Větší rozsah pohybu serva

libor
Příspěvky: 34
Registrován: pát 26. dub 2019 19:52:03

Větší rozsah pohybu serva

Příspěvek od libor »

Pořídil jsem si servo s rozsahem otáčení 270 stupňů. Servo jsem připojil k FrSky přijímači a v nastavení Frsky vysílače s OpenTX jsem šel natavit kanál, kterým servo budu ovládat. Skončil jsem na tom, že nastavení Servo dovoluje maximální výchylku +- 100%, na výstupu je impulz v rozsahu cca 1000 - 2000us, ale servo potřebuje na tu velkou výchylku 500 - 2500us. Jde toho docílit?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Větší rozsah pohybu serva

Příspěvek od prikrylm »

Nevím, co je to za servo (výrobce, typ?). Má mít 270° na PWM výstupu? Nebo umí s.bus/f.port a zmíněný rozsah umí jen s nimi? Nemusí se servo napřed na zmíněný rozsah nastavit?

V OpenTX se dá nastavit "extended limits"/"rozšířené limity" kanálů (obrazovka s nastavením modelu hned pod nastavením časovačů), pak se dá na výstupu kanálu nastavit +-150% a šírka pusu je 732 - 2268 us. Co vím, tak OpenTX větší rozsah neumí.
1.png
2.png
Edit: díval jsem se na (asi) podobná serva a asi zvládnou rozsah i přes PWM. Jak jsem z popisu pochopil, tak serva skutečně zvládnou zpracovat šířku pulsu 500 - 2500 us. A jestli jsem správně pochopil, tak je to pro účely "robotků", které jsou ovládány nějakou elektronikou, která je schopná takový rozsah pulsu vyprodukovat (typicky Arduino). Std letecká rádia takové rozsahy řídících pulsů neumí.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

libor
Příspěvky: 34
Registrován: pát 26. dub 2019 19:52:03

Re: Větší rozsah pohybu serva

Příspěvek od libor »

Ano, je to servo asi primárně určené pro robotiku. Já ho chci použít pro otáčení kamery. Umí to na PWM, našel jsem v diskuzích reference, že servo není třeba přeprogramovat a že to na PWM chodí. Nastavení zkusím, děkuji. Flight controllery a Inav umí 500 - 2500, tam je to bez problému. A viděl jsem i udělátko s mikroprocesorem, které cestou k servu zařídí posun rozsahu impulzu :-D

libor
Příspěvky: 34
Registrován: pát 26. dub 2019 19:52:03

Re: Větší rozsah pohybu serva

Příspěvek od libor »

Servo je Dorcrcman DM-S0603D.

Po nastavení limitů kanálů +25% jsem se s impulzy dostal na cca 845us - 2350us, servo se otáčí na jednu stranu cca 95 stupňů a zastaví se dříve, než se dostanu k limitu kanálu.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Větší rozsah pohybu serva

Příspěvek od prikrylm »

libor píše:
pon 12. črc 2021 20:01:43
...zastaví se dříve, než se dostanu k limitu kanálu.
Otázka je, jestli ten rozsah zvládne krom vysílačky i přijímač. Máš možnost změřit, co z přijímače leze?
Co si pamatuju, tak třeba OrangeRX se s větším rozsahem nepopraly a zastavily se podobně jak popisuješ.

Úprava nějakým elektronickým udělátkem je samozřejmě možná.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Odpovědět

Zpět na „OpenTX“