo toho šestiminutového, případně vymyslet jinou "fintu".

Pokud by se vám nepodařilo stopky nastavit, mohl bych v rámci nějakého mozkového cvičení nějaké nastavení vymyslet, případně zmíněný LUA napsat.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Stopky

Příspěvek od sramy »

Díky za pomoc, kde je možné projít LUA scripty?

Zkusím, jinak když budu v úzkých poprosím tě o nastavení.

Jak je to s přehráváním MP3 nebo WAV souborů, lze přehrát ve vysílači i hudbu?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Stopky

Příspěvek od prikrylm »

LUA skripty jsou možná zatím zbytečná komplikace. Dokumentace je třeba na https://docs.google.com/document/d/1ILh ... format=pdf

Přes logické spínače a další časovač by mělo jít nastavit požadované chování.

Rádio přehrává prakticky cokoli (i hudbu), ale jen z formátu wav tuším max 16 kHz a mono 8bit. Tak je to aspoň v OpenTX 2.2.x. Jestli OpenTX 2.3 něco v tomto ohledu vylepšil netuším.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Stopky

Příspěvek od sramy »

Zkusím po večerech nastavovat, zatím díky za pomoc.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Stopky

Příspěvek od prikrylm »

Tak jsem trochu kecal, větší bratr od X9 Lite (X9D+) umí navíc nastavit od kdy má hlášení hlásit po minutě, ale jinak jsem časovače dokázal nastavit, aby splňovaly zadání. Takže X9 lite umí v základu akorát 30s, 20s, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

Timers;Time;Switch;Countdown;Min.call;Persist
Tmr1:Akc;0:00:00;SB-;Silent;No;Flight -- zapnout SA-
Tmr2:Let;0:00:00;SA-;Voice;Yes;OFF -- zapnout SB- hlásit (po minutě)
Tmr3:Aux;0:00:31;L02;Voice;Yes;OFF -- zapnout logickým spínačem L02

Logical Switches
L1;Timer1 > 600 --- čas je vyexportovaný v sekundách - L1 se sepne, při vypršení 10-ti minutového časovače
L2;Timer2 > 329 --- L02 v čase 5:29 zapne odpočítávání časovače 3
L3;Timer2 > 360 --- L03 pro vypršení 6-ti minut


Special Functions
SF1;L01 - Play Sound (Siren) --- konec deseti minut - může i přehrát nějaký wav
SF2;L03 - Play Sound (Cheep) --- konec šesti minut


časovač 3 jsem nastavil na 31 sekund, aby vysílač slovy zahlásil "třicet sekund", a časovač se zapíná v čase 5:29 letového časovače.

Normálně je vidět akorát časovač 1, ostatní se dají jednoduše zviditelnit na telemetrické obrazovce.

Pro jednoduchost jsem zapínání časovače celé akce (10 min) a časovače letu (6 minut) nastavil na přepínače SA- a SB- . Zapínání se tu někde tuším řešilo.



(Pro testování jsem si ještě v logických fcích na SC- dal nastavení časovače2 na 5:20)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Stopky

Příspěvek od sramy »

Tak jsem si také pohrál, trochu jsi mě nakopl :-), nakonec jsem nastavil takto viz foto to je asi nejlépe vidět.
S tím že si ještě hraju s poslední minutou, kdy jsou dobré hlášky po vteřině.
Ale to nestíhá, protože hlásí počet a ještě sekund, tj. hlásí po třech vteřinách, tak poslední úprava je vlastní nahrávka ve Wav souboru, kde si sám odříkávám vteřiny jak potřebuji, pušteno ve specl. fce - L05.
IMG_20190909_202419_4[1].jpg
IMG_20190909_202511_6[1].jpg
IMG_20190909_202526_4[2].jpg
IMG_20190909_202540_3[1].jpg
IMG_20190909_202405_8[1].jpg

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Stopky

Příspěvek od sramy »

Ještě při použití vlastní nahrávky, kterou jedu až do 6:20min, už postrádá L07 ve spec. funkcích.

Odpovědět

Zpět na „Taranis X9 Lite“