Databáze OpenTX modelů II

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Databáze OpenTX modelů II

Příspěvek od prikrylm »

Myšlenka pana Urbánka, vyrobit nějaké místo, kde by si mohl kdokoli stáhnout připravený model mi stále vrtá hlavou.
Původní vlákno jsem nenašel, tak jsem založil nové.
Myšlenka takovéto "databáze" se mi jeví jako stále lepší. Nějaké takové pokusy jsem viděl (https://openrcforums.com/forum/viewforum.php?f=38, rcsettings.com...), ale jsou to věci poměrně staré a v této podobě nepřehledné a špatně udržovatelné. Napadlo mě na podobnou záležitost založit úložiště na github.com (zatím jsem neudělal), které má prostředky na sdílení, hlášení chyb, možnosti podílet se na psaní dalších modelů, oprav....

Zatím jen pár myšlenek
- výsledkem by mohl být seznam .otx a .bin souborů v adresářové struktuře pro jednotlivé typy vysílačů, druhy létajících/jezdícíh modelů a to jak "typických" (např, motor + 2 klapky, 2 křidélka, výškovka, směrovka + mixy), tak konkrétních (FunCub 1.4 4serva v křídle). Takovou strukturu, resp. tu část, která odpovídá mému vysílači, bych si mohl uložit na SD a v případě potřeby model "obnovil". (Ještě úplně nevím, jak se taková věc řeší u Horusů a podobných strojů.)
- u každého modelu by byl povinný popis, co je nastaveno, jak se ovládá a jak se nastavuje (např kde se nastavuje mix klapky-výškovka ).
- model by byl napsaný podle nějakých pravidel - vstupy jen přes obrazovku vstupy, všechny řádky/proměnné pojmenované nějakým std popisky (vstupy, mixer, výstupní kanály)

- model by byl bez nastaveného párování a asi i bez telemetrie.

- postupně by mohly vzniknout i "podpůrné" skripty - něco jako "doplň mixy na výškovku do V", "doplň bezpečný vypínač motoru" a pod.

Postupně něco takového asi založím a začnu něčím jednoduchým jako vrtulník pro sim, větroň pro sim, a uvidím, jak se s tím bude pracovat a taky jestli bude mít cenu do toho vrážet energii. Přichází zima, mohla by to být dobrá náplň dlouhých večerů.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: Databáze OpenTX modelů II

Příspěvek od ZS-Man »

Zdravim,
Mel jsem podobnou myslenku, ze by to byla fajn vec, ale nakonec jsem to taknejak zavrhl.....

Zde par mych myslenek, proc to spis neklapne. Prosim, neber to jako jako nejakou kritiku a odrazovaní, spis jsou to dle meho "uzka hrdla", ktere kdyz budou vyresena, tak to muze byt zajimavy a uzitecny projekt.

- GitHub mi neprijde zrovna vhodny pro neIT uzivatele. Jako uloziste tech konfiguraci, nastroj pro vyvoj, verzovani, diskuzi zkusenejsich uzivatelu je to OK, ale pro sirsi verejnost by nad tim mel byt nejaky jednoduchy webovy xichtik, s vyhledavanim, filtrovanim, hodnocenim, atd...

- Adresarova struktura.... to bude masakr... :-) Podle mne v tom nepujde udrzet rozumny poradek, bude tam 100+1 ruznych modelu s uplne stejnou konfiguraci. To ale nebude problem te adresarove struktury, ale celeho projektu.

- ruzne verze OpenTX - minor verze by nemely byt problem, ale major verze uz mohou byt problem. Aby se nestalo ze po vydani 2.4.x bude cela DB k nicemu. (OK, to asi nebude vzdy pravda, aleurcita nekompatibilita hrozit muze) A nedelam si iluze, vsichni autori aktivne zkontroluji/aktulaizuji sve vytvory

Myslenka je to pekna, ale opravdu si myslim, ze timto zpusobem to nebude mit moc velkou budoucnost.

