Budoucnost OpenTX

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Budoucnost OpenTX

Příspěvek od Jan Urbánek »

Urcite jste si vsimli, ze posledni vydani bylo pomerne dlouhe na dokonceni a prineslo Vam i nam neprjemne problemy. OpenTx zacina podporovat dalsi radu radii jine znacky a neni to zrejme ani posledni dalsi znacka co ma na OpenTX spadeno.
FrSky se do teto doby financne podilelo na podpore tymu, dodavalo jim prototypy a vubec uzce spolupracovalo. Nyni vsak padlo rozhodnuti jiz nadale nepodporovat projekt, ktery se i k nelibosti casti programatoru OpenTX zameruje na jina radia a celkove se prace tristi mezi nekolik skupin.

Dle poslednich informaci padlo rozhodnuti si OpenTx forknout tzn po verzi 2.3 se bude vyvyjet vlastni klon OpenTx pouze zamereny na radia FrSky a jejich HW. Zmizi tedy podpora jinych znacek v tomto klonu a cele usili bude soustredeno na FrSky. Toto take podporuje cast programatoru OpenTx, kteri vyjadrili podporu tomuto reseni a budou nadale pravcovat na tomto klonu.

Co to bude znamenat?
rychlejsi vydavani aktualizaci
rychlejsi integrace noveho HW ajko radii, seznozru atp.

jio
Příspěvky: 17
Registrován: pon 29. dub 2019 18:47:40

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od jio »

A přejmenování na FrSkyTx nebude?

marcels
Příspěvky: 86
Registrován: pát 26. dub 2019 19:18:49
Bydliště: Rychvald

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od marcels »

To zní dobře. ;)
Taranis X9E

BANE
Příspěvky: 31
Registrován: úte 07. kvě 2019 4:50:49

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od BANE »

marcels píše:
stř 09. říj 2019 0:10:10
To zní dobře. ;)
Trochu jsem se lekl, ale po docteni mam taky dobry pocit...

ondrascz
Příspěvky: 15
Registrován: pát 03. kvě 2019 14:20:09

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od ondrascz »

Z pohledu principu open source je to zcela legitimni a naprosto bezny krok. Ten fork pochopitelne bude opet open source pod stejnou licenci. Zdali bude vyvoj rychlejsi je dost velka otazka. Osobne si myslim, ze je to jen dalsi z preslapu, ktere FrSky posledni dobou produkuje jak na bezicim pasu.

marcels
Příspěvky: 86
Registrován: pát 26. dub 2019 19:18:49
Bydliště: Rychvald

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od marcels »

:arrow: Tak tohle je právě za poslední dobu asi jedno z nejlepších rozhodnutí FrSky. Ponechat si pod kontrolou vývoj pro vlastnī produkty je jednoznačně språvné rozhodnutí. Zvláště pokud si získá podporu klīčových vývojářū tak to má smysl a profitovat z toho budou ve výsledku všichni uživatelé FrSky. Bude se hlídat návaznost na nový HW doplňovat funkce atd. V momentě kdy se to nedá koordinovat a musí se čekat na ostatní v týmu kteří dělají na jiné platformě tak se vše zdržuje a také déle trvá oprava případných chyb. SW je prostě klīčová věc. Takže se čiňanum trochu narovnaly oči a začínají to vidět konečně systémově. :idea:
Taranis X9E

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od Jan Urbánek »

Neni treba se obavat, FrSky si pozici v OpenTX pojistil i jinak, trochu se rozsirila zakladna zamestnancu ;)

Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 358
Registrován: pát 26. dub 2019 17:34:47

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od Bořík »

To je velice, velice rozumné. Vzdát se toho nejlepšího SW by byla pořádná hloupost.

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od ZS-Man »

Zdravim, jak to vypadá s tím Frsky forkem? Jsou nějake bližší informace nebo je možné někde sledovat vývoj? (třeba Github?)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od Jan Urbánek »

Z hlediska forku to je slozite, hlavni programator OpenTX se obava, ze pokud by Frsky byl fork, do OpenTXu by se natlacili jine znacky jako Jumper a Rediomaster. On sam chce aby jedinou spolehlivou platformou OpenTX bylo FrSky a ostani si udelali forky ktere si budou nejak spravovat.

virdzek
Příspěvky: 72
Registrován: úte 06. srp 2019 16:05:55

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od virdzek »

Nie je to tak že FrSky sa bude venovať len FrSky Os a Opentx prenechá ostatným značkám?
Udržiavať 2 systémy je náročné, neviem či do toho pojdu...

