OpenTX (nejen) pro bagristy

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od Bořík »

Tak to s Tebou zásadně nesouhlasím: kdyby to bylo těch 75%, tak by to bylo to nejblbější rádio, co jsem kdy v životě měl v ruce. Když jsem viděl, co se s tím dá všechno naprogramovat, tak jsem si musel přiznat, že na drtivou většinu toho všeho bych sám nikdy nepřišel. Když si procházím návod od pana Řehůřka, tak si připadám, že je to psané "modelářskou právničinou". Prostě OpenTx toho umí opravdu hodně a je fajn, že ten základ není zase až tak moc složitý a dá se jakž-takž pochopit.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od prikrylm »

Návod pana Řehůřka je podrobný a všepopisující. A to je podle mě právě to, co může "nováčka" odradit. Jako většina návodů prostě bere menu po menu zleva doprava bez ohledu na to, jestli je vůbec nutné jej použít (aspoň pro jednoduché případy). Podle mě je návod psaný pro uživatele, který už je sběhlý v používání nějaké jiné vysílačky a navíc hodně (úplně?) zaměřené na létání.
Jako nováčkovi bych raději doporučil krátký návod, co dává p. Urbánek k vysílačkám. Je tam úžasný koncentrát všeho, co je potřeba.

Prostě když si koupím novou hračku, tak nechci hodiny číst návody, abych rozjel jedno servo na stole (lokomotivu). Než se v návodu dostanu na stránku mixů, jsem buď rozmrzelý nebo v případě, že si k tomu vezmu víno (jinou láhev), tak namol. :) Jako k čemu je mi u bagru/lodičky heli mix, žejo...

Na jednoduché modely prostě stačí jen mixer nebo dokonce jen použít, co už "namixované" je. Když narazím na něco, co mi po jednoduchém přiřazení páčky na správný kanál bude chybět, tak teprve pak můžu pátrat dál. A to je to, čeho jsem chtěl dosáhnout.

Jasně, musím si přečíst, kde se rádio zapíná, jak je to s párováním, určitě si chci pohrát s nějakým nastavením svícení, pípáním a podobně, ale pak chci, aby "se to servo hýbalo". A to se doufám po kapitole "1D - lokomotiva" dá zvládnout. A pokud ještě pochopím "opravdový mix" tak už se dostanu na úroveň zhruba DX7 (tu jsem měl), kterou mám jako takový mezník mezi těmi jednoduchými a složitějšími vysílačkami. Horší jak DX7 toho moc neumí, lepší už určitě budou spoustě lidem stačit hodně dlouho. A třeba taková FlySky 9X s OpenTX je o parník lepší jak zmíněná DX7...
Naposledy upravil(a) prikrylm dne ned 31. led 2021 20:37:00, celkem upraveno 3 x.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

OpenTX (nejen) pro bagristy - dvoušroubová loď

Příspěvek od prikrylm »

Loď poháněná dvěma šrouby

Jedná se o plavidlo poháněné dvěma lodní šrouby s tím, aby se loď chovala stejně jako loď řízená kormidlem. To znamená, že při couvání bude rotovat v opačném směru, jak při dopředném pohybu.
Tento požadavek vyžaduje záměnu smyslu přírůstku signálů k jednotlivým motorům. V případě malého dopředného nebo zpětného chodu a potřeby rychlého otáčení až k reverzaci točení šroubů. Aby nedocházelo ke zbytečnému elektrickému namáhání při rychlé reverzaci chodu motorů, bude změna povelů na zatáčení zpožděná.