Hlavne vetsinu toho zvladne automaticky ModelWizard pri zakladani noveho modelu ve vysilaci. A naopak nejake super speciality budou tak specificke, ze je stejne nikdo nepouzije. Maximalne jako studijni material, ale toho bude naproste minimum.

Zajimave by urcite byly ty podpurne skripty na pridavani ruznych funkci, ale moc si nedovedu predstavit, jak by to melo fungovat. Ale aspon jako kousky kodu, nebo screeny s peknym popisem, to by mozna stacilo. Neco jako video stripky od Rimra? Nejake OpenTX - tipy a triky.

Ja osobne jsem nakonec dosel k tomu, ze idealni by bylo zapracovat na rozsireni Wizardu, nebo na extra LUA skriptech, ktere ty extra funkce doplni do vybranych modelu. Ale na to ja nemam, neumim, takze muzu akorat blbe teoretizovat :)

A jestli chces spis nejakou verejnou/komunitni zalezitost, tak ten Wizard+skripty nejak prenest na web? Nejaky vylepseny generator modelu

No, snad jsem te moc nezklamal, treba vubec nemam pravdu a povede se ti to dotahnout do super projektu :)
Drzim palce.

( a toto znas? https://rc-soar.com/opentx/ )

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Databáze OpenTX modelů II

Příspěvek od prikrylm »

Zatím je to úvaha, předhozená přesně pro to, abych zjistil, jak to vidí ostatní. Pokud bych to měl dělat úplně sám, tak to šanci na úspěch mít moc nebude. :)

Typické šablony by měl být základ a konkrétní modely by nejspíš museli dodávat konkrétní lidi/vlastníci. Ukázněnost autorů by hlídali ti, co ukáznění jsou a jakási hlavní větev by byla kontrolovaná - prostředky na to jsou. Přístup pro "lidi" by mohl být přes wiki, co je u githubu...

Na druhou stranu je pravda, že je asi lepší zaměřit pozornost na tvorbu LUA, které model poskládají/nastaví po kouskách. Případně rozšířit stávající průvodce o nějaké ty "chytřejší" mixy. Ostatně něco takového už jsem i našel: https://github.com/RCdiy/OpenTXLua .

V každém případě dík za názor.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

petas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. led 2020 22:27:47

Re: Databáze OpenTX modelů II

Příspěvek od petas »

Dovolím si také napsat svůj názor.
1. V případě realizace takovéto databáze nám začnou prudce narůstat počty rozbitých modelů. Nejeden modelář, který do OTX příliš nepronikl, si nahraje do rádia konfigurační soubor aniž by opravdu porozuměl nastaveným funkcím...

2. Za chvíli se ta databáze stane tak obsáhlá a nepřehledná, že se stejně nikomu nebude chtít se jí prokousávat.

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Databáze OpenTX modelů II

Příspěvek od Woita »

V podstatě souhlasím s petasem.
Když si představím jak mám udělané třeba vrtulníky se Spiritem, to kdybych někde zveřejnil, tak první kdo to použije (např. protože se tím nedokáže prokousat sám), tak za chvíli helinu rozbije, protože přepne nevhodně přepínač, třebas mu to aktivuje záchranu stoupáním plným kolektivem a vrtulník mu uletí do nebe.
Souhlasím i s tím že po nějaké době by DB byla příliš velká a nepřehledná, i kdyby se nějak rozčlenila.

Jednoduchý model se musí naučit napípat každý sám, a složitější si postupně přidá sám jak bude postupovat se svými znalostmi (třeba za přispění diskusního fóra). Naopak databáze složitých modelů smysl nemá, už kvůli fyzickým odlišnostem každého modelu, a také pochopit do detailů nějaký složitý model, to je nadlidský výkon (každý máme trochu jiné myšlení a úlohy jdou v OTX řešit různými způsoby), to ho raději vymyslím sám.

Naopak, rozšíření Wizardů je dobrý nápad.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Databáze OpenTX modelů II

Příspěvek od Jan Urbánek »

Vyborne a kdo si to vezme na starosti :lol: Hosting a DB neni na mem cloudu problem 8-)

Odpovědět

Zpět na „OpenTX“