Inač to celé trošku nechápem - open source je open práve preto že sa možu pridať aj iné značky, to je základný princíp open source. Ale FrSky sa to zrazu nepáci a chce sa trhnúť , to čakali že sa programátori budú venovať len ich značke a ostatných budú odmietať ??

FrSky od začiatku vedeli že je to open source... Prečo tam išli keď chcely systém len pre seba?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od Jan Urbánek »

Vedl jsem pomerne vaznou diskuzi ohledne OpenTX v novych radich, jak s FrSky tak s hlavnim programtorem OpenTX Bertrandem.
Trocho Vam nastinim obavy FrSky ohledne OpenTx a i moji snahu to vyresit.
Jednoduse receno OpenTX je open source projekt, ktery sdruzuje ruzne progrmatory a kody v ramci projektu jsou volne dostupne, to je myslenka opentsource.
Tzn vsechno co je pouzito touto platforomou je dostupne vsem, bez ohledu jestli to je programator nebo to je nejaka cizi firma.
FrSky dlouhou doby vyviji svoje platformy a protokoly (Sport / Fport / a dalsi) samo a pouziti OpenTX by znamenalo, ze tyto nove platformy na ktere bezi i X20 by byly opet verejne dosptupne, on totiz nekdo musi napsat ovladac procesoru, displaye atp a dat je do kodu OpenTX, tzn FrSky zaplati za praci programatoru OpenTX jako v minulosti a oni to zverejni v kodu OpenTX a FrSky si tak zaplati unik informaci a preda jinym firmam svoji praci.
Toto samozrejme zadna firma nechce a proto se zde vytvorila nazorova bariera mezi firmou a udrzeni jejiho knowhow a svetem OpenTX.
Nejakou dobu Bertrand hajil myslenku opensource ale v posledni dobe zmenil nazor. Trochu jsme to probrali a vymyslel zpusob jak napsat knihovny pro openTX ktere by nebyly verejne a OpentX by je vyuzival. Tyto knihovny by tedy chranili FrSky.
On byl vzdy velikym zastancem opensource a tak me jeho zmena nazoru prekvapila a na dotaz jsem dostal zajimavou odpoved ktera znela nejak takto. S ohledem na posledni deni kolem openTX si myslim ze mohu primhmourit oci.
Protoze kontext nasi diskuze byl veden kolem uniku informaci z OpenTX, mysim ze sam Bertrand narazi na jine vyrobce se kterymi si uzil sve a radsi uvidi jeho projekt na FrSky, nez jinde.
Nasledne jsem mluvil s FrSky, vysvetlil jim pohled Vas uzivatelu a opet zopakoval ze Bertrand ma reseni jak situaci vyresit. Z FrSky me odpovedeli, ze pokud dojde k ochrane jejich patentu a knowhow je v zajmu obou stran se dohodnout na reseni a ze oni to neodmitnou.
Zde je tedy nastineni nynejsi situace. Me se zda pozitivni a protoze reseni existuje a pravdepodobne s nim obe strany souhlasi mysim, ze jakmile dobehne full time vyvoj Ethosu, muzeme ocekavat OpenTX. Nadale do toho budu vrtat a situaci sledovat.

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od ZS-Man »

Zdravím,
diky za pěkný souhrn situace.

Takže by to mohlo směřovat k podobnému stavu, jako je Linux vs. Nvidia? Opensource základní systém připravený na komunikaci s closedsource binárnim modulem(ovladačem) specifického HW?.
Když je modul přítomen, funguje, když není, nefunguje.

Tam by potom hodně záleželo, jak Frsky přistoupí k aktualizacím toho modulu, aby uživatelé Frsky nebyli odkázáni vždy pouze na tu verzi OTX pro kterou je k dispozici (třeba zastaralý) modul.

EthOS vs OTX - ja myslím ze uživatelům je v zásadě jedno, jak se systém jmenuje, takže jestli EthOS bude jenom jinak vypadat, ale umožní mi stejná "kouzla" jako OTX, tak proc ne. Ale problém bude mít odborná veřejnost, která ráda sleduje vývoj na GITu, hledá chyby a třeba i dodá patch. Ti budou najednou mimo hru, a myslím že odliv těchto uživatelů by mohl být bolestivý.....