Příklad je pěkně komplexní, jsou v něm použity režimy (letu), vstupy, mixer, křivka, logický spínač i speciální funkce.
nastavení režimů (letu) :)
nastavení režimů (letu) :)
obrazek.png (3.87 KiB) Zobrazeno 11330 x
Režimy budou dva, jeden pro dopředný pohyb, druhý pro couvání. Režimy jsem použil, protože dovolují zpomalení přechodu.
Na pravé obrazovce je vidět, že se režim BACK vybírá logickým spínačem L01 a je zpožděn půl sekundy při aktivaci a půl sekundy při deaktivaci. Režim FWD zpomalený není.
Dole je ještě vidět globální proměnná G1 pojmenovaná jako SAm. Používá se na omezení intenzity zatáčení a nastavuje se pomocí S1 (Zase jsem použil X9-Lite).
nastavení vstupů
nastavení vstupů
image.png (3.33 KiB) Zobrazeno 11300 x
Vstupy - Thr pro plyn (dopředu dozadu), Str jako řízení, Mnv jako manévrovatelnost. Vstup Mnv má ovládací prvek S1 na kterém je křivka, která převede celý rozsah -100 - 100 na 0-100 (obrázek vpravo). Na Thr je křivka, která 10% kolem středu vytvoří "mrtvou zónu".
nastavení mixeru
nastavení mixeru
obrazek.png (1.92 KiB) Zobrazeno 11330 x
V mixeru je vidět, jaké signály se posílají na CH1 (pro levý šroub) a CH2 (pravý šroub). SAm je globální proměnná, čísla 0 a 1 značí, pro který režim (letu) je který řádek aktivní.
nastavení logického spínače
nastavení logického spínače
obrazek.png (1.18 KiB) Zobrazeno 11330 x
Logický spínač L01 je aktivní pro couvání. Pokud je páka plynu v neutrální poloze (díky křivce +-10% od středu) je L01 neaktivní a je vybrán režim FWD.
nastavení spec. fcí
nastavení spec. fcí
obrazek.png (1.11 KiB) Zobrazeno 11330 x
V obrazovce speciálních funkcí se zajistí nastavení globální proměné G1 (SAm) a pomocí ní se omezí rychlost otáčení lodě. Spec fce je vždy aktivní.


Určitě by se dal model ještě nějak "vyšperkovat", to už ale nechám na Vás. Až si udělám vlastní lodičku, možná doplním. :)

Tož tak.

Zpět na obsah
Naposledy upravil(a) prikrylm dne sob 11. led 2020 8:40:25, celkem upraveno 2 x.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

jio
Příspěvky: 17
Registrován: pon 29. dub 2019 18:47:40

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od jio »

Dovolím si malé odbočení.

Dík za tento seriál a pro mě zejména za odkaz hned v prvním příspěvku. Tam jsem našel manuál, který je alespoň pro mě pochopitelnější než ten z RC studia.
Abych s tím neměl moc práce s překladem pro vytištění, tak jsem to prohnal google translatorem a pak jen opravil viditelné nesmysly. Výsledek je na uložto. Je v tom překlad i originál pro dohledání nejasného textu.

Konec odbočení a těším se na další pokračování. Dobře se to čte, když to někdo umí.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od Bořík »

Ta mrtvá zóna kolem středu není moc vítána: jde o to, že nejlepší regulátory jsou takové, co mají co nejnižší otáčky kolem neutrálu - tak, aby se šroub, pokud možno, sotva otáčel. Tou mrtvou zónou se ale minimální otáčky zvýší a to není žádoucí. Pokud by otáčky začínaly už relativně vysoké, s lodí by to mohlo dost škubnout. Většinou - pro rekreační ježdění to nevadí, ale u TugTowingu by to mohlo způsobit problém.
Každopádně ale je dobré mít na každý motor vlastní křivku - aspoň sedmibodovou, aby se jemně doladily otáčky obou motorů kolem neutrálu. Kompenzují se tím různé odpory a tření jak motorů, tak i hřídelí a spojek.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od ellet »

Bořík píše:
pát 10. led 2020 21:42:40
... Tou mrtvou zónou se ale minimální otáčky zvýší ...
Ne, ne, minimální otáčky se nezvýší, jen začnou dál od střední polohy páky. Je to příklad jak znecitlivět páku kolem střední polohy.

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od Bořík »

Jasně, máš pravdu .... neuvědomil jsem si, že ty body na ose Y se nezmění.
Pro Přikryla: máš tam dva stejné obrázky mixů místo jednoho mixu a vstupů.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od prikrylm »

Mrtvá zóna ze vstupů by se ještě mohla "vyšperkovat" exponenciálou v mixech, aby byla citlivost ovládání u nízkých otáček větší.