Komplikaci budou mít ti, kteří mají doma rádia různých výrobců, ale se společným OTX,

No já každopádně doufám, že Frsky bude dál vyrábět rádia (klidně oficiálně pouze s EthOS), ale pokudmožno se standartním HW, odemčeným bootloaderem a bude-li potřeba, tak dostupným binárním, ale kvalitně zdokumentovaným modulem pro specifický Frsky HW, aby komunita mohla dodávat alternativní systém, který bude plně podporovat možnosti těch rádií.


Hlavně aby se Frsky uplně neuzavíralo pred okolním světem, protože to tím ztratí tu svoji přidanou hodnotu.
Proc na nové X10 nemohu použit jednoduše jakýkoliv SBUS přijimač pro bezdrátový učitel/žák , ale najednou musím bastlit cppm RX -> DCS? Proč pro to samé nemohu použít Multimodul, který to bez problémů umi, ale musim kompilovat vlastni OTX a odpájet jeden pin na vnitřním modulu , který je tam zrejmě jenom pro to, aby práve tuto funkci zakázal? A navic když do teď to vše fungovalo?

No, díky za ten souhrn, těším se na pokračování. Snad to Frsky vyřeší tak, aby nám zůstal kvalitní systém s nadstandartními možnostmi. :-)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od Jan Urbánek »

Nemyslim, ze budou mit problemy uzivatele ruznych radii, OpenTX bude vzdy stejny. Tady jde o knihovny nove platformy, tzn procesoru, grafickeho ovladace atp. OpenTX bezi nad tim takze je stale stejny. Ani ty knihovny se nebudou moc menit, nebude potreba.

ZS-Man
Příspěvky: 87
Registrován: pát 26. dub 2019 16:59:25

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od ZS-Man »

To jsem myslel spíš tak, ze někdo ma Frsky jako hlavni radio a něco levného jako druhé radio. A může si užívat stejný systém. Kdyby ale na nových rádiích byl možný jen EthOS, tak ta jednotnost systémů je pryč.

No, uvidíme, snad to bude ok.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od prikrylm »

Vidím to podobně jako svět PC. Do nedávna, no dobře kdysi dávno, byly hry psány tak, že vybrané druhy grafik a zvukových karet musely být podporovány přímo tou hrou. Pak přišel DirectX (a OpenGL) a vytvořil jednotné rozhraní. Tvůrci her (a nejen her) pak měli jednotné rozhraní, nestarali se o konkrétní implementaci toho, či onoho. To dodal výrobce HW případně dodavatel OS.

U FrSky a OpenTX bych to viděl podobně. Výrobce dodá HW + své std rozhraní (výrobci se na nějakém standardu určitě domluví). OpenTX (a nemusí to pak být jen OpenTX) pak na toto rozhraní dopíše rozhraní mezi OpenTX a člověkem. Ostatní výrobci pak vyrobí svůj HW a dodají svou implementaci std rozhraní. OpenTX pak může fungovat v obou případech.

Tak to vidím já a možná se toho i dožiju. :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od ellet »

Dobrá zpráva je tady.

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od radekbenes »

Ahoj
zrovna jsem se chtel zeptat, jestli nekdo rozchodil s multiprotokol modulem prijimace archer plus resp. verze s firmware 2.x, jinymi slovy ty firmwary, ktere maji automaticke rozpoznani ACCESS / ACCST. Nejak zvlastne jsem nebadal ale na první dobrou jsem to nerozchodil s FRSKY X2 D16 protokolem.
Te dobre zprave vyse uplne nerozumim, v OTX 2.3.15 mi s ISRM modulem prijimace chodi. To jako ze budou chodit i s XJT? Ale mozna je to prave o tom. Diky za objasneni.
Radek

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od ellet »

radekbenes píše:
čtv 02. lis 2023 18:08:35
...v OTX 2.3.15 mi s ISRM modulem prijimace chodi....
Jde o využití možností nových RX, vlastní bindování je záležitostí RF modulu. S poslední verzí SW pro multiprotokol (v1.3.3.33) by to snad mělo fungovat taky.

radekbenes
Příspěvky: 62
Registrován: pon 16. zář 2019 16:05:56

Re: Budoucnost OpenTX

Příspěvek od radekbenes »

Dík za info, trochu sem přes léto nesledoval dění a informace, že bude další OTX mě tak rozrušila, že jsem smíchal jabka s hruškama :D .
Poslední verzi firmware si vyzkouším, používám archer plus s ISRM, takže mě to neptrápilo, ale kamarády s non-frsky vysílači ano.
R.

Odpovědět

Zpět na „OpenTX“