Bořík: díky za kontrolu, opraveno.

Jio: pokračování? :) Ještě bych mohl zkusit něco k trenér-žák, možná nějaká telemetrie, ale to už asi nebude moc pro bagristy. I když ten trenér-žák by mohla být možnost, jak rozdělit ovládání na dva lidi...

Co by se ještě mohlo hodit?
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od Bořík »

Nech to na později. Už tak jsi mnoha lidem hodně pomohl.
Za sebe moc díky, pomohlo to a hlavně jsem se něco málo zase naučil.

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od Jirkacbx »

To prikrylm : Heršvec,ty ses do toho ale pustil :-)
Pěkný počin,sice už u druhýho odstavce se v informacích ztrácim :? ,ale jistě to dost lidem pomůže.
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od prikrylm »

Jirkacbx píše:
sob 11. led 2020 9:20:31
To prikrylm : Heršvec,ty ses do toho ale pustil :-)
Pěkný počin,sice už u druhýho odstavce se v informacích ztrácim :? ,ale jistě to dost lidem pomůže.
Jo, vyhrožoval jsem, že nedokážu myšlenku opustit.. :)

Že se lidé ztrácí v informacích je i problém autorů. Nezkušený autor (jako já) píše z pohledu svých znalostí a předpokládaných znalostí čtenáře. Ale protože žije ve svém světě může znalosti čtenáře přecenit. Ne že by čtenáři byli nějak hloupí, ale prostě mají JINÉ znalosti a zkušenosti.

Ještě k pohnutkám. Zárodek* toho "návodu" jsem psal taky proto, že uživatelé "šablonových" rádií píší "OpenTX je složitý, je to jen pro programátory a magory". A já tvrdím, že pokud postavím nováčka před "vymazlený" šablonový systém (řekněme Futaba T18SZ nebo JETI DS-16 - co se týká nastavování můj favorit), tak OpenTX pochopí rychleji i když po zvládnutí obou systémů ty šablonové nastaví (na poli) určitě mnohem rychleji a pohodlněji. (Chci srovnávat funkčně srovnatelná zařízení, tedy ne ekvivalent vysílaček, kde se "dualrate" příp. některé mixy řešily správným zapojením přepínačů a odporů ala vysílačky k malým kopterám nebo něčeho z minulého tisíciletí ...)
Takže "OpenTX nejen pro bagristy".

Tolik výmluva. :)


A teď, co není jasné? Ideální jsou konkrétní otázky.
Napadá mě, že by pomohly nějaké obrázky, ale do nich se mi zoufale nechce. Možná někde v hospodě u piva... :-D

----
* je to první (nultá?) verze, v koutku duše doufám, že se ho chytne někdo zkušenější ve vysvětlování a vyrobí z něj něco použitelného.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Jirkacbx
Příspěvky: 45
Registrován: sob 14. pro 2019 18:44:46
Bydliště: Sedliště PJ
Kontaktovat uživatele:

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od Jirkacbx »

Jak jsem psal,u mně setkání s tebou nad "pivem"neklapne :?
Moje osoba cca 300km od tebe.Kus od Plzně a do Brna je flák cesty,moooře času. :roll:
Ale moji osobu neřeš,na pochopení čehokoliv potřebuji víc času a víc to vidět na vlastní oči i když ani pak není záruka úspěšnýho pochopení.
Ted aspon případně vím,kde co nějak trochu najít a když to patřičně zpracuju v hlavě,tak se třeba i povede slušně naklohnit rádio :lol:
bagr Hitachi,BC8 Mammoth,Kachna Axík trial

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: OpenTX (nejen) pro bagristy

Příspěvek od prikrylm »

Žil jsem v bludu, že počet mixů v mixeru je omezen pouze pamětí. Není tomu tak, je omezen počtem 64. Tak jsem údaj v textu opravil... Zklamaným se omlouvám za dezinformaci. :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Odpovědět

Zpět na „OpenTX“